Reklama

Technologie

Czesko-izraelska umowa zawarta. System przeciwlotniczy za ponad pół miliarda dolarów

Wyrzutnia Spyder-SR na podwoziu Tatra 815. Fot. Rafael
Wyrzutnia Spyder-SR na podwoziu Tatra 815. Fot. Rafael

W Pradze zostało podpisane oficjalna umowa międzyrządowa pomiędzy Czechami i Izraelem dotycząca sprzedaży 4 baterii przeciwlotniczych systemu Spyder firmy Rafael. Wartość umowy zgodnie z informacjami Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej to około 630 mln dolarów z VAT. Strona izraelska podaje sumę 520 mln dolarów, jednak jest to prawdopodobnie wartość netto.

Uroczystość zawarcia umowy miała miejsce we wtorek 5 października 2021 roku w Pradze. Dokument podpisał czeski wiceminister obrony ds. uzbrojenia i zakupów Lubor Koudelka oraz Amir Eshel, dyrektor generalny ministerstwa obrony Izraela. Realizacja umowy zaplanowana jest, jak poinformował czeski resort obrony, do 2026 roku. System przeciwlotniczy Spyder ma zastąpić poradzieckie wyrzutnie przeciwlotnicze Kub i będzie współpracował z pozyskanymi przez Czechy w odrębnym postępowaniu trójwspółrzędnymi stacjami radiolokacyjnymi ELTA ELM-2084, również produkcji izraelskiej. Z komunikatu izraelskiego resortu obrony wynika, że obecna umowa obejmuje kompletne zestawy przeciwlotnicze, a więc najprawdopodobniej wraz z kolejnymi czterema radarami MMR pełniącymi funkcję radarów kierowania ogniem.

Bardzo doceniam gotowość rządu Izraela do podzielenia się z nami jednym ze swoich najbardziej zaawansowanych systemów obronnych. W sferę obrony powietrznej przeniesie on nasze siły zbrojne w XXI wiek.

Lubomir Metnar, Minister obrony Czech

Z kolei reprezentujący stronę izraelską, gen. rez. Amir Eshel podkreślił, że umowa jest kolejnym kamieniem milowym w strategicznej współpracy obu krajów, zaznaczając jednocześnie – „Pierwszy raz Izrael dostarczy kompletny system obrony powietrznej krajowi NATO i jesteśmy dumni i podekscytowani, że to Czechy są tym krajem.”

Izraelski koncern Rafael ma zapewnić nie tylko dostawy sprzętu, ale również szeroką współpracę z lokalnym przemysłem którego udział w całym programie ma przekroczyć wymagane przez stronę czeską 30%. Dotyczy to nie tylko dostaw, ale również wsparcia eksploatacji, serwisu i szkolenia. Dla izraelskiego przemysłu jest to istotny sukces na rynku europejskim, który może otworzyć w zakresie systemów przeciwlotniczych inne rynki, szczególnie wśród krajów Europy Środkowej.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. DDR

    Nic od Izraela dopóki drugim językiem jest tam rosyjski

    1. Podobno polski o mało nie został pierwszym....

  2. tak

    10 razy taniej niz my za Wisle. Ciekawe czy 10 razy gozej?

    1. Tak?

      To teraz doczytaj czym jest Wisła, a czym opisywany zestaw.

  3. Drzewica

    Już od dawna zauważamy bliskość mentalności Czechów do Izraelczyków.

    1. Zet

      Jeśli masz na myśli pragmatyzm, to tak, to jest wielka zaleta obu narodów. Jednak sojusz czesko-izraelski (na poziomie politycznym) ma bardzo stare korzenie. Czechosłowacja była pierwszym krajem na świecie, który uznał Żydów za naród, do tej pory uważano ich wszędzie jedynie za mniejszość religijną. Podobnie Czechosłowacja była jedynym krajem, który sprzedawał broń (w tym myśliwce Avia S 99 i Spitfire Mk. IX) rządowi izraelskiemu podczas izraelskiej wojny o niepodległość oraz szkolił żydowskich żołnierzy i pilotów. Izraelczycy nigdy o tym nie zapomnieli i po 89 nawiązaniu bliskiej współpracy z Pragą IDF regularnie szkoli czeskich żołnierzy, zwłaszcza członków czeskich sił specjalnych, armia izraelska używa czeskich pojazdów Tatra w niektórych systemach specjalnych, a Praga zawsze wspiera izraelskie pozycje w UE i w ten sposób zaprzecza niektórym „proarabskim” krajom, takim jak Szwecja, Irlandia i Belgia. Jeszcze przed Covidem co roku odbywały się wspólne spotkania rządów Czech i Izraela, Czesi praktykują coś podobnego tylko ze Słowacją, czyli w ogóle z najbliższym krajem.

    2. Ellocopolaco

      "Jednak sojusz czesko-izraelski" a sprzedaż w Pradze niewolników przez żymianskich handlarzy to co, też pragmatyzm?

    3. Zet

      Czy naprawdę będziemy rozmawiać o czymś, co wydarzyło się ponad 1000 lat temu? Ale jeśli chcesz. Tak, wtedy to był mniej więcej standard, wszyscy to robili, wszak brali w nim udział kupcy z terenu dzisiejszej Polski (wtedy jeszcze nie można mówić o narodach i państwach w dzisiejszym sensie) , był to sposób na wprowadzenie Pragi na ówczesną mapę handlu oraz na pozyskanie pieniędzy, których potrzebowali pierwsi Przemyślidzi do ustabilizowania wczesnośredniowiecznego państwa.

  4. prawnik

    Wywrotka z dospawaną wyrzutnią rakiet opl

    1. dim

      @prawnik. I o to dokładnie chodzi, gdy nie chodzi o prowizje. Zresztą jedna z najlepszych wywrotek na świecie. Przy tym chyba w pełni własnej produkcji, nie składak, na częściach z RFN. Jeśli mylę się, proszę mnie poprawić.

    2. prawdziwy

      Tak więc Tatra/liaz ,linia spawalnicza- Aspa,linia zabezpieczenia p/ korozji - też z Polski,farby "wodne" podkład i wierzchnia ,Śnieżka,łożyska baryłkowe ,ZZ,też z Polski,Oring'i ,zimmering'i,świece żarowe,mech.podnoszdnia kabiny,zbiorniki na sprężone powietrze,opony Barum- Słowenia lub Poznań,jeżeli skrzynia z ZF to Polska,miechy z Wabco to Wrocław,zawory to bodajże Praszka.Tatry 815 to dziś na budowach albo złomy z trzeciej czwartej ręki u podwykonawców albo ciężarówki z chwytakiem do rozładunku kruszywa z wahadla( pociagu).Kabiną kierowcy ,pod względem komfortu pracy to lata 90.

  5. dim

    Artykuł nie podaje: A ile czasu, ile lat zajęło Czechom procedowanie przygotowań do tej transakcji ?

    1. Zet

      Przez około trzy i pół roku trzeba było najpierw przeprowadzić badania rynku, potem wybrać najbardziej odpowiedni system, a negocjacje z Izraelem trwały około roku. Dlaczego pytasz?

    2. dim

      Gdyż Czechów mam za państwo niemal zawsze działające racjonalnie. Czyli ile czasu zajęło to im, tyle potrzeba BĘDZIE i nam, co najmniej. Nim cokolwiek faktycznie wdrożymy do działania, na naszych częściach i optymistycznie licząc.

    3. Słowianin Aleksander Wielki

      "racjonalni" to oni byli przy zajęciu Zaolzia

  6. historiaPL

    Zamiast budowania zasieków przeciw - turystycznych zamówienie, które umożliwi załatwienie wg. zasady "dwa w jednym" od tych, którzy mogą "wszystko". Po wpłacie "kasy", "turyści" otrzymają rozkaz w telefonie - zakaz do Czech, to może i my sobie załatwimy "dwa w jednym"?.

    1. Jacek

      Izrael ma bardzo dobre układy z Rosj

    2. dim

      Zagrodzić, wewnątrz ogrodzenia zaminować. Wydarzy się kilka - kilkanaście wypadków, a zaraz potem problem szybko skończy się. Gdy tak jak jest, liczba wypadków śmiertelnych okaże się - sumarycznie - znacznie wyższa. Na przejazdach kolejowych także giną ludzie. Na przejściach dla pieszych też giną. A znacznie przekraczający prędkości kierowcy giną na drogach. Czy ktoś z tej przyczyny oskarża budowniczych kolei i dróg o mordy ? Przepisy są, by je respektować, a zabezpieczenie (tu: wysokie płoty i drut żyletkowy), aby nie narażać zdrowia życia nieświadomie, niechcący. Mój ojciec całe dorosłe życie był inwalidą bez nogi - nadepnął na minę. Pracował tak na stojąco, po 8 godzin, przy desce konstrukcyjnej... Otóż twierdzę, że faszystowskie, królewskie rządy Grecji byli to złodzieje i zbrodniarze. Ale to ponieważ bombardowali szkoły i kościoły, torturowali i zabijali tysiące osób skrytobójczo, 50 tysięcy cywilów zamykając w obozach koncentracyjnych itp... Ale nie ponieważ żołnierze, przeciw partyzantom zabezpieczali się minami przeciwpiechotnymi. To akurat rozumiem. Jestem za powrotem do minowania. A skrajnie niekorzystne dla Polski konwencje międzynarodowe można wypowiedzieć. Gdy trzeba.

    3. Xzibit

      Turcja też a Polska Republika Bananowa kupiła tureckie drony

  7. BUBA

    Jakto tak bez analiz, koncepcji strategicznych ... co to za kawal ... prima aprilis jest 1 Kwietnia ...

    1. Kosa

      Akurat analizy w Czechach odnośnie tego kontraktu trwały 5 lat, więc nie wiem, dlaczego bijesz pianę?

    2. GEN65

      Kolega KOSA nie zrozumiał sarkazmu BUBY.... BUBA :)

  8. Viktor

    Stacje radiolokacyjne 2084 te od Iron Fist to już solidns podstawa do a2 ad

  9. KrzysiekS

    W wariancie z Derby to całkiem niezły zestaw.

    1. Zet

      Tak, to dobry system. Oferuje plus-minus takie same parametry jak NASAMS II, pod pewnymi względami nawet nieco lepsze, ale w znacznie lepszej cenie. Cena rakiety Derby jest znacznie niższa niż AMRAAM. To samo dotyczy rakiet Python i Sidewinder.

    2. czytelnik D24

      Pytanie tylko po co komu pocisk o zasięgu 100 km w Narwi? Takie pociski są w Patriot. Spyder to próba upchnięcia wszystkiego w jednym.

    3. Zet

      Spyder to system z kategorii SHORAD, choć w wersji MR już nieznacznie przewyższa tę kategorię. W końcu system Patriot jest tylko o klasę wyższy. Ale z drugiej strony jest też znacznie droższy. Podstawowy zasięg rakiety Derby to 50 km.

  10. Zet

    Po podpisaniu kontraktu czeskie Ministerstwo Obrony opublikowało dalsze szczegóły. Jedna bateria będzie składać się z trzech wyrzutni Spyder MR i jednej Spyder SR, jednego pojazdu radarowego (radary są częścią dostawy całego systemu), jednego wozu dowodzenia i jednego wozu z zapasowymi pociskami rakietowymi (pojazd ładujący). Wszystkie te systemy będą zlokalizowane na pojazdach Tatra 815-7 8x8.

  11. juno

    na pewno bez netto