Reklama

Siły zbrojne

Czarna Dywizja z nowym dowódcą

  • Od lewej generałowie Jarosław Mika i Stanisław Czosnek. Fot. st. chor. Rafał Mniedło.
    Od lewej generałowie Jarosław Mika i Stanisław Czosnek. Fot. st. chor. Rafał Mniedło.

Generał brygady Stanisław Czosnek objął stanowisko Dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wcześniej zajmowane przez generała dywizji Jarosława Mikę, powołanego przez Prezydenta RP na Dowódcę Generalnego RSZ. 

Dumny jestem, że poznałem tu tak wielu wspaniałych ludzi. Kapitałem, którego nie da się wycenić jest ogromne doświadczenie, o które wzbogaciłem się podczas służby w Czarnej Dywizji. Było ona dla mnie wsparciem podczas podejmowania ważnych decyzji. Ten osobisty kapitał nie dotyczy tylko sfery stricte technicznej, a przede wszystkim umiejętności pracy z ludźmi, korzystania z ich ogromnego potencjału, ale także rozumienia ich zawodowych ambicji i osobistych potrzeb, obiektywizmu w ocenie podwładnych, doceniania ich codziennego, żmudnego wysiłku

gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Generalny RSZ

Podczas uroczystości sztandar dowództwa dywizji z rąk żegnającego się z Czarną Dywizją generała Miki otrzymał generał brygady Stanisław Czosnek, który będzie pełnił obowiązki dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Gen. Czosnek został awansowany na stanowisko generała brygady w sierpniu 2015 roku. Bezpośrednio przed objęciem stanowiska był zastępcą dowódcy dywizji - szefem sztabu 11LDKPanc., a wcześniej dowódcą 1 Brygady Pancernej z Wesołej.

Uroczyste przekazanie dowodzenia w 11DKPanc.
Gen. Jarosław Mika podczas ceremonii. Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Generał Brygady Stanisław Czosnek urodził się w 1963 r. w Brzesku.  Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie wiedzy o bezpieczeństwie narodowym na Uniwersytecie Jagiellońskim, kurs przeszkolenia piechoty górskiej w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej Sił Zbrojnych we Francji oraz Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie. Po ukończeniu w 1986 r. szkoły oficerskiej Stanisław Czosnek pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii w 5. Podhalańskiej Brygadzie WOW.

Od 1989 r. przez cztery lata pełnił służbę w 5. pułku strzelców podhalańskich. W 1996 r., po ukończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej. Stanisław Czosnek został wyznaczony na stanowisko starszego oficera w Dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Kolejne lata służby związały oficera z Dowództwem 2. Korpusu Zmechanizowanego, gdzie zajmował m.in. stanowiska szefa Wydziału oraz szefa Oddziału Operacyjnego W 2014 r. Stanisław Czosnek został skierowany do służby w Afganistanie na stanowisko zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych. Mianowany na stopień pułkownika w 2007 r. Gen. Czosnek został awansowany na stanowisko generała brygady w sierpniu 2015 roku. 

Ceremonię pożegnania, która odbyła się 17 lutego br. poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Tuż po niej, na Placu Generała Maczka w jednym szeregu stanęły poczty sztandarowe wszystkich jednostek wojskowych, żołnierze oraz pracownicy wojska, aby uroczyście podziękować za trzy lata wspólnej służby i pracy swojemu dowódcy.

Jak poinformował por. Krzysztof Gonera, wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się również przedstawiciele władz pancernej stolicy Polski – Żagania, reprezentanci służb mundurowych, młodzież żagańskich szkół, sympatycy wojska oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta. Nie zabrakło również żołnierzy 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT). 

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Lewkon

    Powinien podejmować prawidłowe i mądre decyzje. Zadawać przeciwnikowi jak największe straty przy minimalnych strat własnych. Organizować, planować, przewidywać,nadzorować itd.itd.itd powinien znać się na sprzęcie ale nie musi już sam w niego pasować.

  2. Miro

    Patrząc na ich sylwetkę, to są chyba generałowie biurowi. Żaden z nich raczej nie zmieściłby się do czołgu, albo transportera.

    1. olo

      Generał nie musi mieścić się do czołgu.

  3. EyE

    Szkoda że dywizja zamiast zębów w formie leopardów będzie miała sztuczną szczenkę z rosyjskiego demobilu :(

Reklama