Siły zbrojne
„Czarna Dywizja” testuje rampę kolejową [FOTO]
Jak podała 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, w czwartek 8 kwietnia br., na wojskowej bocznicy kolejowej, na terenie żagańskiego poligonu, miał miejsce eksperyment załadunku i rozładunku sprzętu wojskowego z wykorzystaniem mobilnej rampy kolejowej RM-70 produkcji OBRUM. W eksperymencie brali udział żołnierze i sprzęt wojskowy Czarnej Dywizji.
Podczas eksperymentu wykorzystano mobilne rampy kolejowe RM-70 oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek wojskowych wchodzących w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, między innymi: czołg Leopard PL, KTO Rosomak, czy BWP-1. Za przygotowanie eksperymentu odpowiadali żołnierze 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia, której wsparcia udzieliły PKP Polskie Linie Kolejowe oraz PKP Cargo SA.
Mobilna kolejowa rampa RM-70 przeznaczona jest do załadunku na wagony kolejowe i rozładunku pojazdów, będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i państw NATO o masie nieprzekraczającej 70 ton. Może być wykorzystywana zarówno dla pojazdów gąsienicowych, kołowych, jak i innego typu maszyn, a także do ruchu pieszego.
Czytaj też: Mobilne rampy kolejowe dla wojska
Wjazd sprzętu na platformy kolejowe przy użyciu ramp RM-70 nie jest łatwy i wymaga ciągłego szkolenia i doskonalenia. Trudność ta jest spowodowana kątem nachylenia mobilnej rampy, który wynosi około 12 stopni, dlatego w pewnym momencie kierowca nie widzi dowódcy, który naprowadza kierowcę na platformę kolejow.
Podczas eksperymentu sprawdzono również stabilność i trwałość mobilnej rampy kolejowej oraz czy infrastruktura kolejowa, w tym torowisko, podczas pracy nie ulegnie uszkodzeniu.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104