Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia desantu Floty Bałtyckiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jednostki desantowe Floty Bałtyckiej wzięły udział w ćwiczeniach, dzięki którym żołnierze mieli możliwość poznania specyfiki lądowania na nieprzygotowanym wybrzeżu.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej wydało komunikat, w którym poinformowano o ćwiczeniach jednostek desantowych Floty Bałtyckiej. Ok. 700 żołnierzy wspieranych 20 okrętami marynarki wojennej floty rosyjskiej i dziesięcioma samolotami i śmigłowcami wzięło udział w desancie na nieprzygotowany fragment wybrzeża na poligonie morskim Chmielewka.

Celem manewrów było zaznajomienie żołnierzy ze specyfiką desantu morskiego wykonywanego na nieprzygotowane, bronione wybrzeże nieprzyjaciela. W pierwszym etapie operacji śmigłowce Mi-24 i samoloty Su-24 lotnictwa floty wykonały atak na stanowiska brzegowe wroga. Następnie żołnierze piechoty morskiej desantowali się z pokładu okrętu desantowego "Aleksander Szabalin" wykorzystując transportery pływające BTR-82AM, w desancie brały również udział szybkie kutry desantowe projektu 21820 typu "Diugoń" i typu "Sierna" (projekt 11770).

Czytaj też: Rosja - Nowa technika desantowania na Bałtyku?

Wyboru miejsca lądowania dokonała saperska grupa rozpoznawcza, wysadzona na brzeg ze śmigłowca Ka-27PS.

Jednocześnie z desantem morskim w głębi wybrzeża dokonano taktycznego desantu śmigłowcowego, wykorzystując do tego śmigłowce Mi-8. Zadaniem tej grupy była neutralizacja stanowiska dowodzenia nieprzyjaciela.

Reklama

Komentarze (3)

 1. jan22

  Desant - ćwiczyło nasze LUDOWE wojsko z ZSRR - dzis nie mamy takich statków desantowych więc jak można coś desantować . Każdemu wojsku się przyda ćwiczenie różnych wariantów - a w tym byli zawsze dobrzy żołnierze na wschodzie?

 2. Fello

  Klasyka "pokojowej" Rosji. Pytanie: W jakich okolicznościach obronnych desantuje się własne ofensywne z natury wojska na nieprzygotowany brzeg na ktorym dodatkowym celem jest OBCE stanowisko dowodzenia? Nie ma takich działań z wyjątkiem AGRESJI na inne państwo!

  1. NN

   Inczhon/operacja Chromite?

  2. Bredzisz

   Cold Response tegoroczne. USA ćwiczyło desant na nieprzygotowane wybrzeże i atak w kierunku wschodnim. To są te defensywne siły NATO. Polacy też brali w tym udział, czyli ci naszą armią szykuje się do agresywnego przejęcia terenu obcego państwa? Też nie mamy armii obronnej? Po to jest wojsko żeby ćwiczyli różne scenariusze, tak było jest i będzie w każdej armii.

  3. xd

   wojska usa są oczywiście przygotowane tylko do obrony.

 3. prawnik

  A żołnierze przeciwnika cicho trzymali swoje RBS- y i NSM-y i F-16 w lesie :)

Reklama