Przemysł Zbrojeniowy
Colt i FN America walczą o zamówienia eksportowe
Jak poinformował Departament Obrony USA, spółki Colt’s Manufacturing i FN America będą konkurować o kontrakt na dostawę karabinków M16A4 o wartości ok. 383,3 mln USD dla Afganistanu, Grenady, Iraku, Libanu i Nepalu w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).
Oferty w sprawie tego postępowania potencjalni zainteresowani oferenci mogli składać przez Internet. W wyznaczonym terminie ostatecznie zgłoszone zostały trzy różne oferty, z czego do dalszego udziału dopuszczono jedynie dwóch wyżej wymienionych oferentów. Miejsce realizacji zamówienia i przeznaczone na ten cel środki finansowe zostaną określone przy każdym zamówieniu, a szacowany jego termin realizacji to 28 kwietnia 2025.
Czytaj też: Estonia kupuje amunicję małokalibrową
M16A4 to najnowsza wersja legendarnego amerykańskiego karabinka M16, która stanowi modyfikację wersji M16A2 wyposażoną w demontowany uchwyt pod lufą oraz szyny montażowe Picatinny z każdej strony lufy. Wersja M16A2 została opracowana jako modernizacja M16A1 na potrzeby US Marine Corps i weszła do produkcji w 1987 roku. Zakres modyfikacji objął dostosowanie do amunicji 5,56 × 45 mm M855 oraz wyeliminowanie możliwości prowadzenia ognia ciągłego i zastąpienie go 3-strzałową serią, a także montaż nowej lufy z gwintem o krótszym skoku, nowych okładzin lufy i przyrządów celowniczych.
Karabinek M16 jest najczęściej produkowanym i najpopularniejszym modelem broni strzeleckiej w natowskim kalibrze 5,56 mm. Pomimo faktu, że karabinek M16 będący klonem AR-15, słynnej konstrukcji Eugena Stonera, stanowi już dość wiekową i klasyczną konstrukcję, która powoli zaczyna ustępować najnowszym konstrukcjom broni strzeleckiej na świecie, nadal jest on używany przez U.S. Army, U.S. Marine Corps, oraz sojuszników. Obecnie cały czas znajduje się na uzbrojeniu 15 państw członkowskich NATO oraz ponad 80 innych państw na całym świecie.
michalspajder
Normalnie to potencjalny nabywaca urzadza przetarg,a tutaj, jesli dobrze zrozumialem ten artykul, robi to sprzedawca. No i te panstwa-kupujacy: Afganistan, Grenada, Irak, Liban i Nepal. Potegi to to nie sa, za wyjatkiem potencjalnie Iraku. Czyzby odpowiednicy Zorzety w tych panstwach nakazali zakupy, dla ratowania przemyslu w USA w dobie koronawirusa?
Rex
Widać nie rozumiesz na czym polega procedura FMS. Sprzedawcą w formule FMS jest rząd USA i to oni mogą sobie robić przetargi na dostawcówl
Jak widac moga.Nie o to
dokk
Foregin Military Sales, to sponsoring USA. Myśmy w ten sposób dostali 200 hmmwv.
MK
383,3 mld USD ?
luka
Może robią zapasy :-D