Reklama

Siły zbrojne

Chrzest szesnastego okrętu podwodnego typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News z udziałem wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a odbyła się uroczystość chrztu atomowego okrętu podwodnego USS Indiana (SSN-789) typu Virginia.

Okręty podwodne typu Virginia są wielozadaniowymi jednostkami, które poza działaniami "myśliwskimi" w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, przewidziane są do operacji na wodach przybrzeżnych (w tym transportu i wsparcia sił specjalnych), a także wykonywania uderzeń na cele naziemne przy pomocy pocisków manewrujących Tomahawk. W szeregach amerykańskiej floty sukcesywnie zastępują one okręty typu Los Angeles.

Indiana jest już szesnastym okrętem typu Virginia i szóstym przedstawicielem wersji Block III. Jednostki tej serii wyróżniają się od poprzedników inną konstrukcją części dziobowej, na którą składa się nowa osłona stacji hydrolokacyjnej (Large Aperture Bow-LAB). Jak również zastąpieniem 12 oddzielnych pionowych wyrzutni rakiet manewrujących Tomahawk dwoma silosami o średnicy 2,13 m, takiej samej jaką mają wyrzutnie rakiet balistycznych Trident na strategicznych okrętach podwodnych typu Ohio, w których instalowany jest modułowy wkład VPM (Virginia Payload Module) mieszczący sześć rakiet Tomahawk. 

US Navy Virginia
Fot. Huntington Ingalls Industries

Kontrakt na budowę jednostki został podpisany z koncernem Huntington Ingalls Industries, w którego skład wchodzi stocznia Newport News Shipbuilding, 22 grudnia 2008 r., zaś położenie stępki okrętu odbyło się 16 maja 2015 r.

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (9)

  1. Oszolom

    Czy to oznacza, że nasza OT też takie będzie miała?

  2. Ciekawy

    Ile kosztuje taki okręt ?

    1. Q

      Więcej niż wszystkie rosyjskie razem wzięte:)

    2. Davien

      Mniej niz jego rosyjski odpowiednik czyli 885 a jesty lepszy od Jasieni.

    3. Kapitan

      1000,000.00 dolarów

  3. fryz5

    Nic dodać, modelowy przykład ciągłości strategii, finansowania, badań, organizacji i utrzymywania zdolności projektowania i budowy. Faktycznie pomyśleć, to zupełne przeciwieństwo tego co w Polsce. Mam tylko nadzieję, że przez coraz bardziej bliską współpracę z USA i w Polsce zostanie wypracowany taki mechanizm.

  4. Mariola z Akademi

    ufff myślałem że wodowanie to dotyczy Polski......a przecież my mamy ich w ZN zapasach nienaruszalnych tylko 6 sztuk ...ufff ale emocji

  5. Autor komentarza

    Pomimo wielkiego zastrzyku finansowego, technologii i wkładu, to ruskie mają przewagę w eksploracji wód pod pokrywą lodu. Przewaga ta tyczy się oczywiście wiedzy operacyjnej ale to dla USA nie jest najważniejsze. Najważniejsze, że Polska ma przestarzałe Szwedzko-niewiadomo jakie okręty i jest z kim walczyć....;-)))

    1. Davien

      Ciekawe ale to jakoś właśnie USA pierwsi tam pływali-Nautilus i dalej pływają wiec moze podaj jakies dowody na to twierdzenie.

  6. FUN USA

    Tym czasem Rosja podaje, że ma około 64 okręty atomowe...teraz powstaje zasadnicze pytanie, ile z tych 64 jest sprawnych ?..może ze cztery ? :)

    1. też fan usa

      Ponoć na Pacyfiku mają tylko jeden okręt, a na Atlantyku dwa, więc razem trzy sztuki względnie gotowe bojowe, natomiast reszta to pytanie retoryczne:)

  7. zyg

    Wiadomo iż "Virginia" na pełnej szybkości wydaje niższą sygnaturę akustyczną niż "Los Angeles" przycumowana do nabrzeża ..

    1. J.M.P.

      To zdanie akurat tyczyło się SSN-21 Seawolf'a czyli poprzednika okrętów klasy Virginia, a miał tą ocenę wygłosić admirał Bruce DeMars "Seawolf przy prędkości taktycznej jest cichszy niż okręty typu Los Angeles, stojąc przy nabrzeżu." Virginia powstała głównie jako wielozadaniowy "budżetowy" następca okrętów klasy Seawolf które nawet dla USA były za drogie i projektowane według koncepcji zimnej wojny jako okręt myśliwski zdolny do samodzielnej i długotrwałej walki z okrętami podwodnymi ZSSR w rejonach arktycznych w pobliżu brzegów ZSRR.

  8. J.M.P.

    Stępkę położono 16 maja 2015, kadłub ciśnieniowy (sztywny) ukończono 8 sierpnia 2016, ochrzczony 29 kwietnia 2017, czyli w niecałe dwa lata buduje się podwodny okręt atomowy 4-tej generacji -oczywiście to nie kończy budowy ale większość prac konstrukcyjnych została ukończona. A teraz spójrzmy na to co powstaje albo raczej stoi w rodzimych stoczniach. Żal i zgrzytanie zębów, ile można?!. Pomijam Kormorana, choć ten też zaliczył obsuwę ale to okręt prototypowy.

    1. Adam

      Gdybysmy mieli budzet US Navy , to bysmy tez wszyskie okrety na czas mieli , nie win stoczni za wine politykow.

  9. Ponda Baba

    Czy to oznacza, że można go łatwo dostosować do przenoszenia Tridentów?

Reklama