Reklama

Siły zbrojne

Chrzest szesnastego okrętu podwodnego typu Virginia

Fot. Huntington Ingalls Industries
Fot. Huntington Ingalls Industries

W stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News z udziałem wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a odbyła się uroczystość chrztu atomowego okrętu podwodnego USS Indiana (SSN-789) typu Virginia.

Okręty podwodne typu Virginia są wielozadaniowymi jednostkami, które poza działaniami "myśliwskimi" w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, przewidziane są do operacji na wodach przybrzeżnych (w tym transportu i wsparcia sił specjalnych), a także wykonywania uderzeń na cele naziemne przy pomocy pocisków manewrujących Tomahawk. W szeregach amerykańskiej floty sukcesywnie zastępują one okręty typu Los Angeles.

Indiana jest już szesnastym okrętem typu Virginia i szóstym przedstawicielem wersji Block III. Jednostki tej serii wyróżniają się od poprzedników inną konstrukcją części dziobowej, na którą składa się nowa osłona stacji hydrolokacyjnej (Large Aperture Bow-LAB). Jak również zastąpieniem 12 oddzielnych pionowych wyrzutni rakiet manewrujących Tomahawk dwoma silosami o średnicy 2,13 m, takiej samej jaką mają wyrzutnie rakiet balistycznych Trident na strategicznych okrętach podwodnych typu Ohio, w których instalowany jest modułowy wkład VPM (Virginia Payload Module) mieszczący sześć rakiet Tomahawk. 

US Navy Virginia
Fot. Huntington Ingalls Industries

Kontrakt na budowę jednostki został podpisany z koncernem Huntington Ingalls Industries, w którego skład wchodzi stocznia Newport News Shipbuilding, 22 grudnia 2008 r., zaś położenie stępki okrętu odbyło się 16 maja 2015 r.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.