Chińskie ćwiczenia obok amerykańskiego lotniskowca

26 stycznia 2021, 13:33
shemzhen
Fot. U.S. Navy
Reklama

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe na spornym Morzu Południowochińskim, na które wpłynęła niedawno grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca – ogłosiły we wtorek chińskie władze. Akwen uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji.

Agencja bezpieczeństwa morskiego prowincji Guangdong wydała komunikat, w którym zakazała wpływania na obszar Zatoki Tonkińskiej na zachód od półwyspu Leizhou w południowych Chinach między 27 a 30 stycznia. Nie podano szczegółów na temat czasu i skali planowanych ćwiczeń.

W sobotę na Morze Południowochińskie wpłynęła grupa amerykańskich okrętów z lotniskowcem USS Theodore Roosevelt, by promować „wolność mórz” w regionie – poinformowała marynarka wojenna USA. Komentatorzy podkreślają, że operacja rozpoczęła się zaledwie kilka dni po inauguracji prezydentury Joe Bidena w USA.

Pekin skrytykował w poniedziałek Waszyngton za wysyłanie samolotów i okrętów wojennych na Morze Południowochińskie, oskarżając Stany Zjednoczone o „prężenie muskułów” w regionie. Według chińskich władz działania te szkodzą pokojowi i stabilności.

Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej i w dużej mierze całego świata. Chiny uznają prawie cały ten akwen za swoje terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu.

Reklama
Reklama

Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza i nasilają napięcia w relacjach Pekinu z Waszyngtonem, który oskarżał Chiny o zastraszanie innych państw regionu. Morze Południowochińskie jest bogate w surowce i kluczowe dla międzynarodowego handlu.

Planowane ćwiczenia wojskowe Chin w Zatoce Tonkińskiej, na wschód od wybrzeża Wietnamu, zbiegają się w czasie z trwającym w Hanoi krajowym zjazdem Komunistycznej Partii Wietnamu, na którym wybrani mają zostać nowi przywódcy tego kraju.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
gdańszczczanin
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:43

A USA to niebezpieczny, agresywny i najgroźniejszy rywal Chin. To poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin. Chiny mają takie same prawa, co USA.

Lechosław
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:25

Brawo Chiny. Jesteście i siebie a imperializm usa pomału się kończy.

Gejksa kormelowice
środa, 27 stycznia 2021, 16:04

Brzeg chiński podpłynął do lotniskowca za blisko o 3000 km

klawiatura
środa, 27 stycznia 2021, 11:35

No skoro manifestujemy wolność mórz to niech tak się spotka flota wojenna całego świata. Wszystkim wolno.

vk
środa, 27 stycznia 2021, 01:12

Żeby przekonać się jak bardzo zwiększyła się przewaga USA nad komunistami wystarczy wyobrazić sobie jak dziś wyglądałaby wojna wietnamska. F-22 i F-35 błyskawicznie zniszczyłyby wietnamskie lotnictwo i OPL. Tak samo wietnamskie siły pancerne zostałby bardzo szybko zlikwidowane. A przede wszystkim nikt w Wietnamie by dziś nie umierał za komunistów, wszyscy odrazu poddaliby się Amerykanom.

biały
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:42

akurat aktualny prezydent USA jest za polepszeniem stosunków z Chinami i za wycofaniem się z sporów gospodarczych , więc Chiny nie mają co się zastanawiać tylko niech zajmują Tajwan

bender
środa, 27 stycznia 2021, 11:12

Przecież to Biden wysłał grupę uderzeniową lotniskowca ma Morze Południowochińskie. Twoja wypowiedź to zwykłe kłamstwo.

Capt Obvious
środa, 27 stycznia 2021, 00:39

"Państwo Środka to niebezpieczny, agresywny i najgroźniejszy rywal USA. To poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych." - mówi nowy sekretarz stanu Bidena. - "Trump miał rację, stosując ostrzejsze podejście do Chin". Zatem skąd info o tym polepszeniu? Problem w tym że polityka Trumpa była całkowicie nieskuteczna. Eksport Chin do USA po minimalnym zachwianiu wrócił w 2020 do rekordowych wartości, zaś eksport USA do Chin spadł. Administracja podpisała umowę której nie była w stanie egzekwować, Chińczycy zobowiązali się importować amerykańskie towary za 173 mld rocznie, a kupili za 58% tej kwoty. Trump jak to Trump, temat niewygodnej porażki po prostu omijał, tak jak inne międzynarodowe niepowodzenia, ponoszone mimo szumnych zapowiedzi (KoreaPłn, Iran).

bender
środa, 27 stycznia 2021, 00:01

Grupa uderzeniowa lotniskowca wpłynęła na Morze Południowochińskie kilka dni po inauguracji, bo Biden odpuszcza Chinom? To alogiczne.

panisko
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:34

ps. chcę pracować dla jakiegoś Think Tanku w naszym ministerstwie obrony. Jestem bardziej kumaty niż 95% społeczeństwa. Wykształcenie też prestiżowe jak na ten kraj.

panisko
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:32

Po co te puste frazesy jak „wolność mórz” skoro wiadomo, że chodzi o ewentualną blokadę morską China jak Niemców na Morzu Północnym w IWŚ

Obawiam się że to nierealne
środa, 27 stycznia 2021, 00:44

Przewagę Stanów w sile floty skutecznie zniweluje bliskość chińskich systemów nabrzeżnych, lotnisk, wysp, logostyki, oraz fakt że USA nie może zaangażować całości sił na tym jednym akwenie.

Gryrrgu
wtorek, 26 stycznia 2021, 22:28

Apropos Niemiec, to wysyłają fregatę w rejs po Indo-Pacyfiku jako demonstracja poparcie dla demokratycznych państw regionu. W planie rejsu odwiedziny Australii, Koreii Południowej, spotkanie z francuskimi okrętami i zaopatrzenie od nich a na koniec hop do portu w Japonii)

Herr Wolf
środa, 27 stycznia 2021, 09:30

To jest chłopie reklama sprzętu..

Tweets Defence24