Chiński samolot zwalczania okrętów podwodnych zmienia układ sił na Pacyfiku

2 lipca 2015, 12:25
Y-8GQ
Prototyp samolotu Y-8Q w malowaniu z okresu prób. Fot. sinodefence
Reklama

Do służby wszedł nowoczesny chiński samolot Y-8Q, przeznaczony do wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych. 

Od kilku lat trwały próby dwóch prototypów samolotu Shaanxi Y-8Q (opartego konstrukcyjnie na rosyjskim Antonowie An-12) wyposażonego w cztery silniki turbośmigłowe, przeznaczonego do zwalczanie okrętów podwodnych. Jego wdrożenie do służby oznacza gwałtowny i znaczący wzrost chińskich możliwości wykrywania jednostek podwodnych. Nowa maszyna wyposażona jest bowiem w wykrywacz anomalii magnetycznych o niezwykle długiej, siedmiometrowej antenie, największej – zdaniem zachodnich analityków – spośród używanych na samolotach tego rodzaju.

Dokładne dane dotyczące uzbrojenia samolotu Y-8Q nie są znane, przypuszcza się jednak, że przenosi on torpedy Yu-7, pociski powietrze-woda i miny morskie, a także znaczną liczbę boi służących do namierzania okrętów. Część zachodnich analityków przypuszcza, że nowy samolot chińskiej marynarki wojennej może również kontrolować bezzałogowe jednostki podwodne, w rodzaju drona Haiyan, mogącego patrolować wyznaczony obszar do głębokości 1500 m i przez 30 dni po odlocie maszyny kontrolnej.  Ocenia się, że Y-8Q może przenosić uzbrojenie i wyposażenie o łącznej masie ok. 10 000 kg a jego zasięg wynosi ok. 5000 km.

Analitycy są zgodni co do tego, że posiadając już odpowiednią platformę, Chiny przyspieszą prace badawcze nad kolejnymi technologiami zwalczania i wykrywania broni podwodnych, takimi jak detektory promieniowania jądrowego, czy systemy zwalczania torped.

Wprowadzenie maszyny o takich możliwościach, mającej zastąpić używane dotychczas samoloty Harbin SH-5, nie tylko zwiększy możliwości marynarki chińskiej w zakresie wykrywania wrogich jednostek podwodnych - oznacza także zmianę balansu sił morskich w całym regionie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Tyberios
czwartek, 2 lipca 2015, 13:26

Określenie samolotu opartego na konstrukcji An-12 mianem... "nowoczesnego" zakrawa na sarkazm.

TVN kłamie
czwartek, 2 lipca 2015, 15:15

A co masz lepszego do lotu na niskim pułapie? Silniki odrzutowe się przy tym nie sprawdzają. USA ma silniki odrzutowe w Posejdonach i przez to operują na większym pułapie. Z tego powodu zrezygnowano na nich z detektora magnetycznego, bo na wyższym pułapie jest nieskuteczny, choć to bardzo dobry sensor i Indie dla swojej wersji go zażądały (ale wtedy muszą nieekonomicznie nisko latać). W efekcie próby Posejdonów w pobliżu JAponii w wykrywaniu okrętów podwodnych wypadły fatalnie, oceniono że realna wykrywalność jest zaledwie 30% w porównaniu z zapewnianiami producenta.

Marek
czwartek, 2 lipca 2015, 14:45

Czemu tak twierdzisz? Przecież w przypadku takiego jak ten samolotu, konstrukcja płatowca może być wiekowa, bo liczy się jego wyposażenie. A jakie ono jest, na razie chyba tylko jeden Mao Zedong wie.

hp7
czwartek, 2 lipca 2015, 14:04

Udźwig ma?- ma. Zasięg ma? - ma. Nowoczesną aparaturę ma?- ma. Nowoczesne uzbrojenie ma?- ma. coś pominąłem ??

RafalB
czwartek, 2 lipca 2015, 13:50

TO co powiesz o B-52 ?

smuteczek
czwartek, 2 lipca 2015, 13:21

Trzeba się wreszcie zacząć interesować Chinami, a nie tylko Ameryki i Ameryka. Bo USA nas będzie bronić w zależności od tego, czy dany prezydent będzie uważał, że leży to w ich interesie - bez różnicy na to co my sami uważamy, albo robimy.

luke
czwartek, 2 lipca 2015, 22:15

Zagadzam się, trzeba grać na wielu fortepianach, a nie tylko na amerykańskim

Michał
piątek, 3 lipca 2015, 10:13

Macie Państwo rację (komentarze poniżej czy powyżej zależy jak patrzeć) coś tu się nie klej w tej informacji

edw@rd
czwartek, 2 lipca 2015, 18:31

Ciekawe czy skręcają go tak jak chińskie skutery...

peperon
piątek, 3 lipca 2015, 06:08

Siedzę, patrzę i nie widzę tych silników turbowentylatorowych tylko turbośmigłowe :)

kko
piątek, 3 lipca 2015, 14:40

Mógłby ktoś podrzucić jakieś linki o tym dronie Haiyan - nic nie mogę na googlu znaleźć

gość
czwartek, 2 lipca 2015, 15:54

no proszę, chiński samolot oparty o konstrukcję An-12 jest nowoczesny, natomiast rosyjski na bazie Ił-18 to stary złom :))

Tweets Defence24