Chińczycy bogatsi od Rosjan?

4 marca 2021, 10:47
45DSC03689_900
Fot. mil.ru
Reklama

Chińska Republika Ludowa (ChRL) po raz kolejny wyprzedziła Federację Rosyjską w międzynarodowych rankingach gospodarczych. Tym razem dotyczy to Produktu Krajowego Brutto (PKB) na mieszkańca - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

W przypadku Chin wskaźnik ten przekroczył w bieżącym roku po raz drugi z rzędu kwotę 10 tysięcy dolarów na mieszkańca, podczas gdy w w Rosji spadł on poniżej tego progu. Wskaźniki te mają wynosić odpowiednio 10,5 oraz 9,9 tysiąca dolarów na osobę. Tym samym efektywność ekonomiczna chińskiej gospodarki pomimo blisko 10-krotnie większej liczby mieszkańców okazała się statystycznie wyższa od rosyjskiej, nie tylko jeśli chodzi o wartość nominalną, ale i dochód na osobę.

Z kolei rosyjska gospodarka powróciła po raz pierwszy do wskaźnika PKB per capita z 2007 roku, co oznacza silny regres gospodarczy. Zgodnie z wynikami z ub.r. Rosja zajęła 68. miejsce w światowym rankingu dla wskaźnika PKB per capita. Oznacza to spadek względem 2019 roku, a także 1,6-krotny spadek względem 2013 roku, czyli okresu sprzed kryzysu spowodowanego aneksją Krymu i wojną na Ukrainie. Według obecnych prognoz Rosja w 2025 roku spadnie na 69. miejsce w tej kategorii, a docelowo wypadnie z TOP 70 najbogatszych państw oraz zostanie wyprzedzona przez państwa takie jak Bułgaria czy Kazachstan. 

Reklama
Reklama

Chińskie władze z dumą prezentują tę informację, a międzynarodowi eksperci szacują, że już za kilka lat chińska gospodarka będzie w stanie wyprzedzić amerykańską i stać się najsilniejszą i największą na świecie. Ma to stać się według szacunków na przełomie lat 2027-2028, jednak obecnie amerykańskie PKB per capita nadal wynosi ponad 63 tysiące dolarów na osobę. Ekonomiści z Bank of America (BofA) szacują, że aby podwoić obecne wskaźniki PKB, Chiny będą musiały rosnąć w tempie 4,7% rocznie przez następne 15 lat.

Efektem wzrostu tych statystycznych wskaźników jest także ogólna poprawa dobrobytu obywateli kraju. Według oficjalnych rządowych statystyk blisko 100 mln chińskich obywateli w przeciągu ostatnich ośmiu lat żyjących poniżej progu ubóstwa zostali z niego wyniesieni. Oznacza to z kolei zrealizowanie celu ONZ w zakresie międzynarodowego ograniczenia ubóstwa w ramach zrównoważonego rozwoju w okresie do 2030 roku, czyli wyprzedzenie tego terminu o aż 10 lat.

Ciągły wzrost gospodarczy połączony ze stopniowym wyprzedzaniem innych największych konkurentów oraz system polityczny, który dopuszcza w szerokim zakresie używanie siły w stosunkach międzynarodowych powodują, że Chiny stają się głównym i stale rosnącym wieloaspektowym zagrożeniem dla głównych, globalnych graczy na arenie międzynarodowej.

Z kolei w wypadku Rosji trzeba pamiętać, że jej władze pomimo niekorzystnych tendencji gospodarczych są zdeterminowane do wydawania dużych kwot na cele wojskowe, co pozwala wzmacniać już posiadany potencjał. Z kolei PKB obliczany w dolarach nie jest do końca wiarygodnym wskaźnikiem rosyjskich możliwości, jeśli chodzi o modernizację armii zważywszy na to, że zdecydowana większość rosyjskiego uzbrojenia kontraktowana jest w rublach. Pośrednio potwierdzają to również dane ekonomiczne - bo o ile nominalny PKB na mieszkańca jest wyższy w ChRL, to już liczony według parytetu siły nabywczej jest - jak zauważa "NG" - znacznie wyższy w Rosji (ponad 27 tys. USD do ponad 17 tys. USD).

Rosja pozostaje więc poważnym zagrożeniem szczególnie dla wschodniej flanki NATO, natomiast Pekin staje się coraz silniejszy nie tylko na polu militarnym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 77
Reklama
Bever
środa, 17 marca 2021, 22:49

system polityczny, który dopuszcza w szerokim zakresie używanie siły w stosunkach międzynarodowych powodują, że Chiny stają się głównym i stale rosnącym wieloaspektowym zagrożeniem Jakos nie slyszalem o Anschluss Mongoli jlu jakiegokolwiek kraju granicznego? Mysle ze deziformacja nie moze tu sie pojawiac. Chiny moga byc potencjalnym zagrozeniem. Agresja nie lezy w tradycji politycznej chin a w rosyjskiej to juz kwintesencja istnienia tego panstwa. imperializm gospodarczy jest odmienny od militarnego.

Tyiooll
piątek, 5 marca 2021, 01:16

Za parę lat będą bogatsi od Polaków.

Andrettoni
piątek, 5 marca 2021, 00:57

Statystyki są różne - to tak jak sondaże. Wiele statystyk mówi, że ChRL już wyprzedziła USA. Jeżeli dolar przestanie być walutą światową, to PKB USA ile będzie warte? Tymczasem wiele krajów i organizacji myśli o krypto walutach. W tym ChRL i UE. Dużo mówi się o "resecie". To już nie "teoria spiskowa".

tak
czwartek, 4 marca 2021, 15:09

duży PKB-duży dług kraju-duże ryzyko upadku systemu finansowego

Peresada
piątek, 5 marca 2021, 09:14

Takie ryzyko jest jeszcze większe, gdy mamy do czynienia z długiem wewnętrznym i długiem obywateli. Rosja ma olbrzymi dług wewnętrzny. Ratuje ja tylko to, ze ma rezerwy. Narazie....

zgred
czwartek, 4 marca 2021, 23:02

Tak jak i w innych dużych krajach. Wszystkie duże gospodarki są mocno zadłużone.

ekonom
piątek, 5 marca 2021, 11:33

Bo to efekt śnieżnej kuli - produkujemy, chociaż często bez zysku albo ze stratą ale produkcja iść musi bo to miejsca pracy a nikt nie zgodzi się na zamykanie fabryk i spadek PKB /to jakiś fetysz te PKB/. Firmy produkują na minimalnych marżach i nie płacą podatków - a Państwa nie mają na leczenie ludzi, budowanie dróg czy edukację i pensje dla policjantów, lekarzy i wojska - a ich wymagania rosną więc co robią Państwa - drukują obligacje i pożyczają od banków pieniądze na utrzymanie Państwa, a firmy wypuszczają akcję i rozpoczyna się spekulacja papierkami. Jak przyjdzie krach a przyjdzie na pewno to realną walutą i wartością będą dobra rzeczywiste - czyli surowce, złoto i gotówka a nie akcje i obligację. Co z tego że akcje jakieś firmy dzisiaj kosztują np 1000 PLN jak przyjdzie krach to mogą być warte i 1 PLN bo nikt ich nie będzie chciał kupić - i te wielkie "akcjane" majątki są realnie niewiele warte bo to zapisy a nie pieniądze

Adam
czwartek, 4 marca 2021, 19:48

Wierzysz w jakieś wymysły... popatrz na dane makroekonomiczne i sprawdź kto ma na prawdę i jaki dług :P na przykład USA :)

Towarzysz Polak
piątek, 5 marca 2021, 08:16

A co ma makroekonomia do długu państwowego? USA jest w stanie spłacić ten dług w ciągu 5 lat, wystarczy że zwiększy podatek dochodowy o 3%.

qwert
piątek, 5 marca 2021, 14:46

Tak , oczywiście, w prawdzie dług większy niż PKB, ale podniosą podatek o 3 % i spłacą w 2 - 5 lat. Chyba spałeś na matematyce

Kos
czwartek, 4 marca 2021, 15:07

Rosja to kraj z największymi na świecie nierównościami społecznymi. 40% całego majątku Rosji znajduje się w rękach 110 najbogatszych osób. 30% Rosjan nie stać na drugą parę butów. To oficjalne dane i pokazują prawdę o dobrobycie naszego wschodniego sąsiada.

ech znowu te buty
czwartek, 4 marca 2021, 20:40

Buczcza, znowu ten syndrom butów? Dajże se w końcu z tym spokój. Niech USA zamiast Hummerów podeślą do Kijowa z 50 tyś par i problem zniknie.

Towarzysz Polak
piątek, 5 marca 2021, 08:17

Teks jest o Rosji i Chinach a ty z uporem maniaka piszesz o USA. Porównaj Chiny do Rosji to bardziej adekwatne w końcu to sąsiedzi.

biały
czwartek, 4 marca 2021, 18:01

zdecydowanie więcej niż 40 % majątku jest w rękach 110 najbogatszych ludzi , kilku multi miliarderów , kilkadziesiąt milionerów a reszta to biedni ludzie , w chinach na pewno wygląda to dużo lepiej

GB
czwartek, 4 marca 2021, 14:48

Ale o co chodzi? Rosjanie wolą przecież głodować i mieć czołgi.

Herr Wolf
czwartek, 4 marca 2021, 19:26

40% społeczeństwa w USA żyje z kartek a 60% kombatantów mieszka w kartonie więc kto głoduje?!

Twój Sputnik
piątek, 5 marca 2021, 08:18

A bogaci Amerykanie używają rosyjskich telefonów ;)

GH
czwartek, 4 marca 2021, 20:47

Średnia emerytura w USA to ok. 1500 USD, w Rosji - 215 USD (dane oficjalne). Zasiłek w USA (40% społeczeństwa USA to 130 mln osób, można prosić o źródło tych rewelacji?) to ok. 500 USD - średnia pensja w Rosji to ok. 450 USD. Bezrobotny Amerykanin z kartkami będzie w Rosji klasą średnią :)

Asd
piątek, 5 marca 2021, 14:58

A czynsz za mieszkanie w USA to 1000 - 1200 miesięcznie

Herr Wolf
piątek, 5 marca 2021, 06:33

Od kiedy to w Rosji emerytury płaci się w dolarach?! Nie będę ci tłumaczył czym jest filar i spekulacje z nim związane bo tego nie zrozumiesz..

Grom
sobota, 6 marca 2021, 08:09

To ty tego nie rozumiesz wilczku. Ludzie klasy średniej w Rosji są biedniejsi niż biedni w USA.

wsiok podkarpacki
czwartek, 22 kwietnia 2021, 05:42

Czy bierzesz pod uwagę koszty utrzymania w tych krajach . 500 w USA to mizeria , 500 w Rosji to dobrobyt.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 13:30

Łatwiej liczyc w dolarach niz w bezwartosciowych rublach:)

Grom
czwartek, 4 marca 2021, 20:42

Owszem ale tylko według rosyjskiej propagandy.

Herr Wolf
piątek, 5 marca 2021, 06:34

Wg amerykańskiej wszyscy są milionerami!

czwartek, 4 marca 2021, 20:38

Widziałeś jak podjeżdżają do food banków samochodami po te zapomogi?

Rocco
czwartek, 4 marca 2021, 20:19

Widać, że byłeś w USA to wiesz haha. Powiem Ci jak wygląda droga w USA- tam się nie kradnie asfaltu czy tłucznia jak na dzikim wschodzie czy nawet na tym naszym ciut mniej dzikim; możesz jechać drogą przez 500 km i jest ona równa, płaska i trwała, ponieważ żaden pasibrzuszek nie odważy się położyć rączek na materiałach budowlanych. W Rosji zaciekawiło mnie dlaczego na drogach kilka tygodni leżą gałęzie i nikt nie raczy ich sprzątnąć, zapytałem o to znajomego to mi opowiedział i pokazał- pod tymi gałęziami są kratery jak po bombach; po prostu ktoś zwinął tłuczeń, dał śmieci i pierwsza lepsza ulewa naruszyła drogę, a każda kolejna wypłukiwała ten śmieciowy fundament. W świetle tej wiedzy wciskaj te swoje bajki o rosyjskim dobrobycie i amerykańskiej biedzie ludziom, którzy nigdy tam nie byli. Jeszcze jedna rada- nie warto jechać do Rosji autem nowszym niż 20 lat, bo bardzo szybko znajdą się amatorzy cudzej własności ;)

Herr Wolf
piątek, 5 marca 2021, 06:35

Nie na temat

Kos
czwartek, 4 marca 2021, 20:13

Rosyjska propaganda to jak zwykle kłamstwo, ale do rzeczy: z dodatkowego wsparcia korzysta o 15 % społeczeństwa USA. Przy czym nie są to ludzie żyjący z kartek, ale jest to tylko dodatkowe wsparcie. Mają do niego prawo osoby o dochodzie mniejszym niż ok. 1250 miesięcznie. Po drugie wsparcie takie może wynieść ok. 700 na czteroosobową rodzinę. Wg. amerykańskich kryteriów do wsparcia bonami kwalifikowałby się 95% rosyjskiego społeczeństwa, a wartość tych kartek przekracza wysokość przeciętnej rosyjskiej pensji. Co do weteranów, to jest ich w USA ok. 22 mln, a wśród nich ok. 150 tys. bezdomnych. Tyle w temacie waszej prawdy.

Herr Wolf
piątek, 5 marca 2021, 06:38

Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?

Antek
piątek, 5 marca 2021, 14:18

Komu jest źle? Chyba tym 5 milionom bezdomnych dzieci w Rosji? Wg. standardów USA za biedaka żyjącego poniżej minimum socjalnego uważa się osobę o dochodzie niższym niż ok. 1000 dolarów miesięcznie. Natomiast w Rosji żeby być zaliczonym do klasy średniej wystarczy zarabiać w przeliczeniu ok. 500 dolarów miesięcznie. Wychodzi z tego, że przeciętny amerykański biedak jest dwa razy bogatszy od przeciętnego Rosjanina z klasy średniej.

Davien
piątek, 5 marca 2021, 13:31

W Rosji jest fatalnie, miło ze sie zgadzasz w końcu:)

GB
czwartek, 4 marca 2021, 20:06

Rosjanie. Dodaj jeszcze masę imigrantów, którzy co roku próbują dostac się do USA na rożne sposoby to będziesz mial pełny obraz zamożności ludzi w USA i biedy w Rosji. Nie bez podstaw od lat liczba ludności w Rosji jest na tym samym poziomie, choć ostatnio nawet zmniejsza się, a w USA cały czas rośnie.

Wieczysław
piątek, 5 marca 2021, 09:19

Mylisz sie. Do Rosji garnie sie masa emigrantów, takze z zachodu, ktorzy chcą spokojnego zycia w w sprawiedliwym społeczeństwie rownoklasowym, z poszanowaniem praw robotnika i chłopa.

gegroza
czwartek, 4 marca 2021, 14:37

Zabrakło podkreślenia ważnej informacji - Przy uwzględnieniu siły nabywczej !

rob ercik
czwartek, 4 marca 2021, 13:36

Problemem FR jest brak kredytów ... bądź jej sukcesem ...

Reo
czwartek, 4 marca 2021, 13:34

Niedługo ruskie będą się ścigać z Somalią, no ale sami są sobie winni.

ppp
czwartek, 4 marca 2021, 19:46

Polska Rezerwy walutowe - 157 mld USD Dług zagraniczny - 352,111 mld USD Rosja Rezerwy walutowe 590,685 mld USD Dług zagraniczny 470 mld USD dla wyjaśnienia gdzie jaka jest sytuacja i zrozumienia pewnych kreatywnych współczynników manipulujących pewnymi kwestiami związanymi z oceną PKB . Po to jest wprowadzony PPP (purchasing power parity ) , który jednak nie do końca przedstawia pełnię informacji o faktycznym PKB państwa - bardziej miarodajne są dane statystyczne z gospodarki i produkcji danego kraju , które często weryfikują obraz stanu gospodarki . Samochód ciężarowy np. o nośności 15 ton wyprodukowany w Chinach czy Rosji kosztuje znacząco mniej po przeliczeniu na USD niż np. w USA a spełnia taką samą rolę i nie jest praktycznie gorszy . Cena takiego pojazdu może być natomiast wielokrotnie mniejsza . Czy dobrobyt społeczeństwa oceniany przez pryzmat użyteczności i rozwoju społecznego z powodu wysokiej ceny faktycznie wzrósł ? Lokomotywa zbudowana w Chinach , Rosji czy USA tej samej klasy uciągowej raczej nie jest inna jeżeli chodzi o możlści prowadzenia składów pociągów . Codziennie kupując raczej możemy dostrzec kto faktycznie jest pierwszą potęgą przemysłową i gospodarczą świata - na pewno dzisiaj nie jest to USA .

jahiramać
piątek, 5 marca 2021, 10:55

ppp , to co tu robisz w Polsce przyjacielu . Wyjedź do Onucolandu jak tam tak dobrze .

SerceJestZielone
piątek, 5 marca 2021, 09:34

Podobne rzeczy słyszałem za swojej młodości z minionych czasów dobrobytu, gdzie pewien wysoki urzędnik PZPR mówił, ze moze i nie mamy masła i mięsa, ale za to mamy najwyższy wskaźnik wyprodukowanych lokomotyw w wagonów w przeliczeniu na obywatela.

Dawo
piątek, 5 marca 2021, 09:19

"Samochód ciężarowy np. o nośności 15 ton wyprodukowany w Chinach czy Rosji kosztuje znacząco mniej po przeliczeniu na USD niż np. w USA a spełnia taką samą rolę i nie jest praktycznie gorszy . Cena takiego pojazdu może być natomiast wielokrotnie mniejsza . Czy dobrobyt społeczeństwa oceniany przez pryzmat użyteczności i rozwoju społecznego z powodu wysokiej ceny faktycznie wzrósł ? Lokomotywa zbudowana w Chinach , Rosji czy USA tej samej klasy uciągowej raczej nie jest inna jeżeli chodzi o możlści prowadzenia składów pociągów ." To zorientuj się w kwestii ekologii, niezawodności, nowoczesności czy komfortu pracy i prostoty użytkowania. To jest przepaść jak pomiędzy Su-34 a F-15E- w końcu to portal militarny. Jak najłatwiej porównać zamożność kraju i jego społeczeństwa? Ilu Chińczyków, Francuzów, Japończyków czy Brazylijczyków wybiera się na studia do Rosji, ilu do USA. Ilu z nich planuje się osiedlić w USA, ilu w Rosji? Ile największych firm przenosi się do Rosji? Rosja, czy się to komuś podoba czy nie, nie jest już mocarstwem- gdyby nie broń jądrowa i świadomość cywilizowanego świata, że dziki wschód nie liczy się z życiem ludzkim Rosji już by nie było na mapach świata. Cywilizowane kraje nie pozwolą jej jednak upaść, z obawy na utratę Panowania nad bronią ABC. Szeroko rozumiany świat zachodu jest nastawiony na rozwój i dostatnie życie, zacofana Rosja na jątrzenie, budowanie poczucia zagrożenia. Dlaczego?

Davien
piątek, 5 marca 2021, 01:48

I znowu te same zmylenia panei ppp?? A teraz odpwoeidz sobie na pytanie czemu to obligacje Rosji sa traktowane jak śmieciowe, a nei Polski czy USA. I do tego "prawdziwego" długu Rosji dodaj ten państwowych spółek jak gazprom czy Rosnieft. A juz bajki że rosyjskei ciężarówki sa na poziomie tych zachodnich....

qwert
piątek, 5 marca 2021, 15:11

Ostatnio obligacje USA też słabo idą. Brak chętnych

Davien
sobota, 6 marca 2021, 00:31

Jakoś USa nie ma problemu z obligacjami, to Rosja jedzie na śmeiciówkach.

Robert W.
czwartek, 4 marca 2021, 22:13

O tych 590 mld dolarów rezerw rosyjskich to zapomnij. Dawno i nieprawda.

droma
czwartek, 4 marca 2021, 13:09

to wiedział każdy że rosja-kaput to bida chiny to komuchy -bmw ,jedni i drudzy jeszcze długo będą doganiać normalny świat ...

AA
czwartek, 4 marca 2021, 13:08

No cóż Zachód indoktrynowany lewicową pedagogiką wstydu ekoobłędem i wszechobecną deprawacją na własne życzenie zaczyna się zwijać a covid go tylko dobije

Fan club onuc .
czwartek, 4 marca 2021, 13:06

Co na to Fun Club Daviena ?? Polskie PKB trzy razu mniejsze od rosyjskiego a starowalismy z poziomu osmiokronie nizszego . Srednia krajowa Polska 5300 zl Rosja 1700 zl

Taka prawda
piątek, 5 marca 2021, 10:56

czekają na instrukcje z radia Erewań. Moskwa odpisała małczit sobaki , niciewo nie wiżu

FR technologiczne imperium
czwartek, 4 marca 2021, 12:56

Rosja zawsze traciła na pokoju, ten kraj żywił się wojną, Rosja inwestuje masę środków w wojsko, które jednak nie używane generuję tylko straty (Utrzymanie sprzętu, żołd) więc z każdym rokiem Rosja będzie coraz bardziej ekonomicznie zapadać się względem Chin czy Europy i ostatecznie zostanie jak ZSRR z tysiącami czołgów w magazynach ale bez jakiekolwiek innowacyjnej gospodarki.

dim
piątek, 5 marca 2021, 09:18

Rosja, przed rokiem 1914, należała do najszybciej rozwijających się krajów świata. Korzystając z pokoju.

dim
czwartek, 4 marca 2021, 12:49

Przy czym należy zauważyć, że przy chińskich cenach rzeczywistych produktów (czyli nie "znikającego" po 3 tygodniach PKB, w rodzaju usługi fryzjerskie...), ta chińska przewaga posunięta jest znacznie dalej, niż statystyka to ujmuje. Przykład z mojego podwórka (usługi dla firm międzynarodowego handlu hurtowego): Chińska fabryka wyeksportowała coś za 1 Euro, wliczając w to już koszt transportu do europy i dostawy tutaj, do lokalnego kupca. W detalu przedmiot ten kosztuje następnie "20 Euro, 6 rat, zero odsetek, akceptujemy wszystkie karty płatnicze". Według oficjalnej statystyki, Chiny wytworzyły w ten sposób 1€ PKB, w sferze produkcji i usług transportowych. A jednoczenie Europa "wytworzyła 19 € PKB w sferze handlu, czy handlu i usług... - choć faktycznie Europa mieć będzie z tej sprzedaży tylko 1 € deficytu. Gdy Chiny owo 1 Euro faktycznie wytworzyły. Inny przykład: Polski fryzjer ostrzygł mnie w Wawie za 5 Euro (było to niegdyś...). Grecki fryzjer za takie strzyżenie życzył sobie wtedy 13 Euro. A Chińczyk, w Chinach, np. 2 Euro. Według naszego modelu statystyki, Grek wytworzył w ten sposób 2,6 raza wyższy PKB, od Polaka i 6,5 raza wyższy PKB od Chińczyka... - Myślę, że Chiny dawno już są światowym nr 1. A wniosek dla Polski płynie ten, by żyć z nimi jak najlepiej. Okoliczność, że chińskie media zaczynają przedstawiać Polskę jako kraj Chinom niechętny, jest to klęska naszego zdrowego rozsądku !

Tomasz34
piątek, 5 marca 2021, 09:50

Które Chińskie media tak mówią o Polsce? Przecież Chińczycy są pragmatyczni, wiedzą gdzie Polska leży i z kim graniczy(Rosja), znają też Polską historię. Zdają sobie doskonale sprawę, że ponieważ Polska nie ma broni atomowej i ciągle buduje swój potencjał odstraszania, to potrzebuje sojuszników(USA). I pewnie stąd te wnioski. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Polska z Chinami robiła interesy. Oczywiście USA będą miały na ten temat własne zdanie.

Robert
piątek, 5 marca 2021, 04:43

Błędne masz mniemanie, te 19 euro jest realne tak jak realną była darmowa praca chłopa dla szlachcica, tzn. szlachcić miał realne zyski tak jak ma teraz UE z Chin. To samo dzieje się w każdym zakładzie pracy w Polsce, ten sam system, zaś całkiem nową szlachtą są urzędnicy żyjący ze społeczeństwa.

dim
wtorek, 9 marca 2021, 14:30

Nie doczytałeś, poza tym postrzegasz tę sytuację pod kątem etyki, a nie ekonomii. Gdyż w układzie chłop-szlachcic pieniądza, tak czy owak, w okolicy tej przybywało. Niesprawiedliwy był tylko jego podział. Gdy w układzie Chiny-Europa, z Europy pieniędzy stale, stale, stale ubywa, a przybywa ich Chinom.

Jan
czwartek, 4 marca 2021, 22:58

Dim, najwyraźniej nie wiesz o co w tym chodzi i jak to działa.

dim
piątek, 5 marca 2021, 12:32

@Jan - może jakaś argumentacja z Twojej strony ? Tylko nie mów mi, że nie wiem jak się to liczy. W PKB wliczane są (w wielu krajach Unii, a nie tylko w Grecji) nawet szacunkowe, tzn. także te "czarnorynkowe", usługi prostytutek. Czyli jeśli robisz to ze swą piękną ślubną, wtedy nie pomnażasz PKB, ale jeśli z prostytutką - pomnażasz. I to nie jest żart, jest to faktyczna "poważna" metodologia unijna.

czwartek, 4 marca 2021, 19:20

Dobrze to ujęte dla uświadomienia

jw 2457
czwartek, 4 marca 2021, 17:52

Proponuje Ci zapoznac sie ze wskaznikiem opracowanym przez docenta Jozefa Kosseckiego.Byl on cybernetykiem i stworzyl model obliczajacy tzw.Moc Swobodna.Metodologia tych obliczen pozwala ominac te absurdy i wylicza faktyczne i realne moce produkcyjne.Wlaczajac juz skumulowana sile stworzona przez dotychczasowe lata.Jesli przyjrzysz sie jego obliczeniom dla kluczowych krajow,to zauwazysz,ze odzwierciedlaja rzeczywiste znaczenie kazdego z nich w swiecie.Oczywiscie zadna metdologia nie pozwala z pelna dokladnoscia tego zrobic ale nie opiera sie na prostym wyliczaniu PKB,ktore samo w sobie moze byc mylace.

dim
czwartek, 4 marca 2021, 23:37

Faktycznie znalazłem w Goggle b.ciekawe informacje o pracy Koseckiego, ale nie trafiam jakoś na tę ich stronę ekonomiczną.

jw 2457
sobota, 6 marca 2021, 18:06

Wpisz w google:Instytut Cybernetycznych Analiz Strategicznych

Taka prawda
piątek, 5 marca 2021, 10:58

musisz szukać na rusnet

pomz
czwartek, 4 marca 2021, 12:24

a jak Polska wypada na tle Chin i Rosji. Ile wynosi nasze PKB?

Tomasz34
piątek, 5 marca 2021, 09:56

Polskie PKB na osobę było o ponad 1/3 wyższe niż w Rosji i Chinach i wynosiło odpowiednio15 629 dolarów na osobę, w Rosji plus minus 10 000 dolarów, a w Chinach 10 088 dolarów. Parytet siły nabywczej w Polsce wynosił niedawno 33 747 dolarów na osobę, w Rosji 28 958, a w Chinach 18 066. Więc w obu przypadkach Polska wygrywa.

dim
wtorek, 9 marca 2021, 14:33

Śmieszne. W Chinach wszystko prawie jest tańsze niż w Rosji, a parytet siły nabywczej znacznie wyższy ma być w Rosji... klasyczna rosyjska propaganda, manipulowanymi danymi.

Olo
czwartek, 4 marca 2021, 12:12

To trochę tak jak by porównywać Albanię z Francją

Bobo
czwartek, 4 marca 2021, 12:06

A co to za kamuflaż ma chinczyk, niebieski? W jakim środowisku ma się sprawdzać?

Extern
czwartek, 4 marca 2021, 18:49

W nocy na tle wody, w ciemności mniej widać niebieski kolor nawet od czarnego. Weź też pod uwagę że takie mundury nosi Chińska piechota morska a nie siły lądowe.

Chiński nurek rakietowy
czwartek, 4 marca 2021, 17:29

w środowisku podwodnym

Miro
czwartek, 4 marca 2021, 16:54

w środowisku radioaktywnej zorzy polarnej.

Fanklub Daviena
czwartek, 4 marca 2021, 12:01

A jak się na tym polu przestawiają sukcesy Gruzji i Ukrainy przed i po "kolorowych rewolucjach", szczególne na tle Białorusi, która do takich rewolucji nie dopuściła? Szczęściem Chin był Plac Tiananmen gdzie chińskie władze wykazały się wielka mądrością w zarodku nie dopuszczając do pojawienia się żadnych szkodników typu chiński Gorbaczow, Jelcyn, Bieriezowski, Chodorkowski i podobni... :D

piątek, 5 marca 2021, 08:22

A ty myślisz że na Ukrainie przed Majdanem było lepiej? Zobacz statystki.

Robert
piątek, 5 marca 2021, 04:47

Białoruś nawet w 2013 była dwa razy bogatsza od Ukrainy, licząc PKB na osobę, tak więc i tak spadnie ona własnie teraz po pandemii, już spadła i to mocno tylko propaganda trzyma ochronę medialną. Gdyby Łukaszenka odszedł Białoruś miałaby realną szansę na dalszy rozwój a tak kończy tak jak opisana w artykule Rosja

viper
czwartek, 4 marca 2021, 20:56

Po upadku/śmierci Putina będziesz to samo pisał o jego obecnej kamaryli, bo może już będzie można. Okrada Rosję ile wlezie, a wy liczycie ich przychody jako własne. Niestety, przeciętni Rosjanie żyją na poziomie nie wyższym niż Ukraińcy czy Gruzini. Podobnie zresztą Białorusini.

GB
czwartek, 4 marca 2021, 20:08

Kolorowa rewolucja to pierwsza skuteczna wybuchła w ZSRR, co skutkowało rozpadem ZSRR i upadkiem imperium rosyjskiego.

Eee tam
czwartek, 4 marca 2021, 11:59

No ale Putin i tak przykleił Rosję do Chin jak nie powiem co do podeszwy

Grażdanin
piątek, 5 marca 2021, 11:02

Raczej mu się tak wydaje. A Chińczycy mają czas. Jak populacja rosjan spadnie poniżej 100 mln (ok.2035) to potrzepią stopą i i zajmą daleki wschód bez jednego wystrzału.

Tweets Defence24