Chiny wzywają do resetu z USA

22 lutego 2021, 11:33
1024px-Secretary_Michael_R._Pompeo_shakes_hands_with_Chinese_Foreign_Minister_Wang_Yi_(42918097385)
Fot. Departament Stanu USA
Reklama

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał w poniedziałek administrację prezydenta Joe Bidena do resetu relacji chińsko-amerykańskich, które znacznie pogorszyły się za rządów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa i do wznowienia dialogu.

Wang, który ma również tytuł doradcy rządowego, oświadczył, że działania administracji Trumpa zmierzające do „powstrzymywania i tłamszenia Chin”, spowodowały trudne do oszacowania szkody. Wezwał Waszyngton do likwidacji ceł na chińskie towary i do rezygnacji z - jak się wyraził - "bezsensownego dławienia" chińskiego sektora technologicznego.

Szef Chińskiej dyplomacji, wypowiadając się na forum w Pekinie, wezwał także Waszyngton do respektowania podstawowych interesów Chin, zaprzestania ingerencji w ich sprawy wewnętrzne oraz zaprzestania "spiskowania z separatystycznymi siłami dążącymi do niepodległości Tajwanu”.

"W ciągu ostatnich kilku lat Stany Zjednoczone w istocie zerwały dwustronny dialog na wszystkich szczeblach. Jesteśmy gotowi do szczerej komunikacji ze stroną amerykańską i do dialogu w celu rozwiązania problemów" - powiedział Wang. Jako "pozytywny krok" ocenił niedawną rozmowę telefoniczną między prezydentem Bidenem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

image
Reklama

Ambasador Chin w Waszyngtonie Cui Tiankai, wypowiadając się na tym samym forum, zaznaczył, że obie strony muszą mieć precyzyjną wiedzę o celach strategicznych drugiej, ale podkreślił, że w takich sprawach jak Tajwan, Xinjiang i Tybet Pekin nie ustąpi na krok. Reuter zauważa, że Wang wypowiadał się w momencie, w którym stosunki amerykańsko-chińskie znajdują się w najgorszym stanie od kilkudziesięciu lat.

Waszyngton i Pekin walczą ze sobą na różnych frontach, poczynając od handlu poprzez oskarżenia o gwałcenie praw człowieka w Xinjiangu wobec muzułmańskich Ujgurów do roszczeń terytorialnych Pekinu na bogatym w surowce Morzu Południowochińskim.

Jednak administracja Bidena zasygnalizowała już, że zamierza kontynuować naciski na Pekin. Biden wyrażał już zaniepokojenie "niesprawiedliwymi i siłowymi" praktykami Pekinu w dziedzinie handlu oraz poparł stanowisko administracji Trumpa, że Chiny dopuściły się ludobójstwa wobec Ujgurów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
kaczkodan
środa, 31 marca 2021, 17:17

Proponuję ustawkę, po 300 głowic na ośrodki przemysłowe. Jak reset, to reset :P

Polski patriota.
środa, 24 lutego 2021, 08:02

Będzie ciężko...Jedynym wyjściem byłoby wejście Tajwanu do NATO : /

egongs
poniedziałek, 22 lutego 2021, 22:44

nie no mam nadzieję, że po tylu złych doświadczeniach nikt nie da się nabrać na żadne RESETy

gliwiczanin
poniedziałek, 22 lutego 2021, 21:29

Firma w której pracuje miała weź na rynek Chiński. Otwarto fabrykę tam by po roku produkcji zamknąć. Później doszły nas głosy że w Chinach nagle otworzyła się ich firma o tym samym profilu produkcji. Gdy wcześniej Chińczycy przyjechali do nas na wizytę to nie dość że wypytywali o wszystkie aspekty techniczne to jeszcze robili zdjęcia wszystkiego co było na zakładzie. A nasi przełożeni szczęśliwi wszystkie informacje wyłożyli jak na tacy.

Eee tam
poniedziałek, 22 lutego 2021, 22:48

Chińczyk patrzy tylko na swój interes on ma zarobić reszta może stracić jego to nic nie obchodzi oni się tam tratują sami siebie nawzajem a co dopiero obcych

R
wtorek, 23 lutego 2021, 11:23

Jak kazdy inny kraj albo firma, prosty przyklad, IBM czy HP w Irlandii, dopoki mieli tutaj dobrze to i spora produkcja byla, montownia w przypadku IBM, skonczyly ulgi podatkowe to sie wyprowadzili.

ciekawy
wtorek, 16 marca 2021, 11:45

HP i IBM ukradły technologię z Irlandi???? Bo tym jest post gliwiczanina. Nie zrozumiałeś czterech zdań, czy tak sobie po rosyjsku próbujesz jak zwykle obsmarować złych imperialistów?

eo9hgj
poniedziałek, 22 lutego 2021, 22:42

bo tak to działa, Japończycy robili dokładnie to samo. Jednak w chwili gdy dorównają to potem nie mogą przeskoczyć, dokładnie jak Japonia, która jest w stagnacji od wielu wielu lat. To Zachód zawsze wytycza kierunki. Bo to tam jest wolność i to do wolności ciągnie mózgi typu Einstein i reszta.

Extern
wtorek, 23 lutego 2021, 11:05

Japonia jest w stagnacji gospodarczej bo USA tego od niej prawie że jawnie zażądało i Japończycy się na to sami zgodzili i własną gospodarkę sztucznie przykręcili. Jakoś nie sądzę aby podobny manewr udał się z Chinami.

Fanklub Daviena
wtorek, 23 lutego 2021, 09:03

"jak Japonia, która jest w stagnacji od wielu wielu lat." - została zniszczona wymuszoną przez USA aprecjacją jena, po której z wierzyciela stała się dłużnikiem i nie podniosła się z katastrofy gospodarczej do dziś. Ten sam plan miały USA względem Chin i o to chodzi w tej "manipulacji kursem juana", który bezpodstawnie USA zarzuca Chinom, bo mądry Chińczyk nauczony japońskim przykładem, w celu uniemożliwienia działalności różnych Sorosów, Goldmanów i Sachsów, na sztywno (teraz na pół sztywno) powiązał juana z dolarem i atak na Chiny za pomocą manipulacji bankowych nie ma szans na powodzenie. :D

polkin
wtorek, 23 lutego 2021, 18:18

różnica taka, że wy musieliście porywać i więzić naukowców, a do USA ciągnęła ich chęć życia w wolnym kraju. Ba! Nawet jak zaczyna się kryzys gospodarczy to przecież zawsze zwykli Rosjanie zamieniają ruble na.....dolary (tej znienawidzonej USA).

Kiks
wtorek, 23 lutego 2021, 13:48

Ziew. Nie męcz już. Japonia wykorzystała swoją szansę. A katastrofę gospodarczą mają na własne życzenie. To bardzo zamknięty kraj ze sztywnymi zasadami. Daleko im do elastyczności.

kaczkodan
środa, 31 marca 2021, 15:34

Jaka katastrofa gospodarcza? Japonia przeniosła produkcję za granicę przez co PKB jest niby w stagnacji, ale PNB rośnie. To bogate państwo utrzymujące wysoki standard życia obywateli w odróżnieniu do USA.

Port
poniedziałek, 22 lutego 2021, 20:54

A jak tam wlasnosc intelektualna.. To jednak oszustwa są dobrze widziane? Bo cos mi sie zdaje ze coraz wiecej intersantow z Chin

Kot
poniedziałek, 22 lutego 2021, 15:35

Chiny powinny zrobić taki układ Chiny-USA z tajnym załącznikiem rozbioru Rosji. Oczywiście to wszystko w celu ratowania biednego prześladowanego rosyjskiego społeczeństwa. Nie żeby to jakaś agresja była czy coś....

viper
wtorek, 23 lutego 2021, 14:14

Rosja przyjdzie do USA z prośbą o reset (czytaj ochronę), tak jak to zrobiły Chiny po 1969 r. wobec zagrożenia ze strony Sowietów. Ale to prawdopodobnie dopiero po Putinie, choć z drugiej strony Amerykanie przyjęli Mao nawet po jego wyczynach w Korei.

mobilny
poniedziałek, 22 lutego 2021, 14:48

Raz dwa trzy.... sprzedadzą ten Tajwan czy nie....

Davien
poniedziałek, 22 lutego 2021, 18:34

Nie Tajwan a Syberię:)

viper
wtorek, 23 lutego 2021, 14:19

Prędzej przyjmą Rosję pod swoją egidę w ramach resetu i spełnienia przez nią brzegowych warunków w Europie. Chiny od paru stuleci postrzegały Rosję jako największe zagrożenie dla ich państwa i pamiętają utratę na jej rzecz terytoriów z Władywostokiem włącznie.

Eee tam
poniedziałek, 22 lutego 2021, 13:08

Dekadę temu pracowałem w firmie gdzie zarząd uroił sobie przeniesienie częściowo produkcji z PL do Chin bo tam "taniej" pojechali na rozmowy pierwszy dzień nasi zachwyceni bo Chińczycy na każdą propozycję odpowiadali z uśmiechami TAK! TAK! TAK! na drugi dzień już tak fajnie nie było bo w propozycji umów nic się nie zgadzało z dnia poprzedniego po tygodniu wymęczyli jako takie umowy wrócili do kraju co z tego po miesiącu dwóch Chińczycy jednostronnie nie informując strony polskiej pozmieniali warunki według własnego widzi misię. Nasi stwierdzili że z Chińczykami nie da się dogadać . Produkcja została w "drogiej" Polsce i jest tu do dziś. Także teraz życzę Zachodowi udanych resetów z tymi panami.

kowalsky
poniedziałek, 22 lutego 2021, 21:53

Zachód już dawno zaprzedał duszę diabłu. "Chciwość jest dobra" - nic więcej się nie liczy ...

Kiks
poniedziałek, 22 lutego 2021, 19:59

Wypisz wymaluj. Mam podobne doświadczenia jak nie gorsze. Tragedia. I to niby ma być ten motor cywilizacji? Zawsze byli dzicy.

MS
niedziela, 28 lutego 2021, 17:02

Z tą dzikością to chyba przesada. U nich państwo istnieje od 6000 lat. Za przeproszeniem te wszystkie rozwinięte " demokracje" po drzewach skakały jak u nich była państwowość. I czy to prawda że we wiodącej demokracji segregację rasową znieśli w latach 60 - tych. W XVIII w. 25% PKB świata powstawało w Chinach.

wtorek, 16 marca 2021, 11:48

Co z tego? Gdyby amerykanie w latach 70 nie zaczęli przenosić tam produkcji, to dalej stal wytapiali by w dymarkach.

Ha
niedziela, 14 marca 2021, 21:21

No to o tę segregację rasową zapytaj Ujgurów, czy Tybetańczyków.....

Tweets Defence24