Reklama

Geopolityka

BWP Puma rozpoczyna służbę w Bundeswehrze

Fot. Rheinmetall.
Fot. Rheinmetall.

Rheinmetall poinformował, że bojowy wóz piechoty Puma uzyskał certyfikat pozwalający na wprowadzenie go do służby w Bundeswehrze. Przy okazji przekazano szczegóły odnośnie szkolenia załóg pojazdów tego typu.

Certyfikat wystawiło Federalne Biuro Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informacyjnych oraz Wsparcia Eksploatacji. Jak informowaliśmy na Defence24.pl, jego uzyskanie oznacza, że Pumy mogą już oficjalnie trafić na wyposażenie armii niemieckiej. Zgodnie z komunikatem Rheinmetall po zawieszeniu tablic rejestracyjnych pojazdy tego typu mogą jeździć po drogach publicznych.

Dzięki wydanemu zezwoleniu może się rozpocząć szkolenie przyszłych instruktorów - wykorzystane zostanie do tego pierwsze siedem egzemplarzy Pumy, do których wkrótce dołączą kolejne wozy. Szkolenie będzie odbywać się w ośrodku Munster w Dolnej Saksonii. Potrwa do końca tego roku.

Powołany specjalnie do tego celu oddział zajmie się potem szkoleniami kompanii piechoty zmechanizowanej, które odbywać się będą w trzymiesięcznych cyklach. Przed rozpoczęciem każdej tury, jednostka przygotowawcza zajmie się wyposażeniem nowych Pum w sprzęt wymagany przez Bundeswehrę, natomiast po jej zakończeniu nowe pojazdy pozostaną w rękach szkolących się na nich żołnierzy, trafiając wraz z nimi do miejsc docelowej dyslokacji. Tam, z kolei, ich obsługi będą się uczyć koledzy wyszkolonych żołnierzy piechoty zmechanizowanej.

Na wyposażenie Bundeswehry ma trafić 350 egzemplarzy Pum, które zastąpią bojowe wozy piechoty Marder, których pierwsze wersje trafiły do armii niemieckiej ponad 40 lat temu. 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Tomcat

    Jeżeli Niemcom zajęło tyle lat wprowadzenie pumy a maja know how w broni pancernej jak mało kto, jeżeli Rosjanie sie slimacza ze swoimi programami to nad Polska sa czarne chmury. Jeszcze niczego poważnego nie zaprojektowaliśmy od podstaw w broni pancernej! Obawiam sie Ze takich kompetencji na wysokim poziomie poprostu nie mamy. Jednak powinnismy poszukać partnera z doświadczeniem.

  2. tjask

    Podobnye podwozie do BMP 1 2 3

  3. Realista

    No my jeszcze kilka lat poczekamy na nowego BWPa

  4. wm_europe

    Ja nie wątpię że Polska porwie się z motyką na księżyc i będzie chciała zaprojektować swojego BWP-a. Efekt najprawdopodobniej będzie taki jak z korwetą Gawron. Niemcy z przyjemnością sprzedaliby Polsce te maszyny gdyby Polska taką chęć wyraziła.

    1. Tyberios

      No ja bym co do tej "przyjemności" taki pewien nie był... zresztą, nie pływa. A jak wiadomo MON czegoś co nie pływa nie bierze pod uwagę.

  5. Andrzej

    Popieram wpis Tyberiosa.

    1. Tyberios

      Dziękuje za poparcie... niech ci Bozia w dzieciach wynagrodzi. Ale o jaki wpis chodzi tak gwoli ścisłości?