Brytyjskie ćwiczenia w strzelaniach przeciwpancernych w Polsce

12 sierpnia 2019, 13:38
EBWdqj9WkAAgv2Y
Fot. British Army
Reklama

Brytyjscy żołnierze z The Royal Scots Dragoon Guards, jednostki wchodzącej obecnie w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, przeprowadzili strzelania z wykorzystaniem etatowych środków przeciwpancernych.

Strzelania bojowe miały miejsce na poligonie wojskowym w Bemowie Piskim niedaleko Orzysza, gdzie obecnie, w ramach wzmocnienia Wysuniętej Obecności NATO, przebywa brytyjski pułk. Ćwiczenia przeprowadzono z wykorzystaniem wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych: NLAW i Javelin. Strzelania obserwowali żołnierze amerykańscy, brytyjscy i polscym, są one częścią ćwiczeń mających na celu stałe utrzymywanie gotowości bojowej i podnoszenia zdolności bojowych tzw. szpicy NATO.

image
Fot. British Army 

Żołnierzy Royal Scots Dragoon Guards, który jest lekkim pułkiem kawalerii zmotoryzowanej, używają na co dzień lekko opancerzonych pojazdów rozpoznawczych 4x4 Mobility Weapons Mount Instalation Kit (MWMIK) Supacat Jackal 2 4x4 i powiększonej wersji tego pojazdu Supacat Coyote 6x6, a także wielozadaniowych samochodów terenowych Panther LCV 4x4. Do listopada 2013 roku pułk ten był jednostką pancerną, używającą czołgów podstawowych Challenger 2, jednak został przekształcony i przezbrojony do obecnej formy.

image
Fot. British Army 

Co warte podkreślenia, dwa różne typy wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych są etatowym uzbrojeniem przeciwpancernym już na poziomie kompanii rozpoznawczej brytyjskiego pułku zmotoryzowanego, co dobitnie pokazuje, jak dużą rolę armia brytyjska przywiązuje do obrony przeciwpancernej nawet najniższego szczebla swoich pododdziałów wojsk.

image
Fot. British Army

FGM-148 Javelin to amerykańska wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych średniego zasięgu typu wystrzel i zapomnij, opracowana i produkowana przez konsorcjum Lockheed Martin i Raytheona. System Javelin składa się z jednostki dowodzenia i odpalania (CLU - Command Launch Unit) i efektora. CLU jest pasywnym system indentyfikacji celu na podczerwień oraz systemem kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizorem. Efektorem systemu jest przeciwpancerny pocisk kierowany z głowicą kumulacyjną kal. 127 mm, umieszczony w wyrzutni tubowej ATK. Zasięg skuteczny systemu wynosi od 75 do 4750 metrów.

NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon) to szwedzki jednorazowy granatnik przeciwpancerny/wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu opracowana i produkowana przez Saab Bofors Dynamics. W przypadku tego systemu operator musi utrzymywać cel w oknie celownika, co pozwala na korekcje toru lotu rakiety i np. na zmianę celu lub rażenie celów ruchomych. Efektorem tego systemu jest przeciwpancerny pocisk kierowany z głowicą kumulacyjną kal. 150 mm, umieszczony w jednorazowej wyrzutni z jednorazowym systemem celowniczym. Zasięg skuteczny systemu wynosi 600 metrów w przypadku celów ruchomych i 800 metrów w przypadku celów stacjonarnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
RBS
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:33

Pulk kawalerii zmotoryzowanej lekko uzbrojony na tę szpice Gotowi do odwrotu?

ursus
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:38

Fajnie, że nasi żołnierze, dzięki takim ćwiczeniom, mogą choć popatrzeć na współczesne środki przeciwpancerne.

ból PRAWDY
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 16:08

Cóż pułk pozbył się pancerza i nadano mu charakter ekspedycyjnej jednostki do działań w krajach których systemy bojowe odpowiadają krajom trzeciego świata a Polska daleko od nich nie odbiega druga opcja lekkimi systemami szybciej się ucieka trzecia opcja to tzw polityka szkoda ciężkich komponentów na kraj z góry przegrany

Zawisza_Zielony
wtorek, 13 sierpnia 2019, 08:57

Dzięki tej lekkości mają zapewnioną wysoką mobilność i swobodę manewru zarówno w skali taktycznej jak i operacyjnej. Zdolności zaś ppanc mogło by im pozazdrościć większość ciężki jednostek WP. Poza tym to jednostka rozpoznawcza. Z założenia więc ma być w ruchu nie zaś w okopach.

Tweets Defence24