Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BME 2018: Ochrona, łączność i morska integracja z OBR CTM

Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl
Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. prezentuje na targach Balt Military Expo 2018 rozwiązania przeznaczone dla Marynarki Wojennej. Są wśród nich systemy łączności, ochrony przeciwminowej, rozwiązania z zakresu integracji okrętowych systemów walki, ale i ładunki pirotechniczne służące do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.

image
Fot. Maksymilian Dura

Podczas tegorocznych targów Balt-Military-Expo OBR CTM prezentuje m.in. model niszczyciela min Kormoran II. Spółka ta jest członkiem konsorcjum realizującego program i dostarcza wiele kluczowych systemów polskich niszczycieli min, w tym między innymi okrętowy system walki SCOT-M, a także systemy łączności, dowodzenia i kierowania uzbrojeniem, stacje hydrolokacyjne SHL-101T/M, wraz z integracją tych systemów z platformą nawodną.

image
Fot. Maksymilian Dura

Na targach prezentowany jest też model Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego MLM. Ten system został opracowany w ramach programu Europejskiej Agencji Obrony. Podstawowym zadaniem MLM jest zwalczanie min morskich dysponujących zapalnikami niekontaktowymi, które przeznaczone są do rażenia konkretnych okrętów na podstawie ich określonych sygnatur pól fizycznych.

Innym projektem OBR CTM, opracowanym w ramach programu Europejskiej Agencji Obrony jest Podwodna Stabilizowana Platforma Sensoryczna. Powstała ona w CTM w ramach projektu BURMIN. Jest on realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą francuski TUS jako lider, holenderskie TNO, belgijskie RMA oraz niemieckie instytucje i firmy (WTD 71, Fraunhofer ICT, IPHT Jena, Atlas Elektronik). Platforma wraz z zainstalowanymi na niej sensorami hydroakustycznymi i magnetycznymi nowej generacji służy do detekcji i klasyfikacji min, również zagrzebanych w osadach dennych. Może być holowana za motorówką lub za bezzałogową jednostką nawodną.

Na targach prezentowana jest też radiostacja RKP-8100AM-B z adapterem mobilnym. Jest to rozwinięcie radiostacji plecakowej RKP-8100, przeznaczone do użycia w mobilnych systemach łączności, na pojazdach kołowych lub gąsienicowych. Charakteryzuje się maksymalną mocą do 150W w zakresie łączności HF i 50W w zakresie łączności VHF/UHF.

image
Fot. Maksymilian Dura

Sama RKP-8100 to radiostacja plecakowa pracująca w zakresie częstotliwości od 1,5 do 512 MHz. Ma możliwość pracy w trybie „frequency hopping”, dysponuje też modułem szyfrującym AES-256.

OBR CTM pokazuje na swoim stoisku także dwa systemy, przeznaczone do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, na przykład na podejściach do baz morskich. Pierwszym jest efektor pirotechniczny, środek rażenia pozwalający na generowanie udarowej fali wodnej. W zależności od masy ładunku może on mieć oddziaływanie odstraszające, obezwładniające (non-lethal) aż do niszczącego (lethal).

image
Fot. Maksymilian Dura

Oprócz efektora prezentowany jest też sensor – Przenośna Bariera Magnetyczna PMB. Służy do monitorowania newralgicznych obszarów (np. baz morskich i portów) i ostrzegania przed zagrożeniem ze strony płetwonurków, czy niewielkich pojazdów podwodnych. Po zainstalowaniu układu przetworników magnetycznych na dnie morskim, wykrywa anomalie pola magnetycznego powodowane przez obiekty naruszające chroniony obszar.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

 

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. J.M.P.

    Zdaje się że to ten sam model radiostacji która została rozebrana w Egipcie- RKP8100. Czy po tym incydencie wprowadzono zmiany zabezpieczające transmisję czy producent udaje że nic się nie stało?