Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BME 2018: norweska rakieta NSM na rynkach eksportowych

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Podczas Balt Military Expo 2018 norweska spółka Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) prezentowała swój sztandarowy produkt, czyli pocisk rakietowy Naval Strike Missile (NSM), który w wersji lądowej znajduje się na uzbrojeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Produkt ma również na swoim koncie nowe sukcesy eksportowe.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

Polska jest po Norwegii drugim użytkownikiem rakiet przeciwokrętowych NSM. Aktualnie w wyniku realizacji kontraktów podpisywanych sukcesywnie od 2008 r. z Kongsbergiem i jego polskimi partnerami, Morska Jednostka Rakietowa dysponuje łącznie w dwóch dywizjonach ogniowych 12 samobieżnymi wyrzutniami MLV (Missile Launch Vehicle), które mogą przenosić maksymalnie 48 pocisków NSM. Z tym, że dla 1. Dywizjonu Ogniowego zakupiono pełną jednostkę - 24 rakiety na wyrzutniach i tyle samo w zapasie, zaś dla 2. Dywizjonu Ogniowego - jedynie 24 pociski NSM.

Ostatnie miesiące obfitują w informacje o kolejnych sukcesach eksportowych Kongsberga dotyczących tych rakiet. W kwietniu bieżącego roku spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę za 124 mln euro tych pocisków dla marynarki wojennej Malezji, gdzie stanowić będą one uzbrojenie korwet rakietowych typu Maharaja Lela (Gowind 2500), budowanych na licencji francuskiego koncernu Naval Group w lokalnej stoczni Lumut Shipyard, należącej do Boustead Heavy Industries Corporation Berhad (BHIC).

image
Fot. Andrzej Nitka

W przyszłości, w ramach współpracy przemysłowej wynikającej z decyzji o wspólnym zakupie przez Oslo i Berlin okrętów podwodnych typu 212CD, pociski tego typu znajdą na pokładach nowych niemieckich fregat. Konkretnym wymiarem tej współpracy było popisanie kilka dni temu przez Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) kontraktu o wartości 220 mln koron norweskich na rozwój pocisków dla obu flot.

image
Fot. Andrzej Nitka

Największe nadzieje Kongsberg wiąże zapewne z wejściem na rynek amerykański. Stało się tak dzięki współpracy z koncernem Raytheon i podpisaniem 31 maja br. przez tę firmę z US Naval Sea Systems Command (NAVSEA) kontraktu na zakup dla US Navy pocisków NSM, które mają trafić na pokłady okrętów typu LCS i nowych fregat. Umowa o wartości 14,8 mln USD zakłada dostawę ośmiu pocisków wraz z wyrzutniami oraz pojedynczego systemu kierowania ogniem. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję na 64 pociski wraz z wyposażeniem dodatkowym, które mogą podnieść jego wartość do 847,6 mln USD. Dostawy mają zostać zrealizowana do maja 2020 roku. W związku ze spodziewanym zapotrzebowaniem US Navy Kongsberg może liczyć w dłuższej perspektywie na zamówienie sięgające nawet 1000 rakiet NSM.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama