Bliski Wschód nie chce Su-57

23 lutego 2021, 08:21
Zrzut ekranu 2021-02-22 o 17.16.10
Fot. Anna Zvereva (CC BY-SA 2.0)
Reklama

Żadne z państw z Bliskiego Wschodu nie okazało zainteresowania eksportową wersją rosyjskiego samolotu 5. generacji Su-57E na targach IDEX-2021 - poinformowała rosyjska Służba Współpracy Wojskowo-technicznej.

„Odebrano zapytania dotyczące samolotu Su-57E, ale nie było wśród nich żadnych z krajów bliskowschodnich. Niemniej zagraniczni klienci z tego regionu okazywali zainteresowanie tą konstrukcją” – powiedział agencji TASS rzecznik Służby Współpracy Wojskowo-technicznej.

Pomimo prób ocieplenia tej informacji przez rzecznika, wydaje się że jest to sporą porażką dla prób eksportowania Su-57E. Bliski Wschód jest bowiem uznawany za najważniejszy rynek dla produktów rosyjskiego przemysłu obronnego. Szczególnie jeżeli chodzi o samoloty bojowe i Su-57 w szczególności. Chińska Republika Ludowa produkuje już bowiem własny myśliwiec 5. generacji (Chengdu J-20) i prawdopodobnie wkrótce ruszy produkcja drugiego typu (Shenyang J-31).

Z kolei Indie zrezygnowały w ostatnich latach z projektu samolotu FGFA, który miał powstać w wyniku rosyjsko-indyjskiej współpracy i skłaniają się raczej w stronę średniego myśliwca tworzonego własnymi siłami – AMCA. W tej sytuacji tylko Bliski Wschód wydawał się możliwym klientem eksportowym na Su-57. Okazuje się jednak, że - wbrew plotkom – zapytań na ten temat nie wysłała Algieria, ani Egipt. Nie wyraża nim również zainteresowania Turcja, która wypadła z programu F-35. Su-57 nie interesują się także Katar ani Arabia Saudyjska, które starają się o możliwość zakupu F-35, a już tym bardziej Zjednoczone Emiraty Arabskie, które mają szansę na zakup tej konstrukcji.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 525
Reklama
black sabath
sobota, 27 lutego 2021, 18:26

Być może SU 57 mają taka samą wartość jak rosyjskie rakiety na uzbrojeniu Armenii, czyli żadne. Tak więc po co kupować rosyjskie uzbrojenie skoro o ich wartości decyduje finalnie jakiś gość w Moskwie włączając lub wyłączając kody? Coś mi się zdaje iż Rosjanie wpadli we własną pułapkę a to kosztuje i to b. dużo, jak widać. Kto kupi "zabawkę" by w potrzebie ona go zawiodła? To sprawa życia i śmierci. Płacąc miliardy za latający rupieć? Lepiej mieć kukuruźnika z dobrą rakietą niż rosyjską niepewną matrioszkę- bo nie wiesz co jest w środku! Rosjanie przegięli, i to mocno.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 26 lutego 2021, 01:56

Jak dopracują tego Su to z pewnością kupią go Indie, zresztą jak pokazują ćwiczenia COPE India 2004 samoloty produkcji rosyjskiej w rekach znakomitych pilotów wtedy Su30MK w symulowanej walce BVR rozgromiły totalnie amerykańskie F-15.

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 19:30

Indie juz wykopały z hukiem Su-57 a jak wygladało na prawdę COPE india to poszukaj info o skandalu dyplomatycznym jak Amerykanie ujawnili realny przebieg tej masakry Su-30MKI:)

K
piątek, 26 lutego 2021, 11:19

Na COPE India 2004 Amerykanie na F-15C podłożyli się Hindusom aby przekonać do zmiany stanowiska niechetny zakupowi F-22 Kongres.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 26 lutego 2021, 13:31

Według analityków z Air Power Australia, Flankery wygrały dzięki lepszym radarom, i jeszcze dodam małe sprostowanie były to Su-30K nie MK jak błędnie napisałem.

Stary zgred
piątek, 26 lutego 2021, 16:53

Nie panie Ernst. Sprawa "porażki" F-15C na ćwiczeniach Cope India 2004 które sie odbyły w dniach 15-26 luty 2004r. została już dawno wyjaśniona przez US Air Force i samych Hindusów. Indie wystawili Jaguary, Mirage 2000H, MiG-21 Bison, MiG-27, MiG-29 oraz Su-30K. Amerykanie wystawili samoloty F-15C. Z porażki F-15 nie wyciągałbym dla Eagla zbyt daleko idących wniosków. Z tego co pisał Air Force Magazin w 2005 albo 2006r. w roku 2004 Kongres USA debatował o wielkości dodatkowych srodków finansowych z budżetu USA z przeznaczeniem dla Pentagonu na zakup samolotów F-22 Raptor. Nieoczekiwane rezultaty ćwiczeń amerykańsko-indyjskich zostały nadpodziw szybko nagłośnione i wykorzystane przez USAF i kongresowe lobby F-22, polemizujące z twierdzeniem, że posiadanie przez USAF samolotów klasy F-22 jest zbytecznym luksusem w sytuacji braku równorzędnego przeciwnika dla F-15C/D. Dlatego te ćwiczenia to była po prostu farsa na potrzeby niechętnym F-22 politykom. Po prostu Amerykanie dali Hindusom fory, bo chcieli przekonać Kongres do zakupu F-22. Wiec próbowali udowodnić że F-15 są  "do niczego". Dali Hindusom przewagę liczebną, wsparcie AWACSÓW, pozwolili im symulować aktywne samonaprowadzanie rakiet o pełnym zasiegu, zaś sami ograniczyli  symulowany zasieg własnych rakiet do 80%, oraz nie symulowali ich aktywnego samonaprowadzania. Wszystko po to by przekonać Kongres że trzeba kupić nowe mysliwce. Pisali też o tym w magazynie Lotnictwo. W prawdziwej (a nie ukartowanej) walce wyniki byłyby odwrotne czego mieliśmy przykład cztery lata później w czasie Red Flag 2008 kiedy to stareńkie amerykańskie F-15C i F-16 rozprawiły się z hinduskimi Su-30MKI.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 26 lutego 2021, 19:59

Nie będę się kłócił, czy było ukartowane czy nie bo nie da się tego udowodnić. Jeżeli jest tak jak piszesz że mieli przekonać polityków do zakupu F-22 to średnio im to wyszło skoro kupili tak nędzną ilość i zostali na dekady z zabytkowymi F-15. A że dali Hindusom przewagę w postaci Migów 21 i innych zabytków to NIE JEST PO AMERYKAŃSKU !! w końcu oni zawsze walczą przewagą przynajmniej 10 do 1 na swoją korzyść ! nawet na Red Flag nad pustynie wzywają Growlery z lotniskowca żeby wygrać. Zresztą czytałem na ten temat trochę i swoje wiem a publikacje amerykańskie są dla mnie podobnie wiarygodne jak radzieckie i pozbawione jakichkolwiek szczegółów technicznych za to pełne życzeniowego myślenia z którym próbuje walczyć niestety bez skutecznie od lat.

rc
piątek, 26 lutego 2021, 01:04

Słyszałem teorię, że to nie Czarnobyl, ale właśnie F-22 był powodem upadku ZSRR. Jak pod koniec lat 80-tych sowiecki wywiad zaczął dostarczać zdjęcia i parametry techniczne YF-22 i YF-23 to aparatczycy na kremlu nie mogli w nie uwierzyć. Kpili że amerykański kontrwywiad podsuwa im zdjęcia z "Gwiezdnych Wojen", kilku szczególnie upierających się szpiegów wysłano nawet do gułagu. I rzeczywiście, futurystyczny kształt tych maszyn, ich absolutnie nowatorskie możliwości (m.in. stealth, radar LPI) były tak daleko do przodu względem opracowywanych w ZSRR konstrukcji, że aż brzmiały nierealnie. Dopiero gdy stało się jasne, że to prawdziwe samoloty i rzeczywiście mają takie parametry, to aparatczycy musieli już uwierzyć. Szpiegów zwolniono z gułagów i przeproszono, ale aparatczycy wpadli w taką depresję gdy zdali sobie sprawę jak ogromna przepaść dzieli sowiecki przemysł lotniczy od amerykańskiego, że nie pozostało im nic jak rozwiązać ZSRR.

Wwp
czwartek, 25 lutego 2021, 22:36

Panowie nie ma co się rozpisywać o su57 a już na pewno go z czymkolwiek porównywać. Jest to jedna podkreślam JEDNA maszyna w dodatku bez zakładanych parametrów... poczekajmy aż będzie ich 200 wtedy będziemy dyskutować i porównywać do f35. Niestety taka chwila nie nastąpi...

Pww
piątek, 26 lutego 2021, 10:21

a skąd znasz zakładane parametry, dali Ci w Skhoju do wglądu ?

bender
piątek, 26 lutego 2021, 13:46

W sieci z łatwością znajdziesz osiągi Su-57, jednak z braku docelowych, mocniejszych silników, są to zapewne dane obliczeniowe.

PL
czwartek, 25 lutego 2021, 21:37

Ależ ilu w Polsce patrzy na cuda techniki Rosji.. Pamietacie to haslo lat 90 "Ruski sprzęt"?

Predator
czwartek, 25 lutego 2021, 17:43

Powinni opchnąć je Iranowi.

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
czwartek, 25 lutego 2021, 13:31

A tak wczoraj o F-35 piisała zachodnia prasa, w tym Forbes.A mianowicie napisała, że F-35 zawiódł, jako nastepca F-16. Cytuje. "US admits F-35 failed to replace F-16 as planned, needs new fighter jet. Going back to the drawing board again could see the ageing F-16’s replaced in 2040, once they’re 60 years old. The United States Air Force announced the need for a new multi-use fighter jet to replace its aging F-16 fleet, while stressing that it would not feature the same high-price tag and technological prowess of the F-35. The announcement, made by Air Force Chief of Staff General Charles Brown came as a surprise to defence analysts, given that the F-35 was pegged as the modern fifth generation aircraft that would replace the F-16. Instead, Air Force Chief Brown suggested they would develop a “fifth-generation-minus” fighter jet. Nearly twenty years ago, the USAF set out to develop a replacement to the F-16’s successor, but the program only continued to grow prohibitively expensive as more cutting edge technology was poured into it. When it grew too expensive, other nations were brought in as partners to offset the runaway costs. In an ironic twist, the F-35 has become the kind of dilemma it was initially supposed to resolve. Now, a new fighter jet is needed to meet the needs of the US Air Force. Running the F-35 for 66 years is expected to cost 1.182 trillion, on top of its already hefty development cost of 397.8 billion. The F-35 costs slightly less than 100 million per plane. But cost is the least of its concerns. In spite of its advanced technology and cutting-edge capabilities, the latest stealth fighter suffers from structural flaws and slew of challenges. Most recent among them is a structural engine flaw and shortage in its production. The F-35’s engine problem is partly based in not being able to deliver them for maintenance as fast as needed, in addition to a problem with the heat coating on its rotor blades which shortens engine lifespan considerably. Defense News described it as a “serious readiness problem”, suggesting that as soon as 2022, nearly 5 to 6 per ent of the F-35 fleet could be effectively grounded as it waits for engine replacements. Another challenge is the plane’s software. Most modern fighter jets have between 1 to 2 million lines of code in their software. The F-35 averages 8 million lines of code in its software, and it’s suffering from a bug problem. To fix this, the US Department of Defense is asking three American universities to help figure it out. The fighter jet also suffers from a slightly embarrassing touchscreen problem. After making the switch from hard flipped switches to touch screens, pilots report that unlike a physical switch that you’re confident has been activated, touch screens in the plane don’t work 20 percent of the time says one F-35 pilot.". I co wy na to chłopcy? Pozostało wam juz tylko mydlic wszystkim oczy tematem zastępczym w postaci Su-57.

Monkey
czwartek, 25 lutego 2021, 21:38

@Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.: Od dawna było wiadomo, że JSF jest zbyt skomplikowany. I skoro Amerykanie sobie nie radzą, to tak sobie myślę, że znacznie mniej zaawansowani technicznie Rosjanie dlatego właśnie mają problem z SU57. Dla amerykanidów SU57 może byc tematem zastępczym, ale dla mnie to konsekwencja wyścigu rydwanu z Komanczem. Rosja jako rydwan. Tyle, żę Komancz jest zbyt zaawansowany. Pamiętam artykuł o sensorach F35 i komentarz jednego z internautów (nie na tym forum) który szedł mniej więcej tak: "Po otrzymaniu tych wszystkich informacji pilot z ich nadmiaru po prostu narobi w gacie". Amerykanie pominęli fakt, że zbyt duża ilość informacji przeszkadza w ich odsiewaniu i klasyfikowaniu jako mniej lub bardziej ważne.

bender
piątek, 26 lutego 2021, 14:06

Ciekawa uwaga, tylko czy pilot F-35 otrzymuje informacje w formie tysięcy lampek, jak to drzewiej bywało, czy w formie AR wyświetlanej przez hełm? Interfejs człowiek maszyna i wysoka świadomość sytuacyjna pilota to jedna z zalet F-35. Do tego dodaj systemy wyższego rzędu jak IBCS, wspomaganie dowodzenia przez AI, a okaże się, że przeładowany (głównie bezużytecznymi) informacjami to jest pilot samolotów poprzedniej generacji. Noc chyba, że lata na Su-22, wtedy pełen luz, bo korzysta tylko z danych o szybkości, wysokości i pozycji GPS i żadna sytuacja taktyczna go nie stresuje, aż do niespodziewanego (i nieuchronnego) zestrzelenia.

Olgino
czwartek, 25 lutego 2021, 21:13

No i widzisz USA kupi sobie albo nowe f-15 albo f-16. Nowe znaczy udoskonalone w stopniu dla was nie osiągalnym. A Rosja będzie produkować 4 SU-57 na rok.... No tak... mocarstwo.

sża
piątek, 26 lutego 2021, 12:25

A jak tam wasze ukraińskie lotnictwo się ma i dlaczego tak dobrze?

al2
czwartek, 25 lutego 2021, 13:09

SU - 57 nikogo nie olśnił możliwościami ,a jak go tradycyjne dla Rosji, wykastrowano do wersji eksportowej E to już widzimy efekty.

:)
piątek, 26 lutego 2021, 09:37

Czyli rosyjski startuje i laduje, a eksportowy pozbawiono opcji ladowania :)

Bumer
czwartek, 25 lutego 2021, 11:22

Pewnie się z Izraelem dogadali,albo handlowcy na fajku I te tłumy chętnych przegapili.

ZZZZ
czwartek, 25 lutego 2021, 08:51

Jego nawet rosyjska armia nie chce :D

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 12:07

Tak jak amerykanie f22 i f35

Grom
czwartek, 25 lutego 2021, 17:11

Mylisz się lub kłamiesz. Rosyjskie wojska lotnicze powiedziały że su-57 jest im nie potrzebny . Putin polityczne zmusił ich do zakupu . Skolei w USA usaf chciało jak najwięcej i f-22 i f-35 . Niestety Rosja jest już za USA kilka dekad do tyłu i kiedy oni wprowadzają pierwszą maszynę 5 generacji to uda dla utrzymania przewagi nad resztą już pracuje nad 6 generacja . No i Rosja będzie mieć 76 tych suchojow . A USA ma około 180 raportów i już kilkaset lightningow i dalej kupuje f-35.

Krótko o F-35
czwartek, 25 lutego 2021, 14:44

USAF zamowi co najmniej 1050 sztuk F-35A wiec jak nie chce? W USN i Marine Corps pierwotny plan dotyczacy zamówień F-35B i C nie ulega zmianie. Naprawde ruska retoryka jest oderwana od rzeczywistości.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 26 lutego 2021, 01:09

Zamówi bo musi inaczej LM pociągnie za sobą do bankructwa cały przemysł zbrojeniowy USA i u innych durni z programu JSF, zresztą płaci podatnik amerykański czy inny dureń a nie ten co podpisuje kontrakt.

Stary zgred
piątek, 26 lutego 2021, 11:36

Znowu popisujesz się brakiem elementarnej wiedzy panie Ernst. Możliwość zakupu kolejnych F-16 nie jest nowa tylko stanowi rozwinięcie koncepcji która już w 2018 roku zaprezentowało Air Force Warfighting Integration Capability (AFWIC). Sugerowano tam ograniczenie zamówień na F-35, aby zwiększyć liczbę dostępnych płatowców jak rownież zmniejszyć koszty eksploatacji.Tak w zakresie ceny jednostkowej, jak i kosztów godziny lotu F-35 mimo zapowiedzi znajduje się dość daleko nie tylko od F-16 ale w ogóle od większości platform 4. generacji. Jakbyś uważnie czytal artykuły na Def24.pl to byś wiedział że cyt: "względy ekonomiczne ale też taktyczne wskazują, że o ile samoloty 5. generacji są bardzo istotne dla przełamania obrony przeciwnika i zwalczania kluczowych celów, to samoloty 4. generacji w zupełności wystarczą do realizacji wielu zadań, w których liczba przenoszonego uzbrojenia i koszt jego dostarczenia na pole walki są ważniejsze niż niska sygnatura czy pasywne sensory. Poza tym koncepcje sieciocentrycznego pola walki pozwalają skutecznie współdziałać obu generacjom maszyn uzyskując synergię." Po prostu analitycy z AFWIC stwierdzili, że wobec zadyszki rosyjskiego lotnictwa bojowego, a przede wszystkim upadku projektu Su-57 w Rosji, amerykanskie samoloty 4+ generacji F-15X/EX i F-16 bl. 70 zupełnie wystarczą na Rosjan i szkoda pompować kasę na samoloty 5. generacji. Te ostatnie zostaną przeznaczone wyłacznie na wyjątkowo trudne misje do wykonania gdzie wysłanie nowych maszyn F-15 i F-16 będzie zbyt ryzykowne. Ale do tego nie potrzeba utrzymywać blisko 2 tysiące F-35A tym bardziej, że obecnie trwa program myśliwca NGDA.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 26 lutego 2021, 13:42

To nie jest elementarna wiedzy tylko logika. Co do tego co piszą "nie zależni eksperci" z D24 z Forum czy ze strony Amerykańskiej to można traktować to jako dobrą miną do złej gry. A prawda jest taka że F-35 powstał w oparciu o błędne zimnowojenne założenia które zakładały nasycenie USAF myśliwcami przewagi F-22 czego nie ma!! i nie zakładały takiego postępy w radiolokacji, termolokacji innych dziedzinach, więc F-35 był by dobry to zadań uderzeniowych ale w latach 90 obecnie nie jest bo mocno straciło na znaczeniu stealth jego jedyny atut a za 10-20 lat dzięki postępowi w radarach stealth F-35 będzie całkowicie nie wystarczające nawet przeciwko małym gabarytami radarom myśliwców bo są szacunki się ze moc tych zwiększy się 4 krotnie w stosunku do obecnej w AESA.

Stary zgred
piątek, 26 lutego 2021, 17:20

Sputnik niedawno podał takiego newsa: "Amerykański myśliwiec piątej generacji F-35 jest jedynym samolotem, który będzie w stanie oprzeć się Rosji w przypadku ewentualnego konfliktu w Europie – podano w raporcie ośrodka analitycznego RAND. „Możliwości NATO w warunkach intensywnego konfliktu z Rosją poprawią się wraz z pojawieniem się w latach 20. XXI wieku setek myśliwców piątej generacji” – twierdzą amerykańscy eksperci. Zdaniem analityków centrum w przypadku działań wojennych F-35 będą w stanie przebić się przez rosyjski system obrony powietrznej i wnieść „znaczący wkład od pierwszych godzin konfliktu”." Sputnik powołał się w swoim artykule na raport ekspertów z RAND który udowadnia, że F-35 w razie konfliktu NATO z Rosją bez problemu przenikną obronę przeciwlotniczą Rosji i żaden S-400 i Su-35/57 nie będzie ich w stanie powstrzymać. Nie wiem w jaki sposób ale jakoś Sputnik musial tę żabę przełknąć. Tam jest taki artykuł z 24.10.2018 r. pt. "F-35 z bombą termojądrową z „łatwością dosięgnie” Moskwy". Powiedzial to były dowódca Sztabu Generalnego Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego generał pułkownik Wiktor Jesin. W tym jednym zdaniu określił zdolności samolotu stealth F-35 (i nie tylko) z bombą B61-12 do przeniknięcia rosyjskich "takich" systemów obrony przeciwlotniczej i słabości rosyjskich systemów antydostępowych w przeciwdziałaniu samolotom stealth F-35. Jak widać nie tylko eksperci z RAND ale także rosyjski general nie mają wątpliwości, że to F-35 są w stanie dyktować warunki na rosyjskim niebie. Zasady fizyki są oczywiste i nie da się żadnym urządzeniem emitującym fale radiowe przeciwdziałać skutecznej technologii tłumienia fal elektromagnetycznych, które jest zjawiskiem fizycznym. Dlatego od dawna konstruktorzy lotniczy pracują nad  obniżeniem RCS nowych konstrukcji, nie mówiąc już o konstrukcjach typowo stealth.  Wystarczy porównać SPO konstrukcji 4 generacji jak  F-15, Su-27 do Eurofightera czy Rafale i Gripena. Różnica jest wyraźna i nieprzypadkowa. Nowe konstrukce powstające w Azji i Europie będą obowiązkowo wyposażone w technologię stealth. Chinski portal china.com zauważył w ocenie rosyjskiego Su-57, że „niewykrywalność jest (...) obowiązkowym wymogiem dla myśliwca piątej generacji, a jego wdrożenie w Su-57 zawsze było kwestionowane i stanowiło poważny problem”. Nigdy nie będzie tak, że radar metrowy stanie się na tyle precyzyjny, że nie tylko wykryje ale naprowadzi pocisk na cel typu stealth. Co innego wykrycie, a co innego śledzenie obiektu żeby można było przeprowadzić atak. W celu jednoznacznego umiejscowienia wykrytego celu w trójwymiarowej przestrzeni, należy określić precyzyjnie jego trzy współrzędne aby odpalić rakietę. Wymaga to precyzyjnej wiązki sondującej co w przypadku nawet nowoczesnych rosyjskich i chińskich  radarów metrowych jest niemożliwe. Trzeba wreszcie przyjąć do wiadomości, że w USA wobec braku realnego przeciwnika wobec niezwykle zaawansowanych technicznie ale przede wszystkim drogich w utrzymaniu F-35 powstała nowa koncepcja z wykorzystaniem mniej zaawansowanych i tańszych myśliwców 4 plus generacji jako uzupełnienia dla F-35.

SV
piątek, 5 marca 2021, 07:40

Nie tak dawno z kolei, Sputnik podał newsa, że MiG-35 pod każdym względem deklasuje F-35.

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
czwartek, 25 lutego 2021, 07:19

Tak jak pisałem wczesniej, nasi dzielni chłopcy mają tutaj okazją odreagować po traumie spowodowanej artykułami o konieczności zaprojektowania nowego następcy F-16, wznowienioa produkcji F-16 czy zastapieniu F-35 przez NGAD, kiedy to właśnie F-35 miał zastąpic tam wszystko co lata, zwłaszcza F-16. Moc argumentów naszych dzielnych chłopców jest powalająca. Na przykład jeden uczepił sie, dlaczego "Putin kjazał obniżyc cene Su-57", drugi sie upiera, że silniki z Su-57 maja wady, zapominajac, że Su-57 na chwile obecna napędzany jest sprawdzonymi silnikami AL-47F z Su-35, inny pisze ciagle cos o jakiś "puzzlach z Su-57" i zarzuca wszystki, że sa Rosjanami. Przekaz ma być tylko jeden, Su-57 to złom, a F-35, którego trzeba juz zastepować zanim osiagnął pełna gotowość, z wadliwy silnikami to super cudna gwiazda śmierci. Chłopcy nastukali juz tutaj prawie 300 artykułów, a pod artykułami o F-35 ledwo setka. Ale wszystko idzie w dobrym kierunku, frekwencja tutaj jest bardzo wysoka i tak jak pisał, liczba komentarzy zamknie sie w granicy 1000. Artykuły o Su-57 ciesza sie wyjatkopwa frekwencja, pod jednym znich nasi chłopcy nastukali prawie 1200 postów. Czy teraz padnie nowy rekord?

Maras2
piątek, 26 lutego 2021, 23:18

Jeszcze jakbys wiedzial o czym piszesz. Nie ma silników Al-47F. Su-57 jest napedzany Al-41F1 a Su-35 Al-41F1S. Ta sama rodzina ale sa różnice. Natomiast były silniki Al-41F które niewiele maja wspólnego z powyższymi. Ten silnik to klasa F119 i F135 i miał byc przeznaczony dla Mig-a 1.42/44 nawet ten ostatni na nich testowo latał. Nie był dopracowany a powstawał w czasach w jakich powstawał i chyba wyprzedził mozliwości rosjan o jakies 15-20 lat.

środa, 3 marca 2021, 07:49

Pomyłka oczywiście. Chodziło o silnik AL-41F.

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 17:11

Nie było silnika AL-41F, był silnik AL-41 i był to silnik bedący odpowiednikiem F120 . Oba skończyły tak samo, przerwano wszelkie prace albo po wyborze F119, albo po skasowaniu MiG-a 1.44. Silnik F135 to znacznie nowocześniejszy silnik niż F119/120 i powstały od podstaw, choć z wykorzystaniem goracej części F119.

taa jasne
czwartek, 25 lutego 2021, 13:59

Wiadomo jak to będzie szło w dobrym kierunku :) ...za rok Białoruś wykupi całą paletę. Dostanie propozycję handlową nie do odrzucenia. Ale proponuje plan na export. Plan o 100% skuteczności. Republikę Buriacji, Republikę Ałtaju i Republikę Baszkirii należy odłączyć na chwilę. Po odzyskaniu niepodległości kupią. A potem znowu je przyłączyć :)

Wania
czwartek, 25 lutego 2021, 11:41

No cóż. Liczby nie kłamią. Su-57 jak widać nikt nie chce bo wszyscy wiedzą, że jest to samolot niedopracowany bez m.in docelowych silników czyli podstawowego elementu samolotu. Na f-35 jest kolejka chętnych a chęć wyprodukowania czegoś prostszego potwierdza wartość tego samolotu. A Rosja już jest w tej dziedzinie za Chinami. Ogromnym nakładem sił i środków stworzono samolot, który już teraz jest przestarzały. W stosunku do innych konstrukcji V generacji.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:05

Jak widać skowyt rosyjskich trolli słychać juz na całego:)) le juz tylko płacz wam pozostał:)

sża
piątek, 26 lutego 2021, 12:26

A wam co pozostało Mykoła?

Fgu
czwartek, 25 lutego 2021, 16:38

Dokladnie, świetnie mi to poprawia humor :D

amerykański stek bzdur
środa, 24 lutego 2021, 23:31

Skowyt kałbojków na Su-57 i intensywne trollowanie w artykułach i pod nimi tego myśliwca tylko dowodzi, jak dobra jest to maszyna, dobrze wiedzą ze miażdży złomy F-22 i F-35 pod każdym względem i zostaje jedynie trolololo i szantaż sankcjami dla potencjalnych kupców. Poczekamy, zobaczymy.

Fgu
czwartek, 25 lutego 2021, 16:40

Wystaw go do walki powietrznej to zobaczymy. Na razie nie może na targi dolecieć. Pewnie jest tak skuteczny jak iskandery - 10%...

Predator
piątek, 26 lutego 2021, 01:10

Iskandery nie zadziałały bo Putin uruchomił bezpiecznik.

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 17:13

Czyli własnei nikt normalny nie kupi od Rosji tego szmelcu, ba nie kupią nic od nich:) A i niech Rosjanei uważają bo jak im się hakerzy chińscy włamią do tej funkcji......

bender
piątek, 26 lutego 2021, 14:13

Chyba wykręcił bezpiecznik :-D

ruski stek bzdur...
czwartek, 25 lutego 2021, 15:02

A może przejdziesz się po cudownym waszym prywatym sektorze :P Tak jest odzwierciedlenie waszej technologii :P

Jedi
czwartek, 25 lutego 2021, 13:56

Czym zmiażdżysz? Jednym wyprodukowanym su 57?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:06

Polecam mniej bimbru, nie będziesz tak bredził w delirce.

Jakub
czwartek, 25 lutego 2021, 09:12

A na F-35 to nie było skowytu....? :D Że nielot, że nie skręca, że nie przyspiesza.....

czwartek, 25 lutego 2021, 13:42

Poczytaj zachodnia prasę. oficjalnie przyznano, że jako następca F-16 to F-35 zawiódł całkowicie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "F-35".

rED
czwartek, 25 lutego 2021, 21:17

No i niestety nie ma tam stwierdzenia "zawiódł całkowicie"

BUBA
środa, 24 lutego 2021, 23:28

Samolot nie posiada nowych pocisków RVV-BD. R-37M nie nadaje się do tego samolotu. Ponieważ nie ma RVV-BD cechy stelth Su-57 są zbyt mało efektywne przy użyciu nowego pokolenia R-77..................... ............................................................................................................................................................................ Nowy system uzbrojenia nie jest w pełni gotowy, nowe silniki nie są gotowe więc nie ma sensu kupować "przejściówki" by ją potem modernizować..................................................................................................

Egen
środa, 24 lutego 2021, 21:34

Jak zwykle tendencyjne o Rosji

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:07

Jak juz nawet państwowe słuzby Rosji sa tendencyjne....

PLw
czwartek, 25 lutego 2021, 00:19

"poinformowała *rosyjska* Służba Współpracy Wojskowo-technicznej" , co zrobisz ...

tak
środa, 24 lutego 2021, 17:56

Su - 57 będą sprzedawane tylko sojusznikom Rosji, Arabom można kupić tylko Su-35, mig35

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:08

A niby komu? Indie olały Su-57, Chiny wysmiały, nie chcąc nawet go skopiować....

Raf
czwartek, 25 lutego 2021, 19:16

A kto konkretnie wyśmiał w Chinach Su-57 - może jakieś źródła podasz, może jakieś filmiki w internecie. Chciałbym zobaczyć jak Chińczycy śmieją się z tego samolotu. Czekam

Wpr
czwartek, 25 lutego 2021, 22:31

Masz rację Chińczycy się nawet z niego nie śmieją, są zabawniejsze rzeczy jak Kuzniecow czy ostatni hit - śmiercionosne Iskandery.

T7g
środa, 24 lutego 2021, 22:12

Sojusznicy rosji - wielka tajemnica.

Zdzichu Dyrman
środa, 24 lutego 2021, 21:21

To Rosja ma jakichś sojuszników?

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:02

Tak z ciekawosci, kto jest sojusznikiem Rosji i kto ma pieniadze na tak drogi samolot?

T-34
środa, 24 lutego 2021, 17:53

Iskander jest przeznaczony do odwetu, nie będzie agresji na Kaliningrad (Federacja Rosyjska)- nie będzie odwetu Iskandera na Warszawę Berlin Wilno

Wppr
czwartek, 25 lutego 2021, 16:41

Iskander 10% skutecznosci - szok.

czwartek, 25 lutego 2021, 12:27

A czemu w takim razie Putin wielkrotnie groził rozmieszczeniem Iskanderów w "odwecie"?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:09

Ale wiesz że te 24 Iskandery to nawet na pojedyńczą baze by nie wystarczyły? Za to po takim ataku kilkaset Tomahawków trafiających w bazy i masta rRosji ma trochę większą wymowę.

Predator
czwartek, 25 lutego 2021, 17:40

Aż tyle Tomahawków ma Polska ?

M1
środa, 24 lutego 2021, 20:31

To wtedy Polecą rakiety na Moskwę, Petersburg, Nowosybirsk...

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:49

Jak amerykanie pozwolą, wtedy i tylko wtedy. Nie masz polskich rakiet, masz mieć (Homara na ziemi) i już podobno masz (te dla F-16) amerykańskie, z ich systemami kierowania i do realizacji ich polityki. Bo jak miałeś na myśli te z głowicami jądrowymi, to już tylko decyzja USA, a wcale jej nie musi byc gdy spadna Iskandery z konwencjonalnymi głowicami tylko na jednostki RP..

czwartek, 25 lutego 2021, 12:27

To aamerykańskie rakiety będą lecieć, nie polskie...

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 14:39

Zatem to decyzja USA, oby nie teherańsko-jałtańska.

Autor komentarza
środa, 24 lutego 2021, 20:26

Do odwetu to przeznaczone są satany jarsy i buławy. Iskandery służą do ofensywnych uderzeń na kluczowe cele żeby rosyjskim czołgom się bezpieczniej, szybciej, łatwiej i dalej na zachód jechało...

Niuniu
środa, 24 lutego 2021, 15:11

Kolejny raz koledzy żucili się na padlinę jak wygłodniały kundel. Gdzie sens powtarzania po raz setny tej samej dyskusji w oparciu o domysły i przypuszczenia a w końcu zwykłą dezinformację? O Su-57 wiemy tylko tyle ile chcą abyśmy wiedzieli Rosjanie. NIe ma żadnych wiarygodnych danych. Jeśli służby wywiadowcze USA coś o tym więcej wiedzą to też tego nie ujawnią. Dyskusja czy Su 57 jest dobrym czy złym samolotem nie ma sensu. Bo faktycznie tego samolotu jeszcze nie ma. Tym bardziej, że wersja eksportowa to już zupełnie nie wiadomo co to będzie. Kluczowe dla artykułu jest to, że: Rosja na tych targach nie zaprezentwła samego samolotu tylko jego model (podobne modele są do kupienie na ebay-u). Pierwszy zamówiony samolot będzie możliwy do odbioru po zakończeniu realizacji zamówienia dla lotnictwa rosyjskiego czyli za min. 8-10 lat. Do tego na pewno będzie droższy niż samoloty rosyjskie obecnie eksportowane. Dodatkowo będzie prawdopodobnie wymagał specjalistycznego serwisu, warunków technicznych w trakcie eksploatacji, całkiem nowej broni, nowej infrastruktury itp. To dodatkowe gigantyczne koszty. I po co je ponosić skoro żaden z potencjalnych odbiorców nie będzie potrzebował takiego samolotu nawet jeśli był by lepszy od f22? Cała ta szopka z wersją eksportową to zmyłka. Na urzytek wewnętrzny i aby podenerwować zagraniczną konkurencję. Rosjanie muszą przede wszystkim znależć nabywców na klasyczne samoloty. Inaczej wobec kurczących się zamówień własnej armii stracą zdolności produkcyjnę i zaczną mieć problemy z utrzymaniem tego co mają na stanie i w powietrzu. Jak USA skończyło eksport F16 na dużą skalę to pojawiły się olbrzymie problemy z dostępnością części zamiennych do tego co już sprzedali. U ruskich będzie tak samo. A do krytyków wolności wypowiedzi: to, że ktoś "chwali" rosyjską broń, wojsko czy naukę to nie znaczy od razu, że nie jest dobrym obywatelem Polski. Najgorszy błąd jaki można popełnić to nie docenianie potencjalnego przeciwnika. Ja osobiście dodatkowo uważam,że bardzo poważnym Naszym błędem jest upatrywanie w Rosji wroga Polski. Mam tu zupełnie inne zdanie i proponuję popatrzeć na poglądy i politykę innych europejskich Państw o podobnej historii i położeniu geograficznym. Jakoś na ich tle to My przyjmujemy naj bardziej skrajne postawy wobec Moskwy i ustawiamy się sami w pierwszej linii konfrontacji. Cała reszta z radością chowa się za Naszymi plecami - łącznie z USA. Ale to już zupełnie inny wątek niż chętni wśród arabów na Su 57e. Szkoda czasu na bicie piany.

Lord Godar
czwartek, 25 lutego 2021, 16:42

Ruscy mają ciśnienie na zdobycie klienta na Su-57 ze względów propagandowo- prestiżowych oraz ze względu na problemy finansowe i głód pieniędzy z zewnątrz . Ja wiem , że to co ewentualnie pójdzie na eksport to będzie okrojona wersja , ale to też wiedzą i są tego świadomi potencjalni kupcy . Rozsądek nakazuje im go nie kupować , bo to jeszcze niedopracowana maszyna , trapiona problemami wieku dziecięcego i do tego dużo droższa od innych maszyn Suchoja , bardziej dopracowanych już i generujących mniejsze ryzyko w eksploatacji , a i dających z pewnością niewiele mniejszy potencjał bojowy. Trzeba będzie chyba te Su-57 opchnąć Baćce na Białoruś bo on raczej nie odmówi . Tylko czym zapłaci ? Kolejnym ustępstwem ?

Julian
czwartek, 25 lutego 2021, 12:18

Przecież to rosyjskie źródło podało tę informację... Zapędziłeś się, Iwanie.

niezupełnie nic nie wiemy
środa, 24 lutego 2021, 21:11

o SU-57 wiemy dużo a konkretnie tyle ile wynika z weryfikacji z faktami tej żałosnej propagandy sukcesu :)

Fred
czwartek, 25 lutego 2021, 02:30

Niektórzy to nie są w stanie zrozumieć, że tylko potwierdzają fakt o tym, że są kolejnymi nożycami sprowokowany i do odezwania się.

czwartek, 25 lutego 2021, 12:29

...czego jesteś najlepszym przykładem.

andys
środa, 24 lutego 2021, 14:23

"W tej sytuacji tylko Bliski Wschód wydawał się możliwym klientem eksportowym na Su-57. Okazuje się jednak, że - wbrew plotkom – zapytań na ten temat nie wysłała Algieria, ani Egipt." Algieria to nie Bliski Wschód, chyba sie nie myle?

Prawdziwy Rosjanin
środa, 24 lutego 2021, 20:50

Niby nie a wszyscy wiemy że tak

PLw
czwartek, 25 lutego 2021, 00:22

Egipt też nie :))

wilk
środa, 24 lutego 2021, 10:52

wg statystyk 50% seryjnych Su57 uległo wypadkowi. Bardzo bym się zdziwił, gdyby ktoś takie coś kupił.

antyOlgino
środa, 24 lutego 2021, 10:01

Proponuję wymianę barterową Su-57 w zamian za kauczuk z Nigerii.

MAZU
środa, 24 lutego 2021, 09:34

Byłbym szczęśliwy, gdyby Polska miała podobną technologię jak Su-57. Każdą konstrukcję można rozwijać i modernizować, w szczególności silniki i elektronikę, zaś sam płatowiec wydaje się być całkiem niezły. Widziałem Su-57 w locie i uważam, że ta maszyna ma duży potencjał. Niemnej, jest za droga. M

Wree
czwartek, 25 lutego 2021, 09:06

Skoro widziałeś w locie tę maszynę, a powstał cały jeden egzemplarz to jesteś jednym z najbliższych współpracowników putlera i wrogiem wszystkich polskich interesów a Twoje zachcianki są antyteza tego co dla Polski i Polaków dobre.

MAZU
czwartek, 25 lutego 2021, 10:35

International Aviation and Space Salon MAKS-2019 nielocie. M

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:13

Nie było tam Su-57 ale niekompletny prototyp T-50 nielocie do kwadratu:)

MAZU
czwartek, 25 lutego 2021, 15:12

T-50 to oznaczenie producenta "geniuszu", a MAKS-2019 to salon lotniczy a nie pole walki. Płatowiec i silniki myśliwiec miał te same zaś radar i rakiety nie były na pokazach potrzebne. Widziałem co ta maszyna potrafi, na żywo, w przeciwieństwie do ciebie. Dużo potrafi, a jeśli jeszcze to rozwiną.. M

bender
czwartek, 25 lutego 2021, 21:10

Czyli widziałeś jak lata nieuzbrojona maszyna i te 6 minut hałasu wywarło na Tobie ogromne wrażenie. Jako pasjonat lotnictwa trochę nawet zazdroszczę, jednak pokazy dynamiczne kompletnie nic nie mówią o awionice, a oceniając po płatowcu, to Su-22 czy Tornado prezentują się bardziej efektownie od takiego F-16. Tymczasem to awionika i nowe silniki okazały się wyzwaniem dla Suchoja, a nie oblatany 11 lat temu płatowiec o średnich charakterystykach stealth. Ergo, nic kosmicznego nie widziałeś, a choć statystyka wyprodukowanych Su-57 do utraconych w awariach jest okropna, to jednak nikogo jeszcze nie zabiły podczas pokazów, więc ryzyko było umiarkowane, nie ma się czym podniecać.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:22

Nie dzieciaku, T-50 to oznaczenie 12 niekompletnych prototypów pokazywanych jako Su-57 gdzie tylko mogą. Ponieważ latał to nie był to T-50-7 ale jakis inny z tych 12. Su-57 wtedy nie było bo jeszcze nie powstał, a jak tylko się pojawił to w grudniu 2019r zaraz się rozbił po wylataniu całych 8 godzin. Nie masz pojęcia nie bredż.

piątek, 5 marca 2021, 07:49

Ale jak to Davienku, przecież ty wypisywałeś, że Hindusi zrezygnowali z Su-57. To był on czy nie?

Michał
środa, 24 lutego 2021, 07:51

Nie "nie chcą kupować SU-57", tylko "nie mogą" że względu na 100% pewne sankcje amerykańskie, gdyby się jednak zdecydowali.

Wpr
środa, 24 lutego 2021, 22:13

Przecież sankcje nic nie dają? Może w takim razie niech rosja dopłaca do zakupu su57 to w ich stylu.

Xwar
środa, 24 lutego 2021, 11:38

A nie boją się sankcji rosyjskich? Przecież to taka potęga.

środa, 24 lutego 2021, 10:12

A sami Rosjanie czemu zamawiają je w minimalnych ilościach? Też boją się sankcji?

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:08

Nie chcą bo nie potzrebuja kiepskij podróbki F-22 jak widac:) Nawet Chiny nie chca tego Felona skopiowac:)

środa, 24 lutego 2021, 13:38

Kupia, jak zorientuja się, jakim bublem jest skopiowany przez nich F-35.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:16

Doprawdy?? Przeciez np Indie wykopały z hukiem Su-57 z FGFA i zaraz poleciały do USA chcąc kupić F-35. Chiny wysmiały Su-57, nawet go skopiowac nie chcą, za to wykradły dane techniczne F-35 i zrobiły sobie własna podróbke F-35 pod nazwą J-31 którą bedą produkować seryjnie. I jakoś o Su-57 nie chca słyszeć:)

czwartek, 25 lutego 2021, 13:58

Poczytaj zachodnia prasę. F-35 zawiódł jako nastepca F-16.

GB
piątek, 26 lutego 2021, 10:02

Czytam. I nie, nie zawiódł. A piloci latający na F-35 są z niego zadowoleni i to bardzo.

niedziela, 28 lutego 2021, 00:45

Poczytaj wypowiedź amerykańskiego pilota F-35 jaka ukazała się w jednym z amerykańskich pism lotniczych całkiem niedawno. Nie jest zadowolony-to tak w skrócie, co powiedział.

środa, 24 lutego 2021, 20:32

No popatrz... na razie nikt się nie zorientował, a już dużo krajów używa i kolejka chętnych...

czwartek, 25 lutego 2021, 10:50

Bo koszty produkcji musza się zwrócić.

czwartek, 25 lutego 2021, 12:32

Rozwiń: jak mają się zwrócić koszty zakupu samolotu myśliwskiego? Zacznie wozić ropę???

piątek, 5 marca 2021, 07:50

Nie wiesz jak? A bronią yo si handluje dla zabawy?

środa, 24 lutego 2021, 11:32

Jak tam silniki w amerykańskich cudeńkach?

czwartek, 25 lutego 2021, 12:32

Normalnie, bez problemów.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:16

Lepsze o kilka generacji niz te wyzyłowane na maksa moderki AL-31 w rosyjskich:)

Maras2
piątek, 26 lutego 2021, 23:28

Cos tam z łopatkami turbin się dzieje. Odpada powłoka po kilkunastu godzinach i nie nadażają za naprawami. Aż nie mogłem uwierzyć ze tak to wyglada... stąd USA musi miec bardzo duza ilość takich maszyn bo w przypadku głębszego konfliktu to wiekszosc bedzie stała i czekała na naprawę. Co do materiałówki to Rosja jest na bardzo wysokim poziomie. Warto przypomniec ze płytki ochraniające wahadłowiec Buran byłe zdecydowania lepsze od tych ba wahadlowcach US. Potwierdz to Davien bo warto zeby taki fachowiec sie tutaj wypowiedział.

czwartek, 25 lutego 2021, 14:07

Nawet wadliwe F135 są najlepsze? Prawda Fabienku? A przypomnij, czy aby F135 to nie moderka F119 z lat osiemdziesiatych.

środa, 24 lutego 2021, 20:32

Lepiej niż w T 14 :P

czwartek, 25 lutego 2021, 10:51

No tak wiadomo wszem i wobec, że silniki Z T-14 sa o niebo lepsze od silników z F-35.

czwartek, 25 lutego 2021, 12:33

Rosyskie silniki zawsze były gorsze i miały krótsze resursy.

niedziela, 28 lutego 2021, 00:48

Oj amerykańskie te resursy to mają tylko w reklamówkach, bo w praktyce to szybciutko ,jak pokazują ostatnie zdarzenia, ten resurs okazuje się malutki. Tak w silnikach maszyn wojskowych jak i cywilnych.

kd
środa, 24 lutego 2021, 00:19

"Dead on Arrival" jak mawiają Amerykanie. Su-57 i J-20 mimo że znacznie młodsze od F-22 to są od niego znacznie droższe.

środa, 24 lutego 2021, 11:31

Mozesz podac ceny tych 3 maszyn? Oraz oczywiście koszty utrzymania?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:18

Żaden nie jest na sprzedaż: F-22 i J-20 w wyniku decyzji rządowych a Su-57 bo nie są w stanie nawet dla siebie go jako tako projektować. Przy czym Su-57 będzie najdrozszy z racji szczątkowej produkcji, ups byłby w normalnym kraju a nie tam gdzie Putin sam sobie ceny ustala:)

Wojciech
środa, 24 lutego 2021, 09:39

Na pewno nowszy od F22. Ale to chodzi o F35.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 15:24

Nowszy , a nowocześniejszy to dwie rózne , nie zwiazane ze soba rzeczy:)

Jan Nowak
środa, 24 lutego 2021, 00:08

Po pierwsze: myśliwiec staje się niestabilny, a jego ruchy nieprzewidywalne, gdy kąt natarcia przekracza 20 stopni. Co jest raczej częste w sytuacji walki powietrznej albo ucieczki przed nadlatującym pociskiem. Piloci meldowali, że w takiej ekstremalnej sytuacji samolot doświadcza nieprzewidywalnych zmian wysokości lotu, a także trzęsie się i kolebie. Jak zapisano w raporcie, brak pełnej kontroli nad samolotem w takich sytuacjach spowoduje „kolizje w powietrzu podczas treningu oraz straty samolotów podczas walki z samolotami i pociskami przeciwnika”. Po drugie: piloci niewiele widzą w nocy. Podczas bezgwiezdnych nocy na wyświetlaczu hełmu pojawia się zielona poświata, która oślepia pilota, co uniemożliwia mu zobaczenie pokładu lotniskowca. Można ją przygasić, ale wtedy odczytanie wyświetlacza staje się bardzo trudne. Pentagon rozwiązał problem, pozwalając w nocy latać na F-35 tylko najbardziej doświadczonym pilotom, którzy mają na koncie ponad 50 nocnych lądowań na lotniskowcu – co jest jednak rozwiązaniem niekoniecznie satysfakcjonującym z polskiego punktu widzenia. Dodatkowo ostatnie testy wykazały, że podczas szczególnie ciemnych nocy na wyświetlaczu noktowizora pojawiają się zygzaki i prążki, które skutecznie zasłaniają widok. „Podczas testowania na lądzie w warunkach zachmurzonego światła gwiezdnego piloci nie byli w stanie w żadnym momencie wygenerować wiarygodnego obrazu horyzontu” – informuje dokument. Obydwa problemy są na najlepszej drodze do rozwiązania – odpowiada optymistycznie Pentagon. Optymizm może budzić pewne wątpliwości, zważywszy na to, iż problem z zygzakami na wyświetlaczu został po raz pierwszy odnotowany w listopadzie 2017 r. Z „zieloną poświatą” producent zmaga się od roku 2012. Hełm do F-35 kosztuje 400 tys. dolarów sztuka. Po trzecie: system zarządzania zapasami, zwany ambitnie ALIS – Autonomiczny System Informacyjny Logistyki – miał w założeniu kontrolować stan poszczególnych części samolotów, informować o konieczności wymiany, gwarantować dostępność części zapasowych. Z tym że nie działa – co wielokrotnie doprowadziło już do uziemienia samolotów i rezygnacji z zaplanowanych misji. Jak powiedział autorom raportu jeden z techników bazy lotniczej Marines w Beaufort w Południowej Karolinie, systemowi ALIS zdarzało się informować, że oczekiwanie na daną część wymienną wyniesie 2 do trzech lat, co zmusza techników do obchodzenia systemu i zamawiania części tradycyjnymi metodami. Mało tego: różne aplikacje do zarządzania „zdrowiem” myśliwca pokazują sprzeczne dane o tym, czy jest on zdolny do lotu – i dzieje się tak od 2012 r., a problem nie został jeszcze rozwiązany. Co gorsza, przez „dziury” w systemie ALIS jego dane na temat zużycia poszczególnych części są niewiarygodne: zdarza się, że system nie zauważa, że jakaś część wymaga natychmiastowej wymiany. Za to – trzeba odnotować – ALIS znakomicie sprawdza się w szpiegowaniu sojuszników. System przekazuje wszystkie dane z wszystkich czynnych myśliwców – zarówno do Pentagonu, jak i do firmy Lockheed Martin, informując o tym, gdzie, kiedy i po co F-35 latają. Co najmniej 2 z krajów uczestniczących w programie wystosowały do Pentagonu ultimatum, grożąc wycofaniem się z zakupu, jeśli system nie umożliwi im zablokowania przepływu wrażliwych danych wywiadowczych do amerykańskiego departamentu obrony i koncernu zbrojeniowego. Koncern dostał dodatkowy kontrakt na 26 mln dolków, żeby napisać program pozwalający niepodległym krajom na chronienie tajemnic przed Amerykanami. Po czwarte: F-35 nie lubi, gdy jest za zimno, ale nie lubi też, gdy jest za ciepło. W zasadzie, niczym wschodnioeuropejski emeryt, czuje się dobrze tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej. Piloci startujący z bazy lotniczej Eielson na Alasce wielokrotnie musieli awaryjnie lądować, albowiem samolot ostrzegał ich o awarii akumulatora. Okazało się, że ostrzeżenie było włączane przez lodowate powietrze dostające się do wnętrza przez klapę podwozia z przodu samolotu, co powodowało, że akumulator robił się bardzo zimny, co z kolei było przez system ostrzegawczy odczytywane jako zapowiedź awarii. Z kolei pilot lądujący na pokładzie desantowego statku szturmowego Essex w nieekstremalnie upalny dzień – raporty mówią, że temperatura wynosiła 32 stopnie – miał olbrzymie problemy z pionowym posadzeniem maszyny, a ma to przecież jednym z jej największych atutów. Okazało się, że przy takiej temperaturze i nieco większym niż zwykle obciążeniu samolotu silnik nie był w stanie wygenerować niezbędnego do pionowego lądowania ciągu. „Może to skutkować nieoczekiwanym i niekontrolowanym opadnięciem samolotu, prowadzącym do twardego lądowania, wykatapultowania fotela pilota i utraty maszyny” – czytamy w raporcie.

Julian
czwartek, 25 lutego 2021, 12:20

Nadal rozmawiamy o myśliwcu Suchoja?

Wawiak
środa, 24 lutego 2021, 15:03

Tak, tak, wiemy. F-35 jest kiepski... ale wy nawet tak kiepskiego nie potraficie wyprodukować 8-]

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:20

Najciekawsze jest jednak to że Chiny bez zastanowienia wykradły dane techniczne i technilogie z F-35 a na Su-57 nawet spojrzec nie chcieli. No ale pewnie im Amerykanie zabronili:)))

reht
środa, 24 lutego 2021, 14:05

O kurde... skoro tyle problemów w F-35 i wszyscy się o niego zabijają, to co dzieje się na pokładzie SU-57 (jedynego latające jeszcze egzemplarza chyba...) :)

Eter
środa, 24 lutego 2021, 11:16

Raport Moskwy o samolotach f-35? Bardzo ciekawe. To ile egzemplarzy już przetestował Putin?

us man
środa, 24 lutego 2021, 10:11

A co z su 57 sprawuje się idealnie. Ruscy nic nie piszą może jest idealnie a może gorzej a może te amerykańskie informacje to ściema

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:21

A co ma być, zbudowali dwa w ciągu dwóch lat, jeden lata, drugi to puzzle na ziemi.

Wpr
środa, 24 lutego 2021, 09:58

No o su57 nie ma co pisać...

RafR
wtorek, 23 lutego 2021, 22:33

Do przepychanek czyje samoloty lepsze w sekcji komentarzy na tym portalu już przywykłem, jak do tego że są karki bijące się o to który klub piłkarski jest lepszy, ale jednak patrząc szerzej - pojąć nie mogę, jak można być Polakiem i kibicować Rosji czy też bezkrytycznie wychwalać jej uzbrojenie. Wygląda na to, że dla niektórych tutaj najlepszy dzień życia to będzie dzień, w którym Iskandery spadną na Warszawe. Ktoś wytłumaczy tę fascynację wielkim "bratem" ze wschodu?

Gnom
środa, 24 lutego 2021, 07:59

Dlaczego wszystko co dotyczy techniki przez takich jak ty jet rozpatrywane politycznie? Nie przyszło ci do głowy, ze część ludzi tutaj opisuje elementy techniczne a nie polityczne? Do tego choc trochę zdrowego rozsądku w ocenie, a nie tylko ciągłe przepychanki co lepsze: ruskie, chińskie, czy amerykańskie - może raczej spojrzeć należy na to bez emocji (tym bardziej sympatii politycznych) bo to pozwala lepiej ocenić zagrożenia. I sympatia lub jej brak do tego czy innego wielkiego brat anie powinna mieć żadnego znaczenia.

Piotr
środa, 24 lutego 2021, 15:35

OK masz bez emocji... nie ma rozwiniętego państwa na całym świecie, gdzie jego technologii nie widać w przemyśle cywilnym... Więc bajeczki o cudownej ruskiej broni, to może sobie wsadzić na półkę opowieści z mchu i paproci. Państwo o PKB Meksyku nie potrafiące wyprodukować samochód na mirę Fiata 500, a jego cudowny smartfon to Yotafon ( Konkurencja dla Iphona :) ) ma tylko śmieszną opartą o kabaret propagandę. To tak bez emocji...

uzupełniam
czwartek, 25 lutego 2021, 12:35

Yotafon oparty na złym imperialistycznym ARMie (jak każdy) - należy dodać.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:45

No właśnie bez emocji. U nich zazwyczaj osiągnięcia ze zbrojeniówki nie trafiały masowo do innych działów gospodarki. Szczególnie te, w których problemy rozwiązywali skutecznie innymi drogami niż cały świat. Dlatego bez emocji i z nutą ostrożności.

ruski stek bzdur...
czwartek, 25 lutego 2021, 15:31

A jakie oni mieli osiągnięcia ??? :) Kabaretu ciąg dalszy...

Veritas
czwartek, 25 lutego 2021, 12:36

I tak się rodzą legendy ta ciągle żywa z ołówkami w kosmosie zamiast "kosmiczych długopisów" za "miliony"

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:24

A co najlepsze pierwszym klientem na to długopisy poza NASA byli własnie Rosjanie:)

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 11:36

A to mieli jakieś osiągnięcia w zbrojeniówce?

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 13:44

Mało wiesz lub niepotrzebnie szydzisz.

GB
piątek, 26 lutego 2021, 10:03

Bo wiesz przypomina mi się SSGN Kursk, czy masowo niszczone czołgi T-55, zwalczane także przez Shermany (np. w 1973 roku).

Gnom
niedziela, 28 lutego 2021, 12:35

Zatem czołgi z lat 50 zwalczane 20 lat później, także przez wersje Shermanów z lat 50, ukryte i z nowym silniejszym działem niż klasyczne Shermany. Widzisz w tym coś dziwnego, bo ja nie. Gdyby w tym czasie łatwym łupem padały na otwartym polu T-62 to byłoby trochę dziwne. Dla dobrze ukrytego działa 90 lub 105 mm T-55 nigdy nie był celem nie do zniszczenia.

BUBA
środa, 24 lutego 2021, 07:57

Oceniać nie wychwalać. Wychwala się uzbrojenie amerykańskie sprzedane Polsce i przyjmuje się bezkrytycznie. A wszelka krytyka i refleksja godzi w uczucia patriotyczne........................................... ........................................................................................................................................................................

Whiro
środa, 24 lutego 2021, 08:57

Sorry. Ale jak widzę że ktoś raz za razem ślepo atakuje USA i Polskę i za każdym razem wychwala rosyjski sprzęt to tego nie da się nazwać obiektywna oceną. I tu właśnie chodzi o to że wpisy tego typu wręcz emanuja miłością do Rosji. W sieci wręcz znajduje się wpisy "jesteśmy z wami bracia Rosjanie" "dziękujemy prezydencie Putin". Czy czytałeś żeby ktoś w sieci wpisywał tego typu brednie jak "kochamy Pana prezydencie Trump"? Ani raz czegoś takiego nie widziałem. A wpisy tego typy wręcz wywołują niechęć i nienawiść do Rosji w normalnych Polakach. Ciekawe kiedy to zrozumiecie.

BUBA
środa, 24 lutego 2021, 23:13

Jak ślepo?........................................................................................................................................ ......................................................................................................................................................... To o czym piszesz to nazywało się "Komunizm". Myślenie zgodnie z życzeniem partii rządzącej wbrew doświadczeniom z wojny udokumentowanym na filmach........................ ......................................................................................................................................................... Chcesz powiedzieć ze np. gen. Kutrzeba to nie patriota bo krytykował Wodza Naczelnego i Becka? Ludzie ostrzegający przed klęską to przyjaciele Rosji? Bo Patriota siedzi cicho i kupuje każdy rządowy szajs? Milczy spokojnie patrząc na upadek Wojska Polskiego?...................... ........................................................................................................................................................... Krytyka zakupu zakupu F-35A bez uzbrojenia i offsetu to zbrodnia, dążenie do DOBREJ nmodernizacji posiadanego uzbrojenia poradzieckiego to zbrodnia? Dążenie do zakupu MEADS z otwartym software zamiast przestarzałego Patriota bez dostępu do systemu to zbrodnia przeciw Polsce?.............................................................................................................. .......................................................................................................................................................... Patriotami są ludzie obiektywni i krytyczni a nie klakierzy.........................................................

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:27

BUBA, nie ma dobrej modernizacji złomu w postaci MiG-29 9.12 czy Su-22, ten twój wychwalany MEADS własnei pzrestał istnieć, robia sobie teraz TLVS z gotowościa koło 2030r i z tymi samymi jedynie PAC-3MSE i nic nowego miec tu nie będą poza IRIS-T-SL/SLS by do byle drona nie stzrelać pociskami po kilka mln usd co do F-35 to offset to ok mld usd do ceny i niby jakie firmy czy zakłady w Polsce by były w stanie go skonsumować?? Uzbrojenie do F-35 mamy w magazynach, jest takie same jak do F-16, a dedykowane jak JSM dopiero powstaje wiec panie BUBA wywalanie pieniędzy na MiG-29/MEADS to by była zbrodnia jak piszesz.

BUBA
czwartek, 25 lutego 2021, 22:06

Nie patrze się na Twoje zdanie, tylko zdanie państw które eksploatują MiGi-29 i grozi im wojna lub wojnę prowadzą. Indie dokupiły MiGi-29K/KUB i ponownie modernizują MiGi-29 9.12 UPG. Zapewne znowu się mylą? Ukraina się myli w modernizacji MiG-29 MU1 i MU2?................................. ............................................................................................................................. Twoje zdanie jest tyle warte na temat MiGa-29 co polskiego MON, tylko Tobie łatwiej wybaczyć...................................................................................... .............................................................................................................................. TVLS miał być gotowy na 2030. Nikt nie planuje w Niemczech zakupu Patriot Next Generation a Patriot PAC-3 PDB 8 nadal razi cele sektorowo PAC-3 MSE. I IBCS nic mu w tym nie pomoże by niszczyć cokolwiek w zakresie 360 st. dookoła baterii nawet z dwoma radarami................................................ ............................................................................................................................. Jak byś miał zdjęcie Patriot Next Generation rażącego cele Sky Ceptorem to wrzuć adres. Może też być Patriot PAC-3 PDB 8 rażącego cele Sky Ceptorem. Lubię Science Fiction......................................................................................... .............................................................................................................................

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 19:46

No to popatrzmy: MiG-29 UPG jest na poziomie MiG-29SMT czyli dalego w tyle poza F-16C bl 52+, Najlepszy z MiG-ów czyli MiG-35 jest gorszy od F-16C bl 52+ spzred 20 lat. Ukraina nie ma wyjscia, modernizuje swoje MiG-29S i wyzej le no popatzr chcą podobnei jak indie jak najszybciej je zastapić. TLVS jest juz na ta chcile gorszy od PAC-3+ PDB-8 bo ma jedynie pociski PAC-3 i dopiero integrują z PAC-3MSE, razi cele sektorowo w stozku 90 stopni, a Patriot w stozku 240 stopni, tyle że TLVS chwilowo wykrywa cele w 360 stopniach. IBCS umozliwia Patriotowi atakowane dowolnychc elów od 5m do 36km pułapu i na 160km w dowolnym miejscu widzianym dla dowolnego sensora wpietego w IBCS, cos czego nawet TLVS nie będzie miał w 2030r. No chyba ze zintegruja go z IBCS o czym juz sami Niemcy mówią. Czyli zwyczajnie nei masz pojęcia o tym co usiłujesz komentowac:)

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:03

Sorry, ale jak widzę jak ktoś raz za razem ślepo atakuje Rosję ,a bezkrytycznie wychwala amerykański i polski sprzęt to uważam że nie jest obiektywny. A wpisy tego typu wywołują wręcz nienawiść do USA, czy brak zaufania do sił zbrojnych Rzeczypospolitej u normalnych Polaków

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:51

Ty normalny nie jesteś co wiele razy tu udowodniłeś i nigdy nie byłeś Polakiem.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 11:19

W slepym atakowaniu Rosji to akurat ty woedziesz prym.

GB
piątek, 26 lutego 2021, 10:03

Nie w ślepym.

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:45

Dla was nie jestem normalny bo udowadniam wam waszą niewiedzę.

środa, 24 lutego 2021, 11:37

Wyjaśnij mi zatem taką korelację że ci co wychwalają amerykańskie wytwory jednocześnie plują wręcz , bo napisać że dyskredytują to mało, jak się wspomni o polskich dokonaniach. Albo dyskredytują zachodnioeuropejskie dokonania. Jakoś większość wskazujących na plusy rosyjskiego sprzętu potrafi docenić nasze własne osiągnięcia albo proponuje korzystanie z innych niż rosyjskie albo amerykańskie produkty. Ciekawe co?

Orzeszek
środa, 24 lutego 2021, 07:56

Oczywiste, pozdrawiam

Artur
środa, 24 lutego 2021, 07:50

Podobnie nie rozumim fascynacji wielkim bratem zzaa oceanu czasy się zmieniły a my powinniśmy być po środku kupować po trochu od jednych i drugich

Grzesław
środa, 24 lutego 2021, 12:58

Rzeczywiście, Arturze, bądź po środku i dla równowagi kup sobie rosyjski samochód, rosyjski komputer z rosyjskim mikroprocesorem. Na pewno na tym dobrze wyjdziesz. Pozdrawiam

Extern
środa, 24 lutego 2021, 11:50

Trochę bym zmodyfikował to w sumie prawdziwe zdanie, że powinniśmy podpatrywać technologię u jednych i drugich i produkować najlepszy mix ich pomysłów u siebie. Gdy Rzeczypospolita odnosiła największe sukcesy tak właśnie robiliśmy. Żyjąc na skraju tych dwóch cywilizacji mamy duże możliwości aby z obu stron czerpać co najlepsze.

Wnuk Błochina
środa, 24 lutego 2021, 09:06

Bzdura. Jesteśmy w nato. Rosja to nasz wróg od wieków. Imperialisryczny kraj który dokonał kilka razy naszych rozbiorów, wielokrotnie na nas i sąsiadów napadał i w dalszym ciągu stosuje faszystowskie metody. Nie ma pośrodku. Nawet Rosja ostentacyjnie staje w opozycji do UE i Europy i próbuje zgruwac lepszego od nas. Choćby słowa Ławrowa że UE nie jest dla Rosji wiarygodnym partnerem. A to jakiś żart. Niewiarygodnym partnerem dla UE jest właśnie Rosja a nie na odwrót. Jeśli 140 mln żałosny kraik jsk Rosja podchodzi z lekceważeniem do 600 mln i bogatszej 10x Unii, to albo Rosji się całkiem w głowie powaliło, albo ten cały grajdoł w KE i PE powinien iść na śmietnik.

x
środa, 24 lutego 2021, 13:40

Właśnie dlatego że w NATO z krajami takimi jak W. Brytania, Niemcy, Francja itd. to musimy uzbrojenie kupować tylko i wyłącznie najdroższe od USA !

czwartek, 25 lutego 2021, 12:39

Od kogo chcesz kupić myśliwiec o obniżonej sygnaturze radarowej?

x
piątek, 26 lutego 2021, 17:24

Od Korei Południowej jak taki zrobią za kilka lat, F-35 myśliwcem nie jest.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:31

No popatzr, te państwa też kupuja to "najdrozsze" uzbrojenie od USA? A może proponujesz EF-2000 w cenie F-22 i kosztem za godz. lotu 70 tys euro zamiast lepszych F-35?? Czy może niemieckie, francuskie czy brytyjskei wyrzutnie rakeitowe? Ups nie ma takich:) Bo pociski pokr mamy z Norwegii i Szwecji, ppk z Izraela, czołgi z Niemeic i posowieckie OPL posowiecką i kupilismy jedyny zestaw jaki spwełnaił wymogi Wisły czyli Patriot PAC-3+/NG. masz cos jeszcze do dodania?

BUBA
piątek, 26 lutego 2021, 08:14

Dawaj zdjęcia Patriot NG i umowę na II Etap Wisły ;)......................................

x
środa, 24 lutego 2021, 13:40

Właśnie dlatego że w NATO z krajami takimi jak W. Brytania, Niemcy, Francja itd. to musimy uzbrojenie kupować tylko i wyłącznie najdroższe od USA !

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:11

Rosja to nasz przeciwnik i sąsiad ale nie wróg, a prawdziwe imperialistyczne imperium jest za oceanem. Oby nam ta " przyjaźń" z jankesami nie wyszła bokiem, bo jak do tej pory cała Ameryka środkowa ma od ich demokracji czkawkę, że z litości nie wspomnę o bliskim wschodzie

czwartek, 25 lutego 2021, 12:40

My natomiast nie mamy czkawki po "przyjaźni" z wielkim bratem ze wschodu?

ZZZZ
środa, 24 lutego 2021, 22:04

Rosja to nasz wróg, który nie pogodził się z tym, że Polska i inne kraje dawnego bloku wschodniego wyrwały się z jego strefy wpływów.

easyrider
środa, 24 lutego 2021, 04:45

Część ludzi wychodzi z założenia, że skoro Zachód jest zdemoralizowany i nas roluje, to Rosją jest dobra. A tu ani Rosja dobra nie jest ani Zachód czysty.

ruski stek bzdur...
środa, 24 lutego 2021, 15:43

To wejdź sobie na YT i zobacz jak pięknie jest w tej Rosji, masz tam dużo porównań miast itp. Możesz to zrobić sam na google maps, tylko uprzedzam, jak zobaczysz ten brudne stare ruskie miasta, lub cudowne przedmieścia obojętnie gdzie, to możesz posikać się ze śmiechu w porównaniu do zachodu. I wtedy zadasz sobie sprawę, że im tylko została propaganda... :)

czwartek, 25 lutego 2021, 11:23

Doprawdy? Zapraszam do Detroit.

Wawiak
środa, 24 lutego 2021, 15:06

W polityce liczą się interesy, a nie sympatie. Z Rosją mamy więcej sprzecznych, niż z tzw. "zachodem".

PawelOZ
środa, 24 lutego 2021, 02:44

Proste, mozna byc jednoczesnie Polakiem i miec na tyle rozumu, ze widzac cos dobrego nie bedziemy twierdzic ze to zlom i do niczego sie nie nadaje tylko dlatego, ze zrobione w Rosji. Piekna dziewczyna nie stanie sie brzydka, tylko dlatego, ze jest Rosjanka. Rosja wiele razy zadziwila swiat swoimi odkryciami, nawet ostatnio okazuje sie ze ich szczepionka ma lepsze wyniki niz te Pfizera czy Astry-Zenaca... to nie "fascynacja", to jest zdrowy rozum.

Wawiak
środa, 24 lutego 2021, 15:07

ale nikt nie mówi, że SU-57 jest brzydki. On jest naprawdę ładny... tylko, że w swojej klasie... no, orłem to on nie jest... 8-]

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:14

No własnie widać :)) Pisanie ze ciagle niesprawdzona Sputnik V ma lepszew wyniki od szczepionki Pfizera to.... No ale jak widac coś z tym zdrowym rozumem nie tak:)

niedziela, 28 lutego 2021, 01:04

Pfizer ma 94% skuteczność Sputnik 95% tak twierdzi EAL - jak wiesz co to jest. Sputnikiem szczepienia są prowadzone od września 2020 roku(testowe ale już nie jako badania kliniczne) a od października 2020 rosjanie szczepili służby medyczne od grudnia 2020 zaczęto szczepić sputnikiem w innych krajach. Nawet kraje UE szczepią sputnikiem. Nie miałbym żadnych obiekcji zaszczepić się ta szczepionką, generalnie sputnik i szczepionka Astra Zeneci i Oxfordu to bliźniaki. Zresztą konsultowali się ze sobą producenci tych szczepionek. Takie sa fakty.

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:21

Jeśli nie jest lepsza to co najmniej porównywalna, a sprawdzona jest lepiej niż pozostałe szczepionki. ( nie słychać nic o powikłaniach po sputniku, a zapewniam cię że wycie było by po orbitę Plutona) Co gorsza zachodni producenci nie biorą za nie odpowiedzialności

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:35

Nie , nie jest i nie kłąm. Dopiero ja testuja i to neiw Rosji ale na Wenezuelczykach, skąd o powikłaniach nie usłyszysz:) I to tyle z twoich bredni

wtorek, 2 marca 2021, 13:21

Właśnie do Słowacji dotarł pierwszy transport z częścią z 2 mln szczepionek Sutnik V jakie ten kraj zakupił. Davienku kłamiesz jak zwykle i wymyślasz bajki jak o AIM-120 na uzbrojeniu niemieckich F-4 w 1973 roku. Potem wypierasz się własnych słów.

poniedziałek, 1 marca 2021, 21:55

Chłopcze dzisiaj oficjalnie Czechy podały że niezależnie od UE zarejestrowały tą szczepionkę i dopuściły ją do użycia. Ot tak boleśnie po raz kolejny życie weryfikuje twoje bajeczki chłopczyku.

Eter
czwartek, 25 lutego 2021, 10:04

W państwie totalitarnym wyniki zakażeń i odczynów poszczepiennych nie są podawane do wiadomości publicznej.

Kot
środa, 24 lutego 2021, 09:11

Właśnie wskazałeś ten zdrowy rozum. Sputnikiem V zaszczepiono na świecie może 3 mln ludzi a Pfizera i astry ponad 100 mln. Ale ty jako ten obiektywny twierdzisz tu że sputnik ma lepsze wyniki... Niby na jakiej podstawie? Na podstawie zapewnień Putina i propagandy tutaj obecnych? Takie słowa że coś jest lepsze to można wypowiedzieć jak oboma zaszczepi się tyle samo ludzi, w tym samym wieku, i tej samej grupy etnicznej czy rasowej. A wy swoje osady bierzecie z powietrza.

środa, 24 lutego 2021, 11:46

Znasz wyniki szczepień z całego świata? Z Brazylii, Argentyny, Meksyku? Itd, itp. Wiesz że Białoruś właśnie rozpoczęła produkcję Sputnika, wiesz gdzie jeszcze jest on produkowany albo za chwilkę będzie? My możemy zacząć produkować wspomniane przez ciebie u nas? Wszak jako członek Unii wywalilismy na badania nad tymi szczepionkami grube miliony euro? Biontech w jednej tylko transzy dostał dofinansowanie od UE wysokości 300 mln euro. A naukowcy z PW powiedzieli że potrzebowali około 10 mln PLN na stworzenie naszej szczepionki i nie dostali. Dopiero teraz nasi władcy sie obudzili.

..
środa, 24 lutego 2021, 01:21

Racja

środa, 24 lutego 2021, 00:14

Dla mnie to po prostu logika nie można mówić że wojna z Rosją to wojna z cepami

Stalker
wtorek, 23 lutego 2021, 22:15

A jak mają chcieć skoro to makieta a Su-57 nie ma nawet na stanie MON Rosyjski. Myślicie choć trochę?

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:15

Jednego juz maja z dwóch jakie im zbudowano:)

zdzisek
wtorek, 23 lutego 2021, 21:34

Su-57 nie chce nikt ani na Bliskim, ani na Dalekim Wschodzie, ani w jakiejkolwiek części globu. Nawet sama Rosja nie za bardzo go chce, bo ile zamówili, 5 sztuk?

Gracz
środa, 24 lutego 2021, 00:14

Ponad 70 w pierwszej umowie.

Bat
środa, 24 lutego 2021, 09:36

W tym roku 5 sztuk. 70 to chyba ilość docelowa. Tyle zresztą do dziś Rosja ma su 35. A USA rocznie zamawia 60 sztuk nielota f35. Którego podobno nie chce....

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:16

76 w ciągu 8 lat, istotnie "wielkie" zamówienie:))

czwartek, 25 lutego 2021, 11:25

Biorąc pod uwagę, że jeden Su-57 zmiata podczas jednego wylotu szęść F-35,to jest aż nad to.

easyrider
wtorek, 23 lutego 2021, 21:27

Jak kogoś stać na Mustanga, to nie kupuje Łady. Rosja ze swoim poziomem technologicznym jest alternatywą dla biedniejszych krajów trzeciego świata. Ale wkrótce i stamtąd będzie rugowana przez Chiny, które reprezentują coraz wyższe zaawansowanie swoich produktów.

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:28

No.... nie wiem, w warunkach klimatycznych w Rosji to jednak wolałbym Ładę, a i koszty utrzymania czy prostota konstrukcji ma swoje zalety

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:36

I pewnei dlatego w Rosji tyle Mercedesów, BMW czy innych wozów zachodnich:)

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 14:30

Widzisz, rosyjska generalicja nie chce nawet Łady. Wybrali chińskie wynalazki jako wozy służbowe do przewozu żon.

Gracz
środa, 24 lutego 2021, 00:35

Widzisz ja bym kupił Lexusa albo merca.

środa, 24 lutego 2021, 16:19

Nie kupiłbyś bo nie wiem czy zauważyłeś ale na rynku lotnictwa sytuacja jest z goła odmienna niż na rynku motoryzacji i w tym wypadku Mercedesy produkują Amerykanie.

Piotr
środa, 24 lutego 2021, 15:53

W kategorii lotniczej Lexus to F... a Łada to SU...

ziomm
wtorek, 23 lutego 2021, 21:24

Po co kupować ruski, drogi, tak naprawdę nadal prototypowy sprzęt, skoro jest chiński: lepszy, produkowany seryjnie i tańszy :))

środa, 24 lutego 2021, 16:20

Spokojnie. Już niedługo Rosjanie będą kupowali tańsze i lepsze części zamienne do swoich samolotów od Chińczyków.

Bobi
wtorek, 23 lutego 2021, 19:38

T-50 maszyna rozwojowa, tak naprawdę nie wiadomo jakie silniki ostatecznie będą użyci. Maszyna ma potencjał nie temu ze już gotowa, a temu że można ją rozwijać w ciągu kilkudziesięciu lat i po to się kupuje samoloty. Problem T-50 nie w nim samym, a Rosji co nie chcę upubliczniać wszystkiego możliwego co można z nim zrobić i tu jest pies pogrzebany.

Ja
wtorek, 23 lutego 2021, 21:22

Jest tak dobry, że wszyscy boją się go kupić... prawda jest taka, że Rosja przespała ostatnie 15 lat i tylko kradzież technologii ją uratuje... Osobiście bardzo mnie to cieszy, jedynie programy rakietowe są u nich na poziomie i ich bym się obawiał...

Michał
środa, 24 lutego 2021, 07:53

"Boją się go kupić" nie ze względu na jakość tylko ze względu na grożące im, bezprawne sankcje USA.

ZZZZ
środa, 24 lutego 2021, 17:03

Skoro sankcje są bezprawne to czego się boją?

Wania
środa, 24 lutego 2021, 11:42

Kupiłbyś samochód że słabym silnikiem i prowizorycznym wyposażeniem? Z zapewnieniem, że jak kupisz tą prowizorkę to zakład skończy ten docelowy i sprzeda innym? Ale cena dla ciebie będzie już teraz docelowa? I jak będziesz chciał już ten właściwy to musisz znowu zapłacić za wszystko. Rosja sprzedała do Indii migi-29k, które okazały się słabe w każdym obszarze. Korodujące silniki, słabe podwozie i pękający płatowiec. Po doświadczeniach z eksploatacji kupując dla siebie poprawili wszystko i rosyjskie migi-29k już były bardziej dopracowane. Za modyfikację indyjskich niedopracowanych migow-29k chcieli chore pieniądze. Więc nie ma co się dziwić, że nikt nie chce z Rosji niedopracowanego sprzętu. A takim jest zarówno su-57 jak i t-14. Dla swojego lotniskowca Indie już nie chcą rosyjskich samolotów, woląc amerykańskie lub francuskie.

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 21:41

To po co Indie chca dokupic iles tam Mig-ów 29? wyjaśnisz?

czwartek, 25 lutego 2021, 15:02

Jakby chcieli dokupić Migów-21 (tak, nadal ich używają) też dopominał byś się wyjaśnień?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 11:39

Bo są na składzie... A Hindusi w skutek swoich prowadzonych latami przetargów mają spore opóźnienia we wdrażaniu nowych samolotów. Jak tak dalej pójdzie to eskadry latające obecnie na MiG-21 trzeba będzie rozwiązać bo nie będzie samolotów, które je zastąpią.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:38

By załatać dziurę po kompromitacji innej rosyjskei maszyny czyli MiG-21. Kupili stare MiG-29S a nei MiG-29K bo potrebowali maszyn na wczoraj i to takich na które nie muszą szkolić pilotów od podstaw.

niedziela, 28 lutego 2021, 01:17

Wymiana Miga-21 za F-16 to kompromitacja? Owszem ale dla kogo.

Krótko o F-35
środa, 24 lutego 2021, 10:12

Jak ktoś kupuje dobry sprzęt to sankcje ma gdzieś. Prawda jest taka ze Indie i Chiny już dawno wypięły się na Su-57.

Trol
środa, 24 lutego 2021, 09:39

I Chiny boją się sankcji USA? A może Iran? Wymyśl inna bajeczkę. Przecież jest masa całą krajów które zbroi Rosja i nie dostają żadnych sankcji. Więc to kolejny wasz wymyśl ku pokrzepieniu serc.

czytelnik D24
środa, 24 lutego 2021, 09:37

No jasne. Indie kupują rosyjski sprzęt i jakoś nie ma żadnych sankcji. Mało tego to Indie pierwsze oświadczyły że ten samolot to kupa złomu. Egipt kupuje rosyjskie maszyny i też jakoś nikt nie nakłada sankcji. Nawet Irak się ogląda na rosyjski sprzęt (bo go nie stać na inny). Nikt nie chce mieć do czynienia z Su-57. A już w ogóle najlepszy był rosyjski minister MONu który stwierdził że cytuję "samolot jest tak dobry że aż strach go produkować". I tą wypowiedzią pana ministra podsumujmy brak zainteresowania Su-57. Sankcje kolego to mogą dotyczyć co najwyżej członków NATO oraz krajów mocno związanych gospodarczo z USA.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:18

Michałku, a kto kupi samolot który nawet w armii producenta ma 50% współczynnik strat :), do tego bez docelowych silników, radaru, awioniki, z szczatkowym stealth, bez supercruise, ot taki Su-35 w nowym opakowaniu:)) Nawet Chiny go nie chciały a one się sankcjami USA nie przejmuja:))

Ekspert
środa, 24 lutego 2021, 16:10

No popatrz, a F-35 kupuja, i to mimo wadliwych silników, wadliwego hełmu pilota, wadliwego ekranu dotykowego. Tak, że o Su-57 się nie martw.

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:04

Ja sie nie martwie. A Rosja od lat chce wepchnąć Su-57 komukolwiek, a tu pech nikt nie chce go kupic.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 06:38

Ruscy nikomu niczego nie chca wepchnać. Nie zmyslaj.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 11:42

No jak to nie. Chcieli wepchnąć Su-57 Hindusom, ale ci stwierdzili że to złom i wyszli z programu. Chcieli wepchnąć Su-35 Chinom, ale ci zgodzili się tylko na 24 sztuki, żeby sobie je dokładnie zbadać. Co właśnie robią. Zgoda na eksport takiego złomu jak Su-57 czy T-14 Armata, gdy jeszcze w zasadzie nie ma ich w rosyjskich jednostkach operacyjnych jednoznacznie wskazuje że Rosja wręcz błaga inne państwa aby dokonały zakupu.

Ekspert
piątek, 5 marca 2021, 08:06

No popatrz, a Hindusi kupują MiGi i Suchoje, a na pudrowanego trupa z lat siedemdziesiątych, czyli F-16, nawet spojrzeć nie chcą.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:41

No popatrz ekspercie od urojeń juz zapomniałeś jak Rosja naciskała z całych sił na Indie by te kupiły"cudowne" Pancyry? A tu popatrz , woleli koreański odpowiednik naszej Białej:)

Ekspert
piątek, 5 marca 2021, 08:07

Tak, a gdzie naciskała? Może chcieli im sprzedać twoje AIM-120 z 1973 roku?

Xyz
wtorek, 23 lutego 2021, 20:23

Który to juz raz słyszę, ze rosyjska technika jest tak dobra, ze nawet Rosjanie się tym nie chwalą, bo pewnie o tym nie wiedzą, ale autor komentarza ma dostęp do tajnych akt.

tonpres
wtorek, 23 lutego 2021, 19:13

Chyba wszyscy wiedzą z ostatnich informacji jak w locie sypią się amerykańskie słynne samoloty...A dopiero teraz można pisać o kimś innym...

Sailor
środa, 24 lutego 2021, 08:56

Faktycznie. Od czasu do czasu jakiś się posypie, a czasem nawet rozbije. Tylko, że ich latają setki tysięcy. Natomiast o rosyjskich szkoda gadać.

Ciosioko
środa, 24 lutego 2021, 04:38

Sypie się coś co lata, w przeciwieństwie do tego co jest w strefie fantazji.

Darek
wtorek, 23 lutego 2021, 21:38

Jakie to samoloty się sypią???

Towarzysz Polak
wtorek, 23 lutego 2021, 21:15

Na 12 egzemplarzy su57 różniły się już dwa, a gdyby f35 się sypały jak mówisz to Nikt by ich nie zamawiał a zamawiają Wszyscy od Izraela do Norwegii, a su 57 ile krajów zamówiło ?

środa, 24 lutego 2021, 11:48

To twierdzisz że F-35 nie sypie się? Nie ma żadnych wad? Spełnia wszystkie założenia konstrukcyjne?

czwartek, 25 lutego 2021, 15:05

Kwestia skali. W porównaniu do Su-57, to F-35 jest bezawaryjny.

niedziela, 28 lutego 2021, 01:18

Serio?

Niuniu
wtorek, 23 lutego 2021, 17:52

Może tak a może jednak nie. W końcu są amerykańskie sankcję i olbrzymie naciski na państwa zainteresowane ruską bronią. Po co przedwcześnie machać czerwoną płachtą przed bykiem? jakoś nie słyszałem zapowiedzi zakupu ruskich samolotów przez Egipt czy Birmę. A jednak kupili. Su 57E to tak naprawdę faktycznie samolot którego nie ma. I nawet nie wiadomo co to będzie poza kształtem i kolorem. Do tego Rosja zapowiadała, że sprzedaż będzie możliwa po zrealizowaniu własnego zapotrzebowania czyli najwcześniej po 2028r. To minimum 8 lat. Nie ma czym się podniecać. Może za 8 lat cały świat poza USA/NATO będzie latał tylko na bez załogowcach tureckich lub chińskich?

GB
wtorek, 23 lutego 2021, 19:42

Ten samolot bedzie drogi i jest tylko kilka państw, ktore maja na tyle zasobny portfel aby go kupić. A kolejki NIE MA.

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:27

To jest specyficzny samolot tak jak F-22 którego tez by chciało niewiele państw (ok. F-35 odciągnął tez potencjalnych chętnych). Oczywiście że nikt teraz nie zamówi Su-57 tak jak i zapewne T-14. Za kilka lat będa być może chętni i po to włąsnie Rosjanie teraz próbuja zainteresowac potencjalnych klientów, robia klasyczny szum wokół tego sprzętu. Zreszta np. taki Egipt , po co mu Su-57 skoro ma i moze miec wiecejSu-35S który przewyzsza wszystko co ma teraz Izrael (nie biore pod uwage F-35 bo to inna klasa i przyszłe moderki F-15)

Whiro
środa, 24 lutego 2021, 09:48

No żebyś się nie potknął tym su 35 na izraelskich f35 lub f15. F15 to dziadek co niewiele ustępuje su 35 a w kilku aspektach jest lepszy. F15 jest szybszy, zabiera więcej rakiet, ma lepszy radar. To porównywalne maszyny. Ale w tym wypadku myślę że górę wzięło by doświadczenie izraelskich pilotów.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 15:34

Tu akurat z izraelskimi F-15 Maras ma sporo racji, bo ich F-15 sa zwyczajnie przestarzałę, najnowsze to F-15E Ra'am bedące zwykłymi F-15E. Dlatego Izrael oprócz zakiupu nowych F-15IA chce do tego standardu podnieść swoje F-15

GB
środa, 24 lutego 2021, 08:19

Biedaku... Su-35 to zwykły myśliwiec przez pomyłkę nazwany wielozadaniowym. Rosja musi sobie produkować Su-34 bo Su-35 nie daje rady w misjach zwalczania obiektów naziemnych. Te Su-35 na poligonie wojennym w Syrii bardzo rzadko były wykorzystywane do zwalczania obiektów lądowych i w zasadzie służą tam jako eskorta. Doskonale je widać na radarach i używają jeszcze półaktywnych R-27. Na zachodzie praktycznie odeszło się od stosowania rakiet półaktywnych (AIM-7) jeszcze w latach 90 XX wieku po wprowadzeniu AIM-120. Polska dla swoich F-16 nigdy nie zakupiła AIM-7. Ten cały Su-35 ma radar PESA, co jest obecnie przestarzałą techniką radarową na samolotach. Obecnie na Zachodzie w znacznej stosuje się we wszystkich nowo produkowanych samolotach wielozadaniowych radary AESA, a co więcej w trakcie modernizacji otrzymują je starsze wersje samolotów F-15, F-16, F/A-18, EF, Rafale. Nowe wersje F-15 mogą przenosić do 22 rakiet AIM-120, co jest niedostępne dla Su-35. Jeszcze chcesz więcej?

BG
środa, 24 lutego 2021, 13:10

Bzdury. Sa zdjęcia Su-35S z Syrii z podwieszonymi pociskami R-77-1. Reszty szkoda komentować. Su-35S jest jak najbardziej wielozadaniowy, wystraczy sie douczyć, jaki może przenosic zestaw uzbrojenia. Do atakawaania celow naziemnych ruscy uzywaja Su-24 i Su-34, bo są to maszyny do tego przeznaczone a Su-35S używane sa do patrolowania przestrzeni powietrznej. Takie to trudne?

BG
środa, 24 lutego 2021, 09:58

Bzdury. Sa zdjęcia Su-35S z Syrii z podwieszonymi pociskami R-77-1. Reszty szkoda komentować. Su-35S jest jak najbardziej wielozadaniowy, wystraczy sie douczyć, jaki może przenosic zestaw uzbrojenia. Do atakawaania celow naziemnych ruscy uzywaja Su-24 i Su-34, bo są to maszyny do tego przeznaczone a Su-35S używane sa do patrolowania przestrzeni powietrznej. Takie to trudne?

Piotr
środa, 24 lutego 2021, 16:01

Bełkot ostatniej szansy... jest tak wielozadaniowy i super jak sportowa łada w GT

Davien
środa, 24 lutego 2021, 15:36

R-77-1 to taki gorszy odpowiednik AIM-120C-5 wiec jako najnowszy rosyjski pocisk pow-pow wypada raczej kiepsko.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 06:39

Na prawdę? Bo wczesniej wypisywaleś, że to gorszy odpowiednik AIM-120A.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:42

Doczytał, albo mu dopisali. Zostaw, on naprawdę wierzy, że R-27 z początku produkcji i obecne R-27 to te same rakiety. Natomiast amerykańskie, nawet leżąc w magazynie, same się ulepszają.

GB
środa, 24 lutego 2021, 14:53

Nigdzie nie napisałem że Su-35 nie może być uzbrojony w R-77, tylko napisałem że wykorzystuje także półaktywne R-27. A półaktywne rakiety powietrze-powietrze to Zachód wycofał ze swoich nowych myśliwców w latach 90. Przeczytaj ze zrozumieniem. Do atakowania celów naziemnych koalicja zachodnia w Syrii wykorzystuje (jeśli chodzi o nowe samoloty lub zmodernizowane) samoloty wielozadaniowe pokroju F-16/18/15, Rafale.

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 21:57

Na turecki złom to i R-27 wystarczy. Ale do przeganiania Izraela juz leci z R-77-1 i za chwilę z R-37M. Poza tym juz niedługo dostanie najnowsze uzbrojenie projektowane dla Su-57. Widze że nawet Davien rozumie to co napisałem. Izrael nie ma czym odpowiedziec na su-35S. Oczywiście kilka czy kilkanaście Su nie zrobi krzywdy Izraelowi ale dodając do tego kilkanaście Rafale i gdyby Egipt kupił Su-57 to juz robi sie powazna siła. Dlatego tak Izrael ciśnie USA zeby cisneli Egipt w sprawie Su.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:50

Maras, po pierwsze R-27 to nawet na stare MiG-29/Su-27 nie wystarcza, po drugie R-77-1 vs AIM-120 C-7??. Tobiedny Su-35S z R-77-1. A Izrael na Su-35S ma F-16I z uzbrojeniem lepszym o kilka kategorii. A teraz dalej: R-37M jest uzywany wyłacznie przez MiG-31BM i nie nadaje się do atakó na wysokomanewrowe cele to pocisk przeciwko bombowcom i transportowcom. I akurat te Izraelskie F-16I spokojnie by wystarczyły na su-35S a doliczając kilkadziesiąt F-35 to byłaby masakra egipskiego lotnictwa, zakłądając ze Egipt byłby tak głupi by po raz kolejny zaczynać z góry przegrana wojnę z Izraelem. Aha jak na razie to przeganianie izraela tak wygląda że IAF leci sobie gdzie chce, niszczy co chce a Su-35S w Syrii siedzą grzecznie w bazie i nosa nie wychylaja:0

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 11:47

Jasne... Ten turecki złom, a w zasadzie amerykański (samoloty F-16) nie miały problemu aby zestrzelić Su-24. Gdzie były wtedy myśliwce WKS ze swoimi rakietami? Izraelskie zaś samoloty latają sobie nad Syrię kiedy chcą i gdzie są i im cała OPL niewiele zrobić nie może. No i doucz się - R-37 nie jest przeciwko myśliwcom, tylko przeciwko dużym samolotom lub lecącym bez zmiany kierunku celom powietrznym. Do nauki.

Kamyk
środa, 24 lutego 2021, 00:02

Su 35S to poziom Pomiędzy f16 B i C ....

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 21:58

O fachowiec Kamyk porównuje Su-35 do f16. Smiac się czy płakać?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:51

F-16 jest lepszy w wersji bl 70?V od Su-35S pod każdym dosłownie wzgledem.

Fakty nie bajki
środa, 24 lutego 2021, 16:26

Proste pytanie jak długo może patrolować obszar powietrzny w pełni zatankowany su-35 i dowolny f-16 ? Jak się dowiesz to zrozumiesz. I to byłoby na tyle. Do widzenia.

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:07

Proste pytanie jaki jest resurs F-16, a jaki Su-35. Jak to doczytasz to zrozumiesz ze jeden F-16 zyje z dwa razy dluzej od Su-35.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:39

Jaki był resurs pierwotny struktury F-16 (dziś jest ponad 2 krotnie większy godzinowo i ponad 3 krotnie kalendarzowo), zatem poczekajmy z ocena Su-35.

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 19:51

Ajaki był resurs pierwszych Su-27( przypomnę ci ze nawet nie mogły z pełnymi zbiornikami paliwa manewrowac by się nie rozpaść w powietrzu)

piątek, 5 marca 2021, 08:08

Na prawdę? A mogły w ogóle latać?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:07

A kogo obchodzi pierwotny resurs F-16. Dziś masz w służbie nowe wersje F-16. A nawet starsze wersje F-16 fizycznie wylatują już 10 tys. godzin

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 21:47

A skąd wiesz ze zyje 2 x dłużej jak zaden Su-35 jeszcze nie osiągnał swojego max wieku. Z czym ty chcesz porównywać. I po co odpowiadasz a jakims resursie na informację i zasięgu?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 11:50

Resurs określa się w momencie wprowadzenia samolotu do służby, po to żeby wiedzieć kiedy samolot ma przejść poszczególne remonty. Określa się go na podstawie badań prototypu przeznaczonego m.in. do prób zmęczeniowych. Musisz więcej czytać, a mniej pisać.

niedziela, 28 lutego 2021, 01:22

I tu się mylisz.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 11:29

Ponieważ on wie, że pod wzgledem osiagów Su-35S bije F-16 pod każdym względem. Ba, pod względem osiagów, to Su-35S bije prawie pod każdym względem F-22. F-35 nie biorę pod uwagę, ponieważ ma on gorsze osiągi od MiGa-21.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:32

A niby w czym bije? Zasięg mniejszy, prędkośc podobna, radar, awionika uzbrojenie Su-35 gorsze o dekady od tego na F-16:)). Dla F-22 to Su-35 jest jedynie slepym bezbronnym celem ćwiczebnym, podobnie jak dla F-35:)

piątek, 5 marca 2021, 08:09

Mówisz o tym F-35 z wadliwymi silnikami?

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:43

Jaki zasięg mniejszy? Dla ciebie to F-16 ma zasięg większy, ale z trzema podwieszanymi zbiornikami, z konforemnymi i z tankowaniem w powietrzu.

Monkey
wtorek, 23 lutego 2021, 16:57

I dobrze. Im mniej kasy od zagranicznych kontrahentów. tym mniejsze szanse, że Rosjan będzie stać na jakieś poważne innowacje.

maniek
wtorek, 23 lutego 2021, 15:51

Lepsze konstrukcje u chinczyków,więc po co komu ten zabytek.Ale kosmiczny MIG będzie schodził jak ciepłe bułeczki .

Lord Godar
wtorek, 23 lutego 2021, 15:27

Nawet Chiny nie chcą go kupić aby go skopiować , bo mają swoje lepsze .

histo
wtorek, 23 lutego 2021, 15:22

Su 57 lata, a amerykansky "cut tehniki" uziemiony z 900 usterkami i rozlatującymi się silnikami.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:14

Lata? Jak dotychczas rozbiło się 50%...

Trol
środa, 24 lutego 2021, 09:50

W którym to cudzie który uziemiono rozlatują się silniki? Ty mieszasz chyba kilka modeli samolotów, w tym pasażerski w jedno...

T7g
wtorek, 23 lutego 2021, 22:25

Rosja się rozlatuje, co ty w ogule porownujesz?

Pamiętliwy
wtorek, 23 lutego 2021, 19:49

Ale konkretnie który z tych setek F-35 na służbie? Bo Su-57 to łatwo policzyć jeden rozbity i jeden lata....

mick8791
środa, 24 lutego 2021, 19:00

W sumie to nawet nie wiadomo czy lata. Może właśnie nie, bo się jeszcze nie rozbił :-D

GB
wtorek, 23 lutego 2021, 19:44

Z dwóch seryjnych Su-57 lata juz tylko jeden. Jeden juz zdążył się rozbić. To są dopiero krytyczne usterki. Strach w Rosji przed kompromitacją jest tak wielki że go nawet na targi do Indii i ZEA nie wysłali.

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:31

No bez jaj. W Syrii prototypy latały a boją sie wysłac do ZEA? Głupot nie pisz. Jak Arab czy Indus chce sobie obejrzec i równiez w locie na zywo to moze sie przeleciec na wystawe Armija.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:25

Maras, w Syrii dwa niekompletne prototypy były ile? 1-2 dni i zaraz się zmyły z powrotem:)

GB
środa, 24 lutego 2021, 12:35

Do tego wszyscy zainteresowani znają już sygnaturę radarową i termiczną tych Su-57. Samoloty były bez reflektorów radarowych i zostały wykryte bardzo szybko. A Izrael opublikował zdjęcia satelitarne jak stoją na płycie lotniska.

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 22:27

a widziales jak wygląda seryjny Su-57? Zupełnie inna jakosc wykonania. no faktycznie sfotografowany na płycie czyli zupełnie skompromitowany haha

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:10

No widziałem. Chłopie, jak go Izraelski satelita sfotografował tzn. że wszyscy w okolicy wysłali tam specjalnie w tym celu samoloty zwiadu radiolokacyjnego. Po drugie, te Su-57 to mogły wlecieć do Syrii tylko przez Turcje (państwo NATO), lub przez Iran i Irak. A nad Irakiem operują samoloty amerykańskie (nad Syrią też). Doucz się geografii.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 11:32

Oczywiście że on nie widział zdjęc tego Su-57, bo inaczej nie wypisywał by takich rzeczy. A ten Su-57, co przyleciał do tej ichnej bazy wygladał o wiele lepiej, niz stare obdrapane F-22.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 14:36

No jak to nie... Widziałem nie tylko zdjęcia, ale nawet filmik z seryjnym Su-57 na Kanale 1. Odrapane F-22 służą do szkolenia. Doczytaj.

piątek, 5 marca 2021, 08:11

Do jakiego szkolenia służą te obdrapane F-22? Chyba do szkolenia w kładzeniu szpachli. Przecież ich kilka tylko lata, a reszta albo popsuta albo w serwisie.

GB
środa, 24 lutego 2021, 08:22

No bez jaj. Nie było Su-57 w Indiach i właśnie ZEA. I jak latały w Syrii? Były tam raptem dwa dni. Poleciały i wróciły. Po to są targi i pokazy aby promować wyprodukowane i realne samoloty, a nie modele.

Maras2
środa, 24 lutego 2021, 22:31

ile były to wiedza tylko Rosjanie ale doleciały , polatały i wróciły. Chyba ty i parę osob przejeło sie tak bardzo ze nie ma go na wystawie a Rosjanie pewnie nawet przez minute nie mysleli zeby tam był. Jak za 2 lata gdzies poleci za granice to bedzie dobrze. A potencjalni chetni to pojawia sie w Rosji na wystawie i sobie z bliska obejrzą a nawet zasiądą w kokpicie :)

środa, 24 lutego 2021, 11:49

To dlaczego u nas na targach była makieta F-35?

środa, 24 lutego 2021, 09:59

W Polsce tez pokazano model F-35. I to nawet z polskimi oznaczeniami. I co ty na to?

Ali
środa, 24 lutego 2021, 16:03

A to na to, że będziemy je mieli... :P

czwartek, 25 lutego 2021, 11:33

O ile naprawia silniki, hełm pilota, ekran dotykowy i resztę z 871 wad, i co najważniejsze, zbuduja w końcu Block 4.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:34

Może wpierw zróbcie choć jeden prototyp Su-57 bo na razie to jakieś Su-35z nowym kadłubem macie a nei Su-57:)

piątek, 5 marca 2021, 08:13

Ale ten Su-35 i tak lepszy od wiecznie popsutego F-35.

GB
środa, 24 lutego 2021, 14:55

To że wtedy ten samolot był już zakupiony przez kilka państw. I co ty na to?

czwartek, 25 lutego 2021, 06:40

Ale nie ustniał i nie istnieje Block 4 i sa problemy z silnikiem.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:56

F-35 istnieje od lat, lata bojowo itp. Wersja bl 4 to modernizacja do jakiej można doprowadzić dowolny F-35. A Su-57 nie istnieje nawet jedna sztuka bo ile masz su-57 z docelowym radarem, silnikami czy awionika?:))

Gnom
niedziela, 28 lutego 2021, 12:29

Nie dowolny F-35, bo spora część nie będzie modernizowana z racji wymaganego zakresu (praktycznie budowy od nowa) i kosztów. Nie mieszaj.

fakty nie bajki
wtorek, 23 lutego 2021, 14:04

Oczywiście że nie chcą bo dostaną sankcje USA i tyle. Tak jak Indonezja. Te kraje to same mogą sobie cokolwiek chcieć. To prymitywne monarchie z szejkami sikającymi na modelki podczas zabaw i jak takie zabawy się nagle skończą to będzie tragedia. Siedzą po uszy w szponach CIA po wywiad ma nagrania z tych zabaw i tyle. AS której Hutu dają łomot.

viper
środa, 24 lutego 2021, 14:34

To po prostu wstrząsające co udało ci się wykraść z archiwów CIA i napisać w komentarzu. Amerykanie się uwzięli na rosyjską zbrojeniówkę produkującą broń bez analogów we współczesnym świecie i szantażują wszystkich dookoła jakimiś taśmami. Naprawdę nie-do-pu-szczal-ne.

Bat
środa, 24 lutego 2021, 09:54

Nie chce Ci przypominać ale za zabójstwo dziennikarza Kongres USA chciał zakazać sprzedaży broni do AS. Ale to biznes niestety wygrał. Za to nie słyszałem żeby Rosji przeszkadzało zabijanie dziennikarzy. Putin sobie chwilę później z księciem przybijał żółwiki i opowiadali dowcipy. Ale to już wam nie szkodzi. Bo to jedynie USA musi być idealne a rodja może handlować z każdym terrorystą i mordercą na świecie. Tu jest ok...

wtorek, 23 lutego 2021, 21:24

? A im zależy nad opinią publiczna brzydzącą się złotym deszczem? Bajkopisarzu

Arek
wtorek, 23 lutego 2021, 13:22

Polska powinna kupić 9 egzemplarzy SU-57

Wppr
wtorek, 23 lutego 2021, 22:25

Nie będziemy czekać 20 lat człowieku i to jeszcze na małpią wersję...

rly
wtorek, 23 lutego 2021, 21:57

popierasz handel z Rosją która napada naszych sąsiadów i przyjazne nam kraje?

gnago
wtorek, 23 lutego 2021, 21:25

Ee wolałbym SU 34 , chłopakom należą się loty bez pieluchomajtek

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:26

Przecież gnago w Rosji kupujecie je w ilości ponad 100 sztuk??

mosze
wtorek, 23 lutego 2021, 19:40

Do ćwiczeń naszej obrony p-lot powinny wystarczyć 3.

Percival
wtorek, 23 lutego 2021, 18:28

A dlaczego nie 8? Dlaczego w ogóle mielibyśmy to kupić?

peel
wtorek, 23 lutego 2021, 17:44

jak wyliczyłeś tę cyfrę?

Herr Wolf
wtorek, 23 lutego 2021, 18:54

Bardzo prosto; Tyle wystarczy na amerykańskie lotnictwo w Europie..

Wppr
wtorek, 23 lutego 2021, 22:26

No juz ten jeden powalił USA na kolana co dopiero 8.

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:46

Fakt F 35 to straszna wtopa, ale Jankesów jeszcze nie powalił, choć ten moment się zbliża

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 11:58

I ta 'wtopę" chce kupic każdy, Chiny go kopiują a na wasz "cudowny" Su-57 nawet pies z kulawa noga nie chce spojrzeć:) A Chiny go wysmiały

środa, 24 lutego 2021, 10:00

Ale to według was F-35 wygrywa 1000:0.

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:08

Gdzie tak masz napisane?

czwartek, 25 lutego 2021, 06:40

To ty juz nie pamiętasz, co wypisujesz?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:12

Nie, nigdzie nie napisałem że F-35 z kimkolwiek wygra w takiej proporcji.

piątek, 5 marca 2021, 08:14

Pisałeś.

Dukat
wtorek, 23 lutego 2021, 18:44

Czuję że to może być zabawna historia

Wot
wtorek, 23 lutego 2021, 17:24

Nie znudziło Ci się przez tyle lat?

wtorek, 23 lutego 2021, 15:00

Nie powinna.

no własnie
wtorek, 23 lutego 2021, 13:17

Egipt świeżo kupuje Su-35s więc o Su-57 nie ma mowy na razie, reszta bliskiego wschodu to broń amerykańska ....

Wania
wtorek, 23 lutego 2021, 12:53

Jak to... Przecież fanklub rosyjskiego uzbrojenia twierdzi, że su-57 jest lepszy od f-35 i f-22. Kolejni nie poznali się na geniuszu Rosji.

wtorek, 23 lutego 2021, 15:06

„Odebrano zapytania dotyczące samolotu Su-57E, ale nie było wśród nich żadnych z krajów bliskowschodnich. Niemniej zagraniczni klienci z tego regionu okazywali zainteresowanie tą konstrukcją” - dotyczy tylko IDEX 2021. Pan rzecznik na pewno wolałby opowiedzieć o kilku solidnych kontraktach, ale życie nie jest aż tak proste. Jednakże napisać na podstawie tych dwóch zdań cały artykuł dając tyle radości tutejszym pacjentom - to naprawdę wymaga szacunku.

Lord Godar
czwartek, 25 lutego 2021, 17:01

Czyli na topie było zrobić sobie zdjęcie przy makiecie Su-57 i na tym się kończyło .

Fanklub Daviena
wtorek, 23 lutego 2021, 14:24

Oczywiście, że jest zdecydowanie lepszy. Ma system awioniki z AI i jest OPCJONALNIE załogowy - może całe zadania bojowe wykonywać jako dron bez pilota, z przeciążeniami 15g oraz z pilotem z przeciążeniami 12g. W przypadku pilota system AI podpowiada mu optymalne manewry i sposób użycia uzbrojenia oraz przewiduje manewry przeciwnika. Przy awionice Su-57 ta z F-35, nie mówiąc o F-22, to totalny zabytek. Również przenoszone uzbrojenie deklasuje wszystko co F-22 czy F-35 może przenosić. Propaganda USA już przestała nazywać Su-57 maszyną 4 generacji - nie dlatego, że lubi Rosjan, ale dlatego, bo przewaga Su-57, który od wstępnym założeń projektowych, był projektowany jako killer F-22, nad F-35 i F-22 jest miażdżąca i byłoby wstyd pisać, że F-35 czy F-22 przegrał z rosyjską maszyną 4 generacji, dlatego nawet amerykańskie odpowiedniki Daviena zmieniły narrację i Su-57 oficjalnie USA nazywa maszyną 5 generacji, choć Rosjanie silnika nie zmienili a dotąd Davieny tego świata bredziły, że z powodu silnika to nie jest maszyna 5 generacji... :D

Lord Godar
czwartek, 25 lutego 2021, 17:03

I to AI pomyślało , przemyślało sprawę i stwierdziło , że Su-57 nie ma racji bytu i doprowadziło do jego unicestwienia . Zuch to ruskie AI ...

Fanklub radaru 360 w su 57
środa, 24 lutego 2021, 10:08

Boże. Przecież ty sprzedajesz jakieś peony propagandowe wytworzone w siedzibie gebbelsa. A gdzie było to AI su 57 jak się rozbijał? Podobno on wszystko robi i podpiwiada a nie zapobiegł rozbiciu samolotu, niby po błędzie pilota? Już sam wiesz co to jest to AI. Bełkot propagandowy dla dzieciaków jak ty....

x
czwartek, 25 lutego 2021, 00:19

za to im płacą

6
środa, 24 lutego 2021, 10:00

Już jest nasz ekspert z Placu Czerwonego. Nasz Fanclub Daviena. Eh ten to ma poczucie humoru typowo rosyjskie.

Errol
środa, 24 lutego 2021, 08:04

Bezzałogowy to on staje się w momencie katapultowania pilota a przestaje być w momencie uderzenia maszyny w ziemię.

ein
wtorek, 23 lutego 2021, 22:44

I dlatego nikt nie jest nią zainteresowany, poza przyszłym zapleczem taniej siły roboczej dla wielkich Chin. Górna wolta z rakietami tak dalece odstaje technologicznie od całego świata (ahhh te nity, ahhh te wloty niczym nie osłonięte, te zastrzały, te liczne odbijające fale powierzchnie... ahhh) że już absolutnie nikt nie chce tego szmelcu kupować. Bo tani przestał być, ten pewnie będzie nawet wyjątkowo niekonkurencyjny cenowo, a jego możliwości są poniżej tego, co lata, albo zaraz będzie latać. W 2035 roku - zobaczysz troliku - będzie sporo maszyn 5 generacji w służbie, nie tylko tych made in us, ale też chińskich, a ten rosyjski złom będzie klepany w "dopracowywanych" wariantach wyłącznie na użytek państwa producenta. No chyba, że już go nie będzie. Czego sobie i tobie serdecznie życzę. Rozpad federacji jest w sumie przesądzony, putler nie ma już czym zagrywać, mafia wspierająca też ma go dość no i wspomniane Chiny wejdą w Syberię jak w masło. Po co się konfrontować z potęgą, która może jeszcze wygrać, jak obok leży tyle bogactw odłogiem. Z niby państwem, dysfunkcjonalnym, całkowicie anachronicznym, bez ani jednego globalnego produktu, pomysłu, technologii. Góra wolta padnie :)

sża
środa, 24 lutego 2021, 05:03

Skoro Rosja jest twoim zdaniem Górną Woltą z rakietami, to czym jest w takim razie w porównaniu z Rosją twoja Ukraina?

Trol
środa, 24 lutego 2021, 10:01

Odpuść sobie głupie gadki twoja Ukraina. Nie masz argumentów to wyłazi z ciebie od razu prymityw rosyjski.? Niczym się od tej Ukrainy nie różnicie. A w Rosji tak system rządowy jak i poziom społeczny to górna wolta i tego nie zmienisz. Do zachodu brakuje wam lata świetne, choć mniemanie macie o sobie jak o bogach.

sża
środa, 24 lutego 2021, 15:44

To Wy zarzucacie tu wszystkim, którzy mają inne zdanie, że są Ruskimi. Ja tylko odpowiedziałem w tym samym stylu i widzę, że zabolało.

środa, 24 lutego 2021, 23:36

Bo tylko ruscy bronią Rosji na tym forum. Logika się kłania.

środa, 24 lutego 2021, 10:01

Górna Woltą bez rakiet?

bosy troll w ostrogach
środa, 24 lutego 2021, 09:46

Co cię ta Ukraina tak uwiera? Czy ktoś tu o niej wspominał?

GB
środa, 24 lutego 2021, 09:28

Państwem, który nie chce być Górną Woltą i robi wszystko aby wyjść z rosyjskiej strefy wpływów, co na szczęście Ukrainie się udaje.

sża
czwartek, 25 lutego 2021, 08:37

Żyjecie z transferu rosyjskiego gazu. A jeżeli myślicie, że będziecie żyć za kredyt z UE, to się mylicie.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:14

To chyba ty żyjesz z gazy i ropy. Bo jakaś technologia jest wam obca. Ba nawet nie potraficie zbudować rurociągu podwodnego i musicie zagraniczne firmy zatrudniać do jego wykonania.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:35

Nie daj Bóg żeby oni weszli do UE.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:27

Krajem o mniejszej korupcji napadnietym przez rosyjskich bandziorów z mafijno faszystowskiej Rosji.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:36

Przestań. Jestes taki mądry, bo idało ci sie wyemigrować z Ujrainy do USA.

bender
piątek, 26 lutego 2021, 15:43

Transparency International: Ukraina miejsce 117, Rosja miejsce 129. Wypieranie prawdy nie uczyni Rosji silniejszą.

Grom
wtorek, 23 lutego 2021, 22:03

Ehhhh już brzmisz coraz mniej wiarygodnie .

GB
wtorek, 23 lutego 2021, 21:39

Nikt nie widział Su-57 w wersji bezzałogowej. Nawet ten który się rozbił był załogowy. Widziałem filmik z DAS Su-57. To zwykle lusterko. Silnik to badziewie, ktore sie zapala. Systemy sterowania tak zawodne ze doprowadzily do katastrofy. Jest tak beznadziejny że Rosja wstydziła się go wysłać na targi do ZEA, a wczesniej do Indii. Także Chiny nie chcą go kupić.

Ekspert
środa, 24 lutego 2021, 15:48

A gdzie widziałeś filmik z DAS Su-57? Napisz. Z chęcia poogladam. jak zwykle się wszystko pomieszało. Było kilkadziesiąt artykułów, ale one były o wadliwych silnikach F135 z samolotu F-35. Z tego powodu F-35 Demo Team odwołuje pokazy, bo inaczej silnków zabraknie. Do 2025 roku 20% flloty F-35 będzie uziemionych, bo silnków zabraknie.

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:10

Wczoraj na rosyjskim Kanale 1. A teraz przeczytaj ze zrozumieniem jeszcze raz... Kpiny nie zauważyłeś??? Wyjasniam. Rosyjski DAS to zamontowane w Su-57 lusterko... Taką maja awionike.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:37

Ale lusterko przynajmniej działa, w przeciwieństwie do silnika, hełu pilota, ekranu dotykowego i radaru w F-35.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 14:38

Musisz doczytać o udanych misjach bojowych F-35 na Bliskim Wschodzie i wejściu tego samolotu do służby w kilku już państwach.

środa, 3 marca 2021, 07:37

A co to ma do wadliwego silnika, ekranu dotykowego i wadliwego hełmu pilota?

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 06:41

Myslałes, że ktos sie da nabrac na twoje manipulacje. A tu znowu ci sie nie udało.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:15

Jakie manipulacje? Lusterko i prymitywny hełm pilota Su-57 to jeden z wyznaczników beznadziejnej awioniki tego samolotu.

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:36

Wyznacznikiem beznadziejności F-35 jest wadliwy silnik, wadliwy hełm pilota i wadliwy ekran dotykowy. No i reszta z 871 wad. F-35 to jedna wielka latająca wada.

środa, 24 lutego 2021, 13:14

Badziwne silniki to ma F-35. Nie odwracaj kota ogonem. A gdzie widziałes ten filmik z DAS Su-57, znowu na "runecie"? Silnik zapalił się w prototypie, nie w Su-57. Doucz się.

czwartek, 25 lutego 2021, 06:42

Silniki F-35 to taki szmelkc, że musieli odwołac pokazy F-35 Demo Team. Silniki Su-57 to dla Amerykanów nieosiagalna technologia.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:01

Istotnie, w USA takiego złomu jak AL-41 nie produkuja od dawna, maja lepsze o kilka generacji:)

qwert
czwartek, 25 lutego 2021, 23:45

I też nie działają

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 19:55

Działaja bez zarzutu i kilka razy dłużej od rosyjskich antyków:)

poniedziałek, 1 marca 2021, 11:52

No jednak nie.

Polak
wtorek, 23 lutego 2021, 21:30

A skąd te informacje, dostał Pan/Pani w broszurze z Kremla? SU-57 to wbrew temu co sugerują Wasi zwierzchnicy, demonstrator technologii. Zapóźnione lotnictwo rosyjskie ma przewagę tylko w kontekście ilościowym, ale najpierw trzeba podejść do wroga żeby odpalić w jego kierunku pociski, a na razie nie ma w tym kraju spójnego systemu walki między sensorami i efektorami, no i całe szczęście!

Bania Wania
wtorek, 23 lutego 2021, 13:35

jest praktycznie niemożliwe, żeby cokolwiek było gorszego od F-35. Więc nie dziwita, że Su-57 jest od nielota lepszy. A F-35 to nawet USA nie chcą.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:21

Nie chcą a używają :)

Wnuk Błochina
wtorek, 23 lutego 2021, 18:01

Samolot niechciany którego z taśmy rocznie schodzi 120 sztuk w tym połowa dla USA. Czyli USA zamawia rocznie tyle f35 co Rosja zamówiła od początku produkcji su 35. Su 57 Rosja w tym roku odbierze może z 5 sztuk. Przestań już truć z tym że nawet USA nie chcą f35 bo to jedynie głupawe trolownie.

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:51

Ten prototyp w 900 egzemplarzach jest tak dobry że nawet USAF woli reanimowane F16

czwartek, 25 lutego 2021, 15:22

I dlatego zamierza używać ich równolegle? Lepiej mieć 900 sztuk prototypów niż jeden seryjny :)

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:02

Qwercik, jak widać te setki prototypów Su-30/34/35/57 są do kitu bo Rosja woli reanimować Su-27:)

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:02

Takie sa fakty, gdyby to chcieli, to nie wznawiali by produkcji F-16 i planowali projektu nastepcy F-16. pamietasz takie coś jak F-104. tez tego sprzedano w duzych ilościach pańtwom NATO, a potem prawie połowa z tego sie rozbiła.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:24

Fakty? Amerykanie mięli już w linii kilka typów podobnych samolotów równocześnie.

GB
środa, 24 lutego 2021, 15:37

No widzisz, jakoś około 500 F-35 już lata. A połowa to się rozbiła seryjnych Su-57...

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:30

No i co z tego że 500. 500 z wadliwymi sinikami. Jest się czym chwalić.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:25

Wadliwe silniki to mają Rosjanie. Wystarczy jeden ptak, by zdjąc dwusilnikowy Su-35.

niedziela, 28 lutego 2021, 01:27

Kiedy ten Su-35 rozbił sie z powodu ptaka?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:16

Oczywiście że jest czym się chwalić. Za to jest z czego się śmiać gdy 50% seryjnych Su-57 zdążyło już rozbić się.

Valdore
czwartek, 25 lutego 2021, 12:03

No, pewnei tyle Su z sypiącymi się AL-31/41 by sie znalazło))

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:02

Takie sa fakty, gdyby to chcieli, to nie wznawiali by produkcji F-16 i planowali projektu nastepcy F-16. pamietasz takie coś jak F-104. tez tego sprzedano w duzych ilościach pańtwom NATO, a potem prawie połowa z tego sie rozbiła.

czytelnik D24
środa, 24 lutego 2021, 15:14

A gdzie i kiedy wznowiono produkcję F-16 dla USAF? Generał Brown wyraźnie zareagował na słowa Willa Ropera, że produkcja F-16 na rynek amerykański nie wchodzi w grę, bo ten samolot ma już wyczerpany potencjał modernizacyjny. W grę wchodzi jedynie opracowanie nowego samolotu 4-tej generacji którego zadaniem będzie wykonywanie misji których nie musi wykonywać F-35. Ten samolot ma być uzupełnieniem dla F-35 o wyższym potencjale od F-16. I takie są fakty. Tym czasem twoje fakty to jak zwykle manipulacja informacjami.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:32

Piszemy Tymczasem. Doucz się. A douczyłeś się w końcu że nad Kaszmirem strzelano AIM-120 C5 a nie C6?

czwartek, 25 lutego 2021, 15:25

Za dużo piszesz, za mało czytasz.

Alaris
wtorek, 23 lutego 2021, 17:34

Tak bardzo nie chcą że chcą kupić co najmniej 1050 sztuk

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:03

No widzisz, a chcieli kupić 1750 dla USAF. A pamietaj, że kilka setek tego juz kupili.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 15:46

I dalej chcą, nie ma zadnej redukcji ilości zamówień:)

czwartek, 25 lutego 2021, 06:43

Nie chcą. Doucz się. Nie po to wznawiaja F-16.

Ukulele
wtorek, 23 lutego 2021, 17:24

Lepszy dla sprzedawcy bo droższy. Dla klienta to katastrofa.

ciekawy
środa, 24 lutego 2021, 10:05

Mamy wolny rynek. Klient może kupować co chce.

wtorek, 23 lutego 2021, 15:02

Su-57 jest gorszy i nikt go w przeciwieństwie do F-35 ( z wadami) nie chce.

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:52

Chcą F 35 bo muszą chcieć

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:06

Wow, no popatrz , Indie po wykopaniu Su-57 chciały F-35 ale im nie sprzedano, ZEA, AS chce F-35 do tego stopnia że gotowi sa wziaść wersję okrojoną specjalnie dla nich a waszego Su-57 nawet z naciskami Rosji nikt nie chce:)

Fanklub Fanklubika
wtorek, 23 lutego 2021, 14:53

Ile wyprodukowano tego niechcianego F35 a ile tego chcianego su57 ?

qwert
środa, 24 lutego 2021, 12:55

Co by nie powiedzieć to tego koromysła ( F 35) wyprodukowano zdecydowanie za dużo, i trzeba go gdzieś tam upchnąć

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:59

I jest dalej kupowany, kolejni kupcy np. ZEA chca go kupic.

czwartek, 25 lutego 2021, 06:43

Bo ini spia na pieniądzach i lubia drogie zabawki.

rED
wtorek, 23 lutego 2021, 14:44

W takim razie gdzie ci chętni na SU-57? Bo na F-35 ich nie brakuje.

Davien
wtorek, 23 lutego 2021, 14:30

Jak widać wszystkie rosyjskie mysliwce z Su-57 na czele jednak udowodniły że sa gorsze od F-35:)

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:05

Tak? A gdzie udowodniły? Kiedy doszło to zawodów i pojedynków pomiędzy Su-35 czy Su-57 a F-35?

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:05

Tak? A gdzie udowodniły? Kiedy doszło to zawodów i pojedynków pomiędzy Su-35 czy Su-57 a F-35?

czytelnik D24
środa, 24 lutego 2021, 15:20

Do jakich znowu zawodów? Chłopcze ile ty masz lat? Niech dotrze do twojej jaźni że rosyjskie siły powietrzne zamówiły tylko 12 sztuk Su-57, po czym Putin wydał rozkaz że mają zamówić 76 egzemplarzy i na dodatek kazał (tak kazał!) producentowi obniżyć cenę aż czterokrotnie. Jeśli umiesz podsumować fakty to o czym to świadczy?

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:34

Powtórzę pytanie, gdzie Su-57 udowodniły, że są gorsze od Su-57?

czwartek, 25 lutego 2021, 15:42

A tego to nikt nei wie :) Ale jeśli chodzi o F-35, to spadają dużo żadziej i są używane w walce.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:17

W grudniu 2019 roku.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:09

Cieżko by Su-57 był jeszcze gorszy od Su-57 ale w Rosji to i to pewnie mozliwe:0

Sceptyk
środa, 24 lutego 2021, 07:04

Żadnych współczesnych samolotów bojowych nie można porównywać na zasadzie jeden do jednego... To będą tylko katalogowe porównania. Każde współczesne starcie powietrzne to będzie starcie całych systemów, a nie pojedynczych samolotów... Więc jeżeli cały system - wykrycie, naprowadzanie, ew. zakłócenie przeciwnika -- jest lepszy, to i latającym zabytkiem strącisz 5 generację... I nic nie pomogą hiper super możliwości pojedynczego samolotu...

ciekawy
środa, 24 lutego 2021, 10:11

Ale kręcisz. Niby dlaczego nie można? Dla mnie sprzedaż poszczególnych konstrukcji jest bardzo wiarygodnym wskaźnikiem która jest lepsza a która gorsza. Dotyczy to oczywiście rozwiniętych krajów bo te biedne kupują nie to co chcą tylko to na co je stać.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:30

Sceptyk patrząc na cały system to Rosja jest jeszcze w bardziej tragicznej sytuacji wiec może juz daruj sobie pisanie czegokolwiek bez gotowca, nie ejsteś w stanie:)

Patryk
wtorek, 23 lutego 2021, 14:29

Ciekawe, że Japonia, Norwegia, Korea Południowa, Izrael, Holandia, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i kilka innych państw go kupiło, mimo iż według ciebie jest nielotem.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 10:07

Patryczku, odpowiedz sobie na pytanie, co by było, gdyby Norwegia, Holandi, belgia, Dania, Polska i cała reszta kupiła ruskie uzbrojenie. Przypomnij sobie, co stało sie, kiedy Turcja kupiła S-400.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:54

Dlaczego zakładasz, że chcięli by kupić ruskie uzbrojenie?

ruski stek bzdur...
środa, 24 lutego 2021, 16:13

Wiesz co by było... wywalili by te pieniądze w błoto, to by było, miałby kupę złomu do przetopienia...

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:36

Na razie to wywalili pieniądze na F-35 z wadliwymi silnikami.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:10

I dalej chcą te F-35 kupować, a a wasze cudowne Su-57 nawet Chiny i Indie nie chcą spojrzeć:)) Su-35 kupił jedynie Egipt bo go USA od F-16 odcięły i Chiny by go sobie obejrzec i skopiowac co ciekawsze elementy:))

ciekawy
środa, 24 lutego 2021, 23:41

Ty się lepiej martw o rosyjskie pieniądze bo wasz kraj wygląda jak Polska 60 lat temu.

Bania Wania
czwartek, 25 lutego 2021, 11:41

Ale Rosja to nie mój kraj. Mój kraj to Polska. I dlatego sie martwie, żeby polscy piloci nie latali na F-35 z wadliwymi silnikami, dużo gorszych od najnowszych rosyjskich mysliwców.

gnago
wtorek, 23 lutego 2021, 21:35

No to tak samo jak z prawiczkiem i prezerwatywami . Te ostatnie mają tysiące zastosowań o jakich nie pomyśleli ich producenci

też idiota
środa, 24 lutego 2021, 10:12

No tak bo przecież będą używali F-35 jako telewizora i pralki.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:43

Na telewizor F-35 sie nie nadaje, nie działa w nim ekran.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:37

"Racjonalizatorów" nie brakuje, gdybyś wiedział o co pytają czasem decydenci..., szkoda gadać.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:30

ładne podsumowanie dla Su-57, jedno dodatkowe rozwiazanie juz znależli: ekspresowa produkcja puzzli:)

GB
wtorek, 23 lutego 2021, 14:17

Właśnie Izrael zamawia kolejną eskadrę F-35 (25 sztuk) i póki co nie słychać o zamówienie F-15. Japonia przerabia swój niszczyciel tak aby mogły z niego operować F-35B. W sumie bardzo dużo bogatych państw zamawia F-35, a mogły spokojnie inne. To jak widać bardzo dobry samolot, w przeciwieństwie do rosyjskiego Su-57.

Gnom
środa, 24 lutego 2021, 08:05

Co oprócz F-35B posiada zdolność skróconego startu i pionowego lądowania i jest produkowane seryjnie? Ile samolotów PRZENIKANIA jest na rynku poza F-35? Zauważ, że wszystkie bogate i większe kraje kupują je jako samoloty do zadań ofensywnych i uzupełniają co najmniej taką samą liczbą samolotów bez zdolności stealth. Rozsądek i wpływ ekonomii. A Su-57, no cóż wątpliwe czy poza jednym pułkiem jeszcze jakieś będą - ale czy są potrzebne dla kraju "walczącego o pokój"?

GB
środa, 24 lutego 2021, 10:55

Japonia zamówiła też standardowy F-35A. Gdyby miała duże klasyczne lotniskowce to zamówiłaby też pewnie wersje C. Japonia nie dokupiła kolejnych F-15. Bogate kraje jeśli nie mają własnego produktu w postaci nowoczesnego samolotu to kupują właśnie F-35. WB jest współproducentem EF, to nie kupiła F-35A, tylko B. Włochy mimo że są współproducentem EF kupują F-35A i B. Bogate Norwegia, Holandia, Dania poza F-35 NIE kupują innych samolotów. ZEA jak kupi F-35 to nie kupi żadnego innego samolotu. W zasadzie tylko Izrael myślał o kupnie obok F-35 także F-15. Ale póki co wiadomo że dogrywa zakup kolejnej eskadry F-35, a nie podał informacji że jest na ostatnim etapie kupna F-15 więc nie wiadomo czy go kupi. Korea Południowa kupuje tylko F-35 i myśli o własnym samolocie kolejnej generacji.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:35

Włochy są serwisantem F-35 (i nie tylko) dla całej Europy- warto to wiedzieć. Jeżeli WB to Wileka Brytania to jest udziałowcem JSF i też kupiła F-35 w wersji jakiej potrzebuje. Małe państwa (wyraźnie zaznaczyłem w poście, ze nie one idzie) miały i będą mieć jednolite floty 30-40 maszyn (do tego uwzględnij ich obszar lądowy - często to jedno województwo w RP). A jak by Kolega nie zauważył, to np. Korea, czy Japonia juz sa mocno zaawansowane w podobnym do amerykańskiej koncepcji myśliwcu a kilka krajów chce się do nich przyłączyć, a kraje takie jak Turcja również planowały taki myśliwiec wielozadaniowy, myśliwiec, a nie samolot do przełamania OP jak F-35, dla którego zadania myśliwskie sa tylko uzupełniające (pomimo jego możliwości)..

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:23

Warto to wiedzieć że Włochy także montują F-35 i produkują części. I weszły w program F-35 mimo że były już w programie EF. Tak WB to Wielka Brytania. Korea i Japonia mogły spokojnie dokupić F-15, które użytkują od dość dawna, a jak widzisz kupiły F-35. Nowe produkty przemysłu japońskiego i koreańskiego jeśli w ogóle wejdą do służby kiedykolwiek to będzie to co najmniej za dekadę, albo i dłużej. A Japonia i Korea potrzebują samolotu stealth dziś, a nie za kilkanaście lat, ze względu na rosnące w siłę lotnictwo chińskie.

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 14:37

Co do włochów napisałem - i nie tylko. A EF miał zastąpić u nich F-104. Dokupić F-15 mogłyby gdyby decyzje o dalszej eksploatacji USA podjęło 3-4 lata temu, gdy zaczynali własne programy jego następcy. Już dziś, a właściwie już wczoraj, zarówno Korea jak i Japonia doszły do wniosku, że nie warto całej kasy wysłać do USA i dlatego powstały rodzina T-50 i F-2 (oba we współpracy z USA). Dziś poszli o krok dalej i starają się jeszcze bardziej zminimalizować zależność od USA i dlatego robią własne myśliwce (zresztą nie tylko). A o projekt koreański jestem spokojny na podstawie realizacji programów śmigłowcowych. Japończycy własnie olali USA i postanowili eksportować własną broń, zatem powoli i ich myśliwiec nabierze kształtu.

GB
piątek, 26 lutego 2021, 10:13

Ale co pisałeś o Włochach? Mogli, mogą też teraz zamawiać EF. Nic nie stoi na przeszkodzie bo samolot nadal jest produkowany. Korea - Jak ci się nie podoba F-15 (choć on jest cały czas produkowany dla Arabii Saudyjskiej, Kataru) to przecież Korea ma też F-16, ten też jest cały czas produkowany. Japonia produkowała swoje własne myśliwce F-2, także nie musiała kupować F-35. Co do nowych projektów koreańskich i japońskich - one będą w znacznej części amerykańskie bo powstają w kooperacji z koncernami amerykańskimi. I powtórzę bo widzę nie dotarło - te samoloty wejdą do produkcji i służby za kilkanaście, te państwa potrzebują samolotów dziś.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:37

Japonia konstruuje własny myśliwiec? Nawet tego nie wiesz?

czwartek, 25 lutego 2021, 15:56

... i używa F-35. Nawet tego niewiesz? Ba! Chcięli nawet kupić F-22. Zdajesz sobie sprawę, że da się mieć kilka różnych zamolotów?

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:24

Japonia kupiła F-35A i B. Nawet tego nie wiesz!!!!

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:13

I F-3 ma byc uzupełnieniem dla floty F-35 zastepując takei maszyny jak UDERZENIOWE F-2:) Identycznei w Korei, KF-X ma UZUPEŁNIAĆ F-35 i juz na starcie jest od niego gorszy.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:32

Gnomie, jakoś np taka Norwegia, Belgia, Holandia, Dania będzie miałą całe lotnictwo oparte o F-35

Gnom
czwartek, 25 lutego 2021, 09:28

A jak liczna flotę samolotów bojowych będą posiadać - w setkach? Raz przeczytaj cały post (i zrozum) na który ponoć odpowiadasz. A szczególnie Belgia i Holandia mają tak wielki obszar, że gdyby nie może to F-16 miałyby kłopot z lataniem.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:14

Gnomie to może ty zrozum że taka Norwegia jest połozona na flance NATO i jakoś kupuje SAME F-35. Ale ty jak zwykle uprawiasz żałosne manipulacje:)

środa, 24 lutego 2021, 15:43

I żaden z tych krajów nie ma F-35 Block 4.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:15

A ile Rosja ma Su-57, bo wg ciebei zadnego i jeszcze przez lata miec nie będzie:)

Ekspert
środa, 24 lutego 2021, 13:29

Bo zwyczajnie w dniu podpisania kontraktu nie wiedzieli jakim bublem jest F-35. Broszurka reklamowa to jedno., rzeczywistośc to drugie. patrz wadliwe silniki F135.

GB
środa, 24 lutego 2021, 20:01

Jasne... Poszla zgoda w 2021 roku na zakup F-35 dla ZEA. Zyjesz w jakiejs innej rzeczywistosci.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 06:44

No tak, a sprawda z silnikami wypłyneła nie dalej jak dwa tygodnie temu. Zreszta są kuszeni obietnicam mozliwości Block 4, którego jeszcze nie ma.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:26

I co z tego że wypłynęła. ZEA nie podała że rezygnuje z tego powodu z zakupu F-35. Ba ma takie piękne targi u siebie, gdzie Rosja zaprezentowała wspaniały model Su-57 i jakoś nie chce kupić tego Su-57.

Ekspert
piątek, 5 marca 2021, 08:32

Ale ten model Su-57 i tak jest bardziej wartościowy niż F-35 z popsutym silnikiem.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:17

Sprawa z silnikiem jest znana od ponad roku, modyfikacja bl4 jest w końcowej fazie opracowywania. Aha, ile Rosja ma Su-57 , bo wg ciebie ma zero i nie bedzie miałą żadnych jeszcze przez lata:)

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:29

No. Czyli Block 4 nie istnieje i silniki dalej popsute.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 06:16

Bo Izrael dostaje F-35 za darmo. Za Suchoje musiał by zapłacić? Rozumiesz tą tak oczywistą oczywistość? Piszesz o najbliższych sojusznikach USA. Ochłoń.

Kot
środa, 24 lutego 2021, 10:14

Chiny też są najbliższym sojusznikiem Rosji i za bardzo nie chcą nawet su 35, o su 57 nue wspominam. A Białoruś ile kupuje tych su 57?

czwartek, 25 lutego 2021, 11:46

A po co im Su-57 jak zbudowali J-20 i skopiowali F-35. Co najciekawsze, kopia F-35, czylu J-31 nie są zbytnio zainteresowani.

czwartek, 25 lutego 2021, 15:54

Tak jak inni kopią chińską np BMW :P

czytelnik D24
środa, 24 lutego 2021, 09:49

Chiny jakoś tego badziewia nie chcą bo twierdzą że ich J-20 jest lepszy. Chyba nie powiesz że Chiny się boją USA? To samo Indie.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 15:39

Pomysl chociaz raz samodzielnie, jeżeli potrafisz. Po co miały kupować Su-57, skoro równorzędnie opracowywałi przy pomocy Rosjan J-20 i kopiowali F-35?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:18

Wiec dlaczego nie chcieli kopiować Su-57, nowszego przecież od dość starego Mig-1.44 na którym bazuje J-20, ale wybrali do kopiowania tego"wadliwego" F-35:))

Bania Wania
środa, 3 marca 2021, 07:26

Ponieważ potrzebowali zastąpić czymś podróby MiGa-21?

GB
środa, 24 lutego 2021, 09:33

Izrael może wybierać między F-16, F-18, F-15 i F-35 (a chciał jeszcze F-22). Są to oczywiście samoloty amerykańskie, ale obecnie dwóch różnych firm. Wcześniej kupował też francuskie myśliwce Mirage. A wybiera tak jak wybiera. A rosyjskie/sowieckie samoloty to dla pilotów izraelskich latających na zachodnich samolotach to tylko cele do zestrzelenia. Doucz się o historii lotnictwa izraelskiego i ochłoń

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 15:42

Dostaja za darmo F-35, to biorą. Proste. Zreszta oni nie musza martwic sie o koszty eksploatacji. Wujek Sam zapłaci.

GB
środa, 24 lutego 2021, 19:14

Moga dostac F-15, F-18, czy F-16 za darmo. I maja swój budzet. Jakby im samoloty amerykanskie nie odpowiadaly to kupiliby Rafale, czy EF (a w przypadku tego ostatniego Niemcy by pokryli koszty zakupu tak jak sponsoruja zakupy okrętów podwodnych dla Izraela).

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:38

Nie mogli by kupić Rafale czy EF za pieniądze Amerykanów. Doucz się.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:20

Izrael wydaje 9mld usd na zakupy, pieniądze z USA to 3,8mld usd,doucz sie sam. A pieniadze zUSA idą np na KC-46( kupuja 11 sztuk) na F-15IA i modernizację ich F-15 do tego standardu, jakw idac maja na co wydać:))

Bania Wania
środa, 3 marca 2021, 07:22

No tak. Kupują u siebie albo w USA.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 13:19

No o o co ci chodzi, będą kupować nowe F-15. A bubla F-35 pouzytkuja żeby nabrać doswiadczenia w eksploatacji maszyn stealth. Zreszta, darowanemu koniowi w zęby sie nie patrzy.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:33

Bania juz nie płacz ze nikt waszej królowej puzzli czyli Su-57 nie chce:)

środa, 24 lutego 2021, 15:40

Nie martw sie o mnie. ty sie lepiej martw, że amerykanie musza wznawic produkcje F-16 i opracować nowego nastepcę F-16.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 13:20

Wymysliłbyś cos innego, boi te teksty o Puzzlach juz sa nudne. poopowiadał bys lepiej, jak to F-4 Luftwaffe przenosiły pociski AIM-120 w 1973 roku albo jak to Putin w oficjalnym oswiadczeniu oświadczył, że F-35 ma chjłodzenie silnika.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 13:20

Wymysliłbyś cos innego, boi te teksty o Puzzlach juz sa nudne. poopowiadał bys lepiej, jak to F-4 Luftwaffe przenosiły pociski AIM-120 w 1973 roku albo jak to Putin w oficjalnym oswiadczeniu oświadczył, że F-35 ma chjłodzenie silnika.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:28

Ale przecież o AIM-120 to ty napisałeś podszywając się pod Daviena. Tylko to potraficie.

Bania Wania
środa, 3 marca 2021, 15:40

O AIM-120 przenoszonych przez F-4F Luftwaffe pisał Davien na Defence 24, po artykułem "A jednak Super Hornet dla Luftwaffe".

ubawiony
wtorek, 23 lutego 2021, 12:35

nie ma co sie dziwic kto by chcial taki zlom kupic niedosyc ze niedopracowany pod kazdym wzgledem to jeszcze jak go zrobiono sztuk 1 to spadl z czym do ludzi

rex
wtorek, 23 lutego 2021, 12:34

o jakże mi przykro :-)

Wwp
wtorek, 23 lutego 2021, 12:20

Hmm, ale dlaczego nie chcą kupić??? Bo małpia wersja bez silników ? Bo się rozbija po starcie??? Czy dlatego że wyklepany w garażu?

Janek
wtorek, 23 lutego 2021, 12:14

A kogo ma interesować wersja eksportowa, której nie ma? Na AeroIndia 2021 wystawili tylko makietke w skali 1:36 w podstswowej konfiguracj ze starym napędem.. Przecież nikt tego nie kupi wiedząc, że za 2-3 lata nowe silniki dopiero wejdą do produkcji...

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:38

nie sadze zeby Rosjanie sprzedawali z nowymi silnikami , ewentualnie podkręca trochę Al-41 i to i tak dla Indii bedzie niedościgniony wzór na najblizsze 20 lat.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:35

Indie wykopały juz wczesniej Su-57 wiec daruj sobie bajki, bo mają w ofercie od innych maszyny przy których Su-57 wypada kiepsko juz na starcie:)

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 11:49

Znowu nie wiesz o czym mówisz. Indie chciały, aby na bazie PAK-FA opracwowac dla nich dwumiejscowa wersje samolotu. Za dwa miliardy USD (biliony z języka angielskieg) chcieli dostac wszystko, i go towy samolot i cała technologię. Nikt nie przeczy, że wtedy Su-57 nie był pozbawiony wad, bo był, gdyz zwyczajnie był to prototyp.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:47

Nie Ekspercie, Indie chciały na bazie Su-57 stworzyc nastepce Su-30MKI ale jak doszło co do czego i zobaczyły czym jest Su-57 to zarzadały wprowadzenia 50 poprawek bo bez nich wg Hindusów Su-57 nie ejst lepszy od Su-30MKI. Rosja odmówiłą wiec Indie wykopały Su-57 z FGFA i poszły do USA po F-35 ale nei dostały zgody. Za to dostały zgode na F-21 czyli F-16bl 70 z dodatkami technologi z F-35 i na F-15EX Przy tych maszynach jakos kiepsko wypada Su-57:)

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:12

Ale 50 wad Su-57 to i tak nic przy 871 wadach F-35.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 14:48

I co z tego. Ten samolot miał mieć takie same silniki, awionikę itd. jak PAK-FA. To że chcieli dostać to nic dziwnego bo strony uzgodniły taką a nie inną kasę za opracowanie samolotu. A że wyszedł bubel to i Indie wycofały się z programu.

GB
środa, 24 lutego 2021, 09:34

Tak podkręcą... Kosztem i tak niskiego resursu.

środa, 24 lutego 2021, 15:35

Tak jak z robili to z silnikiem F135 z F-35?

viper
wtorek, 23 lutego 2021, 17:43

Wejdą?

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:39

Nie martw się wejdą.

viper
środa, 24 lutego 2021, 14:39

Zmartwiłbym się gdyby za dwa lata weszły, ale tylko trochę. :)

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:35

A to czy będą działać czy nie to juz inna sprawa:)

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 06:48

Na pewno lepiej niz F-35, w którym nie działa hełm pilota, ekran dotykowy, ma 871 wad w tyn wadliwe silniki.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:28

I przy okazji ten F-35 wykonuje misje bojowe na BW. A jedyne z czego zasłynął Su-57 to to że jego pierwszy seryjny egzemplarz rozbił się...

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:11

F-35 nie wykonuje żadnych misji. F-35 zasłynął z tego, że nie nadaje się na następcę F-16 z lat siedemdziesiątych.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:24

I ten F-35 z tymi wszystkimi "wadami" bije na głowę Su-57

GB
środa, 24 lutego 2021, 08:24

Jasne... Doczytaj, mają wady materiałowe. Jest o tym w styczniowej prasie militarnej i to w dwóch różnych czasopismach.

Bania Wania
środa, 24 lutego 2021, 20:40

Wady to mają silniki F-35. Nawet pokazów F-35 Demo Team nie będzie, żeby oszczędzać silniki tego bubla.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:25

Taak i dlatego Su-57 ma jeden wypadek na 4 godziny nalotu, a F-35 jeden wypadek na ponad 80 tys godz nalotu. masz coś jeszcze do dodania?

środa, 24 lutego 2021, 23:47

Pierwszy seryjny bubel Su-57 zamienił się w puzzle. Współczynnik wypadków na dzień dzisiejszy wynosi 50%. F-35 lata 500 sztuk a rozbiło się 5 egzemplarzy. Więc królami bubli to są Rosjanie.

Bania Wania
czwartek, 25 lutego 2021, 11:50

No i co z tego. Pierwszy seryjny F-14 też sie rozbił, a potem okazał się całkiem dobrym mysliwcem.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:53

Rozbił się pierwszy prototyp F-14 a nie pierwszy seryjny tak samo jak drugi przez silniki i piaty bo sam sie zestzrelił Sparrowem. Ale nie rozbił się pierwszy seryjny wiec nie zmyslaj Bania.

Bania Wania
czwartek, 25 lutego 2021, 11:49

No i co z tego. Pierwszy seryjny F-14 też sie rozbił, a potem okazał się całkiem dobrym mysliwcem.

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 20:54

Rozbił się pierwszy prototyp F-14 a nie pierwszy seryjny tak samo jak drugi przez silniki i piaty bo sam sie zestzrelił Sparrowem. Ale nie rozbił się pierwszy seryjny wiec nie zmyslaj Bania.

środa, 3 marca 2021, 15:38

Sam się zestrzelił? Zdolny.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 14:51

To jak Su-57 stanie się dobrym myśliwcem sprawdzonym w boju to zmienię zdanie. A na razie jest bublem, którego połowa seryjnych się rozbiła, a ważny partner wyszedł z programu jak zobaczył jak nieudany jest to samolot.

Kowalskiadam154
wtorek, 23 lutego 2021, 11:52

To już jest koniec nie ma już nic

Marcin
wtorek, 23 lutego 2021, 11:40

A wniosek Iranu na 96 maszyn ?

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:40

Iranowi nie opchną. Jak dobrze pojdzie to moze Su-30SM ale nic lepszego.

Marcin
wtorek, 23 lutego 2021, 23:31

Opchną, to dziś ich mocna karta przetargowa z USA, Izraelem, NS2 itd. Była kiedyś lata temu propozycja Su-30 ale Iranowi potrzeba czegoś ekstra przeciw państwom zatoki a ich lotnictwo jest muzealne , pomimo ciekawych rozwiazań typu Su-22 z pociskami manewrujacymi.

GB
środa, 24 lutego 2021, 12:37

Jak Iranowi potrzeba czegoś ekstra to przecież Su-57 nie kupi, a F-35 nikt mu nie sprzeda. Proste?

środa, 24 lutego 2021, 20:42

Tym bardziej nie kupi bubla F-35, którego nie chce już nawet kraj producenta.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:29

Kraj producenta kupuje cały czas F-35.

środa, 3 marca 2021, 15:36

Kupuje, bo gdyby przestał, to nikt nie kupiłby tego szajsu.

Davien
środa, 24 lutego 2021, 09:36

Taak, rok 2040, Iran dostaje pierwsze Su-57E w standardzie gen 4+, świat lata maszynami 6 gen:)))

środa, 24 lutego 2021, 16:30

Taaak, rok 2070. Pierwszy seryjny F-35 Block 4 osiagą wstepna gotowość operacyjną. Silnik F-35 dalej trapiony jest problemami, problem z hełmem pilota rozwiazany zostanie do 2075 roku. Rok 2075. Problem z hełmem pilta samolotu F-35 ma być ostatecznie roizwiązany w 2079 roku. Wybory na Marsie wygrali demokraci.

Emil
wtorek, 23 lutego 2021, 11:25

Co za rozpacz Putina - cud techniki, bezanalog bez analogów, budzi uśmiech politowania na ustach klientów znających się na rzeczy :-)

andys
wtorek, 23 lutego 2021, 10:54

"..powiedział agencji TASS rzecznik Służby Współpracy Wojskowo-technicznej..." Ciekawe, co to za instytucja - Służba Współpracy Wojskowo-technicznej?

Czysta prawda
wtorek, 23 lutego 2021, 10:14

A czym tu się ,przepraszam interesować? Przerośniętym Su-27, który z V generacją ma niewiele wspólnego i jest ...w ciągłym "dopracowywaniu", które i tak nigdy nie uczyni z niego samolotu (choćby z racji konstrukcji) o dedykowanych możliwościach. W tym wypadku, już Chinom bliżej do maszyn USA i V generacji.

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:41

A skad wiesz komu bliżej? Tego nie wie nikt. a nglizej tej wiedzu jest Rosja, chiny i USA i to tylko na tyle ile wywiadowi uda sie zdziałac.

Janek
wtorek, 23 lutego 2021, 13:56

A co z racji konstruncji nie czyni go samolotem o dedykowanych właściwościach? Tylko pisz o faktach, a nie wydumanych teoriach..

Insider
wtorek, 23 lutego 2021, 09:48

I tak oto nie będzie analogów nigdzie na świecie. Samospełniająca się przepowiednia.

Jojo88
wtorek, 23 lutego 2021, 09:47

A co by było gdyby Polska została nim zachecona w pakiecie z kompletnym OPL S-400? Tak ok. 6 baterii w cenie? Czy NATO by się na nad obraziło czy tak jak Turcję skarcili ale nic poza tym. Czy taki zestaw jest sporo tańszy niż F-35 + Patrioty. Czy dzięki temu dałoby radę zaoszczędzić trochę kasy na odbudowę MW i modernizacje czołgów T-72?... Rozważam czysto teoretycznie...

gnago
wtorek, 23 lutego 2021, 21:36

Owszem dałoby radę. Tylko po co załogowych to zmierzch bojowo. Za drogo wychodzi wyszkolenie pilota

viper
wtorek, 23 lutego 2021, 17:45

...i w dodatku bez sensu.

Klient
wtorek, 23 lutego 2021, 15:07

O wiele tańszy? Ile kosztuje SU-57?

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
wtorek, 23 lutego 2021, 09:37

No i jest coś, co w końcu pozwoli odreagowac naszym dzielnym chłopcą po serii artykułów świadczących o zblizającym sie nieuchronnym końcu latadła pod nazwą F-35. Tutaj liczba komentarzy zamknie się pewnie koło tysiąca. Pod artykułami o F-35 chłopaki siedzieli cicho jak mysz pod miotłą i nawet setki nie nastukali.

Bat
wtorek, 23 lutego 2021, 18:04

Rychło się nie doczekasz końca f35. Jeśli nawet to zatrzyma się około tysiąca. Więc przy rosyjskiej produkcji to fenomen.

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
środa, 24 lutego 2021, 13:26

Było kiedyś takie coś co nazywano F-104, naklepane tego grubo ponad tysiąc, z czego około poły spadła. Więc to, że "zatrzyma się około tysiąca" to nie żaden argument świadczący o klasie samolotu., tylko o perfekcyjnym opanowaniu sztuki robienia biznesu przez koncern zbrojeniowy.

ruski stek bzdur...
czwartek, 25 lutego 2021, 22:11

było kiedyś takie coś ja ZSRR :P

qwert
środa, 24 lutego 2021, 13:04

Jak się zatrzyma przy 1000 sztuk to po roku latać będzie 200 , a resztę postawią na kołki

kierowca bombowca
środa, 24 lutego 2021, 10:13

Nie wiem czy się zatrzyma koło tysiąca skoro już jest ponad 500.

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
środa, 24 lutego 2021, 10:13

Było kiedyś takie coś co nazywano F-104, naklepane tego grubo ponad tysiąc, z czego około poły spadła. Więc to, że "zatrzyma się około tysiąca" to nie żaden argument świadczący o klasie samolotu., tylko o perfekcyjnym opanowaniu sztuki robienia biznesu przez koncern zbrojeniowy.

Dzień dobry, cześć i czołem...Jestem Wesoły Romek.
środa, 24 lutego 2021, 10:12

Było kiedyś takie coś co nazywano F-104, naklepane tego grubo ponad tysiąc, z czego około poły spadła. Więc to, że "zatrzyma się około tysiąca" to nie żaden argument świadczący o klasie samolotu., tylko o perfekcyjnym opanowaniu sztuki robienia biznesu przez koncern zbrojeniowy.

piątek, 26 lutego 2021, 08:26

Było kiedyś takie coś co się nazywało ZSRR :P

Magik
wtorek, 23 lutego 2021, 09:32

I co na to Wania z Fanklubu ?? :) Nikt nie chce ruskiego "latadełka" 5 generacji :) Jak to możliwe :)

Fanklub Daviena
wtorek, 23 lutego 2021, 14:30

Szczam na takie newsy. Kilka razy w tygodniu czytam tu coś w stylu np. "Indie nie chcą rosyjskich myśliwców i wybierają amerykańskie F-21 i F-35", po czym... kupują rosyjskie. Albo newsy w stylu "sami Rosjanie nie chcą rakiet Buława" po czym... wprowadzają Buławy. Czytam w artykułach na D24 (nie w komentarzach GB czy Daviena) jak to "Rosja rezygnuje z Su-57" a potem okazuje się to nieprawdą. Dlatego szczam na takie newsy! :D

czytelnik D24
środa, 24 lutego 2021, 09:55

Powiedz pacynko. W jakiej sytuacji prezydent nakazuje obniżyć cenę samolotu aż pięciokrotnie (tak jak zrobił to Putin)? Czyżby on też miał wątpliwości co do wartości tego nitowanego szmelcu?

Ekspert
środa, 24 lutego 2021, 20:48

Już nie mogłeś wymyślić innego argumentu, żeby zdyskredytować Su-57? A teraz napisz, w jakiej sytuacji mówi się o tym, ze trzeba wyprodukować następcę F-16 i wznowić produkcję F-16, kiedy F-16 miał być zastąpiony przez F-35 w stosunku 1:1. Co powiesz, kiedy w F-35, 15 lat od oblotu, wychodzą problemy z silnikiem?

Krótko o F-35
czwartek, 25 lutego 2021, 16:55

Czyli po 15 latach eksploatacji zaczęły wychodzić problemy z silnikami ktore trzeba remontować. Całkiem niezły wynik.

środa, 3 marca 2021, 07:09

Dobra manipulacja. Po pięnastu latach wychodzą wady.

GB
czwartek, 25 lutego 2021, 12:32

Argumentów na to że Su-57 jest złomem jest bardzo dużo. Rozbicie się pierwszego seryjnego samolotu, wycofanie się Indii z programu (po stwierdzeniu jaki to bubel). Wady są krytyczne. A po F-35 ustawia się kolejka chętnych mimo jego usterek. Ba nawet Turcja, na którą nałożono sankcje dalej chce F-35.

Ekspert
środa, 3 marca 2021, 07:09

Argumentów na to, że F-35 to złom jest bardzo dużo. 871 wad, wadliwe silniki, wadliwy hełm pilota, wadliwy ekran dotykowy, wadliwa instalacja tlenowa, wadliwe podwozie w wersji C... Coś jeszcze?

Davien
czwartek, 25 lutego 2021, 12:30

A tak ktos mówi?? Bo jak na razie masz jedynie analizy analiz:)) Ale napisz j\wjakiej to sytuacji w Rosji wznawiaja produkcje starych Su-27 mając Su-30/34/34/57?? Co powiesz na fakt ze Su-57 ciągle nie może powstać bo ostatnoi wylazły problemy z FBW a docelowych silnikó, radaru, awioniki ciagle nei ma?:)

Grom
środa, 24 lutego 2021, 06:21

Bo naprawdę siły powietrzne nie chciały su-57 . Pełno było wypowiedzi że może kupią sobie że 12 sztuk żeby coś tam latało . To Putin decyzja polityczna nakazał zakup 76 sztuk bo wstyd.

Maras2
wtorek, 23 lutego 2021, 21:44

Prawda jest pośrodku czyli pomiedzy Tobą a Davienem. Ja czytam fora rosyjskie , zachodnie , chinskie, pakistanskie, indyjskie ... Kazdy ciagnie w swoja strone , ale chinczycy mysla ze maja wszystko najlepsze (nawet rosjanie sa bardziej powsciagliwi)

ciekawy
środa, 24 lutego 2021, 10:14

Davien przynajmniej powołuje się na jakieś sprawdzalne źródła.

środa, 24 lutego 2021, 16:15

Szczególnie jeśli chodzi o AIM-120 na uzbrojeniu niemieckich F-4 w 1973 roku. Albo jak się kłócił o nośność belek szkolno bojowej wersji Maestra. Już tak nie broń swego idola.

ruski stek bzdur...
środa, 24 lutego 2021, 20:47

A jak tam Moskwicz w F1 ? :)

czwartek, 25 lutego 2021, 11:51

Na pewno lepiej niż F-35 w powietrzu.

środa, 24 lutego 2021, 20:45

Albo jak pisał, że dron XQ-58 przenosi dwie tony uzbrojenia w komorach.

czwartek, 25 lutego 2021, 11:52

Ostatnio można było tez poczytać jak wypisywał, że F-15AM/BM bez trudu zestrzeliwały Tu-160.

czwartek, 25 lutego 2021, 16:05

A co to za problem ten ruski złom zestrzelić ???

Autor komentarza
wtorek, 23 lutego 2021, 20:42

Że cię już nie męczy to nieustanne robienie dobrej miny do złej gry

Eee tam
wtorek, 23 lutego 2021, 09:32

Spokojnie. Zawsze zostaje jescze Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz junta w Birmie. Choć ta ostatnia chyba jednak nie bo to agenci chińscy wszystko na to wskazuje.

Fiki
środa, 24 lutego 2021, 09:44

z tych trzech co wymieniasz to zostało tylko to pierwsze, o pozostałych świat już dawno zapomniał ,,to wskazuje na współczesność twoich wypowiedzi

Tweets Defence24