Białoruś: Łukaszenka grozi stanem wojennym

27 czerwca 2021, 12:36
1080px-2020_Belarusian_protests_—_Minsk,_20_September_p0009
Fot. Homoatrox - praca własna, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Aleksander Łukaszenka ostrzegł, że w razie potrzeby jest gotów wprowadzić stan wojenny. Wszystko w odpowiedzi na niedawne sankcje unijne. Władze w Mińsku zastrzegają, że są zdecydowane aby uniemożliwić upadek gospodarki w państwie.

Białoruskie władze odgrażają się, że w przypadku problemów związanych z kondycją krajowej gospodarki są w stanie wprowadzić stan wojenny oraz dopuścić do militaryzacji chociażby zakładów pracy. Takie zapowiedzi Aleksandra Łukaszenki mają być pokłosiem niedawnych sankcji sektorowych, wymierzonych w reżim w Mińsku. Sam Łukaszenka wzywa do tego, aby pokazać cyt. „łajdakom po drugiej stronie granicy”, że ich sankcje są wyrazem nie tyle siły co właśnie niemocy. Przy czym, zauważa się, że jednak sankcje mogą mieć znaczące przełożenie na gospodarkę i finanse Białorusi. Dotykając sektora bezpieczeństwa, ale też innych dziedzin stabilności ekonomicznej kraju.

Już teraz Łukaszenka zapowiada, że władze znajdą rozwiązanie polegające na dywersyfikacji partnerów handlowych w miejsce strony unijnej. Zaś wspomniane groźby odnoszące się do zasad stanu wojennego są traktowane jako retoryczne i podkreślające, że w najbliższym czasie może zwiększyć się nadzór państwa nad całością gospodarki białoruskiej. Ma to być również próba mobilizacji wiernych współpracowników reżimu, którzy odpowiadają za przestrzeń finansową oraz gospodarczą. Jak również element wywierania presji psychologicznej na pracownikach kluczowych firm, szczególnie tych, które ucierpią w pierwszej kolejności w kontekście unijnych działań.

Przypomnieć należy, że sankcje są m.in. odpowiedzią na przejęcie samolotu Ryanair w zeszłym miesiącu, w związku z aresztowaniem opozycyjnego dziennikarza. Obejmują one ograniczenie handlu produktami naftowymi, potasem i towarami wykorzystywanymi do produkcji wyrobów tytoniowych. Nowe selektywne sankcje ekonomiczne odnoszą się także do zakazu sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu, bezpośrednio lub pośrednio jakiejkolwiek osobie na Białorusi, sprzętu, technologii lub oprogramowania, które mogą być używane głównie do monitorowania lub przechwytywania komunikacji internetowej lub telefonicznej. Tego rodzaju wyposażenie jest współcześnie kluczowym orężem w możliwych działaniach represyjnych względem białoruskich opozycjonistów.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama 

Ograniczenia będą dotyczyły również towarów i technologii podwójnego zastosowania do celów wojskowych. Ponadto ograniczany ma być dostęp Białorusi do rynków kapitałowych Unii Europejskiej, a także świadczenie ubezpieczeń i reasekuracji białoruskiego rządu, organów i agencji publicznych. Wreszcie, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma zawiesić wszelkie płatności w ramach istniejących umów dotyczących projektów w sektorze publicznym. Podkreśla się, że są to bardzo surowe sankcje, o skali nie spotykanej dotychczas ze strony unijnej w przypadku Europy.

 JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 60
Reklama
Spider
wtorek, 29 czerwca 2021, 06:16

Jak to możliwe że w 21 wieku nie ma jednego utalentowanego snajpera który rozwiązałby problem?

Antonio Gramsci
środa, 30 czerwca 2021, 11:45

czy uważasz że byłoby to rozwiązanie dobre ?

Realista66
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:23

I dobrze niech ten białoruski kołchoz w końcu padnie i będzie spokój. Prawda jest taka że baćka już nic nie kontroluje tylko Putin. A jak dobrze pójdzie to może i jaka opozycja tam wyrośnie i się pięknie przesunie granica pod Rosje i będzie wtedy zabawnie.

Spider
wtorek, 29 czerwca 2021, 06:19

Jak ten "kołchoz" padnie to wejdzie tam Putin i powie "Ja was uratuję, przygarnę do Rasiji" i bedziesz miał nowego sąsiada. Poza tym ten "kołchoz to LUDZIE niewinni którzy będą żyli w skrajnej biedzie xhyba że wyjdą na ulicę i krwią odzyskają wolność.

czesioczesław
wtorek, 29 czerwca 2021, 01:20

Ciekawe będzie spotkanie na ulicach Białoruskich żołnierzy z siepaczami z omonu,którzy tak ochoczo masują pałami ich matki,siostry,żony i leją innymi pałami ich ojców i braci.Pewno ucałują się na misia,napiją samogonu,pośpiewają.Ech słowiańska dusza.

Patriota.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:12

No już Rosjanie czekają żeby wspomóc bratnia gospodarkę ,poprzejmuja zakłady wzamian za partnerstwo i kolejny krok w integracji z Rosją zakończony przy pomocy UE .

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:48

To zdecydowanie lepsze dla Białorusi niż pozwolić Zachodowi zrobić to co zrobił na Ukrainie! :D

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:06

Jakoś Ukraińcy są zadowoleniu i nienawidzą ruskiego okupanta jak psa...

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:11

Jeszcze dodaj, że na Ukrainie poziom życia czy nawet wolności obywatelskie są lepsze niż na Białorusi! Dlatego Białorusini trzymają Łukaszenkę przy władzy - nie chcą, by im się tak "polepszyło" jak w Gruzji i na Ukrainie po "kolorowych rewolucjach"! :D

?
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:47

Którzy?

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:50

Wszyscy

!
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:35

A gdzie ktoś lubi okupanta??? To chyba kolaborant...

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:00

Zachód pomógł Ukrainie w przeciwieństwie do rosyjskich hord które na Ukraine napadły, morduja Ukraińców i okupuja Krym i Donbas. jak widac Rosja pomaga Białorusi tak jak "pomogła' Ukrainie:)))

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:15

Ta... To teraz podaj ile wynosiło PKB/osobę przed i po majdanie! Jakie zadłużenie miała Ukraina przed i po Majdanie? Ile majątku narodowego było w ukraińskich rękach przed i po Majdanie? Ile ludności liczyła Ukraina przed i po Majdanie? Jakie jest bezrobocie przed i po Majdanie? Jaka jest siła nabywcza pensji przed i po Majdanie? Ta pomoc Zachodu dla Ukrainy to się chyba nazywa EUTANAZJA? :D

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 23:17

Jeden fakt, hrywna nie jest bezwartosciowym papierem jak rubel , korupcja sporo mniejsza niż w Rosji al jak widać bandziorów rosyjskich szlag trafia że im sie Ukraina z łap wymkneła:)

czesioczesław
wtorek, 29 czerwca 2021, 01:40

Haha jak by wam oddali paszporty i ktoś by chciał dać wam wizy to już dawno byście u nas w budowlance ku chwale rasijji zapierdzielali jak Ukraińcy i budowali jej potęgę. Pkb przed i po majdanie różni się tym że przed była ustalana wspólna narracja na zakrapianych spotkaniach w Moskwie,po majdanie jak tawariszcz priezydent ewakuował się na wschód, Ukraińcy policzyli i natychmiast wytrzeźwieli,po czym część ewakuowała się na zachód do pracy.Stąd taka różnica.

dokładnie
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:52

Davien,jak wam zachod pomógł?Jakieś przykłady poproszę. Śmiało, nie krępuj się. Możesz zacząć od szczepionek na zakup ktorych was nie stać. A skończyć na czarnoziemi ukraińskim.

ktos
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:52

Hmmm o ile pamietam to z Polski np jechaly konwoje z zywnoscia, lekami, kamizelkami kuloodpornymi. Z drugiej strony z Rosji jechaly czolgi, pociski artyleryjskie i bomby, nie wiem moze dostrzegasz roznice w "pomocy" a moze nie.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:48

Zrobiliście kółko, wrociliscie do polskiego pana. Cieszysz się?

Piotr
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:42

da da da...

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:57

Fanklub ale to Rosyjska armia napadła na Ukrainę a nie zachodnie.

Palmel
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:59

stale zapominamy że za Białorusią stoją Rosja i Chiny, Łukaszenka zapowiedział sankcje na unię czyli embargo na wyroby unijne a teraz zastępuje wyroby unijne rosyjskimi i chińskimi tak jak Rosja w 2014 kiedy wprowadziła sankcje na wyroby unijne tak że sobie poradzą

ktos
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:53

nom zwlaszcza Chinskie, procesory, maszyny precyzyjne i urzadzenia do wyrobu ropy sa powszechnie znane na swiecie ze swojej niebywalej jakosci. O ile pamietam to Bialorus jest najwiekszym w Europie producentem krewetek i łososia chociaż nie ma dostepu do morza. Polskie jabłka uwielbiaja sprzedawać w Kazachstanie... tak to się na inne rynki przestawili Rosjanie.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:07

Oczywiście i banki ruskie i chińskie będą topić kasę - super :)

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:58

O ile import w jakimś zakresie mogą przejąć Chiny i Rosja, to eksport już nie bardzo. Po co Chinom jakieś towary białoruskie?

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:14

Po to samo co i Polsce towary z Ukrainy.Zeby mieszkańcy tamtej części Europy? nie poumierali z głodu.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:44

A w języku polskim można prosić?

polon
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:36

a u nas płaca minimalna 2800 brutto / stawka godzinowa 18,30 zł ( osoby do 26-go roku życia są zwolnione z podatku dochodowego, więc w ich przypadku najniższa krajowa netto wyniesie 2199 zł. ). W porównaniu z FeErGe to wciąż mało, ale w Polce niższe koszty utrzymania, bliżej do domu i bliżej mentalnie. Zapraszamy.

Pawel
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:35

ZA ostro sie Lukaszenko piekli.A wystarczy ze sprywatyzuje kilkanascie najbardziej nie dochodowych zkladow i wtedy klasa robotnicza zobaczy prawdziwe oblicze wyzysku....

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:04

No własnie widac ten wyzysk jak kasjer w Biedronce zarabia 2x tyle co wysoko wykwalifikowany inzynier w Uralwagonzawod:))

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:16

Na zapalej ukrainskiej prowincji,płaca około 300 zlotych. Moze powinniście zrobić sobie kolejny Majdan Godności?

heh
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:55

Ale tlumaczenie... Na Bialorusi bida ale gdzies indziej tez. Ja tak nie wiem jak u was ale u nas sie w górę równa. Porownajcie się jeszcze z plemionami Amazonki wyjdziecie na bogaczy.

zabawne
wtorek, 29 czerwca 2021, 08:35

A mlodzi Polacy nadal masowo za Odrę wyjeżdżają.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:45

Kolejny w Moskwie. No chyba że wcześniej wytruje was Putin.

ubawiony
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:23

Najpierw dajecie im przykład .Może wtedy zaczną jeździć do pracy do Kijowa.

M
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:41

Sniper?

asdf
niedziela, 27 czerwca 2021, 23:37

pewnie Wladek juz mu herbatke parzy

Polak
niedziela, 27 czerwca 2021, 21:54

Postawic mur na wschodzie unii i niech naginaja do okoła

Monkey
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:43

Szkoda, że Rosji tak ostro nie traktują. Ale wiadomo, to silny kraj, więc się boją.

tajniak
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:24

Nie silny, a po prostu interesy z Rosją robią. Z Białorusią nie, więc mogą ją cisnąć.

Monkey
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:00

@tajniak: Interesy robi się z silnymi, nie ze słabymi. Słabym, tak jak niestety nam dyktuje się warunki. Białoruś jest słaba. Dlatego Rosja też z nimi nie ma juz interesów. Po prostu im dyktują warunki.

oks
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:51

A moze amerycie i ue, za to co zrobili światu tyle zła.

ktos
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:10

dokladnie tez jestem za tym. W PRL bylismy pod butem ZSRR i nie bylo nic w sklepach, nikt nie mial samochodu, na podlaczenie telefonu czekalo sie 10 lat a teraz stafilismy do UE i ciagle trzeba cos kupowac i wybierac, trzeba latac na wakacje do Egiptu a nie na camping nad jezioro. Te samochody wszedzie stoja no zlo jak nie wiem co.

stoją wszędzie
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:17

Niemiec płakał jak oddawał swojego pietnastoletniego golfa.

wtorek, 29 czerwca 2021, 07:07

Chyba dawno w Polsce nie byłeś.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:00

Jak to mówią z deszczu pod rynnę co zrobisz ;)

Młam
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:31

Przecież Rosja nałożyła kontrsankcje, czemu płaczesz?

lyghy,j
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:26

Rozpacza dlatego, że nikt się tym nie przejmuje.

Fanklub FR
niedziela, 27 czerwca 2021, 16:21

Ja nie wiem jak według kołchoźnika wprowadzenie stanu wojennego ma uchronić gospodarkę od załamania, może zamiast tego lepiej zreformować gospodarkę na wolnorynkową a nie trwać w socjalistycznym kołchozie gdzie ponad 70% miejsc pracy w tym kraju znajduje się w ramach przedsiębiorstw państwowych.

PatrykO2
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:42

Co to ma za znaczenie, jeśli mimo tego Białoruś jest jednym z lepiej radzących sobie państw poradzieckich? Realne zarobki na Białorusi są dla przykładu ponad dwa razy wyższe niż na Ukrainie. Łatwo krytykować, ale rzeczywista sytuacja nie jest taka negatywna jeśli chodzi o Białoruś.

Kiks
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:33

Dlaczego jeszcze tam nie mieszkasz? :D Pisz bzdury, pisz.. Białoruś jest cały czas na ruskiej kroplówce. Powiedz mi, gdzie oni sobie tak świetnie radzą i na jakich polach? Jak to powiedział Baćka kiedyś, że nie może zrozumieć niezadowolenia skoro jest czysto, a nawet kostka wszędzie ułożona. No raj.

czesioczesław
wtorek, 29 czerwca 2021, 01:45

Jak to na jakich polach?W Polsce na polach zbierają truskawki i sobie chwalą.

yaro
niedziela, 27 czerwca 2021, 15:54

"Raman Pratasiewicz, współtwórca uznanego na Białorusi za ekstremistyczny kanału NEXTA na Telegramie oraz zatrzymana z nim na lotnisku w Mińsku Rosjanka Sofia Sapiega złożyli wniosek o zawarcie przedsądowego porozumienia o współpracy ze śledztwem. Śledczy uznali, że możliwe jest przeniesienie ich z aresztu do aresztu domowego. "Oskarżeni składają zgodne zeznania i zgodnie z prawem wcześniej wystąpili o przedsądowe porozumienie o współpracy ze śledztwem” – poinformowała służba prasowa Komitetu Śledczego Białorusi na Telegramie. Odnotowano, że „w petycji zobowiązali się do pomocy we wstępnym dochodzeniu w sprawie przestępstw, ujawnienia wspólników, uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby naprawić szkody wyrządzone przez przestępstwa”. ----- o czym Wy pleciecie jakim stanem wojennym przeczytajcie.

Herr Flick
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 07:42

Jak mawiał klasyk: "nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani". Jak się "umie" dobrze przesłuchiwać, to nie takie petycje delikwent podpisze i zezna co tylko się chce. Nawet to, że Einstein była kobietą i Kopernik też. O Marii Skłodowskiej - Curie już nie wspomnę (chociaż ta ostatnia to nie był najlepszy przykład...)

Lerum wypolerum
niedziela, 27 czerwca 2021, 23:57

@Yaro i ty w to wierzysz?

yy
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:38

Haha "zgodne zeznania".I wszyscy uwierzyli.

pod wrazeniem
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:05

Podobno alternatywa,to sąd w Doniecku.Ty zapewne byś nie wymiękł .

Kiks
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:34

Do czego zmierzasz?

?
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:16

Za trudne?

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:14

yaro jakie to czysto stalinowskie: nawalac ile wlezie i zagrozic rodzinie to kazdy ię przyzna nawet ze był agentem Reptillian:) Ale kogo obchodza te brednie.

wodnik Szuwarek
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:33

A przecież można zastosować cywilizowaną ,wodną metodę.

Monkey
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:43

@yaro: Przeczytałem twój post. Juz mi więcej nie potrzeba.

Tweets Defence24