USA przedłużają sankcje wobec Białorusi

9 czerwca 2021, 10:50
1024px-Joe_Biden_(48651175327)
Fot. Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Prezydent USA Joe Biden przedłużył we wtorek na kolejny rok amerykańskie sankcje wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi. Prezydent podpisał zarządzenie w tej sprawie i powiadomił o tym Kongres - poinformował Biały Dom.

W zarządzeniu Biden stwierdził, że "działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób... nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA".

Prezydent podkreślił, że działania te "naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi". "Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi... a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego" – napisał Biden.

Amerykańskie ustawodawstwo wymaga, aby prezydent co roku dokonywał przedłużenia, lub uchylenia, sankcji wobec danego kraju i zawiadamiał o tym Kongres.

Sankcje wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu po raz pierwszy zastosował w czerwcu 2006 r. ówczesny prezydent George W. Bush. Dotyczyły m.in. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.

3 czerwca br. administracja Bidena rozszerzyła sankcje na szereg białoruskich przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Palmel
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:50

to jest tylko poprawa samopoczucia bo tak naprawdę nic nie mogą zrobić Białorusi kiedy partnerem nr 1 handlowym jest Rosja ponad 75 % eksportu a Chiny 2

strategy
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:58

Ludzie Łukaszenki kręcą interesy nie koniecznie z USA. Białoruś jest krajem tranzytowym w drodze do Rosji, to tu (między innymi) na styku EU/Rosja "budowana jest pomyślność" poszczególnych członków ekipy Aleksandra. Czy jest sposób na oddziaływanie właśnie na nich? Nie sądzę bo wraz z nimi wałki kręcą ludzi Władimira z jednej i "nasi Europejczycy".

Tweets Defence24