Przemysł Zbrojeniowy
Bezpieczne źródło wody na wypadek kryzysu
Zapewnienie bezpiecznego dostępu do wody pitnej to jeden z kluczowych elementów zachowania ciągłości działania oraz logistyki w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Od starożytności władcy, przywódcy polityczni oraz liderzy wojskowi planując inwazje, obronę lub inwestycje, zmagali się z tym problemem. W wielu przypadkach brak dostępu do wody pitnej zwiastował epidemię, klęskę i upadek. Czy rozwój nowoczesnych technologii pozwala na ograniczenie ryzyka w tym zakresie?
Artykuł promocyjny przygotowany we współpracy z Woda z powietrza
Problem globalny
Planując wyprawę wojenną, budowę twierdzy, obronę lub oblężenie, wodzowie i dowódcy zawsze dbali o to, aby zapewnić własnym oddziałom dostęp do wody pitnej, ograniczając jednocześnie możliwości przeciwnika. Zabiegano o bezpieczne ujęcia wody, jednocześnie podejmując działania mające na celu zdobycie przewagi w tym zakresie np. poprzez skażenie studni i źródeł wykorzystywanych przez przeciwnika. Woda od wieków była i jest narzędziem polityki, działań zbrojnych oraz elementem przewagi w biznesie.
Czytaj też: Dobre nastroje w polskim przemyśle
Na całym świecie ludzie zmagają się z brakiem dostępu do wody pitnej. Problem ten dotyczy również Europy i Polski. Polska mieści się w grupie państw europejskich z deficytem wody i jej niskimi zasobami, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z danych polskiego oddziału UN Global Compact wynika, że w naszym kraju na jednego mieszkańca przypadka średnio około 1 500 metrów sześciennych wody rocznie (ilość wody odpływającej do morza z całego obszaru Polski na jednego mieszkańca), podczas gdy średnia ilość wody na jednego mieszkańca Europy jest dwa i pół razy większa i wynosi w ciągu roku około 4 500 metrów sześciennych. Oprócz niewłaściwego zarządzania gospodarką wodną, Polska boryka się z coraz częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, powodującymi znaczne straty w leśnictwie i rolnictwie. Nasilają się zmiany klimatu, dlatego susza dotyka nas coraz dotkliwiej i od 2013 roku występuje rokrocznie na obszarze całej Polski. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ludzie potrzebują dziennie 20 litrów wody, aby zaspokoić pragnienie i potrzeby higieniczne. Aktualne dane wskazują, że 3,6 miliarda osób ma przynajmniej przez jeden miesiąc w ciągu roku trudności z dostępem do wody. Z raportów ONZ (The United Nations World Water Development Report) wynika, że problem ten w połowie XXI wieku dotykał będzie już 5 miliardów.
Zagrożenia związane z zatruciem, zanieczyszczeniem lub ograniczeniem dostępu do wody pitnej, także dziś w dobie zagrożeń hybrydowych, stanowią ważny aspekt planowania i strategii państw, sił zbrojnych, organizacji oraz korporacji. Zatrzymanie pracy wodociągów i elektrowni w wyniku ataku hackerskiego to niestety realne zagrożenie, a nie epizod z filmów gatunku science-fiction. Działania tego typu z pewnością są w arsenale potencjalnych przeciwników Polski, NATO i Unii Europejskiej, należy uwzględniać je w strategii bezpieczeństwa i planach obrony cywilnej, obok zagrożeń związanych z zatruciem lub skażeniem – celowe działanie adwersarzy, katastrofy naturalne lub awarie przemysłowe. Próby tego typu działań odnotowano w lutym w Stanach Zjednoczonych. Hackerzy włamali się do systemu komputerowego zakładu uzdatniającego wodę dla blisko 15 tysięcy mieszkańców miejscowości Oldsmar na Florydzie i podjęli próbę skażenia z wykorzystaniem wodorotlenku sodu.
Jak zatem zapewnić bezpieczny dostęp do wody pitnej i chronić ludność przed tego rodzaju zagrożeniami? Czy jedynym rozwiązaniem w naszej części świata jest budowa studni głębinowych, dokonywanie odwiertów i pozyskiwanie wody w tradycyjny sposób? Rozwiązania tradycyjne wymagają dysponowania odpowiednim sprzętem, potencjałem i wiedzą – wiercenia oraz zabezpieczenia i ochrony ujęć wody. Czy jest inna droga? I czy jest ona dostępna w naszej części świata?
Alternatywne źródła pozyskiwania wody – woda z powietrza
Poza tradycyjnymi źródłami pozyskiwania wody – rzeki, jeziora i ujęcia głębinowe – wodę pozyskuję się także wykorzystując wodę morską, poprzez odsalanie oraz pozyskując wodę z atmosfery. Poziom zasolenia mórz i oceanów oraz wilgotność powietrza to czynniki, które wpływają na efektywność i opłacalność obu metod. Ograniczeniem w przypadku pierwszej z nich jest to, że można ją wykorzystywać wyłącznie nad brzegiem morza lub na morzu. Druga wolna jest od tego typu ograniczeń. W przypadku obu rozwiązań niezbędne jest zapewnienie energii do procesów odparowywania i skraplania. Z uwagi na bardziej uniwersalny charakter, skupmy się jednak na rozwiązaniu polegającym na pozyskiwaniu wody z atmosfery.
Rozwiązaniem tego problemu może być efektywna technologia produkcji wody z powietrza. Wykorzystując wilgoć znajdującą się w atmosferze, wytwarza się czystą, świeża wodę pitną. Jest ona zatem dostępna wszędzie tam, gdzie jest potrzebna – w firmie, urzędzie, na poligonie, w rejonie dotkniętym suszą i brakiem opadów oraz w rejonie, w którym skażone lub zatrute zostały tradycyjne ujęcia wody. Sprawność technologii uzależniona jest oczywiście od wilgotności powietrza. Co ważne, urządzenia do produkcji wody z powietrza zasilane mogą być zarówno z sieci elektrycznej, jak również przy pomocy awaryjnych źródeł zasilania – agregaty prądotwórcze i akumulatory oraz źródeł odnawialnych – ogniwa fotowoltaiczne. Tego rodzaju rozwiązania są z powodzeniem testowane i uruchamiane na całym świecie. Dostępne dane wskazują, że takie generatory wodne, w zależności od ich wielkości i zapotrzebowania na dzienną produkcję wody, mogą wyprodukować 1 litr wody zużywając ok. 0,3 kWh, przy wilgotności powyżej 20 procent i temperaturze minimum 10 stopni Celsjusza. W uproszczeniu oznacza to, że z jednego kilowata energii można wyprodukować 3 litry wody. Rozwiązania te, opierające się na energooszczędnej technologii wymiany ciepła GENius, wykorzystującej metodę kondensacji, umożliwiają niemal dowolne skalowanie wielkości urządzenia, od najmniejszych, produkujących 30 litrów wody dziennie, do rozmiaru L, uzyskującego nawet 5 tys. litrów wody w ciągu doby, 365 dni w roku. Dzięki możliwości łączenia źródeł energii i wykorzystania alternatywnych, odnawialnych jej źródeł, takie maszyny świetnie sprawdzają się również w terenie, jako mobilne jednostki zapewniające zaopatrzenie w wodę do picia, nawet w najtrudniejszych warunkach, podczas awarii wodociągu, czy klęski żywiołowej.
Czy tego rodzaju rozwiązania sprawdzą się w Polsce i Europie?
Producenci i dystrybutorzy tej technologii wskazują na szereg zastosowań – od dostarczanie wody dla domów, biur, wspólnot mieszkaniowych, obszarów wiejskich, przedsiębiorstw, centrów handlowych, szkół, czy imprez masowych, poprzez rolnictwo (szklarnie, ogrody, pojenie zwierząt itd.), przemysł automotive (autobusy, kampery, pojazdy specjalistyczne medyczne, czy wojskowe), po sytuacje kryzysowe – zabezpieczenie wody w przypadku klęsk i katastrof naturalnych oraz szkodliwego działania człowieka (patrz konflikty hybrydowe i terroryzm). O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy oficjalnego dystrybutora urządzeń służących do produkcji wody z powietrza.
Dystrybutory służące do produkcji wody z powietrza cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Już dziś znaczny odsetek mieszkańców miast i wsi zdaje sobie sprawę z tego, że zasoby wodne nie są nieograniczone. Mieszkańcy obrzeży miast, które bardzo dynamicznie zasiedlamy, bardzo często mają problem z dostępem i jakością dostępnej wody. Sytuacje, kiedy latem pojawiają się cykliczne braki wody w kranach, nie są już odosobnionymi przypadkami – zaznacza Jordan Posmyk od lat związany z branżą obronną i medycyną pola walki.
Ekspert podkreśla, że Polska jest jednym z państw europejskich najbardziej zagrożonych deficytem wody, a kryzys wodny pogłębia się wraz ze wzrostem temperatur i ociepleniem klimatu. Jednocześnie rośnie świadomość Polaków dotycząca konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
Sprzyja temu również dynamiczny obecnie rozwój fotowoltaiki. Własne źródło pozyskania zielonej energii w połączeniu z własnym źródłem pozyskiwania wody, pozwala na zwiększenie samowystarczalności w domu, czy w firmie. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy prognozuje się w najbliższych latach znaczne podwyżki cen zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Jesteśmy przekonani, że zainteresowanie tą innowacyjną technologią produkcji wody będzie stale rosło i sprawdzi się również w warunkach europejskich, wspomagając jednocześnie walkę z kryzysem wodnym.
Dystrybutorem rozwiązań Watergen jest warszawska firma Paramedica Mil-Sys. Dodatkowe informacje na temat rozwiązań, które są już dostępne w Polsce znaleźć można na stronie internetowej www.wodazpowietrza.pl. Osoby zainteresowane znajdą tam także animację przybliżającą mechanizm pozyskiwania wody z powietrza.
Artykuł promocyjny przygotowany we współpracy z Woda z powietrza