Reklama

Polityka obronna

Barcikowski: Jubileusz ważnej ustawy

15 lat temu uchwalono ustawę o ochronie informacji niejawnych, pierwszą regulację tego rodzaju w Polsce, wynikającą ze standardów NATO- pisze Andrzej Barcikowski, w latach 2002-2005 Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

To był jeden z wymogów naszego akcesu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Ustawa weszła już w krwioobieg systemu ochrony informacji w Polsce, ale wówczas wprowadzała zupełnie nowe podejście.

Gdybym miał wskazać na najważniejsze konsekwencje tego prawa, uwypukliłbym dwie:

Po pierwsze, wysoki próg jej wymagań wpłynął na podniesienie w ogóle kultury ochrony informacji w naszym kraju. Wykreowało się też środowisko zawodowców w ochronie informacji czyli pełnomocników ochrony informacji niejawnych.

Po drugie, mechanizm postępowań sprawdzających, który dotychczas objął kilkadziesiąt tysięcy osób jest jedynym tej skali i charakteru sposobem weryfikacji wiarygodności funkcjonariuszy publicznych. W 2011 roku weszła w życie kolejna ustawa w tym zakresie, wykorzystano poprzednie doświadczenia, aby prawo było bardziej skuteczne.

Gdybym miał postulować kolejne zmiany to wskazałbym na potrzebę uzyskania lepszej interoperacyjności z systemami większości państw NATO gdzie poziom wymogów jest nieco niższy niż w Polsce co motywuje do szerszego stosowanie przepisów chroniących informacje niejawne. W szczególności wydaje się uzasadniona pewna liberalizacja w dziedzinie systemów IT. Bilans stosowania przepisów ustawy przez minione 15 lat trzeba jednak uznać za pozytywny.

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Bobik

    Co za dureń podaje informację niezgodną z historią. Pierwszą regulacją prawną w Polsce w zakresie ochrony informacji niejawnych była ustawa z dnia 14.12.1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz.U. 1982, Nr 40, poz. 271). Kolejny błąd to podanie roku 2011 jako wejście w życie kolejnej ustawy o ochronie informacji niejawnych - prawidłowa data to 5.08.2010 r. (Dz.U. 2010, Nr 182, poz. 1228). Redakcji portalu i autorom wypowiedzi życzę większej znajmości histori oraz podawania prawdziwych i sprawdzonych informacji.

    1. Mac

      Kolego Bobik. Myli Kolega datę ogłoszenia aktu prawnego w dzienniku ustaw /o której nie ma mowy w tekście/, z datą obowiązywania. Dla ustawy z dnia 5.08.2010 data wejścia w życie to 2.01.2011. Autor tekstu pisze o pierwszej ustawie o ochronie informacji niejawnej _wynikającej ze standardów NATO_, część zdania po przecinku stanowi kontynuację wcześniejszej myśli. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ustawa z 14.12.1982 wynikała z nieco odmiennych standardów. Na koniec wypada zauważyć, że "dureń" o którego Kolega pyta to Andrzej Barcikowski, były szef ABW.

Reklama