Siły zbrojne

Bahrajn wzmacnia obronę. Myśliwce z USA, rakiety z Rosji

Fot. Lockheed Martin

Władze Bahrajnu podpisały kontrakt na zakup 16 myśliwców F-16V Fighting Falcon. Umowę wartą 3,8 mld dolarów podpisano w trakcie odbywających się w Bahrajnie targów BIDEC 2017. Zakłada ona także modernizacji znajdujących się na wyposażeniu tego kraju maszyn F-16C/D. Co więcej, kraj ma być także zainteresowany zakupem rosyjskiego systemu przeciwlotnicznego S-400. 

Zgodnie z podpisanym kontraktem, do Bahrajnu trafi 16 najnowszych wersji maszyn F-16 produkcji koncernu Lockheed Martin. Warta 3,8 mld dolarów umowa obejmuje jednak nie tylko sprzedaż nowych maszyn, ale także modernizację ponad 20 znajdujących się na wyposażeniu tego kraju myśliwców F-16 C/D Block 40 do standardu F-16V. Co więcej, zakłada się dostarczenie trzech kolejnych, nowych myśliwców w ramach prawa opcji. Władze USA wydały bowiem we wrześniu br. zgodę na sprzedaż za pośrednictwem programu FMS 19 maszyn. 

Dostawy myśliwców mają rozpocząć się w 2021 roku. "Viper" to najnowsza promowana obecnie wersja maszyny F-16 Fighting Falcon, wykorzystująca część technologii przewidzianych dla maszyn V generacji, na przykład jeżeli chodzi o systemy szerokopasmowej łączności i transmisji danych. F-16 w wariancie Block 70 oferowany jest również np. Indiom. 

Czytaj więcej: F-16 będą budowane w Indiach. Cios w Rosję

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oraz wydanymi zgodami, Bahrajn może w ramach umowy otrzymać także m.in. 19 działek M61 Vulcan 20 mm oraz 22 silniki F-110-GE-129, 22 radary APG-83 (w technologii AESA, firmy Northrop Grumman), 38 wyrzutni LAU-129, 38 wyrzutni LAU-118A i 19 zasobników AN/ALQ-211 AIDEWS. Władze Bahrajnu otrzymają także prawdopodobnie m.in. części zapasowe do maszyn oraz symulatory. Umowa zakładałaby również udzielenie Bahrajnowi odpowiedniego wsparcia, poprzez przeprowadzenie szkoleń oraz zapewnienie wsparcia technicznego. Strony umowy nie udostępniły jednak szczegółów kontraktu. 

S-400
Fot. mil.ru

To nie jedyny krok Bahrajnu na drodze do wzmocnienia obrony przeciwlotnicznej kraju. Jak twierdzi szejk Naser ibn Hamad Al Chalif, syn króla Bahrajnu i dowódca Gwardii Królewskiej, kraj prowadzi już rozmowy z Rosją, dotyczące zakupu rosyjskiego systemu S-400. Według przedstawicieli Rosobornoeksportu kolejna runda rozmów na się odbyć już niedługo w Moskwie. Bahrajn w razie podpisania umowy zostałby kolejnym nabywcą tego rosyjskiego systemu, na którego zakup zdecydowała się Turcja, a jego pozyskanie rozważa m.in. Arabia Saudyjska - ma on zwiększyć możliwości obronne królestwa przede wszystkim przed atakiem ze strony Iranu.

Czytaj też: Arabia Saudyjska rozważa zakup S-400

Modernizacja floty

W ramach planowanej modernizacji sił powietrznych, Bahrajn zamierza doprowadzić 20 znajdujących się na jego wyposażeniu myśliwców F-16 C/D Block 40 do standardu F-16V. Według deklaracji przedstawicieli Lockheed Martin z 2016 roku, pierwszy F-16 miałby zostać zmodernizowany w zakładach Fort Worth, a pozostałe już w Bahrajnie, także z udziałem miejscowych specjalistów. Zgoda na ewentualną realizację kontraktu na modernizacje wspomnianych maszyn została wydana przez Departament Stanu także na początku września br. 

Dotyczący modernizacji kontrakt z USA miał zakładać m.in. pozyskanie 23 silników F-110-GE-129, 23 radarów APG-83 (firmy Northrop Grumman, w technologii AESA), 40 wyrzutni LAU-129, dwa zestawy naprowadzania WGU-43 dla GBU-24 Paveway III i 25 zasobników AN/AAQ-33 SNIPER. Amerykanie mają również dostarczyć władzom Bahrajnu systemy uzbrojenia, a w tym: 2 pociski AIM-9X Sidewinder, 2 pociski AGM-88 HARM, 2 pociski ćwiczebne AGM-84 Harpoon, 3 bomby BLU-109 czy 4 bomby Mark 82/BLU-111. W tym przypadku USA także miały zapewnić Bahrajnowi odpowiednie szkolenie i wsparcie techniczne. Tak jak w przypadku szczegółów kontraktu dotyczących sprzedaży nowych myśliwców, tak i warunki umowy na temat modernizacji starszych F-16 nie zostały upublicznione. 

Na modernizację swoich F-16 zdecydowali się również Grecy. Greckie Siły Powietrzne chcą bowiem zmodyfikować praktycznie całą flotę posiadanych myśliwców F-16C/D w konfiguracjach Block 30, Block 52/52+/52 Advanced do standardu F-16V.

Czytaj też: Wielka modernizacja greckich F-16 [ANALIZA]

Królewskie Siły Powietrzne Bahrajnu pozyskały do tej pory 18 myśliwców F-16C Block 40 i 4 F-16D Block 40. Maszyny trafiły nad Zatokę Perską w dwóch partiach (Peace Crown I i II) w 1990 oraz 2000 roku. Dotychczas utracono dwa samoloty. Jeden F-16C rozbił się w 2003 podczas lotu treningowego nad Zatoką Perską, inny utracono podczas wojny w Jemenie w grudniu 2015 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.