W kolejnym odcinku Skaner Defence24.pl gościem Jacka Raubo był Yoav Wermuth, Vice President and head of Rafael’s C3 Directorate, który prezentował oferowany przez Rafaela system szerokopasmowej łączności taktycznej – BNet.
W swojej prezentacji Yoav Wermuth przedstawił BNet jako: „rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie działań wojennych całkowicie sieciowo, w sposób cyfrowy.” BNet to rodzina radiostacji od osobistych po montowane na pojazdach i samolotach bojowych, co pozwala na „połączenie wszystkich tych elementów w jedną, ujednoliconą sieć szerokopasmową, wysoce odporną i bezpieczną ” oraz wzajemne przekazywanie danych, także o celach do zwalczania.
Cechą BNet, na którą uwagę Yoav Wermuth jest prostota integracji radiostacji z np. systemami zarządzania polem walki (BMS) różnych producentów: „To coś, czego można oczekiwać od nowoczesnego systemu łączności opartego o protokół IP.”
System BNet wykorzystywany jest operacyjnie od 2014 roku, w tym przez Siły Obronne Izraela (IDF). Dostarczany jest także do innych odbiorców, jak np. indyjskie siły powietrzne. Obecnie też realizowany jest projekt dotyczący systemu BNet w Niemczech, gdzie jak zaznacza przedstawiciel Rafael „prowadziliśmy na szeroką skalę próby systemu i zdał on egzamin na medal.”
Chciałbym tu przeczytać profesjonalny komentarz kogoś aktualnie będącego w armii, a najlepiej z łączności. Bo jeśli to jest dobre to niech się o tym wypowie także aktualny użytkownik. A jak niedobre to też! Znajdzie się taki?
Narazie to komentarze ponizej tylko od Rafaela. Aby kaskę wyszarpać, a potem to nas......
sieć mesh to przyszłość tak cywilna jak i wojskowa. od tego nie uciekniemy. i w sumie polska spokojnie mogła by robić coś równie niezaawansowanego. dodatkowo nie wiem czy stary tsp/ip ma sens w wojsku. jest mnóstwo innych protokołów dużo lepszych.
jedyna firma która realizuje przekazanie technologii do PL - do meska. po wyborach w usa mam nadzieje ze bedziemy wybierac jakosciowo a nie politycznie.
Wiadomo nie id dziś,że istnieją 2 (dwa) dobre i sprawdzone rozwiązania problemu: amerykańskie i izraelskie. Celowo nie wymieniam nazw producentów aby nie być posądzony o lobbing/stronniczość itp. Powyżej mówi się o jednym z nich.
Bardzo ciekawa rozmowa i interesujący temat. Widać, że gość jest mega profesjonalny i wie o czym mówi! Jeśli ten system jest faktycznie tak wszechstronny i wartościowy jak się go tu przedstawia, a chyba tak jest bo Rafael jako firma ma przecież olbrzymie doświadczenie i doskonałą markę, to może warto by było zaaplikować go do naszej armii? Łączność to przecież prawdziwy nerw armii i nie jest to tylko dawny slogan. Dobrze że podejmujecie takie tematy w Defence24!
Rafael czy Elbit - to firmy które obiecają wszystko co tylko chcesz usłyszeć. Ale jak już podpiszesz umowę i wyłożysz kasę... okazuje się że nie wszystko jest takie proste, zacznają się schody, a ludzie z którymi rozmawiałeś i któryrzy obiecywai "gruszki na wierzbie" już tu nie pracują. Doskonałym przykładem jest historia z PPK SPIKE - miała być pełna produkcja w kraju i integracja z różnymi systemami. A jak jest wszyscy widzą.