BNet: nowe podejście do wojskowej łączności [SKANER Defence24]

6 listopada 2020, 10:48

W kolejnym odcinku Skaner Defence24.pl gościem Jacka Raubo był Yoav Wermuth, Vice President and head of Rafael’s C3 Directorate, który prezentował oferowany przez Rafaela system szerokopasmowej łączności taktycznej – BNet.

W swojej prezentacji Yoav Wermuth przedstawił BNet jako: „rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie działań wojennych całkowicie sieciowo, w sposób cyfrowy.” BNet to rodzina radiostacji od osobistych po montowane na pojazdach i samolotach bojowych, co pozwala na „połączenie wszystkich tych elementów w jedną, ujednoliconą sieć szerokopasmową, wysoce odporną i bezpieczną ” oraz wzajemne przekazywanie danych, także o celach do zwalczania.

Cechą BNet, na którą uwagę Yoav Wermuth jest prostota integracji radiostacji z np. systemami zarządzania polem walki (BMS) różnych producentów: „To coś, czego można oczekiwać od nowoczesnego systemu łączności opartego o protokół IP.”

System BNet wykorzystywany jest operacyjnie od 2014 roku, w tym przez Siły Obronne Izraela (IDF). Dostarczany jest także do innych odbiorców, jak np. indyjskie siły powietrzne. Obecnie też realizowany jest projekt dotyczący systemu BNet w Niemczech, gdzie jak zaznacza przedstawiciel Rafael prowadziliśmy na szeroką skalę próby systemu i zdał on egzamin na medal.”

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
ciekawy podatnik
poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:09

Chciałbym tu przeczytać profesjonalny komentarz kogoś aktualnie będącego w armii, a najlepiej z łączności. Bo jeśli to jest dobre to niech się o tym wypowie także aktualny użytkownik. A jak niedobre to też! Znajdzie się taki?

Myśliciel
wtorek, 15 grudnia 2020, 03:23

Narazie to komentarze ponizej tylko od Rafaela. Aby kaskę wyszarpać, a potem to nas......

dkdkoie
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:52

sieć mesh to przyszłość tak cywilna jak i wojskowa. od tego nie uciekniemy. i w sumie polska spokojnie mogła by robić coś równie niezaawansowanego. dodatkowo nie wiem czy stary tsp/ip ma sens w wojsku. jest mnóstwo innych protokołów dużo lepszych.

PL_100
niedziela, 8 listopada 2020, 13:01

jedyna firma która realizuje przekazanie technologii do PL - do meska. po wyborach w usa mam nadzieje ze bedziemy wybierac jakosciowo a nie politycznie.

Jabadabadu
piątek, 6 listopada 2020, 20:18

Wiadomo nie id dziś,że istnieją 2 (dwa) dobre i sprawdzone rozwiązania problemu: amerykańskie i izraelskie. Celowo nie wymieniam nazw producentów aby nie być posądzony o lobbing/stronniczość itp. Powyżej mówi się o jednym z nich.

Łącznościowiec rezerwista
piątek, 6 listopada 2020, 13:55

Bardzo ciekawa rozmowa i interesujący temat. Widać, że gość jest mega profesjonalny i wie o czym mówi! Jeśli ten system jest faktycznie tak wszechstronny i wartościowy jak się go tu przedstawia, a chyba tak jest bo Rafael jako firma ma przecież olbrzymie doświadczenie i doskonałą markę, to może warto by było zaaplikować go do naszej armii? Łączność to przecież prawdziwy nerw armii i nie jest to tylko dawny slogan. Dobrze że podejmujecie takie tematy w Defence24!

Jerry
piątek, 6 listopada 2020, 12:24

Rafael czy Elbit - to firmy które obiecają wszystko co tylko chcesz usłyszeć. Ale jak już podpiszesz umowę i wyłożysz kasę... okazuje się że nie wszystko jest takie proste, zacznają się schody, a ludzie z którymi rozmawiałeś i któryrzy obiecywai "gruszki na wierzbie" już tu nie pracują. Doskonałym przykładem jest historia z PPK SPIKE - miała być pełna produkcja w kraju i integracja z różnymi systemami. A jak jest wszyscy widzą.

Tweets Defence24