AW139W z PZL-Świdnik nie tylko dla Polski? [ANALIZA]

20 października 2021, 07:03
AW139W_8
Fot. PZL-Świdnik
Reklama

"Wielozadaniowy śmigłowiec, na bazie platformy AW139 może stać się w 100% polską maszyną, produkowaną i rozwijaną w krajowych zakładach, o ile zostanie wybrany przez Ministerstwo Obrony Narodowej" - przekonuje Jacek Libucha, prezes zarządu PZL-Świdnik S.A. Z krajowym uzbrojeniem i wyposażeniem, w wariancie oznaczonym AW139W maszyna może trafić nie tylko do polskich Sił Zbrojnych, ale również stać się produktem eksportowym, do którego prawa będzie mieć PZL-Świdnik. Dzięki przekazaniu licencji i kompetencji, AW139W będzie mógł być oferowany w ramach umów międzyrządowych (G2G) z udziałem polskiego rządu.

Propozycja AW139W opiera się na długofalowym zaangażowaniu Świdnika i szerzej – krajowego przemysłu – w opracowanie i produkcję tych maszyn. Inżynierowie ze Świdnika już wcześniej brali udział w projektowaniu śmigłowca AW139, którego dotąd koncern Leonardo sprzedał w liczbie około 1200 egzemplarzy (przyjęte zamówienia). Każdy z nich w dużej mierze powstaje w Polsce. Nie tylko w Świdniku, ale np. w zakładach Pratt & Whitney Rzeszów, które produkują większość komponentów silnika PT6 napędzającego te śmigłowce. Możliwa byłaby jednak pełna, produkcja polskiego wariantu śmigłowca w  naszym kraju, a wraz z tym PZL-Świdnik pozyskałby własność intelektualną i design authority co sprawiłoby, że polski wariant śmigłowca mógłby być dalej rozwijany w świdnickich zakładach w odpowiedzi na przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych RP, które jednocześnie pozyskałyby krajową bazę logistyczną.

Przedstawiciele zakładów przekonują, że nawet 100 proc. śmigłowca, czyli kompletne struktury lotnicze i wyposażenie mogłoby powstawać w polskich zakładach i być rozwijane przez krajowe ośrodki badawcze. Przykładowo, sensory i uzbrojenie mogłyby pochodzić od spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obejmuje to również nowoczesne uzbrojenie kierowane, takie jak pociski przeciwpancerne Spike z zakładów Mesko, które mogą dostarczyć je w różnych wariantach. Lotnicze karabiny maszynowe już obecnie są w ofercie ZM Tarnów.   Awionika może zostać opracowana i rozwijana we współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Takie działania ułatwiłyby też dostosowanie AW139W do potrzeb Sił Zbrojnych RP. 

Krajowe potrzeby w zakresie  śmigłowców prezes Jacek Libucha szacuje na co najmniej 200-300 maszyn w perspektywie tej i następnej dekady, dostosowanych do realizacji różnego typu zadań, w tym m. in. desantowo-szturmowych, wsparcia pola walki, transportu, walki elektronicznej czy C-SAR. AW139W znacząco podniósłby zdolności operacyjne Sił Zbrojnych. Jest to śmigłowiec zaprojektowany w XXI wieku dla zwalczania zagrożeń XXI wieku. Tempo dostaw oraz wyposażenie poszczególnych maszyn mogą być precyzyjnie dostosowane do potrzeb Sił Zbrojnych i możliwości finansowych Ministerstwa Obrony Narodowej. Pierwsze AW139 mogłyby trafić do służby już 14-16 miesięcy po zawarciu umowy a wariant w pełni „made in Poland” byłby dostępny już za 2 lata. Przy obecnych możliwościach zakłady PZL-Świdnik byłyby w stanie dostarczać do 10 śmigłowców AW139W rocznie, ale przy odpowiednich inwestycjach i zamówieniach liczba ta może wzrosnąć. 

Ponad tysiąc śmigłowców na świecie

AW139 to  udana konstrukcja, której użytkownikami są siły zbrojne i służby bezpieczeństwa, poza tym w dużym zakresie wykorzystywany jest  do zadań SAR na całym świecie. Jest eksploatowany w 89 krajach w liczbie ponad tysiąca egzemplarzy, które spędziły dotąd w powietrzu więcej niż 3,1 mln godzin. Atutami śmigłowca są nowoczesna awionika i struktura, zwarta sylwetka, zwinność, duży zapas mocy oraz duża prędkość i udźwig. Śmigłowiec łatwo może operować w terenie zurbanizowanym i miejscach trudno dostępnych, gdyż długość maszyny z pracującym wirnikiem to 16,6 m, a średnica samego wirnika głównego to 13,8 m.

W AW139 zastosowano czterołopatowy, bezprzegubowy wirnik o wysokich parametrach i przekładnię, która może pracować do 60 minut bez smarowania, co pozwala wyjść bezpiecznie z kryzysowych sytuacji. Wraz z dwoma silnikami PT9C o mocy wyjściowej 1531 KM każdy, pozwala to na osiągnięcie prędkości maksymalnej 306 km/h. Dzięki temu włoskie śmigłowce HH-139B są wykorzystywane do przechwytywania celów powietrznych o prędkości lotu zbyt niskiej dla myśliwców Eurofighter Typhoon, których minimalna prędkość to 222 km/h. Umożliwia to włoskim śmigłowcom przechwytywanie takich celów jak śmigłowce, bezzałogowce i awionetki, i w tej roli były używane na przykład podczas ochrony szczytu G7 na Sycylii w 2017 roku.

Jednak podstawowe zadanie włoskich HH-139B, takich jak maszyna, którą prezentowano podczas pokazów w Warszawie i podczas MSPO 2021, to misje poszukiwawczo-ratownicze, w tym Combat SAR oraz zadania transportowe i desantowe na rzecz jednostek specjalnych. W tej roli kluczowy jest zasięg sięgający 1061 km, co przekłada się na ponad 5 godzin pozostawania w powietrzu. Ważną cechą jest też łatwo konfigurowalna kabina o objętości 8 m3 która posiada płaską podłogę i stałą szerokość oraz wysokość w całej przestrzeni, co ułatwia jej konfigurację do różnych zadań. Dostęp do niej zapewniają szerokie drzwi długości 1,6 m, co pozwala np. na jednoczesny desant z użyciem dwóch lin desantowych z każdej strony. Przy tym w przedniej części kabiny znajdują się okna w których można umieścić stanowiska strzelców pokładowych, których użycie nie koliduje z wykorzystaniem drzwi przez desant. Możliwości transportowe zwiększa dodatkowa wewnętrzna przestrzeń ładunkowa o objętości 3,4 m³, która jest dostępna zarówno z kabiny (w tym podczas lotu), jak i – po wylądowaniu – także z zewnątrz.

image
Fot. M.Szopa

W konfiguracji desantowej czy też transportowej maszyna może pomieścić 10 żołnierzy z pełnym wyposażeniem, lub 8 żołnierzy desantu i 2 strzelców pokładowych wyposażonych w karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm. Siedzą oni na pochłaniających energię siedzeniach skierowanych bokiem do kierunku lotu, co ułatwia zarówno desant z wykorzystaniem lin jak i obsługę uzbrojenia. Alternatywne konfiguracje mogą obejmować np. do 4 standardowych noszy NATO, lub 4 miejsca siedzące i dwa miejsca dla noszy. Możliwe jest też całkowite usunięcie siedzeń do transportu ładunków. AW139 może też przenosić ładunki na podwieszeniu zewnętrznym, co jest rozwiązaniem do transportu obiektów które nie mieszczą się w ładowni.

AW139W, czyli śmigłowiec szyty na polską miarę

Jeśli chodzi o ofertę dla Polski, PZL-Świdnik proponuje maszyny oznaczone jako AW139W, które mają posiadać znacznie szersze możliwości bojowe niż wszystkie obecnie eksploatowane warianty. Na zewnętrznych pylonach będzie można przenosić uzbrojenie kierowane i niekierowane różnego typu. Pylony o specjalnej konstrukcji modułowej mogą mieć łącznie dwa lub cztery punkty mocowania uzbrojenia. Dostępne środki bojowe mają obejmować zasobniki z karabinami maszynowymi 12,7 mm lub 20 mm, działkami lotniczymi, siedmio-, dwunasto- i dziewiętnastoprowadnicowe wyrzutnie niekierowanych rakiet 70 mm lub ich wariantów naprowadzanych na odbity promień lasera, jak również przeciwpancernych pocisków kierowanych i rakiet do zwalczania celów powietrznych. Możliwe jest asymentryczne podwieszenie uzbrojenia, co pozwoli na szerszy zakres dostosowania do potrzeb działań operacyjnych.

W drzwiach bocznych można zainstalować karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm, natomiast okna w przedniej części przedziału desantowego umożliwiają użycia karabinów maszynowych kalibru 7,62 mm przy niezakłóconej komunikacji przez drzwi boczne. Jak podkreśla prezes Jacek Libucha, może to być uzbrojenie pochodzące z polskich zakładów. Krabiny maszynowe z ZM Tarnów, rakiety i pociski kierowane z zakładów Mesko. W szczególności, w zakresie uzbrojenia przeciwpancernego można zastosować pociski rodziny Spike, produkowane w Mesko.

image
Fot. PZL-Świdnik 

Polski wariant śmigłowca AW139, o ile zostanie przyjęty na uzbrojenie polskiego wojska, może być nie tylko produkowany w całości w PZL-Świdnik ale też do Polski trafią pełne uprawnienia i kompetencje związane z ich serwisem, wsparciem eksploatacji i ewentualną modyfikacją i modernizacją. Takie maszyny będą też mogły być oferowane przez Polskę na eksport w ramach umów międzyrządowych. 

Dzięki uprawnieniu do modernizacji i modyfikacji zostanie zabezpieczona nie tylko możliwość unowocześnienia maszyn w trakcie eksploatacji zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP, ale również opracowanie kolejnych, specjalistycznych wariantów. Nie tylko dla wojska, ale również dla służb mundurowych, takich jak Policja czy Służba Graniczna. PZL-Świdnik postrzega AW139W jako główną platformę wielozadaniową dla szerokiego zastosowania.

Artykuł przygotowany we współpracy z PZL Świdnik

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 396
Reklama
ela
poniedziałek, 22 listopada 2021, 15:42

A milczycie o tym ze Bell chce nam przekazać produkcję i serwis AH-1 i UH-1. Ten pierwszy byłby całkiem niezłą propozycją dla Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji ,Rumunii. Ten drugi (znacznie tańszy w eksploatacji niż UH-60) idealnie pasowałby naszym WOT, do użycia na tyłach czy obecnie na granicy, ale i innym krajom. Gdyby w.w. kraje też zdecydowały się na ich zakup to naprawdę byłaby sensowna propozycja.

rozsądnypatriot
czwartek, 18 listopada 2021, 08:37

"Mogło by powinno" Czemu w Polsce się nic "nie da nic się nie opłaci" itd. Profesorów i uczonych na uczelniach oraz speców od wszystkiego na forach mamy zatrzęsienie tylko produktów praktycznie poza starymi licencjami niewiele

xXx
piątek, 19 listopada 2021, 14:38

Bo to są tacy spece, od gumowych dzwonków. Oni są specami od pobierania grantów na prace nikomu do niczego niepotrzebnych. Musimy postawić na prywatne firmy i dofinansowywać je. To jest podstawa. WB Electronics jest tego przykładem. Tam gdzie są prywatne firmy jakimś cudem mamy technologie na światowym poziomie. Tam, gdzie "uzwiązkowione" firmy państwowe, tam ... szkoda gadać.

acs
sobota, 13 listopada 2021, 14:53

Za 88% akcji Augusta Westland w 2010 r. zapłacił 339 mln zł. Zainwestowano 600 mln. Wpłacono do kasy państwa podatków na kwotę 400 mln. Czy warto tutaj kupować śmigłowce ? No raczej!

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:33

Polska ma 13% udziałów plus 7 % tzw. drobnych ciułaczy. Czyli LDH ma 80% udziałów (choć kilka lat temu były jakieś wymiany na korzyść RP, więc możesz mieć rację, że było 88%). Podatki i składki to głównie od dochodów pracowników, bo z firmowymi (CIT/VAT) już tak wesoło nie jest. Co do zainwestowanych milionów. to zwróć uwagę, że kwoty płacone przez MON do Świdnika po jego sprzedaży włochom wzrosły co najmniej o 1/3. Czyli, skoro złożono zamówienia na co najmniej 600 mln PLN, to premia dla włochów to min. 200 mln. Jak by liczyć precyzyjnie, zsumować zyski włoskie z CIT I VAT to pewnie wyszłoby około zera. Ale tak, warto tam kupować śmigłowce, bo i tak choć część kosztów zostaje w Polsce, a ludzie maja pracę.

xXx
piątek, 19 listopada 2021, 14:48

Po pierwsze, nie ma sensu w przypadku polskich firm państwowych pisać o VAT. Bo tak naprawdę jest to przelewanie z jednej kieszeni do drugiej. Co do CIT, to akurat tutaj przychody państwa z CIT, są znikome i też można pominąć, bo nie ma sensu kruszyć kopii o te kilka procent. Nie po to firma tego typu (AW) inwestuje aby od razu opłacać CIT. Zresztą tak jest na całym świecie poza USA. Tak więc zostajemy z PIT i ZUS, co akurat jest dla państwa b. korzystne. Kiedy polski rynek będzie na tyle atrakcyjny, że będą się o niego biły największe firmy, to wtedy możemy wymuszać CIT. Sprzedaż Świdnika była jednym z najlepszych biznesów jakie zrobiła Polska, wbrew temu co "spece" od armii twierdzą jakie to super wiropłaty produkowaliśmy. Obecnie możemy produkować naprawdę dobrej klasy wiropłaty przez polskich pracowników, co nie zmienia faktu, że najlepszą propozycja była ta od Airbus'a.

wiarus
czwartek, 28 października 2021, 18:19

Świdnik to już historia ,został sprzedany i nic do niego nie mamy ,to tak jak sprzedaż domu a myślisz ze jeszcze coś w nim możesz zrobić ale nie masz na to wpływu ,zapomnijcie o tym i szukajcie najlepszego rozwiązania bo montownia w czasie wojny nie będzie działać a na obcym właścicielu można wywrzeć różnego rodzaju presję i wybić mu z głowy jakiekolwiek działania czy współpracę .Za sprzedaż strategicznych dla kraju zakładów powinna być jedna kara ,Świdnik mógł spokojnie funkcjonować dla potrzeb militarnych i produkować dobre licencyjne smigłowce dla polskiej armii ,patrz np. turecki atak 2 ale po co ?

Lelum
sobota, 30 października 2021, 21:42

Mógł ale nie produkował. Przypomnę pokrótce jak to było. Otóż po 1989 roku wojsko nie zamawiało śmigłowców w Świdniku. Ba, nie tylko wojsko ale i zagraniczni odbiorcy nie byli już zainteresowani naszymi wyrobami. Kadrze takiej jak ty marzyły się Apacze. Nie byliśmy jeszcze w NATO i nie za bardzo przystawaliśmy do zachodnich państw i standardów. Świdnik próbował zainteresować armie śmigłowcem Sokół LONG i uderzeniowym ale w przypadku tego pierwszego skończyło się wykonaniem modelu który teraz gdzieś tam rdzewieje, a w przypadku drugiego tylko na rysunkach i chęciach. Wyśmiewano przy każdej sposobności Sokoła bo miał rodowód Made in ZSRR. W jednej z gazet o śmigłowcach, samolotach czytam "...siedzieliśmy w tym ptaku..." to był ton pogardy. Następowało rozbrojenie, nieinwestowanie w armię w stopniu minimalnym, bo takim jak ty wiarusom wydawało się, że wojny nie będzie. Liczyły się tylko gaże apanaże, awanse, socjal. Tak więc Świdnik podupadał, podjęto decyzję o jego sprzedaży z myślą o tym, że wejdzie firma zagraniczna, zakład zrestrukturyzuje, a my na tym skorzystamy, otrzymamy technologię, będziemy montować nowoczesny sprzęt itp, itd. Tak więc pracujemy dla Włochów z małymi korzyściami dla nas (o ile wiem robimy kadłuby do śmigłowców, może jakieś części). Można by jeszcze pisać i pisać tylko co to zmieni. Przypomnę tylko, ze kiedy jeszcze inni nie posiadali dronów to już w PZL Mielec próbowano zainteresować wojsko takim sprzętem. Pojawiły się propozycje/rysunki drona z napędem odrzutowym i klasycznym. Wojsko anie ME, ani BE. Były propozycje samolotów Skorpion, Szerszeń ORKA (na bazie IRYDY), Kobra 2000. Trzeba było tylko chcieć coś zacząć w tym kierunku robić ale ważniejsza dla polityków była wyprzedaż wszystkiego co mogło przynosić państwu zyski, a dla was wojskowych jak wyżej napisałem, gaże, awanse... Zniszczyliście IRYDĘ i nie tylko.

ela
poniedziałek, 22 listopada 2021, 15:46

Pod koniec lat 70-tych były nieśmiałe próby produkcji dronów w Polsce. Osiągnięcia były naprawdę duże. Cały program zastopowali Rosjanie. Gdyby nie to dziś bylibyśmy potęgą w tej dziedzinie. Nadal możemy być, skoro kilkumilionowy Izrael jest to czemu nie My? Decyzji politycznych nie ma. A prywatny biznes woli deweloperkę

xXx
piątek, 19 listopada 2021, 15:04

Wszystko było w planach i ... nic konkretnego. Nie czarujmy się. Z rozbawieniem czytam jak wszyscy (poz prawdziwymi specjalistami) boleją nad zniszczoną Irydą. Przecież to była katastrofa i w rzeczywistości (na całe szczęście) nie skończyło się katastrofą, czyli kontynuacja tego projektu. W planach, to były różne rzeczy. Tak naprawdę chodziło o wyciągnięcie kasy i nic poza tym. Mam nie tylko ja, dość nierealnych planów i bajdurzeń o tym jakie to mieliśmy super fabryki i produkty. Otóż NIE mieliśmy i warto to sobie uzmysłowić. Po prostu w czasach komuny świat nam "odjechał". A to co było po 1989r., to były pozostałości po postkolonialnej polityce Rosjan i nic więcej. Głównym zadaniem rządzących było przede wszystkim zduszenie inflacji i postawienie gospodarki na nogi po post kolonialnej rzeczywistości. Kto nie jest w stanie tego ogarnąć i wciąż bajdurzy o super polskiej technologii, temu nic już nie pomoże. Obecnie trzeba sprawnego rządu, który w przemyślany sposób zagospodaruje ogromny kapitał ludzki tkwiący w polskim społeczeństwie, który będzie promował przedsiębiorczość i nowatorskie pomysły. Obecnie mamy do czynienia wręcz z tępieniem prywatnego sektora i promowania "uzwiązkowionych" firm państwowych. Czyli jak w komunie.

kkkk
sobota, 6 listopada 2021, 07:15

Super napisane i jeszcze dodał bym wsk Rzeszow licencjonowany producent silników i przekładni wsk ropczyce turba wsk sedziszów filtry i wsk kalisz hydraulika i automatyka i z tej całości powstawała wtedy iryda ,a silnik w sokole z Rzeszowa miał certyfikaty na całym świecie

w
poniedziałek, 1 listopada 2021, 09:52

bredzisz. Przypomne nagonke polskojezycznych na dostawe do Birmy Mi-2 ( dostarczyl w zamian Bell).Decyzje (posdobnie jak do Miekca i innych zakladów) zapadały w warsiafe a ta była zainteresowana wszystkim tylko nie polskim przemyslem

Lelum
wtorek, 16 listopada 2021, 17:51

Była nawet propozycja śmigłowca Sokół W 3U Salamandra (znajdziesz w internecie) i też upadła, bo wojsko nie było zainteresowane. I tak niszczyło się krajowy przemysł lotniczy.

gnago
środa, 3 listopada 2021, 18:13

bredzisz do Birmy miał iść właśnie sokół, ale jankesi zasugerowali , a nasi służalce potraktowali jako rozkaz. A miał szanse na rynku, brakowało wsparcia finansowego banków czy państwa bo małe kraje biorą uzbrojenie w kredycie za komuny to rozumiano . Styropiany tylko niszczyły

ad wiarus
niedziela, 31 października 2021, 19:53

@Lelum, przykra sprawa, ale nie jestem wojskowym i mniej pretensje do tych, którzy to niszczyli /zgodnie z zasadą - winien ten, kto odniósł korzyści/. Polacy tego nie niszczyli i nie cytuj ruskiej prasy.

Adam
piątek, 22 października 2021, 17:58

Najpierw należy ich rozliczyć z AW101 który też miał być produkowany w Polsce

jak by
piątek, 29 października 2021, 23:29

Jak by podpisali kontrakt na 50 sztuk to pewnie były by produkowane w Polsce... hehehe.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:16

A ten w kółko swoje. Miał pochodzić z PZL Świdnik i jest, PZL Świdnik jest dostawcą. Wykonuje tez główne elementy struktury. Nikt nigdy nie deklarował nawet montażu ostatecznego w Świdniku.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:30

No więc skoro Świdnik dostał zamówienie na AW101 to teraz czas kupić BlackHawki z Mielca

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:02

A dlaczego ma tak byc, oprócz twego obwieszczenia. Dlaczego ma zostać pozyskany co najmniej słabo spolonizowany S-70i, zamiast znacznie spolonizowanego AW-139 lub AW-149? Znasz zadania do realizacji dla śmigłowców wielozadaniowych w SZ RP? Pokaż analizę koszt-efekt dla rozwiązania 7 ton (Aw-139), 8,5 tony (AW-149) i 10 ton (S-70i/UH-60M). Wykaż, że zakup S-70i w miejsce W-3 i Mi-2 będzie właściwszy niż AW-139/AW-149 lub może także Mi-17, czy nawet Z-18/Z-20 albo NH-90 czy H-215/H225. Czas start, koledzy z Defence24.pl zapewne chętnie opublikują twój artykuł (jeżeli będzie miał sens). Myślę, ze wszyscy czekamy na twe światłe opracowanie, powodzenia. p.s. Nie zapomnij dodać wartości kwot o których tak chętnie piszesz, w końcu trudno opracować koszt-efekt bez wielkości nakładów.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 02:50

Dlatego że Świdnik już dostał zamówienie na AW101. Poza tym skoro mamy już BlackHawki to nie ma sensu wprowadzać na uzbrojenie AW139 ani AW149, które są za duże i za drogie na następcę Mi-2. Następcą Mi-2 powinny być małe i tanie śmigłowce takie jak Airbus H145M, MD 969 Combat Explorer lub Bell 429M.

say69mat
piątek, 22 października 2021, 10:10

Na czym ma polegać zasadnicza różnica pomiędzy MH139 produkowanym przez koncern Boeinga na rzecz USAF, a AW139M produkowanym prze koncern Leonardo na rzecz SZRP??? Oczywiście chodzi mi o kluczowe różnice techniczne, wykraczające poza nazwę producenta śmigłowca ;))) Być możeee różnica sprowadza się wyłącznie do zadań, które mają wykonywać. Ponieważ teatr operacyjny MH139 jest zastrzeżony wyłącznie do terytorium USA. Gdzie - całkiem przyzwoity śmigłowiec - nie jest w stanie zderzyć się z przypadłościami teatru operacyjnego obejmującego terytorium naszego kraju. Po drugie, jeżeli AW139M wykorzystuje zastrzały i wsporniki służące do montażu systemów uzbrojenia. Gdzie jest miejsce na wyciągarkę, będącą kluczowym elementem konstrukcji MH139???

Davien
wtorek, 26 października 2021, 07:56

Say, po pierwsze MH-139 powstał pod konkretne wymagania US Army jako maszyna do ochrony baz strateicznych i przewozu wojska, po drugie nikt, podobnie jak UH-72 nie lanuje i nie planował uzywac go na I linii gdzie Stany mają tysiace UH-60 w róznych wersjach.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:18

Ale jak sam pisałeś w jednej z ostatnich dyskusji UH-60 nie służą do przewozów desantu na pole walki, czyli wg ciebie tez nie służą na I linii?

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:50

Przecież Boeing oferuje MH-139 w programie Perkoz

say69mat
wtorek, 26 października 2021, 07:38

Jeżeli MH138 Grey Wolf jest efektem zakupu licencji przez amerykański koncern praw do produkcji na rzecz USAF zaprojektowanego przez AW/Leonardo śmigłowca. Jakim cudem Boeing ma mieć prawo do sprzedaży śmigłowca Boeing MH139 na rynki, na których - siłą rzeczy - będzie konkurować z AW139???

Davien
poniedziałek, 8 listopada 2021, 13:52

Takim samym jak AW139W ze Świdnika ma być z prawem sprzedaży za granicę

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:20

Tak dla ścisłości, to MH-139 jest wspólną ofertą LDH i Boeinga. Powstaje w zakładach LDH w Filadelfii, a nie w jakichś zakładach Boeinga.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 02:51

U nas startują osobno, Boeing z MH-139 a Leonardo z AW139W

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:34

Jak na razie to nikt z niczym nie startuje, bo program Perkoz zawieszono bezterminowo.

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 15:49

Prawem zawartej transakcji handlowej. Ja chciałbym się zapytać jakim cudem sprzedano za bezcen zakłady mające 25% praw do tej konstrukcji?

nielot
piątek, 22 października 2021, 09:16

Nie oczekujmy, że ten czy inny helikopter będzie idealny i spełni wszystkie nasze marzenia, a jednocześnie będzie tani jak samochód. Być może ta maszyna jest w sensie bojowym w średniej klasie, ale i tak dużo lepsza niż muzealne Mi-2, których się powinniśmy pozbyć jak najszybciej. To tak jakby się zastanawiać, czy warto zamienić starą Syrenkę (samochód, bo Mi-2 pochodzi z czasów gdy jeszcze były produkowane Syrenki) na nowego Fiata Tipo lub Fiata Freemont. A najgorsze jest te ciągłe analizowanie i szukanie dziury w całym. A czas płynie. Powinniśmy wkrótce zamówić np. 16 sztuk AW-139, a gdy dostarczą sprawnie i bez uwag technicznych, na czas, to pod koniec dostawy za kilka lat, można zamówić 2 grupę 24 sztuk. Tak by mieli motywację działać szybko i sprawnie.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:01

Nie ma sensu ich zamawiać bo 16 sztuk AW139 kosztuje tyle co 48 sztuk Airbus H135M lub 48 sztuk Bell 429M

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:24

Jak widać z twoich postów wielu dyskusja chyba płacą ci za lobbowanie tych produktów. Prosiłem już cię kilka razy wykaż, że ta cena jest 3 razy wyższa. Twoja deklaracja to stanowczo za mało. Z racji oczekiwanego wyposażenia standardowy H-135 lub Bell 429 musiałby kosztować sporo poniżej 2 mln euro, brak co najmniej tony masy startowej do realizacji zadań pomijam.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:31

Porównaj ceny H-135 dla Ukrainy i BlackHawków dla Słowacji

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:08

Porównaj ceny Fiata Pandy z ciągnikiem siodłowym Volvo - sens jest mniej więcej taki sam. A skoro to poruszasz to ile MSW Ukrainy płaciło za owe H-135, mniej niż 2 mln euro, czy kilka razy więcej? A żadnego wyposażenia zadaniowego wymaganego w wojsku one nie mają. A zapomniałem, H-135 z wyposażeniem jak na słowackich UH-60M może mieć kłopot z oderwaniem się od ziemi, bo jak nie daj boże, jeszcze dołożę do tego wymagane elementy systemu uzbrojenia i nawet lekkie i szczątkowe opancerzenie to już na pewno się nie podniesie. Czekam i tu na dogłębną analizę zdolności i kosztów obu wymienionych przez ciebie śmigłowców, w końcu sam je zestawiasz..

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 12:49

Perkoz to ma być Fiat Panda

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:36

A może jednak Fiat Tipo, by pozostać przy samochodach fiata? Poprzednie ustalenia zawiesił bezterminowo sam MON, bo nie wie co i po co (poza zyskiem wyborczym dla PiS ze Świdnika) chciał uzyskać.

Juras
piątek, 22 października 2021, 06:15

Oferta, bo to jest oferta dla programu “Kruk” , byla by i bardzo dobra gdyby dolaczono do AW139 , AW249 i zrobiono z nich rodzenstwo na wzor Vipera i Venoma …?

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:02

Niezbyt bo do Kruka najlepszy jest AH-64E Guardian

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:26

Dlaczego musi to być AH-64E? AW-249 zrealizuje praktycznie wszystkie zadania jakie realizuje strażnik AH-64E. A przewagi radaru AH-64E widać po problemach koreańskich.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:31

Dlatego że AW-249 nie istnieje

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:13

I tu się mylisz - już istnieje (bo jest w produkcji), choć jeszcze nie jest skończony i oblatany. Ale w końcu wszystko co ma być nowe i nowoczesne nie może istnieć równolegle ze swymi poprzednikami przez cały okres ich istnienia. Następcy UH-60 oraz AH-64 też jeszcze nie istnieją, jedynie pierwsze demonstratory przewidywanych technologii. Nie ma nawet statków powietrznych z Y z przodu, czyli pierwszych podejść do późniejszych produkcji seryjnych. Tyle, że choć ich nie ma, to własnie teraz jest najlepszy moment by wejść do ich programów.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 02:52

Projektowanie to nie produkcja

kamyl
czwartek, 21 października 2021, 22:19

Nie wiem do czego taką krowę wykorzystać? (Ok. 7 ton) Ani to typowy transportowiec, ani śmigłowiec uderzeniowy. A lot to sporo kosztuje i serwis. Sama cena powala 12 mln ( połowa Abramsa)

Kos
niedziela, 24 października 2021, 20:04

Czyli lepszy byłby aw159 w wersji lądowej? Ktoś wie jaka jest różnica w cenie?

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:47

AW159 jest 5 razy droższy od H145M

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:27

Udowodnij to, że lądowa wersja AW-159 jest 5 razy droższa.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:31

Sprawdź ceny dla UK

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:19

Pomijając co w upublicznionych umowach wchodzi w strukturę kosztów poszczególnych ofert, to z czym mam je porównać dla H-145M. Jakimi ppk AKTUALNIE dysponuje sprzedany gdziekolwiek H-145M - bo wg mnie aktualnie żadnymi? Pogadamy jak choć trochę podobnie wyposażony H-145M się pojawi. Biorąc pod uwagę ceny jego cywilnej wersji dla Ukrainy tanio nie będzie. Tanio nie było nawet na wersji specjalnej dla szwabów, a tam jest zawsze 1/3 taniej niż na eksport.

Adam
środa, 10 listopada 2021, 13:46

Spike ER2

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:38

Jak na razie nie zakończono badań jakichkolwiek Spike na H-145M (a tym bardziej H-135M).

zibi
czwartek, 21 października 2021, 19:57

Hmm, Włosi proponują nam swój śmigłowiec, który ma być robiony w należącym do nich zakładzie, wmawiając jednocześnie że to nie ich a nasz będzie, nie ma to jak dobry marketing....

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 15:51

Kadłub został zaprojektowany przez Świdnik, więc to był "nasz" śmigłowiec do momentu gdy praw do niego nie sprzedano z zakładem.

Davien
czwartek, 28 października 2021, 12:14

Nie, to był smigłowiec włosko-brytyjski a Świdnik zwyczajnie dostał zamówienie na opracowanie jednego z elementów i tyle.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:23

AW-139 miał być śmigłowcem brytyjsko-włoskim (a właściwie amerykańsko-brytyjsko- włoskim) ale brytole nie wyrazili zainteresowania, a Bell się wycofał z projektu. Stąd projekt kadłuba i oprzyrządowania wykonał Świdnik. Ale nie był to tylko projekt jednego z elementów jak uważasz, a praktycznie całej struktury siłowej śmigłowca. I faktycznie był świdnicki do czasu sprzedaży Świdnika Włochom.

Dropik
piątek, 22 października 2021, 08:46

ty chciałbyś żeby był państwowy . Socjalizm ciągle w głowach Polaków

bc
czwartek, 21 października 2021, 19:47

Wystarczająco dobry następca Mi-2 a być może i Sokoła. Do tego szansa dla Lubelszczyzny na coś więcej niż agroturystyka i rolnictwo.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:03

Zdecydowanie za duży i za drogi na następcę Mi-2 i Sokoła

Davien
wtorek, 26 października 2021, 07:59

Adam, skończ juz kłamać. Sokół to maszyna klasy 6,5 tony tak samo jak AW139 .

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:18

No i to pokazuje że śmigłowce AW139 będą nam potrzebne dopiero za 20 lat jako następca Sokołów. Teraz potrzebujemy następcę Mi-2 czyli coś małego i taniego jak AW109M, H135M, Bell 429M, MD 969 Combat Explorer.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:27

Do czego nam następcy Mi-2 poza szkoleniem? Zatem ile ich potrzebujemy, od biedy 10-12 szt. Jednak poczytaj ogłoszenie o dialogu technicznym na stronach IU MON, części zadań nie zrobisz na 4 tonowej "pchełce". A przy aktualnym podejściu do Sokołów przez Leonardo wraz z PW Rzeszów, a przede wszystkim MON, to Sokołom zostało kilka lat, a i to tylko Anakondom i SAR, które ostatnio były modernizowane. Reszta nie ma od lat przeprowadzanych remontów.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 02:59

Spokojnie zadania te zrobi Bell 429M w konfiguracji takiej jak dla Australii.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:41

A dlaczego nie AW-119 w konfiguracji jak dla USA? Bądź poważny, 429 to maleństwo zarówno gdy chodzi o potrzeby udźwig, jak i przestrzeń ładunkową, a nawet zapas energetyczny (zreszta jak i 119, czy 135 i 145).

gnago
czwartek, 21 października 2021, 19:39

ee zamiast tego braka moralnego wolałbym coś znacznie nowszego wołają toto defiant czy valor

Polak Akrobata
czwartek, 21 października 2021, 11:27

Tak czytam czytam i myślę skąd wy takie bzdury bierzecie.... To że u Ruskich mają wersję cywilną nic nie znaczy, bo jest różnica między wersja cywilną a wojskową. Aw139 jest praktycznie w pełni produkowany w PZL Świdnik, poza granicami kraju montowane są silniki i inne tego typu. Przestańcie gadać że w przypadku zakupu żadna kasa nie zostanie w Polsce. Nie mówię tu o wypłatach dla pracowników, ale jest dużo firm polskich działających w kooperacji z PZL Świdnik i pozostałymi podmiotami grupy Leonardo. A że PiS obiecuję to nie ma co ich słuchać. Bo w Świdniku obiecują że kupią 100 maszyn, jadą do Mielca i kupują wersję cywilną, w dodatku maszyny które nie dość że nie są konstrukcyjnie przystosowane do działan wojskowych to jeszcze wycofane z użytku. Także włączcie myślenie ;)

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:04

Skoro jest już produkowany to jego zakup nie przyniesie żadnych inwestycji

LOL
piątek, 22 października 2021, 14:54

Kolejny któremu się wydaje, że kadłub to "prawie cały śmigłowiec". To teraz wbij sobie do głowy, że produkcja kadłuba to praktycznie najprostsza rzecz przy produkcji śmigłowca, a jej udział kosztowy w cenie gotowej maszyny, nie przekracza 7-8%.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:33

Ale bez kadłuba trudno jest wyprodukować śmigłowiec. Wyposażenie i silniki do śmigłowców wszystkie większe firmy kupują na zewnątrz, czasem w ramach koncernu lub grupy kapitałowej. Świat nie jest taki prosty, a zależności produkcyjne bardziej złożone niż porównanie suchych liczb.

Alf
środa, 17 listopada 2021, 18:09

LOL ma rację. Kadłub to tylko 10% do max. 25% kosztu śmigłowca. Głowny składnik to napędy i awionika. Oczywiście koszt tzw. wyposazenia specjalnego może zmienić proporcje składników kosztowych. Nie mylić śmigłowca z szybowcem, gdzie tzw . płatowie to 95% ceny.

Darek
czwartek, 21 października 2021, 14:45

Wycofany z użytku to nasz rozum a przestarzałą i już nie używaną wiedzę, tak odpowiem na twoje wynurzenia.

Dropik
czwartek, 21 października 2021, 11:20

moze i fajny i znalazlby zastosowanie ale na taksówke dla kawalerii powietrznej to za mały. Powinno byc coś wiekszego niz BH , a nie mnejszego

Chyżwar
piątek, 22 października 2021, 21:51

Żeby było więcej strat? BH jest ok. Chcesz coś większego do specjalnych zastosowań? To jest Chinook na przykład. Albo CH-53K King Stalion. Twoi Niemcy nie wiedzą który z nich wziąć.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:05

Wręcz odwrotnie, na następcę Mi-2 powinno być coś mniejszego i kilka razy tańszego jak Airbus H135M czy Bell 429M

Wizjoner
czwartek, 28 października 2021, 20:34

Poniekąd masz rację tylko... Mi 2 to był koń roboczy i taka byłaby jego rola w czasie wojny. Te które proponujesz są takie jakieś delikatne, jak panienka w zwiewnej spódniczce.

Autor
czwartek, 21 października 2021, 00:45

Chińczycy jednak mają łep na karku w przeciwieństwie do Polaków, podczas transformacji ustrojowej pozwalali na wejście zagranicznej firmy jedynie na zasadach JV, połowa dla nas połowa dla was. Zyski pół na pół, pełny wgląd w technologie. A jak nie chcecie produkować to dziękujemy i do widzenie z naszego kraju. A w Polsce? Nie dość że przejęli całą fabrykę za drobniaki to jeszcze nas szantażują że nie będą produkować. Polska niestety to jest państwo kolonialne.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:37

W Polsce JV powstawały jeszcze w latach 70 - poszukaj. By nie drażnić starego wielkiego brata kapitalizmem były to tzw. firmy polonijne - kto chciał tu inwestować wybierał klienta z polskimi korzeniami i robił z niego słupa. Praktycznie upadło to w wyniku "pro polskich" sankcji Regana i Żelaznej Damy

Stryj Helmut
piątek, 22 października 2021, 12:42

Generalnie tak, ale jednak obietnica chińska jest większa. Ogromny rynek. Polska to dobra ale mała działeczka. Stąd Chiny wydawały się mieć przewagę. Ale też miały i plan.

Victor
czwartek, 21 października 2021, 14:22

No faktycznie niepotrzebnie ten Mielec oddaliśmy Amerykanom.

Autor
czwartek, 21 października 2021, 19:29

Nie ma się z czego cieszyć że jesteśmy tania siła robocza we własnym kraju pracując na amerykańskich milionerów. To jest ślepa uliczka.

Davien
piątek, 22 października 2021, 07:57

Ciekawe podsumowanie Rosji, dawno takiego nie czytałem:)

Extern
czwartek, 21 października 2021, 17:57

Z prawdziwej fabryki robiącej samoloty dyspozycyjne i rolnicze (szczególnie te drugie udane i znane na świecie) zrobili zakład blacharski bez żadnego potencjału projektowego. Owszem coś tam się produkuje na przysłanych matrycach i z przysłanych części, jednak to tylko odtwórstwo. Nie mogę wyjść z podziwu jak Czesi obronili swoje Aerowodochody. Gdy zobaczyli że Amerykanie niszczą potencjał twórczy tych zakładów, to przy pomocy własnego rządu i jednego zapisu w umowie odebrali swoją fabrykę i dziś dalej produkują i projektują własne samoloty.

Davien
piątek, 22 października 2021, 08:00

Extern, znowu zmyslasz. Mielec proukuje smigłowce S-70i i M28 Skytruck. A co do Aero Vodochody to niec nie odebrali tylko Boeing sprzedał ta firmę spółce kontrolowanej przez czeskich komunistów i zarejestrowanej na Cyprze.

Extern
sobota, 23 października 2021, 00:24

Odebrali. Ponieważ Boeing nie wywiązał się z zapisów umowy jaką podpisał gdy wchodził w spółkę, Rząd Czeski wyliczył swoje straty na miliard koron, czyli tyle za ile Boeing kupił udziały w zakładzie i następnie odkupił ich udziały za 2 korony. Dopiero potem sprzedał zakłady temu słowacko-czeskiemu funduszowi Penta. Co do Mielca to racja, ciągle produkują M28 Skytruck, tyle że tak jak pisałem szans na zaprojektowanie w tym zakładzie jakiejś nowej maszyny już nie ma.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:10

Nie panei Extern. Boeing sprzedał Aero Vodochody za 5 mld koron co łatwo sprawdzic i nei rządowi Czech ale firmie z Cypru( tam jest zarejestrowana Penta.) Wiec bez bajek proszę, bo czeski rząd nic nie mógł ot tak odkupic bez zgody Boeinga. A ten sprzedał bo Aero Vodochody poniosły klapę choćby z najnowszym L159 ALCA, były gigantyczne plany a co wyszło? Aha, kiedy to Mielec zaprojektował od poczatku jakis polski samolot czy smigłowiec? Bo nawet Bies, czy Iskra to nie Mielec projektował. Jedynym który mozna tak nazwac to M26 iskierka, powstała z liczbie 9-ciu sztuk.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:41

Jeszcze raz - musiał sprzedać Czechom na czeskich warunkach bo tak sprawnie Czesi sformułowali umowę. Zobacz z aile kupił i za ile sprzedał.

tagore
środa, 20 października 2021, 21:47

Polskie zakłady ?Dobry żart.Wsparcie tych zakładów dla polskich śmigłowców obecnych na uzbrojeniu to kpina w żywe oczy.

Draniu63
środa, 20 października 2021, 20:48

Nie bardzo rozumiem. Czy ten śmigłowiec miałby zastąpić śmigłowce szturmowe, transportowe lub łącznikowe, które? Po pierwsze czy ten śmigłowiec uczestniczył w jakimś konflikcie zbrojnym i po drugie czy śmigłowiec wielozadaniowy może zastąpić któryś z wyżej wymienionych? Jeszcze jedno pytanie: Czy ten śmigłowiec będą serwisować inne zakłady lotnicze np. Warszawa czy Łódź, czy znowu tylko PZL ŚWIDNIK...

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:44

Znowu to samo: "czy ten śmigłowiec uczestniczył w jakimś konflikcie zbrojnym " - czyli co, nie kupujemy bo nie uczestniczył w konflikcie, czyli nie robimy nowego bo tez nie uczestniczył w konflikcie. Podpowiedzcie ruskim, jankesom, chinolom, ze tylko to co uczestniczyło w konfliktach można kupić - jak was posłuchają to wreszcie będzie pokój, albo napier...ka na maczugi, bo te są wielokrotnie sprawdzone w walce.

Pol
środa, 20 października 2021, 20:46

A teraz popatrzmy odwrotnie zero okrętów podwodnych kraj z dostępem do można to parodia .Rosjanie w tym momencie mogą czerpać informacje że światłowodów na dnie Bałtyku.A kłócący się idioci nie widzą, swojej słabości a dane oddają na tacy .Nawet dane o zapasie gazu w kraju mogą nas kosztować tyle co 1000 okrętów podwodnych jak cała sieć wodociągowa w zimie zamarznie i się rozszczelni .Rozsadzicie ten kraj od środka bez wojny.

Kazik
czwartek, 21 października 2021, 08:05

Rosjanie nie muszą wysyłać okrętów podwodnych do podsłuchiwania. Wystarczy że podrzędny hakerzyna włamie się na prywatne skrzynki rządzących i mają wszystko podane jak na tacy. Tu jest problem.

Darek
czwartek, 21 października 2021, 14:47

Taaaa albo, że Rosjanie napiszą co chcą aby było napisane i reszta będzie to powielać jako prawdę objawioną nawet bez włamywania się do skrzynek….

Kazik
czwartek, 21 października 2021, 17:31

Tiaa, jakoś nikt nie zaprzecza tym publikacjom a wszystko co zostało opublikowane tylko potwierdza, że nie jest to wymysł ruskich. Potwierdzają też to zdjęcia z konferencji prasowych różnych ministrów, że do nie dawna używali gmail-a oraz komunikatorów ogólnodostępnych.

rozczochrany
środa, 20 października 2021, 20:31

Powinien być serwisowany w WZL. Serwis, dokumentacja serwisowa, kody serwisowe, oprogramowanie pod kontrolą państwa polskiego i wojska. Jak Włosi serwisują Sokoły mamy doświadczenie. Łaskę robią, że przeprowadzą modernizację czy naprawią awarię maszyny nawet w czasie pokoju.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:47

Rozumiem, że S-70i także, F-16 także, F-35 także itd, itp - zawsze z przekazaniem kodów i innymi bezsensami. A co do owej łaski, to to LDH robi to wszystko aby zniszczyć Sokoły. Nie mniej MON chętnie i sprawnie im w tym pomaga.

Pio
środa, 20 października 2021, 20:08

Świdnik to nie Polska firma tylko Włoska. Zakłady lotnicze w Łodzi to jest jedyna Polska firma w sferze helikopterów.

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:50

Zgodnie prawem RP firma zarejestrowana w Polsce i działająca wg polskiego prawa jest firma polska bez względu na to kto posiada jej kapitał. Najwyżej jest to firma polska z udziałem kapitału zagranicznego: większościowym jak przy 80% dla LDH w Świdniku lub z całkowitym jak dla 100% dla LM w Mielcu, czy dla Airbusa na Okęciu.

kula11
piątek, 22 października 2021, 00:45

A co tam produkują?

Extern
czwartek, 21 października 2021, 12:01

A Opel jest firmą Niemiecką czy Francuską?

bc
czwartek, 21 października 2021, 19:59

Aktualnie to już nawet Francusko-Włosko-Amerykańską.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:11

PZL Świdnik to polska firma z wiekszościowym włascicielem zagranicznym

konsul
środa, 20 października 2021, 19:56

100% Polska itd. Wystarczy chociaż 50% to i tak będzie sukces, ale zgoda i szkolenie na 100% serwisu w WZL i samodzielne modyfikacje.

lol
środa, 20 października 2021, 19:06

Za 40% udziałów i pierwszeństwo w pierwokupie tej firmy. Być może ostatni aspekt jest.

Tata Muminka
środa, 20 października 2021, 19:01

To nie będzie nasze. No my nic swojego nie możemy mieć przez ten zastany rząd PiS i PO

Tata Muminka
środa, 20 października 2021, 19:00

Napewno nie będzie nasz, bo my swojego nic nie możemy mieć przez ten zastany rząd PiS i Po

Artur
środa, 20 października 2021, 18:32

Mam pytanie ile śmiglowcow wyprodukowano w Świdniku w 2020 roku?

mirus
czwartek, 21 października 2021, 07:59

Równe zero.

PL
środa, 20 października 2021, 18:08

Program PERKOZ w postaci AW139. Zamienniki MI-8 / MI-17 to S70i. W MW RP monotyp w postaci AW101. O KRUKA niechaj powalczą jankesi z AH64E vs włosi z AW239. Tu niech zwycięży lepszy. Ewentualne śmigłowce ciężkie to CH-47. I to wszystko.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:07

Perkoz powinien być lekki i tani jak Airbus H135M albo Bell 429M

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:52

Perkoz powinien być zdolny do wykonywania stawianych przed nim zadań, najlepiej jeszcze optymalny kosztowo. A jak zadania wymagają CH-53K lub Mi-26 to powinien nim byc Mi-26 lub CH-53K. I tyle.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:34

5 żołnierzy desantu lub 1000 kg ładunku to nie są zbyt wymagające zadania

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:32

Jak na H-145M z uzbrojeniem są (nawet z 5 łopatowym wirnikiem).Po typowym w Polsce zestawie wyposażenia i lataniu z węzłami uzbrojenia nie ma szans by je spełnił. A pozostałe wymagania zawarte w ogłoszeniu o dialogu? Wymagane wyposażenie rozpoznawcze, stanowiska dowodzenia? To dotyczy dostawy śmigłowca jednego typu, a nie różnych do różnych zadań.

Adamadam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:01

Ale wymagania mówią o jednym lub drugim, a nie wszystkim jednocześnie. Stad wystarczy demontowalne wyposażenie takie jak w Bell 429M

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:43

Problem w tym, ze wymagań na Perkoza nie ma i nie było, poza tym co upubliczniono. A z tego nie wynika nic. A Bell 429M może i w niektórych zadaniach policyjnych się sprawdzi, ale na tym koniec.

zibi
czwartek, 21 października 2021, 20:11

Zamiennikiem Mi8/17 to mógłby być ale S-92, zaś S70i mógłby być następcą Sokoła..., wygooglaj sobie na początek chociażby podstawowe parametry tych maszyn jak wielkość, udźwig itp i dopiero wtedy porównuj....

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:54

No to porównaj na początek maksymalne masy startowe: W-3 to 6,4 tony, S-70i to praktycznie 10 ton, a Mi-17 to praktycznie 13 ton. Fakt wszystkie są takie same, nie ..., o k..a nie! To nie pieprz głupot.

Dropik
piątek, 22 października 2021, 12:03

nikt praktycznie s92 nie uzywa. nie warto. lepiej ch47 . te beda dłużej w eksploatacji i będą modernizowane. Ale tematu nie ma.

Dropik
czwartek, 21 października 2021, 10:56

aw101 , drożej sie nie dalo , a przy tym gorzej :P

K.
czwartek, 21 października 2021, 09:36

S70i jest za mały na następcę Mi8 . Doświadczyli tego jako pierwsi policjanci .

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:16

S-70i na zamiennik MI-8/17 sie nie nadaje, nie ma wymaganych wersji specjalnych, AW139 dla Perkoza jak najbardziej zwłaszcza przy tych warunkach. Kruk to zapewne AW49 bo warunki miały byc podobne do AW139. Jak nie to AH-64E. Co do ciężkich maszyn to istotnie Chinook chyba najlepszy.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:08

AW139 jest za duży i kilka razy za drogi na Perkoza. Kruk to zdecydowanie AH-64E Guardian.

Davien
czwartek, 28 października 2021, 12:20

Ech ile mozna.... AW139 pasuje idealnei na Perkoza w przeciwieństwie do tych łupinek co proponujesz. kruk to AW249 bo ma tez powstawać w Polsce AH-64 na drugim miejscu.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:37

AW139 nie pasuje bo jest za duży i zbyt drogi by przenosić 5 żołnierzy lub 1000 kg ładunku. AW249 z kolei odpada bo nie istnieje

ciekawy
piątek, 29 października 2021, 07:50

AW139 jest idealny bo przewozi WIĘCEJ niż 5 żołnierzy i WIĘCEJ niż 1000kg ładunku - czego wymaga program Perkoz.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:02

Nie jest idealny, bo kosztuje trzy razy więcej od śmigłowców które tyle przenoszą

Gnom
środa, 27 października 2021, 22:54

A "Kopernik była kobietą ..."

:)
czwartek, 21 października 2021, 00:24

Dlaczego s70? Przecież to nawet radaru niema, o noktowizji, czy możliwości przenoszenia uzbrojenia już nie wspomnę.

Dudley
środa, 20 października 2021, 23:05

Przynajmniej porównałeś MTOW Mi2 z AW139? Chcesz zastąpić śmigłowiec 3,5t przez 7 tonowy? To po co się rozdrabniać? Idźmy w monotyp i od razu kupmy S70i, a że będzie drogo w zakupie i jeszcze drożej w eksploatacji to betka. Kto bogatemu zabroni? Skoro trzeba zastąpić lekkie śmigłowce służące do szkolenia, jako łącznikowe lub patrolowe, to nie kupuję się śmigła 2x cięższego bo to nie ma uzasadnienia. Na dobrą sprawę najbardziej pasuje do tej roli H145 z wyposażeniem Hforce Czyli takie jak kupili Węgrzy, Serbowie czy Niemcy. W niektórych aplikacjach może nawet zastąpić większe W3 jak np MEDEVAC czy SAR

Davien
piątek, 22 października 2021, 08:04

Dudley a pan chce na odwrót zastepować smigłowiec 6,5t jak Sokół maszyną klasy 3,5-4t.

Dudley
piątek, 22 października 2021, 14:24

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież jasno napisałem że mogą zastąpić W3 tylko w niektórych zadaniach, i podałem konkretne przykłady w których jest wykorzystywany W3 , a specyfika zadań nie wymaga śmigła o tak dużym MTOW. Czy to takie trudne do zrozumienia?

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:15

Dudley, podobnie jak zastapia Mi-2 w takich zadaniach jak szkolenie ale nie będzie odpowiednika Mi-2 URP ale raczej odpowiednik Głuszcza. A co do zastosowań to maszyna 6,5 tony do zadan patrolowych tez jest lepsza od tej 3,5 tony , zobacz do czego MH139 uzywaja Amerykanie. Do tego AW139 zabierze wiecej wyposazenia biż taki H145M To ąz tak ciezkie do zrozumienia?

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:41

Nie stać nas by szkolić pilotów na AW139 kiedy nawet w UK do takich zadań służą H135, a w USA kupili AW119 pod oznaczeniem TH-73

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:34

A pozostałe zadani z ogłoszenia o dialogu na Perkoza?

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:04

Wykona je bez problemu zarówno H135M jak i Bell 429M lub MD 969 Combat Explorer

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:45

W dowolnej grze i owszem, w realiach pola walki - widać po zamówieniach w USA.

Toudi
środa, 20 października 2021, 22:33

Logistycy na pewno cię pokochają...

Lotnik
środa, 20 października 2021, 17:53

Braaaaać!!!!!

rtx
środa, 20 października 2021, 17:09

Ciekawy deal. Leonardo zainwestuje offset we własne zakłady, nie przekaże żadnych kompetencji WZL-om, cały serwis ma się odbywać w Świdniku. Co więcej. Wszystkie efekty badań i rozwoju, parametry integrowanego polskiego uzbrojenia staną się wiedzą właściciela Świdnika. No i jeżeli Włosi mają integrować Spike jak robili to z Hitfistem to tym bardziej dziękujemy

codybancks
środa, 20 października 2021, 16:36

AW139 zamiast Sokoła W-3, który już jest z minionej epoki !!! Wyposażenie w te zasobniki , owszem ale chyba brakuje karabinu Gatlinga w zestawie !!???

Wsa
czwartek, 21 października 2021, 10:05

I co najmniej dziala 200mm.

LMed
środa, 20 października 2021, 15:43

Swoją drogą, jak można było odpuścić tę firmę Włochom za bezdurno. I "jacyż to szatani byli tam czynni"? W podejściu do Bumaru widać podobne odrętwienie decyzyjne zresztą.

bc
czwartek, 21 października 2021, 20:07

Trzeba się cieszyć że "szatani"nie zaorali Świdnika dosłownie do fundamentów jak położoną kilka kilometrów obok odlewnię w Lublinie dopiero co zbudowaną na Włoskiej licencji.

Toudi
środa, 20 października 2021, 22:35

Odpuścili 60 000 firm i nie tylko Włochom...

zibi
czwartek, 21 października 2021, 20:45

Było brać jedną z tych 60 tysięcy firm i rozkręcić interes, na przykład na nowe śmigłowce.....

A beło to tak
środa, 20 października 2021, 19:53

Jak? Ano tak. Wojsko nie było specjalnie zainteresowane krajowymi wyrobami i marzyło o Apaczach. Nie było zamówień, nie było produkcji ale była moda na radosną wyprzedaż naszych zakładów pracy, by likwidować dziury budżetowe. To były jednorazowe krótkotrwałe zastrzyki finansowe. A zatem... zakład sprzedano pomimo chęci opracowania i produkowania Sokoła LONG oraz śmigłowca typowo uderzeniowego.

Extern
czwartek, 21 października 2021, 12:12

Jak sprzedawano Świdnik ta firma produkowała i co roku przynosiła zysk do budżetu. Sprzedano firmę która właśnie opracowała nowy typ śmigłowca SW-4. W układzie Warszawskim Polacy mieli dwie lotnicze specjalności produkcyjne: samoloty rolnicze i właśnie śmigłowce. Pod zarządami styropianowych władz, dziś z tego potencjału wypracowanego przez naszych ojców nie zostało prawie już nic. Czesi byli mądrzejsi, to co mieli najlepszego, zachowali dla siebie.

A beło to tak
poniedziałek, 1 listopada 2021, 21:35

Niestety, kiedy sprzedawano Świdnik to chylił się on ku upadkowi. Sprzedaż miała być ratunkiem dla zakładu.

zibi
czwartek, 21 października 2021, 20:44

Jak sprzedawano Świdnik to prawie nic już tam nie produkowano. Kolejnych Sokołów nie zamawiała już nawet nasza armia, bo przecież ile ich mogła nazamawiać? Podobnie z SW-4, trochę wzięło wojsko do szkolenia, za granicą nie wzbudził większego zainteresowania. Potęga Świdnika wynikała z politycznej decyzji które zapadła w Moskwie o ulokowaniu tam produkcji Mi-2, był to jedyny zakład, który za czasów układu warszawskiego budował jedyny lekki śmigłowiec jaki wtedy był w bloku wschodnim. Upadł układ warszawski to i upadł na nie rynek. A później państwowy moloch w którym co wybory wymieniano zarząd i żył z zastrzyków od Mon-u nie miał szans na przterwanie. Sprzedano go zatem, chociaż lepiej byłoby na przykład wejść z kooperację jako udziałowiec z którymś z zagranicznych producentów oferując w zamian całkiem spory rynek krajowy zbytu - wymiana wszystkich posowieckich maszyn łącznie z sokołami, , ale to przerasta już niestety naszych tak zwanych polityków....

Gnom
środa, 27 października 2021, 23:01

Podobnie jak w Mielcu, do jego sprzedaży MON nie zamawiał nic, kilka dni po sprzedaży zamówił za 900 mln złotych (po awanturach politycznych zredukowane do 600 mln). Za Mielec rząd RP wziła mniej niz 250 mln. Boski interes za czasów PiS. W Świdniku rząd RP przestał zamawiać, a i to co wcześniej zamawiał płacił za wykonaną robotę, czyli Świdnik musiał brać kredyty by to realizować. Tylko sprzedał włochom Świdnik za 340 mln złotych, od razu zamówił tam śmigłowce i prace za ponad 340 mln złotych i od razu dokonał przedpłat w prawie 100 wartości. Tym razem było to PO. Tak to politycy w Polsce dbają o interes narodowy i państwowe firmy. Dane do sprawdzenia w necie i archiwach.

LMed
piątek, 22 października 2021, 06:20

To ostatnie to klucz. I aktualne mocno.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:18

Sokół LONG padł zanim sprzedano Świdnik, podobnie te wersje uderzeniowe.

Gnom
środa, 27 października 2021, 23:04

Sokó Long wersja uderzeniowa (nomen omen Jastrząb) padł za czasów rządów ... Jana Olszewskiego i Antoniego M. i następującego po nim Waldemar P. w roku 1992/1993 pomimo zainteresowania ówczesnego Sz Gen WP.

h
środa, 20 października 2021, 19:08

Bumar liczył tylko na kroplówkę. Nawet starych teciaków nie mogą modernizować. Tam tylko związkowcy doją firmę i nic więcej. Gdzie eksport??? Świdnik za grosze sprzedało PO-PSL.

Ch...
piątek, 22 października 2021, 21:56

Bumar załatwiono umową za złotówkę.

Adam
sobota, 23 października 2021, 15:11

Bumar sam się załatwił zawalając modernizację Leopardów

Ciekawy
niedziela, 24 października 2021, 20:50

A jak ma je modernizować, skoro dostawy części są homeopatyczne?

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:48

Wystarczy że zamówi więcej części

Ciekawy
wtorek, 26 października 2021, 11:54

Jak możesz zamówić więcej od kogoś, kto nie może wyrobić się z produkcją tych części dla siebie?

Davien
czwartek, 28 października 2021, 12:22

Biekawy, jakbys zapomniał to Leo2PL to nie Leo2A7 czy Leo2A6 wiec to nie te same części co do tamtych:)

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:37

Ale dostawca zagraniczny narzucony przez rząd RP i to ten dostawca od początku zawala, bo dla niego ważniejsze są właśnie A7 i ja ich rozumie. Nie rozumiem tylko jak można było tak beznadziejnie podpisać umowę, praktycznie bez konsekwencji dla narzuconego dostawcy zagranicznego..

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:05

Przecież ten dostawca nie robi A7. Trudno narzucać konsekwencja za brak dostaw skoro się ich nie zamówiło.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:46

I nie jest tez dostawca elementów - sprawdź sobie. Szwaby dbają u siebie o równowagę obciążenia firm.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:04

Wyrobi się, problemem jest że Bumar nie ma pieniędzy by zamówić.

LMed
czwartek, 21 października 2021, 06:09

Eksport Bumaru wygląda tak jak eksport HSW. Obie firmy zawalone są produkcją dla Mon może. A z tym dojeniem, to rozumiem że kot śpi, a myszy harcują. Kota by trzeba wymienić.

Cecylian
czwartek, 21 października 2021, 19:13

Kota? A zgoda Prezesa jest?

Piotr II
środa, 20 października 2021, 18:11

Jest sporo pytań a odpowiedzi brak albo są nieprzyjemne,pytanie kluczowe, czy wszystkie nasze firmy by przetrwały,nie,dlaczego nie oddano właścicielom pewnych firm, przykład Wedel,Browar Żywiec,w pierwszym przypadku spotkałem się z wypowiedzią ,że państwo te zakłady rozbudowały, i owszem, ale skarb państwa mógł mieć udziały, czyli spółka komandytowa, w drugim, należał do Habsburgów, ale to była polska gałąź, oni czuli się Polakami, zlikwidowano Igloopol Dębica, kombinat przemysłowo-rolniczy,sprzedano DEC chociaż można było podjąć współpracę z sąsiadem i sporo zarobić, o tym mówił w jednym z komentarzy tygodnia pan Witold Gadowski, a co się stało z zakładami które założyli nasi przemysłowcy Cegielski i Zieleniewski, ale to nie są już takie zakłady jakie były, to jest kilka przykładów z którymi można zgodzić się lub nie, a wracając do Świdnika to niech każdy sobie odpowie na pytanie czy zakłady były by w stanie zbudować własnej konstrukcji śmigłowiec, byłoby trudno,ale by sobie poradzili, tak myślę, podałem kilka przykładów, niestety to jest temat rzeka, to se nevrati.

Oszołom
środa, 20 października 2021, 14:59

Wkrotce wejda nowe śmiglaki ze śmigłami pchającymi. Nowocześniejsze. Być może warto poczekać.

Syplog
środa, 20 października 2021, 21:40

To ok 10lat :(

Dude
środa, 20 października 2021, 21:10

Nie w Polsce. Nie w tej dekadzie. W sumie dobry śmigłowiec. I dobra oferta. Większość pieniędzy zostało by w Polsce.

Wsa
czwartek, 21 października 2021, 10:07

Doprawdy? Znasz szczegoly oferty? Juz negocjoeales? Znasz bilans koncowy? Nie?....a no tak to tylko twoje nocne fantazje.

Adam
środa, 20 października 2021, 19:41

To się nazywa "śmigłowiec" drogie dziecko.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:39

Posłuchaj jak ludzie mówią na lotnisku, szczególnie wojskowym. Żargon, to żargon.

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 16:12

Od kilku lat u całkiem wykształconych młodych ludzi zauważam zmianę znaczenia słowa śmigłowiec na samolot z napędem śmigłowym, na zasadzie śmigłowiec-odrzutowiec.

biały
środa, 20 października 2021, 18:17

no amerykanie będą je mieć za 10 lat ,, wiesz ile my będziemy na nie czekać ,-- dodatkowo zostaną tak nasycone najnowocześniejszymi systemami walki że będą bardzo drogie i nie wiadomo czy ogólnie dostępne dla nas , a my potrzebujemy dużo śmiglaków

aa
środa, 20 października 2021, 17:39

Bzdura, śmigło pchające było znane już dawno, po prostu nie było potrzebne.

Gts
środa, 20 października 2021, 17:08

Defiant i Valor juz lataja w testach. Teraz, o ile nie jest to bardzo pilne nalezy czekac na wprowadzenie do produkcji. Na nasze warunki lepszy bylby Defiant X, be, wzgledu na to co wygra w USA.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:42

Jednak sprawdź. To jeszcze nie są prototypy. Te powstaną po zakończeniu konkursu i to dopiero one zostaną poddane próbom fabrycznym i certyfikacji. To jeszcze kilka lat potrwa. Do pierwszej eskadry w linii ( i to doświadczalnej) masz lekko 10 lat, a do pierwszej z CR jeszcze kilka.

Da ile S.
czwartek, 21 października 2021, 01:48

Od lot testowy to nie to samo co certyfikacja, która w przypadku całkowicie nowej konstrukcji może zająć lat 3-4 . Do tego certyfikacja nie odbywa się na jednej maszynie tylko na kilku. Które trzeba wybudować, na co potrzeba czasu. Następnie produkcja mało seryjna, usuwanie błędów, znów produkcja mało seryjna……potem siły zbroje USA muszą dostać ich odpowiednio dużo by moc zezwolić na ich sprzedaż…. Co nie jest takie pewne po taki F-22 nie został sprzedany nikomu, nawet Izraelowi i Japonii. Zatem, zanim będzie dostępny dla sojuszników możesz czekać lat min. 15 przy czym nie pewności, że zechcą sprzedać.

Gts
środa, 20 października 2021, 17:08

Defiant i Valor juz lataja w testach. Teraz, o ile nie jest to bardzo pilne nalezy czekac na wprowadzenie do produkcji. Na nasze warunki lepszy bylby Defiant X, be, wzgledu na to co wygra w USA.

jurgen
środa, 20 października 2021, 14:18

kupiono AW-101 za kupę kasy, ale Leonardo woli utrzymywać za to miejsca pracy w GB. W ramach offsetu przekazał do Świdnika szycie podsufitek, więc to co opowiadają Włosi, to po prostu bajdurzenia - szkoda czasu

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:20

OK by ci dla 4 AW101otworzyli linię montażową a wtedy ten AW-101 kosztowałby jakies 2mld usd za sztuke.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:10

Skoro obiecywali to teraz należy ich rozliczyć

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:44

Dowód obietnicy produkcji całego AW-101 w Świdniku poproszę, bo pomimo moich próśb dotąd nic nie przytoczyłeś. AW-101 miały POCHODZIĆ ZE ŚWIDNIKA (a nie być wyprodukowane w Świdniku) i pochodzą, bo to ŚWIDNIK JEST DOSTAWCA zgodnie z podpisaną umową.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:06

Poczytaj wywiady z Krystowskim

Daniel S.
środa, 20 października 2021, 17:17

Dla czterech sztuk otwierać linie produkcyjną??? Wtedy do dopiero koszt jednego śmigłowca by wystrzelił w górę.

LMed
piątek, 22 października 2021, 14:26

Jaką linię produkcyjną? Przecież to jednostkowy montaż stanowiskowy jest.

gnago
sobota, 13 listopada 2021, 09:20

gniazdowy, "taśma" to w czasie wojny II była

Skałt
środa, 20 października 2021, 16:27

Serio dla 4 maszyn mają linię produkcyjną przenosić, bo tak??? Aw139 jest robiony w PZL więc to ma sens. 101 nigdy nie był i raczej nie będzie. Zamiast bajadurzenia wole realia

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:11

Bo obiecywali

Szyszka
środa, 20 października 2021, 15:22

czego oczekiwales po zakupie czterech sztuk Mistrzu?

Stryj Helmut
środa, 20 października 2021, 18:26

Cztery sztuki to więcej, taniej i szybciej i z "polskiej" firmy.

Gts
środa, 20 października 2021, 17:09

Dobrze widzieslismy ile doataniemy offsetu, to PiS zapewnial, ze dostaniemy znacznie wiecej. Nie ma jednak dbia zeby nie klamali.

Stryj Helmut
czwartek, 21 października 2021, 21:33

PiS da. PiS, da.

jurgen
środa, 20 października 2021, 17:02

oczekuję, że leonardo nie będzie już skamlał o zamówienia

Wsa
środa, 20 października 2021, 16:45

Oczekiwal pelnego przenirsirnia produkcji. Zrzeczenia sie za free praw produkcyjnych. Pelnej darmowej licencji. Dodatkowo wyplaty 50 mld euro i 12 fregat tez darmowych. Takie marzenia Polaka z netu.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:12

Przy czym to Świdnik i Leonardo obiecywały przeniesienie produkcji AW101 do Polski jeśli je kupimy.

Gnom
środa, 27 października 2021, 23:06

Nie do wyleczenia

Krakus
środa, 20 października 2021, 14:03

Lepszy byłby aw 149. Niby zabiera tylko 6 żołnierzy więcej, ale to zawsze dwie drużyny, a nie jedna.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:13

Bez żartów, następca Mi-2 powinien być wielkości AW109, H135M, Bella 429M

Gnom
środa, 27 października 2021, 23:06

A jakie zadania ma Perkoz realizowć?

PL
środa, 20 października 2021, 17:59

@Krakus: i większe straty osobowe po użyciu jednego pocisku przeciwlotniczego...

Krakus
środa, 20 października 2021, 23:40

To co ? Najlepsze by były śmigłowce jednoosobowe, tylko nie wiem dlaczego nikt takich nie produkuje ?

Toudi
środa, 20 października 2021, 22:53

Nawet na YT znajdziesz symulacje konfliktu na naszym teatrze działań. W zależności od tego, które gremium ekspertów przygotowało grę strategiczną i jaki był scenariusz, spodziewaj się strat rzędu 60-100 tys. zabitych żołnierzy ...dziennie (plus trzy razy tyle rannych). O cywilach nie wspominajmy... Polska armia ma bardzo istotną wadę...brak mobilności. Śmigłowiec dla wojsk aeromobilnych, śmigłowiec wsparcia bezpośredniego pola walki, ciężki niszczyciel czołgów, czy śmigłowiec transportowy (budujący mosty powietrzne na potrzeby wojsk operacyjnych)- to są zupełnie rużne światu i co za tym idzie zupełnie różne wymagania...Dowódca wojsk aeromobilnych będzie chciał zabrać środki transportu i cięższą broń (będzie chciał opuścić maszynę błyskawicznie zanim lądowisko oberwie ogniem artylerii rakietowej). D-ca zmechu będzie chciał mieć latający czołg nad swoją głową. Logistyk - max ładowność) D-ca odcinka ...wszystko jak leci...

bc
czwartek, 21 października 2021, 20:18

60 tys ale nie zabitych tylko strat, nie dziennie tylko w pierwszym tygodniu i nie Polskich tylko całego NATO.

sobota, 13 listopada 2021, 18:44

mniej boli?

Stryj Helmut
środa, 20 października 2021, 13:41

Maszyna ciekawa, szansa istotna. Podstawowe jednak pytanie - do jakiej roli w stosunku do S-70i zamawianych z Mielca. Prawie 3 tony mniejsza maksymalna masa startowa, fuel capacity 414 US gal vs 2,530 US gal dla S-70i. Łącznikowe? Dowódcze?

as
środa, 20 października 2021, 19:43

Dobre pytanie.

Daniel S
środa, 20 października 2021, 17:36

Tak S-70i może zabrać 2530 galonów paliwa ALE ŁĄCZNIE ze wszystkimi zbiornikami podczepionymi, także tymi na dodatkowych skrzydłach + z dodatkowym zbiornikiem w kabinie. Standardowy zbiornik wewnętrzny ma 360 gal! Co więcej AW139 „pali” 129 gal/h lotu, zaś S-70i - 160 gal/hr. Obie maszyny mają swoje plusy i minusy. Lecz przestań proszę rozpowiadać nie prawdę o jednym czy drugim nie znając faktów i ich nie rozumiejąc.

Edda
środa, 20 października 2021, 16:46

Za Mi2 .....pasuje? A nie? Mi2 to zastapiony bedzue przez Chinooki....tez za male????

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:15

Za Mi-2 to pasuje trzy razy tańszy AW109M, Airbus H135M albo Bell 429M

XXL
środa, 20 października 2021, 12:56

Polskiej Armi potrzebne są śmigłowce do transportu wojska, a nie 4 liter generała.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:52

Zwróć proszę uwagę, że większość sprzętu na świecie to śmigła do transportu drużyny piechoty (8-12 osób) na pole walki i mają MTOW pomiędzy 6-10 ton. Mało który z nich poza matami kevlarowymi ma tez jakiekolwiek rzeczywiste opancerzenie. Większość śmigieł wojskowych na świecie to właśnie taksówki na których tle nawet W-3 ze swoimi fotelami załogi i stałym Gsz-23 jest potęgą. Odpowiednio doposażony AW-139 nie będzie groszy od wariacji na temat Bell 212/412, których jest nadal najwięcej na świecie w tej klasie, choć nieznacznie słabszy od 2 razy droższego i o połowę cięższego (zatem i parę razy kosztowniejszego s-70/UH-60).

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:16

Zwróć uwagę że Perkoz to ma być mały i lekki śmigłowiec wielkości AW109, H135M, Bell 429M

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:34

A gdzie jest to napisane? Miał przewieźć co najmniej 8 osób, tonę ładunku, ale tez miał zapewnić latające stanowisko dowodzenia, WRE, rozpoznanie radioelektroniczne. Ciekawe ile odpowiednich systemów rozpoznania umieścisz lub dla ilu ludzi stworzysz na pokładzie AW-109, H-135M lub Bell 429M odpowiednie miejsca pracy. Perkoz sam w sobie jest poroniony od początku, a dowodem na to jest brak WT rozesłanych do zgłoszonych firm i zawieszenie programu.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:50

Ale przecież wyposażenie dowodzenia, wre i rozpoznawcze ma przenosić zamiast desantu i ładunku

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 20:18

Poważnie, a kto je będzie obsługiwał - piloci.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:05

2 operatorów, a nie 10

Gnom
piątek, 29 października 2021, 09:57

Jeden drobiazg - jak wsadzisz do wnętrza część wyposażenia ELINT to gdzie znajdziesz miejsce dla operatorów? Rozumiem, że wybierzesz tych najniższych i najchudszych, może być problem.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:07

Bez problemu się wszystko mieści w takim Bellu 429M dla Australii

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:51

Pożyjemy, zobaczymy jak długo.

JSM
środa, 20 października 2021, 14:33

Wojska Lądowe i Siły Powietrzne maja łącznie na wyposażeniu 209 śmigłowców. Nie liczę śmiglaków MW. Do czego ci więcej?

Victor
środa, 20 października 2021, 15:19

Ile z nich trzeba wycofać w najbliższych latach? Większość zdecydowana to śmigła z lat 80-tych Mi-2 i inne.

XXL
środa, 20 października 2021, 15:11

Liczysz też mi2 i sw4 ? Zresztą stan tych śmigłowców pokazały Irak i Afganistan, gdzie Wojsko w trybie pilnym kupowały mi 17, bo te które posiadamy się do niczego nie nadawały.

Gnom
piątek, 22 października 2021, 12:48

Pokaż mi obszar na terytorium RP i w najbliższym sąsiedztwie gdzie wymagane będzie korzystanie z lądowisk na poziomie 1,5-2 km i w temperaturze ISA+20-30? A to był podstawowy powód pozyskania śmigieł w wersji W. Modernizacja wyposażenia i uzbrojenia to inna kwestia.

Nie inż.
środa, 20 października 2021, 14:01

A co do Wietnamu lecisz?

XXL
środa, 20 października 2021, 14:58

A no zapomniałem. Przecież Polska szykuje się na Konnicę Budionnego. Okopiemy się na granicy i nie oddamy nawet guzika.

Nie inż.
środa, 20 października 2021, 17:19

Do XXL. Dokładnie tak. Śmigłowce nawet minuty nie polatają sobie nad konnicą Budionnego co bardzo dobrze pokazał Donbas. Także wybacz ale jeśli marzysz o jakimś przerzucie wojsk w okolicę Smoleńska to daleko nie pofruną. No chyba że do Brukseli.

XXL
środa, 20 października 2021, 23:46

Nie polatają, to f16, czy f 35. Śmigłowce maja jednak dużo większe możliwości. I raczej decydujące bitwy jeżeli chcemy coś tam Ruskim krwi napsuć, to powinny być rozgrywane bliżej Warszawy, a nie Smoleńska. Głębia Operacyjna ? Mówi ci coś taki termin ?

gnago
sobota, 13 listopada 2021, 18:46

dyskutujesz z faktami, śmigłowce obu stron nie latają. Na bieżąco są zestrzeliwane. A lot metr nad ziemią bez sensu

Stryj Helmut
środa, 20 października 2021, 14:45

Wietnam już jest u nas. Robi m.in fastfooda i software

Chyżwar
piątek, 22 października 2021, 22:06

Ten Wietnam potrafi także pójść na grzyby i mimo braku przyuczenia nie nazbierać muchomorów sromotnikowych. Pokazujesz gościowi atlas, a on ci mówi, że wie o co chodzi. Empirycznie sprawdzone.

Hipolit
środa, 20 października 2021, 12:42

Świdnik zajęty będzie w 1 dniu wojny a maszyny wywiezione zostaną w głąb Rosji. Myślę, że ulokowanie nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego zaraz obok granicy to świetny pomysł. Szkoda że Stalin nie trzymał swoich fabryk przy granicy a wolał trzymać je w głębi swego terytorium co dalo mu tygodnie na ich ewakuacje jeszcze dalej na wschód.

gnago
niedziela, 14 listopada 2021, 07:55

Ot droga jętko i nieuku, w chwili powstania to BYŁ ŚRODEK KRAJU. Po przejęciu przez komunę to było świetne miejsce dla przemysłu zbrojeniowego dla wojsk liniowych UW od Łaby oddalony kilkaset kilometrów. Stąd standaryzacja sprzętowa wojska polskiego z sowieckimi w ponad 90%

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:47

Według ciebie Mielec w 2 czy 3 dniu? Bądź poważny, gdyby doszło do konfliktu to szansę na jakąkolwiek produkcję bieżącą systemów bojowych gdziekolwiek na terytorium RP są znikome.

Jan
środa, 20 października 2021, 21:53

Tak. A na zachodzie Polski to takie zakłady beda zajete w przeciagu 2 - 3 dni hmm taka wielka roznica?

rozczochrany
środa, 20 października 2021, 20:25

Skąd wiesz że wojna będzie z Rosją a nie z Niemcami lub siłami państw Unii Europejskiej? Na dzień dzisiejszy jest to bardziej prawdopodobne.

asdf
środa, 20 października 2021, 16:50

2RP wybudowala COP dla III Rzeszy to 3RP wybuduje dla Rosji

Pan X
środa, 20 października 2021, 15:51

Przykład z bani jak duża jest Polska a jak rosja, jeżeli by coś się wydarzyło to wszystkie zakłady PGZ idą pierwsze do odstrzału niezależnie gdzie są, a po drugie Stalina już dawno nie ma.

Nie inż.
środa, 20 października 2021, 14:03

Chłopczyku obudź się. Stalina już nie ma a ty nadal mentalnie w ubiegłej epoce.Pora wstać bo już południe.

Oll
środa, 20 października 2021, 16:47

Daj spokoj ....on w piwnicy siedzi. Zestrachany. Pieluchy tylko zmirnia. Czeka na pancernych i psa a kto wie moze i Kloss przyjdzie.

Grażewicz
środa, 20 października 2021, 12:31

PZL ŚWIDNIK jest co prawda częścią LEONARDO ale to też jeden z pierwszych zakładów na świecie produkujących śmigłowce, kawał polskiej i światowej tradycji śmigłowcowej. Ważne jest też to, że to nie jest tylko montownia ale zakład posiadający duże zaplecze inżynieryjno-doswiadczalne.

gnago
niedziela, 14 listopada 2021, 07:57

Info sprzed prywatyzacji. Teraz opracowują podzespoły jedynie. No fakt zrobili zesp. konstruktorski. Ale prawdziwy będzie za minimum jeszcze dekadę

Gts
środa, 20 października 2021, 17:11

Tradycje bez nowoczesnych technologii, to bajeczki dla dzieci.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:45

Świdnik jest jednym z nowocześniejszych zakładów produkcji śmigłowców na świecie. Wierz lub nie, ale to prawda. I choć na dziś praktycznie nie prowadzi montażu ostatecznego, to i tak posiada niezłe zaplecze produkcyjne, projektowe i badawcze. Wiem trudno w to uwierzyć, ale nie musisz wierzyć, poszukaj, znajdziesz dowody dlaczego tak piszę, choć sam stale wieszam psy na włoskim zachowaniu wobec SZ RP i Świdnika. Jedno drugiemu nie przeszkadza, po prostu uważam, ze wybrani przez nas (podobno) władcy powinni oczekiwać od LDH więcej (od LM w Mielcu zresztą też, a tam LM zachowuje się jak łupieżca).

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:17

Akurat Świdnik od 10 lat nie wyprodukował żadnego śmigłowca

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:40

Co nie zmienia faktu, że produkuje większość struktur dla LDH, uczestniczy w projektowaniu i badaniach większości śmigieł LDH i jeszcze ma zespoły montażu ostatecznego i badań w locie. W mielcu niestety tylko wybrany fragment blachy i montaż ostateczny modułów dostarczanych z zewnątrz, np. z Czech, USA itp itd. A w przypadku C-145 w wersji specjalnej tez niewiele zostanie, bo właściwe wyposażenie i badania przeprowadzi LM i Sierra Nevada w USA. Natomiast w przypadku twych ukochanych produktów AH nie będzie nawet blach.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:21

Gnomie, Mielec produkuje smigłowce S-70i i robi kadłuby dla calkiem sporej liczby innych Blackhawków wiec skończ zmyslać. Także te C-145 powstały w Mielcu a wyposazenie specjalne jest objete restrykcjami Kongresu wiec nawet twoje cudowne Sokoły jakby je miały dostac to zrobiliy to w USA a nie w Polsce. Leonardo wg ciebei tez produkuje tylko blachy i nic więcej, podobnie jak Sikorsky, Mil czy cała reszta? Bo ich wyposazenie przyjeżdza z innych zakładów:)

sobota, 30 października 2021, 19:42

Ale to twój pogląd z beznadziejnością polskich firm, więc nie wkładaj mi go w usta. Świdnik w przeciwieństwie do Mielca buduje całe struktury większości śmigłowców LDH, których montaż ostateczny prowadzony jest we Włoszech lub w USA. Mielec dla potrzeb śmigłowców (bo tym pisałem) wykonuje centralną część kadłuba S-70i (czyli niewiele więcej niż Świdnik w AW-101- tyle że Świdnik tego nie montuje w całość) i elementy belki ogonowej. I to tyle elementów trafia do USA do montażu i wyposażania na odmiany H-60. Natomiast Mielec realizuje montaż ostateczny śmigłowców S-70i i teraz ich odmiany cywilnej S-70M. I tyle. Świdnik ma nadal własne biuro konstrukcyjne i działy doświadczalne w których projektuje i bada struktury większości produktów LDH, w tym AW-609. I to też nie jest tajemnica bo ujawniono to jakiś czas temu. Niestety w Mielcu nie rozwija się biura konstrukcyjnego śmigłowców, a biuro samolotowe też nie specjalnie się "zwiększyło" zarówno co do liczebności jak i zakresu po przejęciu prze amerykanów.

turkuć podjadek
środa, 20 października 2021, 12:20

Nam wystarczą śmigłowce lekkie i średnie. Pakowanie się w coś pośredniego to strata kasy. Co do Świdnika to wcześniej już twierdzili że klepią aw139, czyżby coś się zmieniło?

PL
środa, 20 października 2021, 11:49

Nie ufam Włochom, pomny ich wpadek z serwisowaniem W-3, ale może jednak? A docelowo wejście w projekt AW249.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:18

AW249 kompletnie nie ma sensu

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:41

Możesz wyjaśnij dlaczego, szczególnie gdy w dużej mierze miałby powstawać w Polsce, z polskimi elementami wyposażenia i uzbrojenia, a nawet z montażem ostatecznym w Świdniku.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:43

Dlatego że nie istnieje, nie został sprawdzony w warunkach bojowych ani nie jest amerykański

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:24

Czyli miałbys wg ciebie zwykłe składanie blach w Swidniku z elementami przyjezdzającymi z całego swiata, bo Polska nei produkuje ani awioniki ani ubrojenia pasujacego do maszyny na poziomie AW249, nie robimy tez silników . Ot tak co do twjego zdania na temat Mielca:)

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 20:27

Moje zdanie na temat Mielca było i pozostaje dobre, a zakład oceniam wysoko, choć może nie w zakresie śmigłowców. Mam tam znajomych i przyjaciół. Jednak, niemiły kolego, w Świdniku powstają nie tylko "blachy" ale i projekty do tych śmigłowców, prowadzi się badania konstrukcji i wiele innych rzeczy. W Mielcu dla śmigłowców wytwarza element kadłuba jednego typu śmigłowca i montaż ostateczny tego samego typu. Mielec niestety nie jest OEM w zakresie śmigłowców. A Świdnik, w przypadku wyboru śmigłowców z LDH, miałby dodatkowo składać odpowiednio AW-139, 149 i 249 i to ze sporym udziałem i wyposażenia i uzbrojenia z Polski. W Polsce, wbrew temu co mówisz, jest wytwarzanych trochę elementów, które wg ciebie tu nie powstają. No ale co ja tam wiem, ty to dopiero jesteś ...

Davien
czwartek, 28 października 2021, 12:32

Gnmie, doprawdy? :"W mielcu niestety tylko wybrany fragment blachy i montaż ostateczny modułów dostarczanych z zewnątrz," To twoje zdanie do tego czyste kłamstwo. W Mielcu powstaja kompletne S-70i i sa produkowane kadłuby dla UH-60. Świdnik tez jedyne co by produkował z tego AW139 to kadłub, bo awionika, silniki, przekładnei przyjeżdzałyby w kontenerach z zagranicy. W Polsce nei powstaje praktycznei zadne wyposazenie dla tak nowoczesnych maszyn jak aW139 czy AW249,a juz z uzbrojeniem to pojechałes, ale rozumiem że uzbroiłbyć Aw249 w Piraty S-5 i Gromy?:)) W Mielcu tez opracowuja nowe odmiany BH, powstał własnei S-70M na ryjek cywilny i juz znalazł klienta, wiec Gnomie, jak widac chyba sam sie nie znasz.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:15

Napisałem: " W Mielcu dla śmigłowców wytwarza element kadłuba jednego typu śmigłowca i montaż ostateczny tego samego typu." czytaj ze zrozumieniem. A powstaje tylko główna "skrzynka" z kadłuba (tak obrazowo), czyli nie wiele więcej niż Świdniku dla AW-101. Masz ciekawe podejście do problemu, bo gdy Świdnik mówi, że dla AW-139 sprowadzi z zewnątrz silniki (z których większość elementów powstaje w Rzeszowie i nie tylko, w przeciwieństwie do silników z S-70i) i inne elementy ze świata by je zmontować u siebie to według ciebie jest to mniej niż robi na S-70i i S-70M. Mielec. Niestety Mielec nie jest OEM dla S-70i ani dla żadnego innego śmigłowca (chyba, że coś przeoczyłem),a Świdnik ma W-3 i SW-4, a chce mieć AW-139 i co ważne może go mieć (Mielec raczej nie dostanie dla S-70), a to istotna różnica. A co do nowoczesnego wyposażenia wytwarzanego w Polsce - powstał tu kompletny system dla Głuszca (komputery, oprogramowanie, zobrazowanie i wiele innych elementów, w tym SMS i system celowniczo-nawigacyjny), powstał Orlik MPT (też z pełną integracja na polskich komputerach i oprogramowaniu). Nawet pogardliwie wspomniane prze ciebie NLPR-70 z WW-15, czy LZS-127 nie są w niczym gorsze od Hydry czy zasobnika 12,7 z Belgii. A jest tego znacznie więcej. Poszukaj, może zrozumiesz co piszą.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:09

Nie ma sensu wprowadzać nowego typu na uzbrojenie jakim jest AW139

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:54

Czyli lobbowane przez ciebie Bell 429, H-135, H-145 nie będą w SZ RP nowymi typami śmigłowców. Nie da się ukryć, przeszedłeś głupotą wszystkich. No chyba, że przyjąłeś wariant pozostawienia i modernizacji W-3, to jeszcze da się zrozumieć, a może i Mi-2. Wtedy faktycznie, nie będą to nowe typy.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:52

Dlatego że nie istnieje, nie został sprawdzony w warunkach bojowych, nie jest interoperacyjny z Abramsami i BlackHawkami

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 20:29

FVL i inne nowe programy tez nie istnieją lub są prototypami zatem, wg ciebie, ich pozyskanie też nie ma sensu. Podpowiedz to jankesom, może posłuchają.

Aster
środa, 20 października 2021, 11:46

Niewazne czy AW139 czy S70 , wazne zeby duzo i szybko !

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:19

Jak ma być dużo i szybko to należy kupić tanie śmigłowce w rodzaju H135M czy Bell 429M

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:46

Jeszcze lepiej R-44 bo będzie jeszcze taniej. Możesz wyjaśnić jak H-135M ma zastąpić w zadaniach transportowo-desantowych prawie dwa lub trzy razy cięższe AW-139 lub S-70i. Jak chcesz w H-135M lub w Bell 429M zmieścić drużynę piechoty z wyposażeniem (pomijam wymagany tu brak udźwigu rzędu 1,5-2 ton)?

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:53

Perkoz ma zastąpić Mi-2 a nie AW-139 czy S-70

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 20:31

A to w SZ RP używa się AW-139, a S-70 ma być już zastąpiony? A poważnie, dlaczego Mi-2, przecież wg niektórych prasowych enuncjacji IU MON ma zastąpić i Mi-2, i część W-3, zatem dlaczego nie AW-139 lub H-175M?

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:06

Dlatego że są trzy razy droższe od AW109M i H135M

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:16

Dowody na taka różnice ceny, a jeszcze lepiej analiza KOSZT-EFEKT.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:09

Użyj wyszukiwarki

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:01

Nie muszę, znam dane mniej lub bardziej oficjalne. I wiem, że różnice nie przekraczają dwukrotności dla minimalnie wyposażonych 4 tonowych i maksymalnie 6-8 ton. Wiem też, że w realiach RP trudno uzasadnić stosowanie śmigieł 4 tonowych zamiast 6-8 ton. Szczególnie gdy uwzględnić konieczne przez kolejne 30 lat eksploatacji modyfikacje wyposażenia i uzbrojenia, dopancerzenie i idący za tym zapas mocy, masy i powierzchni. Trend jest jednoznaczny i nie jest to trend spadku masy.

Wsa
środa, 20 października 2021, 16:48

Biegusiem do sklepiku i kuuuuupuj!.

PL
środa, 20 października 2021, 14:51

@Aster: pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Wszak na terenie Polski są zlokalizowane dwie wytwórnie śmigłowców i powinniśmy przy wszystkich innych zastrzeżeniach zamawiać produkty z obu tych zakładów. To, że w tej chwili nie są własnością Skarbu Państwa RP nie oznacza, że możemy jedną jedną z nich ot ta sobie pominąć. Tak że tak.

Gts
środa, 20 października 2021, 17:13

Bzdura, obie wytwornie najlepiej to potrafia szantazowac naszych a nie produkowac sprzet, ktorego potrzebujemy w odpowiedniej cenie. A jak wybralibysmy airbusa to WZL1 dalej byloby Polskie. Jednym i drugim udzialowcom oplacaloby sie zaklad pchac do przodu.

Extern
czwartek, 21 października 2021, 12:27

Nie ma co do tego pewności że nie utracilibyśmy WZL1. Podobno jednym z powodów rezygnacji z tego kontraktu były właśnie zapisy które pozwalały w przyszłości przejąć Francuzom te zakłady. To wcale nie takie niemożliwe, jak sprzedawaliśmy Świdnik też nie sprzedaliśmy wszystkich udziałów, ale potem już bez rozgłosu Włosi i tak przejęli całość.

Davien
piątek, 22 października 2021, 08:16

Extern, znowu... Nie było żadnych takich zapisów, Zakłady w Łodzi i Debinie miały byc w 90% polskie, a PiS zerwał kontrakt pod bzdurnym powodem niewystarczajacego offsetu.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:47

A znasz wymagania offsetowe rządu RP? Skąd wiesz czy zostały spełnione? Opublikował ktoś jakiekolwiek oficjalne dokumenty?

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:26

No popatrz Airbus podał wymagania offsetowe i co oferował w tzw Białym Liscie do rządu Polski co nawet w def24 było podawane. Ale wtedy pewnie jeszcze czytac nie potrafiłes:)

Gnom
środa, 27 października 2021, 13:25

Nie pytałem czym chwalił się arbuz, pytałem czy znasz wymagani offsetowe Rządu RP - wątpię.

Piotr II
środa, 20 października 2021, 15:57

Dokładnie, to są miejsca pracy.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:20

Przecież już dostali zamówienia na S70i oraz na AW101

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:49

No patrz, a w Niemczech i we Francji tez dostali zamówienia od swych rządów, czy tam zatem powinni wygrać włosi? Polski rząd powinien wspierać fabryki ulokowane na terenie RP i korzystające z polskiego łańcucha dostaw, a nie gruszki na wierzbie obiecywane przez inne firmy za pieniądze polskich podatników.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:46

Widać jak wspiera po zamówieniach na F-35, HIMARS, Patrioty i Abramsy

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:21

Może Rząd RP słucha twoich podpowiedzi. I stąd te problemy. Skoro ty obecnie promujesz Bel 429 a rząd chce z USA to pewnie Świdnik zostanie niestety pominięty.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:10

Świdnik zostanie pominięty bo już dostał zamówienie na AW101

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:03

No cóż, obyś nie był tu wyrocznią. Potencjalny interes z LM, a tym bardziej z Bell (od zera) wcale nie jest taki dobry. To w końcu zawsze i tak płaci polski podatnik. Ja nim jestem , a ty?

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:30

Na szczęście takich jak ty nie ma w rządzie bo dalej polska armia uzywałaby LiM-5/6, jezdziła T-72 i PT-91 itp, bo przeciez tylko to powstawało w zakłądach na terenie Polski ALe juz Caracale, które też przeciez by na terenei Polski powstawały to nie:))

Gnom
środa, 27 października 2021, 13:34

Czyli według ciebie AW-139, AW-149, AW-169, AW-249, AW-609 (to Świdnik), C-295M, A-330 (Okęcie), S-70i, M-28 (Mielec), F-135, PW-6000, PT6 (Rzeszów), elektrohydraulika i elementy sterowania (Wrocław), armatura, podwozia (Krosno), optoelektronika (PCO, VIGO, Telesystem), PIAP, tak tylko trochę tego o czym powszechnie w branży wiadomo, że powstaje w całości lub w części w fabrykach w Polsce - opinia, że jest to przestarzałe jest wyjątkowo "odważna (czytaj głupia). A twoje karaczany nie wymagają dodatkowych inwestycji w Łodzi, bo już dziś w Polsce wykonuje się obsługi naprawdę wysokiego poziomu na śmigłowcach rodziny H-215/H-225, gdzie - poszukaj, to nie tajemnica.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:46

AW139, AW149, AW169 i AW609 są produkowane we Włoszech.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:25

AW 609 to jak na razie nie jest produkowany seryjnie, a udział Świdnika w jego powstawaniu jest znaczący. Ale to inna historia. Uruchomienie produkcji AW-139 w Świdniku ( i to de facto jako OEM) Leonardo zapowiada po zwycięstwie w Perkozie. Ale rząd ma więcej form nacisku by to na nich wymusić, np. Kondor. W końcu 4 do 8 AW-159 to prawie podwojenie eksportu tego śmigłowca. A dla AW-149 i AW-169 powstaje znacząca część wyrobu wytwarzanego w Leonardo (nie mówię o rzeczach spoza koncernu).

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:13

Nie ma sensu wprowadzać AW139 na uzbrojenie, skoro mamy już S70i to taniej będzie zamówić kolejne S70i. AW149 i AW169 są produkowane we Włoszech.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:06

I o to szło wprowadzając S-70i do specjalsów. Teraz będzie można złożyć zamówienie w USA (bo prawie wszytko poza częścią robocizny z Mielca będzie pochodziło z USA) bez przetargów i innych trudności w spłacie kosztów dojścia PiS do władzy. Tu niestety możesz mieć rację. A w takim AW-139/149 to i elementy silnika pochodziłyby z Polski, i wiele innych elementów konstrukcji, uzbrojenia i wyposażenia.

Davien
czwartek, 28 października 2021, 12:41

Gnomie nei rozsmieszaj ludzi:) Świdnik to jedynie obecnie jak co to SW-4 bo do AW-139 produkuja jedynie najtańszy element . M-28 no popatrz uzywamy, F135 nie powstaje w Polsce poza drobnymi elementami,Świdnik nei produkuje nic do AW249, AW609. C-295 powstaje w Hiszpanii a Okecie robi jedynie niektóre elementy Jedyne powstające w Polsce maszyny to S-70i i M28 reszta nie A Caracale Gnomku miały powstawac w Polsce i miec produkowane w Polsce silniki i przekładnei czyli znacznie wiecej niż jakikolweik twój AW w historii czy S-70i Ale i tak tego nie zrozumiesz.

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:42

No cóż, skoro dla ciebie produkcja to tylko montaż ostateczny, to tylko potwierdzenie "twej ogromnej znajomości techniki lotniczej". Zdziwiłbyś się ile AW powstaje w Świdniku albo C na Okęciu. Zdziwiłbyś się jak krytyczne elementy napędów (także tych high) i wyposażenia powstają w Polsce. Ale może lepiej, że to nie jest łatwa wiedza, bo i to by politycy, dzięki takim jak ty twórcom opinii społecznej spier...li. Rozumiem, że wg ciebie, do Caracali powstawałoby tu w całości wyposażenie awioniczne, systemy zarządzania uzbrojeniem i celowania, optoelektronika, środki bojowe, systemy obrony własnej, czyli wszystko to co generuje wysoka cenę wersji wojskowej każdego śmigła oraz silniki i przekładnie (w tym łopatki turbin, tarcze, wały, komory spalania), przekładnie (poczynając od kół zębatych i ich obróbki termicznej i chemicznej) no i montaż w Łodzi. Rozumiem, że według ciebie za wszystko powyżej w tym, pozyskanie dostawców, ich weryfikację, dostosowanie bazy produkcyjnej i wreszcie certyfikację w przypadku Caracala zapłaciłby Airbus z własnej kieszeni. No szacun za twą wykrzywioną wyobraźnię. Nie, za to wszystko miałbym zapłacić ja, polski podatnik i to bez jakiejkolwiek gwarancji dalszego wykorzystania tej inwestycji po wytworzeniu 50 śmigłowców (a w końcowych komunikatach tylko ponad 30). Wiesz co, to ja, jako podatnik wolę już płacić za rozbudowę Świdnika i Mielca i ich sieci dostawców w Polsce. A może i za koszt otrzymania praw OEM dla Mielca do S-70i i M, a dla Świdnika do AW-139/149 i większego udziału w wytwarzaniu pozostałych produktów obu koncernów. To przynajmniej ma uzasadnienie ekonomiczne i obronne.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:14

Noe ma uzasadnienia ekonomicznego żeby wprowadzać na uzbrojenie AW139. Taniej będzie kupić kolejne S70i.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:10

Niby dlaczego. Co zrobiono dla S-70i w SZ RP? Zakupiono zapas części zamiennych? - nie. Stworzono ośrodek wsparcia eksploatacji w WZL-1? - nie. Zastosowano masowo polskie wyposażenie i uzbrojenie, chociażby PNL-3 lub PNL-3M? - nie. Poza zakupem 4, a obecnie jeszcze 4 śmigieł, z wyposażeniem i uzbrojeniem nie mającym nic wspólnego z używanym standardowo w SZ RP nie zrobiono nic. Zatem różnicy kosztów nie będzie. A zakres oferowanego udziału przemysłu RP w przypadku propozycji z LDH jest znacząco szerszy niż od LM dla Mielca.

Mnemic
środa, 20 października 2021, 11:40

Nie no super. Będą sobie produkować we własnej fabryce zlokalizowanej w PL i to oni będą mieć własność intelektualną. My natomiast będziemy się cieszyć, że Leonardo rozwija swoją fabrykę. Świetny Deal.

biały
środa, 20 października 2021, 18:22

a wiesz ile jest podzakładów Polskich produkujących dla nich podzespoły , nawet głupi materiał , gąbkę gięte rurki aluminiowe są robione na miejscu ,,, wiesz il te wszystkkie zakłady kooperujące że świdnikiem zatrudniają osób ??? nie nie wiesz i zapewne nic cie to nie obchodzi a będzie ich ponad 10 tysięcy

czwartek, 21 października 2021, 06:47

Pójdą ma kasę do biedry i nic im nie będzie.

Zawisza_Zielony
środa, 20 października 2021, 11:17

Przetarg jeszcze raz przetarg niech to będzie przetarg ograniczony do podmiotów które mają na terytorium RP lotnicze zakłady produkcyjne lub nawet bardziej do podmiotów które mają zakłady produkujące śmigłowce ale niech wreszcie będzie przetarg. Z negocjacja ceny z warunkami serwisu niech podatnicy wreszcie wiedzą na co idą ich pieniądze. A nie jakieś umowy z wolnej ręki gdzie nie wiadomo co i za ile ani dla czego i gdzie CBA już dawno powinno łyknąć temat. Dość bantustanie nawet w USA była procedura konkursowa i wygrał ... UH72. Abstrahując od typu nie wreszcie będzie przetarg.

Olej dla zawiszy
środa, 20 października 2021, 22:15

Zawisza... ty naprawdę jesteś...zielony. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie wały się robi przy przetargach. Upublicznianie procedury jak najgorzej wpływa na elastyczność negocjatorów, itp. Nie bez powodu zrezygnowano z przetargów.

prawnik
środa, 20 października 2021, 11:06

Ech Włosi niedawno straszyli redukcjami i zwijaniem produkcji teraz......jak kupicie rozbudujemy zakład damy know - how itd

Victor
środa, 20 października 2021, 15:20

Amerykanie nawet tego nie obiecują w Mielcu. A kupujemy BH.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:21

Ale nie zwalniają pracowników tylko zatrudniają

Pilot
środa, 20 października 2021, 11:01

Uzbrojenie ok a co z opancerzeniem helikoptera?Wygląda na bardzo delikatny, nadaje się na szturmowy? opancerzenie będzie także mocarne jak w Apache czy w rosyjskim latającym czołgu?

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:04

A od kiedy AW-139 ma być śmigłowcem uderzeniowym? Włosi proponowali Polsce udział w śmigłowcu uderzeniowym - AW-249 - ale "nasi" władcy nie są tym zainteresowani.

Arado
środa, 20 października 2021, 10:55

Dobra propozycja niech kupują i produkują w kraju.Silnik i awionikę tez.Ale znając decydentów ,jeśli już to kupią coś amerykańskiego.

abra kadabra
środa, 20 października 2021, 15:54

Zakupią Apacze bo są "przystosowane " do działań z Abramsami które nabędziemy niebawem.

Jerd
środa, 20 października 2021, 10:49

Takie zakupy trzeba zacząć od liczb nie od promocji? Ile szt. potrzebujemy, dla jakich jednostek? Ilu ludzi będą w stanie przerzucić, ile będzie kosztowało szkolenie, utrzymanie i emerytury pilotów, mechaników i mieszkania dla ich rodzin? Ile będzie kosztować serwis? Ile wersji uzbrojenia będzie dostępne dla tej maszyny bez ukrytych kosztów za "dodatkowe integracje"? A gdy będą już te liczby znane, to należy je porównać do parametrów bezpośredniej konkurencji od Bella i od Lockheed Martin. No i najważniejsze z pytań na liczby. Na kiedy są możliwe dostawy?

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:06

A co dostaniesz z Boeinga i Bella? Doliczyłeś koszty utrzymania na bezrobociu kilkunastu tysięcy ludzi (bo tyle z poddostawcami będzie w Polsce brało w tym udział). Ciekawe, że chętnie tworzysz miejsca pracy w USA a nie w Polsce.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:33

Wow więc wg ciebie jak Świdnik czy Mielec nie wygraja kontraktu na Perkoza to trzeba je bedzie zamknac??

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:22

To dlaczego produkują AW101 w UK kiedy mieli je robić w Świdniku?

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:54

Świdnik miał być dostawcą AW-101 - i jest. Główne elementy siłowe struktury kadłuba powstały w Świdniku. Część drobniejszych elementów też. Pokaż, kto i kiedy obiecywał przeniesienie produkcji AW-101 do Polski (szczególnie dla 4 śmigłowców). Niecierpliwie czekam na jakieś wiarygodne źródła.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:54

Krystowski w każdym z wywiadów zapewniał że jeśli kupimy AW101 to ich produkcja zostanie przeniesiona do Świdnika

Gnom
środa, 27 października 2021, 13:36

Poważnie, zacytuj. Nigdy w wywiadach, a tym bardziej w bezpośrednich rozmowach nie słyszałem by mówił o produkcji. Miały POCHODZIĆ ze Świdnika i pochodzą. Ot taki zabieg semantyczny. Dlatego pochodzą, bo dostawcą jest Świdnik, a nie włoski lub brytyjski odział Leonardo.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:07

Mówił wielokrotnie o nowych miejscach pracy w Świdniku, tymczasem zwalniają pracowników

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:48

Mowa o tworzeniu miejsc pracy to nie całkowite przejęcie produkcji. No cóż 4 AW-101 się skończyły, modernizacji W-3 nie widać, Perkoz zawieszony, Kondor zdycha itd, itp., do tego Covid. Popatrz na branżę na świecie, to zwolnienia w Świdniku na tle branży to "drobna korekta" (choć inne odczucia mają zwalniani). . Jak na razie AW-139 i AW-169 sprzedają się dobrze i to one jako tako utrzymują Świdnik.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:15

No wiec nie ma sensu zamawiać nic w Świdniku. Lepiej kupić kolejne S70i z Mielca.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:11

Patrz wyżej. Poza wprowadzeniem do SZ RP w wersji z niestandardowym wyposażeniem nie ma dla nich nic. Zatem nie ma powodów by je preferować.

hxagon
czwartek, 21 października 2021, 07:16

A gdzie napisał, że trzeba wybrać ten konkretny model ze Świdnika? Ja także jestem za przejrzystym porównaniem różnych maszyn. Czasem nieco droższa przy takiej samej liczbie załogi może transportować więc osób lub może nie trzeba będzie płacić za zagraniczny serwis i integracje bo zrobi to krajowy WZL-1. Terminy dostaw też są ważne bo skończy się jak u Podwodniaków - 15 lat brania pensji (ciekawe ile na te wypłaty w sumie poszło) na analizy różnych specjalistów i okrętów brak.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:24

Ale następca Mi-2 powinien być mniejszy i tańszy

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 14:42

Napisał w poście powyżej. A co do porównania - najpierw niech MON określi zadania do realizacji, potem dopiero wybiera się śmigłowce. A u nas wciąż małpowanie - ma być to co w USA. Tam zadania już określono i biurwy w swym pojęciu nic nie ryzykują, tyle, że w MON nikt nie zauważa, że Polska nie jest oddzielona oceanami od innych i nie jest supermocarstwem. Ot taka "drobna" różnica pomiędzy RP a USA. A jeżeli owe AW-139W zostanie zrealizowane w krajowej integracji, jak kokietują RP Włosi, to zarówno kontrola integracji, produkcja, jak i serwis będą w kraju, zatem powinieneś być zadowolony - tyle, że nie w PGZ.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:25

Przecież MON już określił że Perkoz ma być wielkości AW109M, Airbusa H135M i Bella 429M. Tymczasem Świdnik próbuje opchnąć trzy razy większe i trzy razy droższe AW139W.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:39

Ani AW109 ani Bell 429 nie spełniaja wymogów minimalnych wiec powodzenia w trollowaniu:)

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:08

Spełniają

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 09:59

Mon określił jedynie minimalne wymagania i zarys zadań w upublicznionym dokumencie. Nie ma tam nic o typie, ba o klasie wagowej śmigłowca.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:55

Klasa wagowa wynika z wymaganej liczby desantu i masy ładunku

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 09:46

Niby dlaczego? Postawiono tam tez wymagania śmigłowca dowodzenia, rozpoznania, walki elektronicznej - jak chcesz to zrealizować na śmigłowcu o MTOW 3 tony? Widziałeś gdzieś śmigło WRE lub ELINT na H-135, czy AW-109? O umieszczeniu SD nawet batalionu nie wspomnę.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:09

Wystarcza zasobniki WRE

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:49

No to powodzenia z ELINT przy typowym zasobniku WRE. To robienie profesjonalnego filmu na duży ekran przy pomocy starego telefonu komórkowego.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:39

Nie, podane sa jedynie minimalne wymagane wartosci których nie spełnia ani AW109, ani Bell-429M. Cos jeszcze?

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:08

Oba spełniają minimalne wymagania

Kałboj
środa, 20 października 2021, 17:24

Jeszcze ich nie zatrudniłeś, a już robisz z nich bezrobotnych? Myślisz, że nie znajdą pracy? W Polsce?!?

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:39

Znaleźć może i znajdą, choc nie koniecznie w zaawansowanych technologiach, a ja nie piszę o dodatkowych miejscach pracy związanych z polonizacją AW-139, tylko o aktualnym systemie dostawców (jak wolisz łańcuchu dostaw) z polski pracujących dla PZL Świdnik. Tak wygląda technika lotnicza (ba ogólnie produkcja, także samochodów) głębiej niż spojrzenie tylko na linię montażową.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:26

AW101 też miały dać dodatkowe miejsca pracy i dały tylko ze w UK

Gnom
sobota, 23 października 2021, 16:05

I dały, poczytaj gdzie powstały i mają powstawać główne elementy struktury kadłuba AW-101 i część drobniejszych elementów. Tym miejscem jest Świdnik, wcześniej nie był.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:55

A mieli robić montaż

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 20:43

Wg ciebie pewnie tak.

Wsa
środa, 20 października 2021, 16:49

Nie gadaj glupot. Zaraz wyjdzie ze cala Polska pracuje w Swidniku.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:39

Zapoznaj się z pojęciem łańcuch dostaw, niekoniecznie w lotnictwie - wtedy zrozumiesz o czym piszę.

Qdłaty
środa, 20 października 2021, 10:48

Ciekawa propozycja czy będzie jakiś odzew ze strony MON ?

Wiem co piszę
środa, 20 października 2021, 15:55

Nie.

Polskawschodnia
środa, 20 października 2021, 10:39

Naprawdę dobry śmigłowiec, szkoda że nie doceniony przez Polskie władze. Przydałby się na polskich granicach.

Hola, hola
środa, 20 października 2021, 22:22

Ma jedną wadę... dyskwalifikującą: wersja cywilna (sylwetka ta sama) jest w użytowaniu w firmach rosyjskich czyli u potencjalnego przeciwnika. To decyzje Włochów więc nie ma o czym gadać, sami nas.ali sobie na buta.

KPPL
czwartek, 21 października 2021, 17:16

Tu możesz mieć rację. O ile systemy Poprad i Grom mają IFF to operatorzy zsu-23 mogą mieć problem z identyfikacją.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 16:07

Dla ZU-23, czy ZSU-23 być może będą mieć, a już na pewno jak staną się Pilicą lub Białą.

nous
środa, 20 października 2021, 10:11

Helikopter opracowany jednak jeszcze w XX wieku.

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:07

Sprawdź datę oblotu i pokaż inny śmigłowiec klasy 6-7 ton opracowany po 2001 roku a będący w produkcji lub przewidywany aktualnie do produkcji.

Adam
sobota, 23 października 2021, 15:14

TAI T625, HAL Dhruv, HAL Rudra, Kamov Ka-60, z nieco lżejszych są jeszcze KAI LCH i LAH

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 11:42

HAL Dhruv/Rudra jest ponad tone lżejszy. Ka-60 jak na razie raczkuje i trudno to nazwać produkcją. TAI 625 jest dopiero prototypem na samiutkim początku badań. Jedyny w produkcji, lecz cywilny to H-160.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:57

5800 kg nijak nie jest o tonę lżej od 6 t. Ka-60 i T625 są przewidywane do produkcji tak jak chciałeś.

Gnom
środa, 27 października 2021, 13:38

No fakt, Druhiv/Rudra są "świetne i niezawodne" tak bardzo, ze klient je zwrócił.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:30

O H160 Gnomie chyba słyszales.

sobota, 23 października 2021, 02:39

Nie zapominaj o: TAI T625 HAL Dhruv HAL Rudra Kamov Ka-60

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 14:48

Fakt, H-160 powoli wchodzi, no i .... A wyjaśnij mi dlaczego mam pozyskać francuski H-160M, który będzie dla mnie dostępny za kilka lat, na którego produkcję i wyposażenie nie będę miał ŻADNEGO wpływu zamiast AW-139W, który podobno ma być INTEGROWANY I PRODUKOWANY W POLSCE. Do tego H-160 nie ma żadnej sensownej przewagi nad AW-139.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:27

Dlatego że AW101 też miał być produkowany w Polsce, a nie jest

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 10:01

Dostawca AW-101 miał być PZL-Świdnik - i jest. Pokaż, gdzie zadeklarowano produkcję AW-101 w Świdniku.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:57

Poczytaj wywiady z Krystowskim

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 09:48

Ba nawet z nim wielokrotnie rozmawiałem, ale ani w rozmowach, ani w wywiadach nigdy nie słyszałem aby cały AW-101, a nawet montaż ostateczny miał być realizowany w Polsce. Dostawcą (ze wszystkimi tego konsekwencjami) jest na dziś Świdnik, dostawca, bo tym była mowa, a nie wytwórcą całości.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:10

No to skoro dostał zamówienie na AW101 to nie powinien dostać kolejnego.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:12

A niby dlaczego - wyjaśnisz?

Davien
piątek, 22 października 2021, 08:20

Gnomie, nigdzie nie pisałem o pozyskiwaniu H160,zwyczajnei ci pokazałem że sa takie maszyny których wg ciebei nie było. A co do wyboru H-160 vs AW139 to jestem za ta druga maszyna zwłaszcza na takich warunkach jak daja Włosi.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:28

Przecież to są warunki z trzy razy za wysoką ceną

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 11:43

Podaj wreszcie owe porównania cen, bo jak na razie to tylko twoje opinie.

Chyżwar
niedziela, 24 października 2021, 21:13

Napisze ci, że mamy brać gotowca od AH, albo, że AW101 miał być produkowany w Polsce a nie jest. Albo, że AH-64 to lepszy interes od AW249 mimo, że tego śmiglaka produkowalibyśmy w Polsce.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 19:49

AW249 będzie produkowany u nas tak jak AW101

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:51

Jeżeli Polska wejdzie do programu to będzie nawet montaż ostateczny. W biznesie aby coś otrzymać trzeba coś włożyć, a aby biznes był wysoce opłacalny także coś zaryzykować.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:17

Nie będzie, zapomnij

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:13

Skąd ta pewność? Znasz ofertę dla MON?

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 10:03

Co on pisze i czyim jest lobbysta to widzę. Śledzę go jak innego mego (a i twego chyba) ulubieńca na "D" wraz z jego innymi wcieleniami od dłuższego czasu. Nie mniej mógłby owe ceny podać, w końcu oficjalne ceny pozyskania produktów AH przez Ukrainę były na stronie parlamentu Ukrainy i nie były małe.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 21:59

No to do rze wiesz ze H135M jest trzy razy tańszy od AW139M

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 09:53

Ciekawe, bo wtedy musiałby w pełni wyposażony (pomijam szansę na uniesienie wszystkiego i desantu) kosztować mniej niż 6-7 mln USD. Co prrzy cenie głowic, WRE, łączności i kilku innych systemów bojowych (nie cywilnych) oznaczałoby, ze surowy H-135 ze wsparciem byłby znacznie tańszy niż 2 mln USD. "Szacun" za wyobraźnię. Szczególnie przy ponad 11 mln euro jako cenę innych lekkich cywilnych śmigłowców AH dla Ukrainy (patrz strony parlamentu Ukrainy).

AdamAdamAdam
czwartek, 28 października 2021, 11:12

11 ,LM to cen11 mln to cena H-145M

Gnom
piątek, 29 października 2021, 10:54

Widziałeś gdzies literke M lub wyposażenie wojskowe na zakupionych przez ukraińskie MSW H-145? A cena 11,2 mln Euro za sztukę pozostaje. "Tanie jak barszcz", szczególnie gdy dodasz jeszcze 8-10 mln dla wyposażenia wojskowego.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 08:44

I ponad 2x mniejszy:) O Adasiu, Adasiu.....

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:13

Mi-2 jest 3 razy mniejszy

Nie inż.
środa, 20 października 2021, 14:05

Ale nadal bardziej nowoczesny jak wszystkie inne zza Buga

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:32

Nie bardzo porównując do Ka-60

Piotr ze Szwecji
środa, 20 października 2021, 09:58

PZL Świdnik jest zdesperowany. Z nowych śmigłowców Leonardo, Polska kupuje tylko AW101, a te nigdy nie będą produkowane, i to pomimo wieku tej konstrukcji, przez PZL Świdnik. Polska wyraźnie poszła tutaj po linii PZL Mielec kupując S70i nawet dla Wojsk Specjalnych. AW139 nie pokona oferty BlackHawków i SeaHawków na platformie śmigłowca S70i. Cena? Wyposażenie? Certyfikacje? Powszechność występowania w wojskach NATO? Leonardo właśnie przegrał z S70i z PZL Mielec przetarg nawet w Rumunii. Do tego dochodzi pewien mankament własności Polski w PZL Mielec i PZL Świdnik, bo to tylko 2,5% udziałów. 97,5% to udziały cudzoziemców. Wniosek? Polsce warto inwestować prędzej w polonizację jakiegokolwiek śmigłowca w WZL nr1.

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:12

Sprawdź jeszcze raz udziałowców Świdnika, bo piszesz głupoty. Tylko 80 % należy do Włochów, a 13 do Polski, reszta drobni udziałowcy. A dlaczego nie widzisz problemów w strukturze własnościowej Mielca czy Rzeszowa. Czyżby tam ktoś poza USA posiadał jakiekolwiek akcje? A może w Szwecji nie wiedzą co to part 21 i ile czasu i pieniędzy zajmie zakładowi remontowemu jakim jest WZL-1 uzyskanie certyfikatów produkcyjnych, a tym bardziej konstrukcyjnych wg EASA, czy EMAR (bo za chwilę to jeden pies). Ja tam nie widzę powodu by z moich podatków tworzyć w Polsce trzecia fabrykę śmigłowców i to prawie od podstaw (przy całym szacunku dla umiejętności i osiągnięć moich kolegów z Łodzi)..

Stryj Helmut
środa, 20 października 2021, 13:45

Polonizacja śmigłowca w WZL nr 1 to był Caracal. AW-139W to szansa, ale pytanie o podział ról z wykorzystaniem specyficznych możliwości. To jedyny sensowny sposób jakiegoś podziału torta z korzyścią dla PPO. A mniejsze za Mi-2 (Perkoz) to H-135. Teoretycznie do poukładania.

Prawy i Sprawiedliwy
środa, 20 października 2021, 13:36

Ale ten wniosek już dawno wyciągnięto.. tylko Airbus został zaorany..

Swój
środa, 20 października 2021, 09:46

Konkrecik

Prawy i Sprawiedliwy
środa, 20 października 2021, 09:46

W końcu w Świdniku widzą, że przegrali.. AW-101 na pocieszenie i do zaorania remonty i modernizacja SW-3 i SW-4..

Alek
środa, 20 października 2021, 16:06

SW-3 wszystkie zmodernizować do standardu GŁUSZEC 2 czyli z pociskami p/panc Moskit i niekierowanymi rakietami 70mm. To byłoby już coś. Zmodernizować część Mi 24 bez kompromisów jak Głuszec 2. Tyle na początek modernizacji floty śmigłowcowej. Później wejść muszą uderzeniowe drony bo to należy do przyszłości. Wobec nasycenia silnymi, skutecznymi środkami opl potencjalnego przeciwnika, także zainstalowanymi na dronach, żywot śmigłowców będzie krótki.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:34

Nie ma to sensu bo Świdnik za taką modernizację chciał tyle ile kosztują nowe BlackHawki

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:36

Nie ma takiego śmigłowca jak SW-3, ani takiego jak Głuszec 2. Była propozycja uzbrojenia Głuszca w Spike, pokazywana nawet w 2016 roku na MSPO, w ramach kolejnego podjeścia do problemu, ale nic poza tym. Fakt, że wszystkie śmigła można zmodernizować wg wariantu Mi-24 z MSPO 2019, w tym z polskimi ppk zamiast izraelskich (jak już polskie będą) bo całe rozwiązanie było polskie i pod polska kontrolą. Można dowiązać do śmigieł drony jak to ITWL prezentował własnie na Głuszcu na MSPO 2018. Problemem nie są polskie możliwości techniczne i produkcyjne, a polskie możliwości decyzyjne polityków i biurw z MON oraz lobbing (także medialny) koncernów chętnych na polski rynek i zablokowanie polskich zdolności.

Adam
piątek, 22 października 2021, 18:34

Bo Świdnik chciał za modernizację W-3 tyle ile kosztują nowe BlackHawki

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 10:18

Moderator nie puszcza, ale ja jestem uparty. To że wg pewnej stacji telewizyjnej Świdnik chciał za modernizację W-3W/WA do W-3WPW praktycznie tyle ile za nowy MH-139 to zapewne nie jest przypadek i wpisuje się w politykę Leonardo Helicopters wobec W-3: ZABIĆ PASOŻYTA. Ale to tylko jedna sprawa. Inna kwestia to to, że jest to znacznie więcej niż MON zapłacił za Głuszcze (nawet za te już przy włoskim Świdniku tylko połowę MH-139). Ale twoje Informacje o tym ile kosztuje w pełni (czyli tak jak MON oczekiwał od W-3WPW) BH są błędne. Niestety tak wyposażony BH jak oczekiwał MON (i to bez systemów uzbrojenia) kosztuje praktycznie 130-150% MH-139 i dlatego przegrał w USA. Koszt za 1 szt. BH z wymaganymi dla W-3WPW systemami uzbrojenia wynosiłby pewnie więcej niż MON zapłacił za 4 Głuszcze pierwszej serii (było w necie), ba może nawet więcej niż za 4 z tej drugiej (też było w necie). A zapewniam cię, że jeden uzbrojony BH nie zastąpi 3 lub 4 śmigłowców W-3 w standardzie Głuszca, lżejszych bo bez zbędnej medycyny (a może i stanowiska ruchomego by był bliższy standardowi uzbrojenia BH) na pokładzie i z nowymi łopatami. Zresztą dopuszczalna masa ładunku wewnątrz kadłuba jest podobna dla obu konstrukcji.

Valdore
wtorek, 26 października 2021, 08:58

Gnomie, co to za wersja W-3WPW bo jakos taka nie istnieje. Głuszec to W-3PL, dawny Huzar to W-3WB albo W-3K a nawet 3/4 Głuszce nie maja mozliwosci jednego UH-60L/M DAP czyli wersji wsparcia

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 22:25

Patrz nie wiedziałem że Głuszec miał być wersją DAP, to daleko idąca nadinterpretacja z twojej strony. Choć gdyby MON do końca zrealizował projekt, tzn. wykorzystał nowe łopaty (te którymi chwali się obecnie LDH), wprowadził Spike lub inny ppk, jak to miało być oraz zdecydował jaki WRE to nie byłby specjalnie gorzej uzbrojony ani wyposażony (no poza radarem unikania przeszkód). I tak dziś to jeden z silniej uzbrojonych śmigłowców wsparcia w klasie 6-7 ton. Co do zdolności przewozowych, to trzema lub czterema W-3 na pewno przewiozę więcej ludzi niż jednym UH-60L/M (nawet nie DAP). Co do W-3WPW to odszukaj sobie ogłoszenie o dialogu w sprawie modernizacji W-3 z jesieni 2018 roku. Głuszec nie ma natomiast nic wspólnego ( poza podobnym przeznaczeniem) ani z W-3WB, ani z W-3K, ani Huzarem. To czysto polskie rozwiązanie, nawet Świdnik nie był wtedy jeszcze włoski. Poszukaj znajdziesz wszystko w sieci, poczynając od pierwszej publicznej prezentacji na MSPO 2007.

Adam
poniedziałek, 25 października 2021, 22:02

Głuszce powstały jako modernizacja Sokołów. MH-139 jest znacznie mniejszy od BH, więc nie dziwota że tańszy. Odpowiednikiem BH jest dopiero AW149.

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 09:43

Odświeżony Głuszec z nowymi łopatami (tymi, które powstały do programu Głuszec, tyle,że miały być także do zastosowań na cywilnych śmigłowcach i dlatego wyłączono je z programu, a zrealizowano za pieniądze NCBiR, zatem podatnika) bez problemu spełniłby oczekiwania MON na W-3WPW (szczególnie odciążony od stanowiska ruchomego i medycyny). No ale takiej wersji Włosi by nie kontrolowali, tylko strona Polska zatem nie mogli by ciągnąć większej kasy od SZ RP. To wymyślili zrobienie NG przy okazji W-3WPW za kasę MON. I uzyskali swój cel - wycieli W-3. A to ze MH-139 jest mniejszy to wiadomo. natomiast AW-149, tak naprawdę to śmigło pośrednie pomiędzy klasą 6-7 ton (AW-139, W-3), a klasą 10-12 ton (BH, NH-90, H-225). Najbliżej niego sa H-175 i H-215 oraz UH-1Y. Co nie zmienia faktu, że przy zamianach wyposażenia i innych wymaganiach to właśnie 8-9 ton staje się dziś najpopularniejszym przedziałem wagowym. Szczerze mówiąc to to jest kategoria następcy W-3.

Adam
czwartek, 28 października 2021, 11:14

Perkoz to następca Mi-2 a nie W-3

piątek, 29 października 2021, 10:57

Jednak doczytaj ogłoszenie i odszukaj oficjalne komunikaty IU MON. Tam jest wyraźnie, ze Perkoza ma zastapić Mi-2 i cześć W-3.

Adam
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:19

Czyli spokojnie starczy H145M, MD 969 a nawet HAL Rudra.

Gnom
poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:15

Starczy to jest uwiąd, po polsku mówi się wystarczy. A poważniej, do czasu upublicznienia wymagań, przy tym co podano w ogłoszeniu to nawet może to być CH-53K.

Tweets Defence24