Reklama

Geopolityka

Autosan wygrał przetarg dla wojska

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła zakończenie postępowania na zakup 28 autobusów. Przetarg wygrała należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Autosan, która ma dostarczyć wszystkie pojazdy do końca bieżącego miesiąca. 

Jak poinformowano 16 listopada br., najkorzystniejszą ofertę na dostawę autobusów pasażerskich dla wojska złożył Autosan Sp. z o.o. Wartość zamówienia to ponad 18 mln PLN netto. Do podpisania umowy może dojść jeszcze w listopadzie. 

Oferta Austosana miała okazać się lepsza m.in. pod względem emisji dwutlenku węgla czy zużycia energii. Na liście dodatkowego wyposażenia jej autobusów znajdziemy natomiast: elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania, przednią szybę ogrzewaną elektronicznie oraz światła doświetlające zakręty. 

2 Regionalna Baza Logistyczna podkreśla w wynikach postępowania, że podczas wyboru oferty dokonano "przy zastosowaniu kryterium: cena = 60%, zużycie energii (ZE)= 2%, emisja dwutlenku węgla (ECO2) = 2%, emisja zanieczyszczeń (EZ): tlenków azotu, cząstek stałych, węglowodorów = 2%, moc silnika (Psil.) = 6%, okres dodatkowej gwarancji na przedmiot zamówienia (G) = 16%, wyposażenie w dodatkowe rozwiązania techniczne (WTech) = 12%", a Autosan uzyskał najwyższą punktację, czyli 100,00 pkt.

Oznacza to, że Autosan tym razem "pokonał" drugą ofertę w postępowaniu, złożoną przez firmę MAN Truck&Bus Polska, której wartość wynosiła ponad 22 mln PLN netto. Wynik postępowania dotyczy bowiem przetargu, który ogłoszono ponownie we wrześniu br., a termin składania ofert upływał 30 października br. 

W poprzednim postępowaniu prowadzonym przez 2. RBLOG wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Autosan nie wzięła udziału. Pracownik tego przedsiębiorstwa spóźnił się bowiem ze złożeniem oferty o kilkadziesiąt minut. Kierownictwo PGZ i MON poinformowało następnie o wyciągnięciu konsekwencji, włącznie ze zwolnieniem osoby odpowiedzialnej za złożenie tej oferty. W październiku br. pojawiła się natomiast informacja, że CBA złożyło w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury

Według ustaleń CBA b. dyrektor niedopełniając ciążącego na nim obowiązku terminowego i skutecznego dostar­czenia oferty przetargowej Autosanu 28 lipca 2017 r. wyrządził spółce znaczną szkodę majątkową i wypełnił tym samym znamiona przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu – nadużycia zaufania. 

Czytaj więcej: Macierewicz o przetargu na autobusy

We wrześniu 2. RBLOG poinformowała o złożeniu zamówienia we wcześniejszym postępowaniu, dotyczącym autobusów przeznaczonych do przewozu 45 pasażerów (oraz kierowcy i pilota). Zamówienie za 24,046 mln PLN bez VAT otrzymała spółka MAN Trucks&Bus, która jako jedyna złożyła ofertę w tamtym postępowaniu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (14)

  1. Szczszin

    W takich przetargach MON powinien z góry wykluczyć udział firm zagranicznych,gdyby taki niemiecki MAN w oprogramowaniu zrobił kontrolę odcięcia zapłonu to podczas wojny mogli by unieruchomić transport jednostek.To może śmieszne ale trzeba to kontrolować.Jak robił VW?-dymał własnych klientów podając zaniżoną emisję spalania. Niemcom nie można ufać i trzeba im patrzeć na ręce.

    1. patriots

      A silnik w Autosanie to jaki jest :)

    2. konsul

      Tylko, że ten MAN to akurat fabryka z Polski sprawdź sobie ile Man zainwestował. Czyli produkować te autobusy będą Polacy .. silniki to już inna sprawa, nie będą z Polski i w MAN i w Autosanie.

  2. Bla bla bla

    U teraz jak mamy nowe autobusy to już nam nikt nie podskoczy.:-) Rozjedziemy wroga :-)

  3. max

    nie ma się co cieszyć. To różnica klas.

  4. andy

    Tak, ale nie ma się co cieszyć. To różnica klas.

  5. sylwester

    po co wojsku autobusy ??

    1. aster

      jest 21wiek i na poligon 200km nie wypda jezdzic na pace stara...

  6. Kowalskiadam154

    Czyli anulowano przetarg w którym wygrał MAN i rozpisano nowy aby wygrał Autosan? To ja się pytam po co wogke te cyrki z jakimś przetargiem WP też chyba zmieniło wymagania specjalnie pod Autosana bo ci wcześniej coś przebąkiwali że nie produkują takich jakie chciało WP :-)

    1. Marcin

      Nic nie anulowano. To był drugi przetarg na kolejne autobusy.

    2. Ygrek

      Nie, nie anulowano pierwszego. Tylko rozPiSano drugi ze specyfikacją ustawioną pod produkt z Autosanu. Nie wiem czy wojsku faktycznie te autobusy są potrzebne. Wiem natomiast że wojsko je kupi a kasa z budżetu MON popłynie do Autosanu.

  7. taka prawda

    Sprawą powinien zająć się NIK wygląda na to, że jeden autobus ma kosztować 640 tyś zł to bardzo dużo jak na autobus tej klasy

  8. As

    Śmieszne i straszne.

  9. Stefan

    A gdzie jest CBA? To nie jest przypadkiem ustawianie przetargu?

    1. Podbipięta

      A jeśli nawet ,to czy to zle?

  10. men

    Uf, co za ulga, zdążyli, bez autobusów to leżymy i kwiczymy, policzył ktos ile tych niezbędnych WB jest w SZ RP?

  11. Wojciech

    Dostarczą 24 autobusy do końca miesiąca czyli w 2 tygodnie??? Jestem w szoku.

  12. CB

    Trochę mnie niepokoją te zakupy dużej ilości autokarów, bo jako żywo przypomina to zakup samolotów dla VIP. Autokary w wojsku służą do wożenia kompanii reprezentacyjnej, orkiestry, gości podczas różnych imprez w jednostkach, kadry na grzyby, pielgrzymki, wycieczki itp. "Normalne" wojsko jeździ np. na poligony Starami, Jelczami, Honkerami itd. Oczywiście, że też są potrzebne i należy je wymieniać, ale sukcesywnie, a nie znowu "zamiast"...

  13. Victor

    Ciekawe. Ba pamiętam jak we wrześniu kierownictwo Autosana twierdziło że nie produkuje takich autobusów które wojsko chciało kupić. Rozumiem że po anulowaniu poprzedniego przetargu wojsko nagle zmieniło swoje oczekiwania dostosowując je do produktu Autosana. Zawsze jednak myślałem że to producent powinien się dostosować do potrzeb wojska a nie odwrotnie. Myśląc w ten sposób rząd winien jeździć dalej Polonezami po upaństwowieniu FSO.

  14. księgowy

    No. I się wszystko ułożyło.

Reklama