AS 2019: Przeciwpancerny bezzałogowiec Fantom

9 października 2019, 07:15
Fantom UGV Kiev JSabakPA081500
Fot. J.Sabak
Reklama

Podczas wystawy Arms and Security 2019 w Kijowie należąca do koncernu Ukroboronprom spółka Impuls zaprezentowała najnowszy wariant pojazdu bezzałogowego Fantom, uzbrojony w karabin maszynowy i pociski kierowane Stugna-P.

Pojazd Fantom jest lekko opancerzony, porusza się na sześciu kołach wyposażonych w niezależne zawieszenie hydrauliczne i posiada napęd hybrydowy. Dzięki takiej konstrukcji maszyna może przejechać 20 km z prędkością do 38 km/h. Sterowanie realizowane jest bezprzewodowo lub za pomocą światłowodu o długości do 5 km. System sterowania może być przenośny lub zainstalowany na pokładzie pojazdu opancerzonego Dozor-B.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym na Fantomie jest wyniesienie głowicy obserwacyjnej wysoko ponad kadłub pojazdu, co zwiększa jej pole widzenia oraz umożliwia obserwację w zakresie 360 stopni w poziomie bez względu na przenoszony ładunek lub uzbrojenie oraz ich gabaryty. System obserwacyjny zapewnia skuteczne wykrycie i śledzenie celu wielkości człowieka z odległości ponad 1000 metrów, zarówno w dzień jak i w nocy.

image
Fot. J.Sabak

Ukraińska platforma bezzałogowa może przenosić ładunki o masie do 350 kg, ale w prezentowanej wersji wyposażony jest w obrotowe stanowisko strzeleckie ze stabilizowanym karabinem maszynowym 12,7 mm oraz blok 4 wyrzutni kierowanych pocisków rakietowych Stugna-P o zasięgu ponad 5 km skierowanych do przodu. Do strzału wyrzutnie unoszone są ponad moduł z karabinem maszynowym, ale poniżej głowicy optoelektronicznej. W przedniej części pojazdu znajduje się również 5 wyrzutni granatów dymnych systemu osłonowego pojazdu.

Na materiałach promocyjno-informacyjnych producenta pojazd Fantom w tej konfiguracji prezentowany jest w zimowym kamuflażu „pikselowym”, zbliżonym do stosowanego przez siły zbrojne Ukrainy, jednak sam pojazd zaprezentowano w malowaniu pustynnym, co może wskazywać na jego promocję w krajach zdecydowanie cieplejszych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Extern
czwartek, 10 października 2019, 09:15

Bardzo trafna koncepcja, właśnie tak niedługo będą wyglądać roboty do walki bezpośredniej. Szkoda że u nas zupełnie bez sensu ktoś zdecydował ze na fajnego robota od PIAPu należy posadzić rakiety przeciwlotnicze zamiast 12mm i granatnika automatycznego.

Q.I.
środa, 9 października 2019, 22:13

To stanowisko karabinu jest łudząco podobne do sterowanego ręcznie stanowiska "przeciwlotniczego" z utios-em.

Me
środa, 9 października 2019, 21:16

Pisałem o naszym demonstratorze z rakietami przeciwlotniczymi że w przyszłości powinien mieć również broń strzelecką a napewno sie taka pojawi po 2 latach ewentualnego używania w konflikcie. Niespodzianka. Ukraińcy z doświadczeniem w wojnie montują ciężki karabin na platformie z rakietami.

MAZU
środa, 9 października 2019, 10:24

Brawo! W ten projekt powinniśmy natychmiast wejść. M

tak myślę
środa, 9 października 2019, 23:34

Takie pojazdy to kwestia niedługiego czasu. W ZM Tarnów powstał podobny PERUN, a w spółce MACRO-SYSTEM/Human Assisted Robots z Warszawy i WITU powstał RRB-01. Co prawda jeszcze nie z pociskami p/panc ale będą, może z PIRATEM (Mesko) albo MOSKITem (WITU).

Mb
środa, 9 października 2019, 21:31

My powinnismy takie projekty robić i temu podobne. W powietrzu już nasze firmy robią... i to nawet ciekawe wersje. Teraz na ląd i wodę. Lepiej wchodzić w coś co jest u nas realne do zrealizowania bez potężnych nakładów finansowych.

Marek
środa, 9 października 2019, 18:25

A z czym? Oni przecież integrują swoje Stugny na swoim pojeździe.

Tweets Defence24