Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie zbudują superszybki dron taktyczny

Syperszybki aparat latający opracowany w ramach programu Hypersonic Technology Vehicle 2 – fot. DARPA
Syperszybki aparat latający opracowany w ramach programu Hypersonic Technology Vehicle 2 – fot. DARPA

Koncern Lockheed Marin otrzymał kontrakt za 147 milionów dolarów na budowę prototypu statku powietrznego TBD (Tactical Boost Glide), który będzie startował w powietrzu wyniesiony przez inny samolot i poruszał się z bardzo dużą prędkością.

Koncern Lockheed Martin współpracuje w tych pracach z amerykańskimi siłami powietrznymi oraz agencją zaawansowanych, wojskowych projektów badawczych DARPA (Defense Advanced Research Project Agency). Ich celem jest rozwijanie i zademonstrowanie technologii, które pozwolą na wprowadzenie wypuszczanych z innych statków powietrznych bezzałogowych, superszybkich aparatów latających o zasięgu taktycznym.

Systemy te po odpalaniu mają przyśpieszać do bardzo dużych prędkości dzięki silnikom rakietowym, a później po odrzuceniu napędu mają samodzielnie poruszać się w kierunku celu.

Efektem takiego rozwiązania ma być uzyskanie zdolności do bardzo szybkiego reagowania na zagrożenia poprzez szybkie dostarczenie do wskazanego miejsca wybranego ładunku. W nowej fazie programu mają być wykorzystane rozwiązania z poprzednich etapów, w tym technologie opracowane w ramach podprogramu Hypersonic Technology Vehicle 2.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (4)

  1. 1,2,3

    Jeszcze gdy byliśmy w poprzednim układzie militarnym czyli jakieś 30 lat temu jedna z polskich gazet o tematyce wojskowej ujawniła informacje że USA pracuje nad takim pojazdem który miał dostarczać pociski manewrujące w rejon działań na odległość 1000 km w ciągu jednej minuty, projekt miał się nazywać TAW-50. Widać projekt się powiódł i przyszedł czas na jego odtajnienie a zapisy radarowe z nad Groom Lake nie kłamią i jednoznacznie pokazują że lata tam jakieś "cholerstwo" z prędkościami przekraczającymi 50 Mach.

    1. Jerzy

      Istnieją założenia matematyczno-fizyczne do skonstruowania pojazdu / pocisku, który poruszałby się niczym UFO. Zasady są podobne do budowy torpedy kawitacyjnej. W przypadku torpedy kawitacyjnej, otoczenie jej bąbelkami powietrza umożliwia uniknięcie oporu wody i osiąganie szybkości rzędu kilkuset kilometrów pod powierzchnią wody. W przypadku pojazdu powietrznego lub kosmicznego, pojazd taki poruszałby się w bąblu plazmy, co umożliwia uniknięcie oporu powietrza, czy jak sądzą matematycy "zawieszenie" praw fizycznych. Efektem tego jest możliwe osiągnięcie olbrzymich prędkości i manewrowość. Jedyną trudnością jest opracowanie odpowiedniego źródła zasilania. Co więcej, matematycznie istnieje możliwość "zaginania" przestrzeni co rozwiązuje problem pokonywania olbrzymich przestrzeni kosmicznych. Pojazd w jednej chwili "znika" z jednego położenia a "pojawia" się w innym położeniu.

  2. Piotr O.

    I to jest przykład na ukazanie kto jest źródłem spirali zbrojeń. To samo potwierdzają zapowiedzi wprowadzenia laserów w samolotach, railgunów, nie mówiąc o stosowaniu od jakiegoś czasu taktyki antyrakiet. Teraz tylko brakuje, żeby USA wycofały się z układu o niestosowaniu broni w kosmosie.... i będzie dopiero zimna wojna.

    1. Podbipięta

      Żródłem spirali zbrojeń jest spirala zbrojeń a żródłem tego żródła jest żródło.A spirala,jak to spirala ,jest spiralna.

    2. Kosmit

      Za każdym razem, gdy USA mówią o pracach nad jakąś nową bronią, to jest to dowód na nakręcanie spirali zbrojeń. Gdy robią to konkurenci USA, wtedy jest to godna pochwały inicjatywa, przyczyniająca się do stabilizacji. Zastanawia mnie, czy to samo pisałeś rok temu, gdy Chińczycy trąbili o swoich pracach nad bronią hipersoniczną. Znamy to już z Zimnej Wojny, nie musimy czekać, aż "będzie" - wtedy też amerykańskie Pershingi II były "zagrożeniem dla światowego pokoju". Rosyjskie rakiety średniego zasięgu, rozmieszczone vis-a-vis po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny już nie były. Co więcej, one ten pokój podpierały, żeby się czasem nie przewrócił.

  3. Gość

    My jesteśmy w tyle jeżeli chodzi o systemy rakietowe a nie jest tajemnicą , że świat pracuje nad rakietami hipersonicznymi. Dobrze by było stworzyć grupę specjalistów ,która by zaczęła ten temat.

  4. PiotrEl

    Zasięg taktyczny ?! tzn. 20. 30 - 100km? Czas istnienia pojazdu naście sekund? Kolejna super koncepcja "naukowców z USA"

Reklama