Przemysł Zbrojeniowy
Amerykanie zamawiają konwencjonalną broń strategiczną
Lockheed Martin otrzymał od Departamentu Obrony kontrakt o wartości 405,7 mln USD na opracowanie, przetestowanie i dostawę elementów do nowego systemu broni hipersonicznej w ramach programu Conventional Prompt Global Strike (CPGS).
W ramach podpisanego kontraktu koncern Lockheed Martin ma za zadanie zaprojektować, opracować i skonstruować pociski rakietowe o dużej średnicy, elementy lotnicze pocisków rakietowych i inny sprzętu pomocniczego, niezbędny do planowanych prób w locie opracowywanych obecnie nowych pocisków hipersonicznych w ramach prowadzonego programu CPGS. Umowa ta ma być modyfikacją wcześniejszej umowy, której ceny publicznie nie ogłoszono. Wszystkie prace mają być wykonane przez wydział Lockheed Martin Space Systems w zakładach tego koncernu w Littleton w Kolorado, a przewidywany termin realizacji umowy to 1 stycznia 2024 roku.
W ramach programu Conventional Prompt Global Strike planuje się opracowanie i wdrożenie do służby hipersonicznych pocisków rakietowych zdolnych do prowadzenia precyzyjnych ataków konwencjonalnych (bez wykorzystania broni atomowej, a jedynie konwencjonalnych głowic) w cel położony w dowolnym punkcie na Ziemi w ciągu 60 minut od momentu wystrzelenia pocisku, zarówno stacjonarnych, jak i ruchomych. Neutralizacja wybranego celu ataku ma być możliwa bez względu na jego położenie i poziom obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dzięki ogromnej precyzji, prędkości i siły rażenia. Namierzanie celów ma odbywać się z wykorzystaniem systemów satelitarnych.
Broń ta ma wejść w skład tzw. nowej triady strategicznej USA i pozwolić na wyprzedzające uderzenie wobec jakiegokolwiek zagrożenia, a co za tym idzie utrzymanie strategicznej, przewagi nad którymkolwiek potencjalnym przeciwnikiem. W ostatnich latach USA stawia w ramach modernizacji armii i programów rozwoju nowego uzbrojenia na opracowanie futurystycznych, dotychczas niewprowadzonych nigdzie na świecie systemów uzbrojenia takich jak systemy broni hipersonicznej, laserowej czy mikrofalowe w celu dostosowania swoich sił zbrojnych do wymagań przyszłego pola walki.
Niuniu
Jeast już futurystyczny Zumweld z kolegami z którym nie wiadomo co robić. Jest kolejny superlotniskowiec który też nie bardzo sie sprawdza. A teraz będzie coś kolejnego super...... Ale jak się ma tyle kasy na wojsko co kowboje to kto im zabroni. Niemniej deklaracja "Broń ta ma ........ i pozwolić na wyprzedzające uderzenie" jest wyjątkowo niebezpieczna przy zadufaniu które panuje wśród decydentów za oceanu. Chęć skożystania z takich możliwości może być większa niż zdrowy rozsądek a wtedy tylko 60 minut będzie Nas dzieliło od unicestwienia cywilizacji współczesnego człowieka.
Infernoav
Wątpliwe, chyba że sądzisz że np Chiny wypowiedzą USA prlboskalowa wojnę termojądrowa. Patrząc na potencjały obu krajów, szans takich nie ma, gdyż Chiny mają ograniczony potencjał jądrowy. Za to Rosja, sama idzie w pociski jądrowe klasy mikro, gdyż nie chcą eskalować wojny nuklearnej.
Observator
To już nie tylko Rosja poszła w "nie mające odpowiedników na świecie" systemy uzbrojenia ;-))) USA także, chociaż są dość opóźnieni. A najbardziej znamienne jest to, że większość takich systemów czy to laserowych czy hipersonicznych, nad którymi USA zaczynają pracę, Chiny właśnie wprowadzają do liniowego uzbrojenia. Czyli że nie tylko Huawei dominuje nad IPhonem. Świat się zmienia....
ale jaja
Systemy laserowe to USA ma już dawno wprowadzone na okrętach, a hipersoniczne pierwsi zrobili i przetestowali.
prawieanonim
Amerykański SR-71 latał wzdłuż i wszerz Rosji robiąc zdjęcia baz wojskowych i będąc wyposażonym w silniki strumieniowe. A było to 30-40 lat temu więc kto tu kogo goni misiu :)
UsA ma już dane rozwiązania. Potrzebują jednak zintegrować je w końcowy produkt. Zakładam, że za 2-3 lata pierwsze pociski wejdą do służby.
hmmm
To się spóźnili...
rED
NIe mówimy tu o samolocie przenoszącym zmodernizowaną wersję lądowej rakiety... :D
Davien
rED nawet jak tak patrzec to i tu USA było pierwsze z pociskiem GAM-87 Skybolt czyli ALBM takim jak Kinzał:)
MAZU
W ostatnich latach Polska stawia w ramach modernizacji armii i programów rozwoju nowego uzbrojenia na opracowanie futurystycznych, dotychczas niewprowadzonych nigdzie na świecie systemów uzbrojenia takich jak systemy broni hipersonicznej, laserowej czy mikrofalowe w celu dostosowania swoich sił zbrojnych do wymagań przyszłego pola walki. M
w
Lockheed w tych napedach ma 60 lat doświadczenia. Nasze ostatnie prace sa lat 50-tych. Polska stawia na modernizacje ??? Za co ?? Sok jabłkowy czy z buraków w mundurkach
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Właściwy kierunek zbrojeń USA, taka broń to dobry straszak na różne niepokorne małe czy średnie kraje a te maja coraz to większe gospodarki i coraz to lepsze uzbrojenie niwelujące supremacje USA w powietrzu i na morzach.
Blob
W nawet większym stopniu strażak na kraje posiadające broń atomową. Pozwoli szybko, skutecznie i precyzyjnie uderzyć w dowolny cel bez eskalowania konfliktu do poziomu broni ABC
Andrettoni
Wyprzedzające uderzenie wobec jakiegokolwiek zagrożenia?
Igor
Słabe punkty założeń tego programu: 1. Satelitarny sposób namierzania celów. 2. Brak głowicy jądrowej. Potencjalny przeciwnik skupi się na eliminacji systemu rozpoznania i namierzania co będzie i prostsze i tańsze niż eliminacja efektorów tego systemu. Brak głowicy jądrowej w przypadku eliminacji lub zakłócenia systemu namierzania uczyni wtedy ten system bezużytecznym.
Tom
Czy myślisz, że projektanci tej broni nie uwzględnili w tym projekcie twych zastrzeżeń?
Fanklub Daviena
I niech teraz przekonają kraje jak Iran do rezygnacji z rakiet balistycznych! :-D
Davien
Igor, państwa zdolne zwalczać satelity to USA , i Chiny, ale te ostatnie w ograniczonym stopniu wiec powodzenia:)
Edmund
Czyli wydadzą na opracowanie, testowanie i dostawę przyszłego systemu broni tyle, ile my na lekką modernizację T 72.
GB
Ostatnio USAF ujawniła że Northrop Grumman opracował rewelacyjny silnik scramjet, który osiąga kilkanaście większy ciąg w wysokich partiach atmosfery niż silnik SJY61 Boeinga X-51A Waverider. Także dzieje się.
Rzyt
I w to trzeba było te 4,5 mld złoty zainwestować, zamiast w te denne leopardy i t 72...co za dramat egzystencjalny ta Polska myśl obronna m, zbrojeniowka, Generalicja. Zabawa dosłownie zabawa w wojsko...polski generał musi bo chce mieć bwp i t 72 i się chwalić gdzieś później po restauracjach czy hotelach jaki to on potrzebny i co by to było gdyby go nie było...zenada i te denne zakłady zbrojeniowe żerujące kosztem reszty narodu byle etat byle umowa na stałe i byle premia
Paweł P.
Kurczaki, jak się ma technologię to cuda wianki można tworzyć + finansowanie i gra gitara.