Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Akcja promocyjna rosyjskich „Kornetów” w Syrii

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosjanie rozpoczęli nagłaśnianie „sukcesów” samobieżnych zestawów „Kornet-EM”, które mają się, ich zdaniem, bardzo dobrze sprawdzać w walkach z rebeliantami i wojskami tureckimi w prowincji Idlib w Syrii.

System „Kornet-EM” przerzucony przez Rosję do Syrii ma być asymetryczną odpowiedzią na przygotowywana przez Turcję ofensywę na tereny opanowane przez wojska prezydenta Baszszara al-Asada. Informacje dochodzące z prowincji Idlib zaprzeczają bowiem oficjalnym zapewnieniom o zawieszeniu broni pomiędzy siłami tureckimi i syryjskimi - wspieranymi przez Rosjan. Z jednej strony wskazuje się bowiem na wynegocjowane wycofanie ciężkiego uzbrojenia artyleryjskiego i na wspólne nadzorowanie zawieszenia broni związane np. z tworzeniem rosyjsko-tureckich patrolów żandarmerii. Z drugiej zaś strony cały czas informuje się o potyczkach ogniowych, atakach lotniczych i co gorsza o prowadzonych przez Tuków przygotowaniach do poważnej operacji wojskowej.

Rosjanie cały czas uważają, że agresywne wypowiedzi tureckich polityków, w tym samego prezydenta Erdogana świadczą o planach oderwania od Syrii całej prowincji Idlib i stworzenia tam suwerennego terytorium, zależnego bardziej od Ankary niż Damaszku. Podejrzewa się również, że siły zbrojne Turcji przygotowują się do ofensywy, która ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach, a obecny czas względnego spokoju poświęcają po prostu na przygotowania i przegrupowanie sił.

Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu Rosjanie przerzucili do Syrii dodatkowych żołnierzy i sprzęt, w tym przeciwpancerny, który ma zatrzymać ewentualny atak tureckich kolumn pancernych i zmotoryzowanych. Od pewnego czasu odnotowuje się bowiem coraz większe nasycenie czołgami i transporterami strefy zajmowanej przez Turków. Ujawnione zdjęcia robione kamerami syryjskich i rosyjskich bezzałogowych aparatów latających pokazują m.in zakamuflowane czołgi M60T Sabra Mk II, samobieżne armatohaubice T-155 „Firtina” (kalibru 155 mm) oraz dużą ilość kołowych, lekko opancerzonych transporterów Ejder Yalçin. Co gorsza największe skupiska tych pojazdów miano odkryć przy pozycjach zajmowanych również przez organizację terrorystyczną Hayat Tahrir al-Sham.

Idealnym środkiem do zatrzymania tureckiego natarcia ma być wysoce mobilny zestaw przeciwpancerny „Kornet-EM”. Ma on uzupełnić już prawdopodobnie przerzucone do tego regionu takie systemy przeciwczołgowe jak „Fagot”, 9K115-1 Metys-M” i 9K111-1М „Konkurs-M”. Są to jednak zestawy przeciwpancerne przenośne, natomiast „Kornet-EM” został zamontowany na lekko opancerzonym pojeździe 233136 „Tigr-M”.

Co ciekawe Rosjanie informując o takim wzmocnieniu swoich sił nie wskazali na wersję „Kornet-D”, która jest wprowadzana na wyposażenie rosyjskich sił zbrojnych, ale na wersję „Kornet-EM” – czyli model przeznaczony na eksport. Może to oznaczać, że zestawy te będą później sprzedane Syryjczykom i tylko chwilowo są obsługiwane przez rosyjskich żołnierzy.

Jest to tym bardzie prawdopodobne, że wcześniej Rosjanie na pewno wykorzystywali w Syrii system „Kornet-D” chwaląc się jeszcze w 2017 r. zniszczeniem z jego pomocą pojazdu terrorystów z odległości około 7000 m i to pierwszym pociskiem. „Kornet-D” według producenta tego zestawu (tulskich zakładów „Konstrultorskoje Biuro Pribostrojenija”) ma zresztą zasięg jeszcze większy bo około 10 km. Dla porównania turecki system przeciwpancerny tej klasy UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) może zwalczać cele na odległości maksymalnej od 5 do 7 km. Daje to od razu dużą przewagę taktyczną siłom stojącym naprzeciwko Turków, pozwalając na ich zwalczanie spoza zasięgu ich własnych systemów przeciwpancernych.

Jest to spotęgowane przez zastosowaną na pojeździe „Kornet-EM” zintegrowaną głowicę optoelektroniczną, która pozwala na wykrywanie i śledzenie obiektów nawet z odległości 15 km. Daje to czas zarówno na przygotowanie stanowiska ogniowego, jak i również drogi ucieczki – unikając ognia kontrbateryjnego, np. ze strony systemów artyleryjskich.

Kolejnym zagrożeniem dla Turków jest reklamowana przez Rosjan zdolność systemu naprowadzania zestawu „Kornet-EM” do śledzenia celów poruszających się z prędkością nawet 900 km/h. Jeżeli byłaby to prawda, to zagrożone byłyby również tureckie śmigłowce i samoloty operujące na małych wysokościach. Gdyby Rosjanom udało się udowodnić tą zdolność w Syrii, to liczba zagranicznych klientów gotowych do kupna „Kornetów” na pewno by wielokrotnie wzrosła.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Ku chwale wielkiej POLSCE

  Na YOUTUBE jest film pt STAN POLSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO JACEK HOGA - w filmie opisane są skutki zakupów poza graniami kraju systemów obronnych Libia kupiła system OPL we Francji kolejno go wyłączając przed nalotami oraz problemy z F-16 wyciagnijmy wnioski z cudzych błedów kupujmy tylko to czego nie mozemy sami zbudowac poza granicami kraju rodzime ppk Pirat, Moskit kluczem obrony przeciwpancernej suwerenne systemy podstawą obronności kraju niech to Anders w przyszłości będzie zamiennikiem T-72 niech Narew będzie w pełni POLSKA ITD to też praca dla zwyczjnych POLAKÓW zatrudnionych w przemysle zbrojeniowym ograniczanie eksportu pracy poza granice kraju.

  1. LMed

   Praktyka codzienna wskazuje, że to tylko "głos wołającego na puszczy" niestety.

 2. Rodżer

  Szykują się kolejne bęcki dla ruskich od Turków.

  1. Oleg

   Alez tu madrali sie rozpisuje ze beda becki od jednych dla drugich a zapominaja ze liczy sie kasa i ich wymiana handlowa na ciezkie miliardy dolarow. Co niektorzy to pewnie tu orgazmu dostaja a zapominaja o chlodnej polityce

  2. Rodżer

   To Rosja ma na zbyciu jakieś miliardy dolarów? Bo mi zaraz zajady ze śmiechu popękają...

 3. mlas

  Erdogan nie wybaczy Putinowi oszustwa i zdrady. A ma sporo asów w rękawie. Tym razem to Putinek może okazać się za krótki. I raczej nikt go żałować nie będzie ani ręki mu też nie poda.

  1. Orthodox

   Jeden wart drugiego. Tylko skala nieco inna.

  2. SOWA

   W dodatku w Polsce nikt nie rozumie, że ci panowie wcale nie są przyjaciółmi, mają czasami wspólne interesy. Dlatego nie ma mowy o zdradzie.

 4. Milutki

  Turcja w Syrii zajmuje się obroną Syryjczyków przed krwawym dyktatorem Asadem który morduje własny naród m.in bronią chemiczną. To ten dyktator razem z Rosją są najwiekszymi terrorystami i złamali uklad pokojowy w sprawie Idlibu, teraz Turcja musi z góry zakładać że nowy układ też zostanie złamany i dlatego Turcja słusznie postępuje zbrojąc Idlib. Wbrew temu co twierdzi autor alternatywą nie jest czy Idlib będzie bardziej zależny od Ankary czy od Damaszku ale alternatywą jest czy 3mln Syryjczyków z Idlibu bedą żyli w swoim państwie czy zostaną wysiedleni albo zabici przez Asada. Turcja jest jedynym zewnętrznym państwem w Syrii ktoremu chodzi o dobro syryjczyków, reszcie chodzi tylko o władzę i rozgrywki polityczne.

  1. Wredniutki

   Dlaczego Assad miałby wymordować czy przesiedlić Syryjczyków z Idlibu?

  2. Milutki

   Z tej samej przyczyny z jakiej zrobił to już z kilkoma milionami Syryjczyków

  3. tylko pytam...

   @Milutki Gdzie i kiedy ?

 5. Niuniu

  Kolego Turecki - jak Turcji tak świetnie poszło w Idlibie jak piszesz to jakim cudem później turcy oddali pod kontrolę syryjsko-rosyjską większy obszar tej prowincji niż udało się zająć syryjczykom? Dla czego nie zmusili syryjczyków na powrót na pozycje wyjściowe sprzed ich ofensywy co Erdogen żądał w każdym przemówieniu? Ktow według Ciebie obecnie kontroluje całe przedmieścia Aleppo i strategiczną autostrade M5 łączącą Aleppo z centrum Syrii w tym z miastem Xoms i Damaszek? Dla czego w świetle tureckich sukcesów ci turcy oddali kontrolę nad terenami na południe od autostrady M4 siłom rosyjskim czyli też syryjskim? I dla czego powoli kontrolę nad tą autostradą przejmują wspólne turecko-rosyjskie patrole? Są w internecie mapki Idlibu pokazujące co kto kontroluje. Porównaj stan z grudnia 2019 z obecnym. I spróbuj to logicznie wytłumaczyć pisząc o gigantycznym sukcesie tureckiej interwencji i klęsce wojsk rządowych Syrii. Pomyśl logicznie zanim powtórnie zaczniesz powtarzać turecką propagandę skierowaną do durnego tureckiego wyborcy.

  1. Milutki

   Turcy nikomu nic nie oddali pod kontrolę. Turcy wstrzymali się z interwencją w Idlib i wyczerpali wszystkie środki dyplomatyczne aby powstrzymać Asada , dopiero gdy to się nie udało interweniowali i powstrzymali Asada. Asad groził że zajmie cały Idlib Turcy to powstrzymali. Turcy osiągnęli połowiczny sukces bo nie odbili terenów zajętych przez Asada ale za to powstrzymali jego dalszy postęp. Całkowite wyparcie Asada wymagałoby większej interwencji lądowej armii Tureckiej i zastąpienie syryjskich bojowników, Turcy się tego nie podjęli

  2. uowca stupików

   Turcy oddali wszystko co zdobyła SAA, Turcy nic by tą interwencją nie zdobyli a jedynie więcej trumien by wróciło co przed wyborami nie przysporzyło by Erdoganowi głosów, zobaczył, że Rosja powiedziała NIET i usiłował na Kremlu coś ugrać a jedynie poniósł porażkę i Putin go usadził co zauważyły nawet najbardziej nieprzychylne Rosji media. Więc takie komentarze może gdzie indziej publikuj bo są wprost głupie.

  3. Milutki

   Asad zapowiadał że zdobędzie cały Idlib z rosyjską pomocą a powodu działań Turcji nie zdobył. Turcja osiągnęła połowiczny sukces

 6. Artur

  Z niecierpliwością czekam na dużą turecką ofensywę, takie działania wymusiły by na Rosji wysyłanie coraz to nowych rodzajów uzbrojenia i wojska. Jednym słowem oznaczałoby to dla Rosji coraz wyższe koszty całej kampanii syryjskiej, a to przy bardzo taniej baryłce ropy drenuje cały budżet.

  1. HeHe

   "Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu Rosjanie przerzucili do Syrii dodatkowych żołnierzy i sprzęt, w tym przeciwpancerny, który ma zatrzymać ewentualny atak tureckich kolumn pancernych i zmotoryzowanych" - przytoczony fragment powyższego tekstu wskazuje na to, że nie bacząc na bardzo tanią baryłkę ropy ruscy już tam wysłali więcej wojska. Poza tym zwracam uwagę na to, że od prawie pięciu lat (czyli od interwencji w Syrii) różni tacy "z niecierpliwością" czekają na spełnienie ich różnych nadziei a ruscy z powodzeniem, cierpliwie robią swoje.

  2. HeHe

   "Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu Rosjanie przerzucili do Syrii dodatkowych żołnierzy i sprzęt, w tym przeciwpancerny, który ma zatrzymać ewentualny atak tureckich kolumn pancernych i zmotoryzowanych" - przytoczony fragment powyższego tekstu wskazuje na to, że nie bacząc na bardzo tanią baryłkę ropy ruscy już tam wysłali więcej wojska. Poza tym zwracam uwagę na to, że od prawie pięciu lat (czyli od interwencji w Syrii) różni tacy "z niecierpliwością" czekają na spełnienie ich różnych nadziei a ruscy z powodzeniem, cierpliwie robią swoje.

 7. analizator

  "Akcja promocyjna rosyjskich „Kornetów” w Syrii" - i dlatego z wielkiej ofensywy Erdogana będą nici.

 8. Hanys

  No to reszta tureckich Leopardów 2 może zostać wkrótce dymiącymi wrakami.

  1. myślenie nie boli...

   tia "reszta" - chyba zapominasz że do tej pory stracili bodaj dwie maszyny w wersji z lat 80. i to przez głupotę

  2. k

   Tak jak amerykańskie rakiety i tureckie samoloty "strącane słynnymi, nie mającymi odpowiedników w świecie " Pancyrami? Trolling i głupota też powinny mieć swoje granice... Jak dotychczas w Syrii rosyjskie "akcje promocyjne" wojskowego sprzętu wypadały blado. I ta też tak może się skończyć...

 9. dywersant

  Trzeba przyznać ze nawet do zwalczania zwykłych celów naziemnych jest to świetna platforma. Coś podobnego świetnie nadawało by się dla WOT-u idealnie wpisując się w taktykę działań tego typu jednostek. 2x4 Spike do tego nasze podwozie i lekki niszczyciel czołgów o wysokiej mobilności już jest. Do tego zbliżony system naprowadzania, żeby również zagrażać celą lotniczym... albo możliwość modułowości z np. Gromem... dla WOT broń idealna.

 10. ppk Moskit ppk Pirat

  ppk Pirat i ppk Moskit sprawią że nie będziemy na łasce nie łasce sojuszników bez Rosji Syryjska armia by już nie istniała zmieniła by się w rebeliantkę partyzantkę Syria jest obecnie na łasce Rosji obyśmy my POLACY nigdy nie musieli BYĆ UZALEŻNIENI OD WIDZI MI SIĘ WIELKIEGO BRATA OBYŚMY SAMI DECYDOWALI O SOBIE suwerenne systemy kluczem niezależnośći, niepodległości

 11. Ech

  Kiedys Syrja skadala sie z malych ksiestwek - z ktroch prwaicja Iblid -byla jedna ze wspolzalozycieli Syrii.

 12. Jacenty

  Rosjanom bardzo zależy na podniesieniu eksportu uzbrojenia. Zapowiada się ciekawie. Czyżby Turcy mieli wzorem Zorby, powtórzyć "Jaka piękna katastrofa". Pod wzlędem wyszkolenia, ustępują Rosjanom a operatorami będą pewnie właśnie oni.

  1. Skopać Rosji tylek

   Czyżby dotychczas Rosja ponosiła klęskę w Syrii? Na to wygląda, skoro potrzebują aż tak wzmacniać siły że, przerzucają tam swich najemników i najnowszy sprzęt. Słabo to wygląda. Turcja niby tak zacofana, a jednak Ruskie się boją. I dobrze. Niech im Turki dokopią.

  2. Grobelka

   To standardowe zagranie, mające na celu testowanie sprzetu i załóg w warunkach bojowych. Tego doswiadczenia nie zastapisz zadnym poligonem. Rosjanie w Syrii (oficjalne dane z rosyjskiego MON) przetestowali jak do gej pory, ponad 2000 sztuk rozmaitego sprzetu wojskowego, od Su-57, oplot, armatohaubic, po bron strzelecką, drony bojowe i mini drony zwiadowcze.

  3. żałosne

   To na co czekasz? Wyjeżdżaj do Syrii. Przed monitorem każdy cwany.

 13. Orthodox

  Na miejscu Rosjan obawiałbym się, by te ppk nie zrobiły podobnej ,,furory'' jak systemy plot. Szczególnie w rękach Syryjczyków.

 14. zyg

  Skłaniam się w kierunku teorii że jeśli dojdzie do użycia Kornetów w warunkach bojowych, w starciu z przyzwoicie wyszkoloną armią turecką skończy się to dla Rosjan jak zwykle. Zresztą Turcy sami są sobie winni już dawno mogli zamknąć dla rosyjskich transportów wojskowych Bosfor i przestrzeń powietrzną z czym zresztą Rosjanie się poważnie liczyli w przeddzień tureckiej ofensywy. A co do wspólnych patroli wg światowych agencji miały miejsce dwa, i obydwa zostały zatrzymane przez syryjskich cywili (wg komunikatu rosyjskiego MON "terrorystów używających cywili jako żywe tarcze") protestujących obecność rosyjskich żandarmów.

  1. Davien

   Zyg nie moga zamknac Bosforu ot tak sobie. Musieliby byc w stanie wojny z Rosja by móc to legalnie zrobić.

  2. pytajacy

   czyli jak?Wszyscy wszystko wiedzą ,sami eksperci .

  3. Fanklub Daviena

   Zamknięcie Bosforu dla Rosji zgodnie z traktatem sowiecko-tureckim oznaczałoby oddanie przez Turcję Rosji prowincji tureckiej przyległej do Gruzji... :)

 15. Marek1

  Nie jestem w stanie pojąć DLACZEGO "geniusze" z IU/MON od wielu lat nie potrafią(nie chcą?) pozyskać dla WP takiej właśnie klasy wysokomobilnych 4x4 jako nośnika dla co najmniej 4-tubowego zestawu ppk zintegrowanego z porządna głowicą optoelektroniczną. To NIE jest wszak zadanie przekraczające możliwości PGZ-tu i wystarczy tylko relatywnie niewielkie dofinansowanie. Ponieważ Mesko i tak już składa z importowanych z Izraela elementów ppk Spike-LR należy KUPIĆ od Rafaela licencję na wariant LR2 i takowe montować na wybranym modelu 4x4. Zadanie proste, ale wyraźnie przekraczające kompetencje "fachowców" z IU/MON i dramatycznie kiepskiej merytorycznie ekipy MB&Co.

  1. Orthodox

   Jakieś plany są, ale czy/ kiedy dojdzie do realizacji, trudno powiedzieć. Sam fakt przeprowadzania ,, poważnych'' analiz na rzecz pozyskania sprzętu dla jednego pułku nie napawa optymizmem. Chociaż na defiladę jak znalazł.

  2. michalspajder

   Pulk ten jest rozlokowany na ewentualnym kierunku natarcia ze strony wschodniego sasiada. Kryje i Kaliningrad, i polnocno-zachodnia Bialorus. Pytanie tylko, jak ten pulk mialby wedlug naszych wojskowych byc uzyty? calosciowo, jako zapora na glownym kierunku uderzenia nieprzyjaciela po wyjsciu z odwodu? Czy przydzielony dywizjonami do poszczegolnych mniejszych jednostek WPZ? Tyle, ze to spekulacje, na razie program Ottokar Brzoza jest chyba jeszcze w powijakach, a doMalutkich na BRDM2 dolaczono przenosne Spike LR. czyli sila tej jednostki, dopiero rozwijanej z dywizjonu jest jak na razie slaba.

  3. Koczis

   Zastanawiam się na ile, do użycia jako platforma dla takiego pojazdu, możliwe byłoby wykorzystanie AMZ Żubr z Poprada?

 16. Ernst Junger

  Przy wiązce prowadzącej w naszych warunkach zasięg rzeczywisty Korneta wynosi w większości przypadków 1500m i wymaga ciągłego świecenia. Natomiast taki spike lr/lr2 na względnie tanim podwoziu Hawkei lub Eagle V daje o wiele większe możliwości.

  1. No skąd

   To znaczy jakie są te możliwości?

  2. Davien

   Fire and Forget, nei dradza pozycji skad leci,nie alarmuje systemów samoobrony czołgu i nie wymaga archaicznego SACLOS do naprowadzania:)

  3. Ernst Junger

   Spike, MMP, w przyszłości może Moskit, pozwalają strzelać do celów poza zasięgiem wzroku (BLOS - Beyond Line Of Sight). W ten sposób zasięg nie jest ograniczony przeszkodami terenowymi.

 17. Turecki

  Turcja 100 dronami zniszczyła ostatnio w Syrii sily SAA 78 dzial 100czołgów s300 Pancyr1 wtym zabiła 2000 zbrodniarzy asada pacyfikujacych enklawy opozycji Po tym ataku Rosja poprosiła o rozejm

 18. Rain Harper

  Drona nie zestrzeli.

  1. tłumacz rzeczy podstawowych

   za to Igła i Pancyry zestrzelą. Ni myślisz chyba, że będą działały be ochrony.

  2. Marek1

   Dlaczego nie ? Na pułapie do 2km zapewne dałby radę ...

  3. Adam

   Łodzi pidwodnej nie zatopi. Naprawdę... wysoce niedopracowany...

 19. Ku chwale wielkij POLSCE

  cięzki granatnik przeciwpancerny też mógł by uzupełniać obronę przeciwpancerną ALCOTAN-100 licencję kupić w Hiszpani może obecnie w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego Cowin-19 licencję kupic w dobrej cenie

 20. Ku chwale wilekij Polsce

  Polska powinna prcować nad własną rodziną tego typu systemów w oparciu o programy PPK MOSKIT I PPK PIRAT przy produkcji tego typu systemów pracowali by zwyczajni Polacy zabezpieczając finansowo własne rodziny podatki odprowadzane by były w kraju itd

 21. Cynik

  Jaki taki dobry to kupujemy!!!

Reklama