Przemysł Zbrojeniowy

Airbus "zaskoczony" zarzutami Austrii ws. Eurofighterów

Foto: Wolfgang Grebien, http://www.bundesheer.at/
Foto: Wolfgang Grebien, http://www.bundesheer.at/

Airbus Defence & Space w specjalnym oświadczeniu określił zarzuty austriackiego rządu dotyczące oszustw przy sprzedaży myśliwców Eurofighter do Austrii jako zaskakujące. Wiedeńskie ministerstwo obrony będzie domagać się odszkodowania w wysokości nawet 1,1 mld euro. 

O wystąpieniu przez austriackie ministerstwo obrony o wszczęcie postępowania karnego przeciwko Airbusowi poinformowano na konferencji prasowej w Wiedniu w dniu 16 lutego br.. Państwo austriackie dołączyło do zawiadomienia o przestępstwie pozew cywilnoprawny, domagając się od koncernu odszkodowania w kwocie co najmniej 183,4 mln euro.

Austriacki socjaldemokratyczny minister obrony Hans Peter Doskozil oświadczył jednak na czwartkowej konferencji prasowej, że faktyczny wymiar strat związanych z kontraktem na myśliwce Airbusa sięga 1,1 mld euro. Austria zamówiła początkowo 18 Eurofighterów, ale wraz z podjęciem ich dostaw w 2007 roku liczbę tę zredukowano do 15.

Treść złożonego w wiedeńskiej prokuraturze wnioseku wskazuje, iż Airbus "w zamiarze oszustwa zwiódł" państwo austriackie w sprawie prawdziwej ceny myśliwców, jak też terminów dostaw oraz pokładowego wyposażenia samolotów. Stanowisko takie przedstawiła utworzona w resorcie obrony pod koniec 2012 roku grupa śledcza o nazwie Task Force Eurofighter, której raport opublikowano w czwartek.

Airbus zaznacza, że jest "zaskoczony" konferencją prasową, na której poinformowano o oskarżeniach. Podkreśla, że nie otrzymał on od austriackiego ministerstwa obrony żadnych informacji w tej sprawie i nie został dotąd powiadomiony o podjęciu postępowania karnego. Europejski koncern nie widzi przy tym "żadnych podstaw do zarzutów o działaniu w złej wierze lub oszustwa." Koncern podkreśla przy tym, że "spółka kontynuuje swoją politykę aktywnego wspierania władz w badaniu konkretnych podejrzeń".

Jak zaznacza austriacka agencja prasowa APA, wokół zawartego w 2003 roku kontraktu na Eurofightery ustawicznie pojawiały się zarzuty o korupcję. Raport Task Force głosi, iż austriackie władze "zostały zwiedzione" przed podjęciem decyzji o wyborze myśliwca i zawarciem umowy, a przy "zgodnym z prawem zachowaniu" oferenta Austria nie kupiłaby Eurofighterów, lecz zapewniający jej więcej korzyści produkt konkurenta.

"Bez tego zwiedzenia co do istotnych okoliczności Republika Austrii zdecydowałaby się nie na zakup myśliwca Eurofighter, lecz na nabycie myśliwca JAS 39 Gripen oferenta SAAB i zaoszczędziłaby w ten sposób istotne kwoty" - wskazuje raport. Konkretnie chodzi tu o cenę sprzedaży i zdolność realizowania dostaw. Według raportu opiewająca na 1,96 mld euro wartość kontraktu byłaby w przypadku zawarcia umowy na Gripeny niższa o co najmniej 183,4 mln euro. Ta wliczona do ceny sprzedanych samolotów kwota "posłużyła (Airbusowi) ostatecznie do tego, by opłacić własne i cudze koszty przestępczych i nieprzestępczych transakcji, które służyły między innymi także zawieraniu i realizowaniu tak zwanych umów offsetowych" - czytamy w raporcie.

"Umowy offsetowe mogły się stać źródłem nieuczciwego postępowania na niekorzyść Republiki Austrii z jednej strony dlatego, że decyzje w sprawie warunków kontraktu i umów offsetowych były podejmowane przez różne resorty, z drugiej zaś dlatego, że nieprzejrzysta sieć doradców i grup interesu wpływała na ówczesne władze państwowe" - podkreśla ministerialny dokument. Za czyn oszustwa uznaje również świadome niedotrzymanie zawartego w kontrakcie wymogu dostarczenia myśliwców w wyznaczonym terminie i z wyposażeniem pokładowym zgodnym z ustaloną specyfikacją - do czego producent nie miał według raportu ani możliwości, ani chęci.

Airbus jest zaskoczony przebiegiem dzisiejszej (oświadczenie wydano 16 lutego - red.) konferencji prasowej zorganizowanej przez austriackie Federalne Ministerstwo Obrony, na której poinformowano o zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa („Strafanzeige”) przeciwko Airbus Defence and Space GmbH, spółki zależnej Airbusa, oraz Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, z zarzutami umyślnego wprowadzenia w błąd i popełnienia oszustwa w związku ze złożonym w 2003 roku zamówieniem na samoloty odrzutowe Eurofighter. Ponieważ austriackie Federalne Ministerstwo Obrony nie omówiło rzeczonej kwestii z Airbusem przed jej ogłoszeniem, firma dowiedziała się o zarzutach dopiero dzisiaj z mediów i nie posiada rzeczowych informacji dotyczących sprawy. Nie widzimy żadnych podstaw dla tych zarzutów, szczególnie zarzutu działania w złej wierze i popełnienia oszustwa. Airbus oświadcza, że firma będzie dalej prowadzić politykę aktywnego wspierania władz w prowadzeniu śledztwa związanego z konkretnymi podejrzeniami.

oświadczenie Airbus

Czytaj też: Austria pozywa Airbusa i konsorcjum Eurofighter. Miliardowe odszkodowanie?

AH/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.