Reklama

Polityka obronna

ABW zatrzymała podejrzanego o terroryzm

Fot. abw.gov.pl
Fot. abw.gov.pl

Olsztyńska ABW dokonała zatrzymania podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowej Wojciecha K. Mężczyzna mógł wykorzystać ją do przestępstw o charakterze terrorystycznym. Zarzuty postanowiono również trzem innym osobom, którym zarzucono nielegalne posiadanie broni i amunicji. 

Jak poinformował w piątek prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, w śledztwie zatrzymano dotychczas cztery osoby - jednej z nich przedstawiono zarzuty związane z terroryzmem, trzy pozostałe są podejrzane o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Wszyscy zatrzymani mają polskie obywatelstwo.

Fiertek ze względu na charakter śledztwa nie chciał mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że dowody w tej sprawie pozyskała olsztyńska delegatura ABW, której prokurator zlecił 7 czerwca wykonanie "wielu czynności procesowych na terenie kraju", m.in. przeszukań, zatrzymań osób, zabezpieczenia substancji wybuchowych i broni palnej.

W oparciu o te dowody przedstawiono zarzuty Wojciechowi K., zatrzymanemu w jednej z podolsztyńskich miejscowości. Jest on podejrzany o posiadanie substancji wybuchowej o wadze ponad 5 kg, a także gromadzenia związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych. W ocenie prokuratury, mogły one posłużyć do podjęcia przez niego w przyszłości "działań mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej".

"Podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które są naszym zdaniem niewiarygodne" - powiedział prokurator Fiertek. Dodał, że na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące".

Taki sam środek zapobiegawczy zastosował sąd wobec Krzysztofa G. któremu zarzucono posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinków maszynowych, pistoletu i ok. 2 tys. sztuk amunicji. Według śledczych "częściowo przyznał się" on do tych czynów.

Według prokuratury, kolejnemu z podejrzanych - Arturowi Ć. zarzucono nielegalne posiadanie amunicji kalibru 7,92 mm, zastosowano wobec niego dozór policyjny. Natomiast Jan Sz. jest podejrzany o posiadanie m.in. pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przekazała śledztwo w tej sprawie do prowadzenia tamtejszej delegaturze ABW.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (6)

 1. gegroza

  Już widzę tych biednych ludzi, którzy za hobby mają chodzenie z wykrywaczami. Od lat to samo. Sukcesy prokuratury w walce z "terrorystami" i porażki w walce np. z amber gold

  1. Bert

   2 tyś. amunicji - kolekcjoner??

  2. chateaux

   Ten z Wrocławia też miał hobby?

 2. Leszek

  Ludzka percepcja oparta jest na koncepcji rzeczywistości utrwalonej. Uzgodniona i utrwalona rzeczywistość zostaje zaakceptowana na poziomie ludzkiej podświadomości, gdzie wszystkie umysły są ze sobą połączone. Najbardziej pewne i pryncypialne przekonania, co do rzeczywistości, stają się podejrzane, ponieważ są one wynikiem programowania zbiorowego umysłu ludzkiego. Programowanie to dokonuje się, za zgodą (a często i pragnieniem) jednostki, na poziomie tradycji, wychowania i kultury. To, jakie informacje przyjmuje osoba ludzka, czy ogół ludzi, decyduje nieświadomy umysł na podstawie kategorii, którymi jest oprogramowany. Cierpienie jednostki, zbiorowości ludzkiej, narodu czy państwa, wynika z odrzucenia Prawdy. Elementarnym prawem Wszechświata jest nie zabijanie oraz współczucie wszystkim skrzywdzonym, czującym, żywym istotom. Najpierw osoba ludzka, krzywdzi i zabija (morduje) inne, słabsze od siebie, przeżywające męki konania organizmy żywe – a następnie niezmiennymi prawami Natury, w ramach wyrównania rachunku krzywd – sama podlega zabijaniu. Bywa tak, że istota ludzka zabija przy użyciu potężnej machiny wojennej, a sama ginie zaatakowana, np. przez niewidziany drobnoustrój, czy nowotwór.

 3. malkontent

  Podali że jeden z tych "terrorystów" miał amunicję 7.92. Do przedwojennego mauzera :)

  1. gggh

   ...oraz materiały wybuchowe, w wadze 5kg. To pewnie jeszcze z czasów Biskupina, bo w końcu to kolekcjoner antyków.

 4. rozczochrany

  Czyli złapano zbieraczy militariów z czasów wojennych a nagłośnio sprawę jakby udaremniono zamach islamistów w Polsce. Naprawdę który to już raz pokazuje się stare mauzery ze spróchniałymi kolbami, zardzewiałe pistolety znalezione u "złoczyńców" i dumnych policjantów którzy zapobiegli złu. To już nawet nie jest śmieszne. Ale w statystykach wygląda dobrze bo rozbito zbrojną grupę.

 5. inside job

  Akurat dzisiaj było głosowanie nt ustawy inwigilacyjnej. I akurat pojawił się sukces ABW. Przypadek? Przypomniało mi się przy okazji jak to Brunon miał bandę składająca się z tajniaków. Przypadek?

 6. Jaxa

  Olsztyńska OT została rozbita zanim się na dobre zorganizowała ;-)

Reklama