Reklama

Siły zbrojne

Abramsy z modułami uzbrojenia CROWS

Fot. www.kongsberg.com
Fot. www.kongsberg.com

Norweski Kongsberg podpisał kontrakt na dostawę zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia CROWS przeznaczonych dla amerykańskich czołgów Abrams M1A2.

Kongsberg poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z Pentagonem, na mocy której armia USA otrzyma zdalnie sterowane systemy uzbrojenia CROWS Low Profile, które zostaną zamontowane na czołgach M1A2 Abrams. Wartość kontraktu ma wynosić 125 mln koron norweskich. Zamówienia związane są z umową podpisaną jeszcze w sierpniu 2012 roku.

Czytaj także: Abramsy z amunicją programowalną. Przyśpieszenie prac

CROWS (Common Remotely-Operated Weapons Station) to zdalnie sterowana wieżyczka z uzbrojeniem o stosunkowo niewielkich rozmiarach i masie. Kosztem nieco zmniejszonego pola widzenia w stosunku do broni załogowej, system tego rodzaju oferuje wiele korzyści. Główna to, rzecz jasna, ochrona załogi, jednak należy do nich zaliczyć również zwiększoną celność w trakcie jazdy, jak również możliwość wykorzystywania zaawansowanych sensorów w nocy i w warunkach zmniejszonej widzialności.

CROWS jest systemem modularnym, który w zależności od potrzeb można wyposażyć m.in. w ciężki karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm, granatnik automatyczny Mk19 40 mm, karabin maszynowy M240B 7,62 mm lub karabin M249 SAW kalibru 5,56 mm. 

Reklama

Komentarze

    Reklama