Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski Su-27 przechwycił amerykański samolot rozpoznawczy

RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF
RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF

Jak poinformował ze znacznym opóźnieniem Pentagon, 23 kwietnia 2014 roku nad międzynarodowymi wodami Pacyfiku rosyjski Su-27 próbował zmusić do zmiany kursu amerykański samolot rozpoznawczy RC-135U. Myśliwiec wykonywał niebezpieczne manewry na kursie kolizyjnym w odległości poniżej 30 metrów od amerykańskiej maszyny.

RC-135U to wyjątkowa maszyna, są tylko dwa w całym U.S. Air Force. Obie znajdują się na wyposażeniu 55 Skrzydła Lotnictwa z bazy Offutt w Nebrasce. Personel samolotów stanowią załogi 45. oraz 97. eskadry, należących do Air Force Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Agency. RC-135U jest wyspecjalizowanym samolotem rozpoznawczym, którego zadaniem jest wykrywanie, lokalizowanie oraz identyfikacja stacji radiolokacyjnych i innych źródeł sygnałów radiowych. 

Podczas realizacji misji tego typu nad Morzem Ochockim, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w pobliżu RC-135U pojawił się rosyjski myśliwiec. Su-27 próbował zmusić maszynę rozpoznawczą do zmiany kursu, między innymi odwracając się do niego dolną części, prawdopodobnie aby zaprezentować, że jest uzbrojony. Wykonał też kilka przelotów przed dziobem amerykańskiego samolotu, jak poinformowała załoga, w odległości poniżej 100 stóp (około 30 metrów).

Pomimo to amerykańska maszyna nie zmieniła kursu i po zakończeniu działań powróciła do bazy. Co interesujące, podczas całego incydentu żadna ze stron nie próbowała nawiązać kontaktu radiowego. Był to jeden z incydentów amerykańsko-rosyjskich jakie miały miejsce w ostatniej dekadzie kwietnia. Najbardziej znanym były ewolucje Su-24 w pobliżu USS Donald Cook na Morzu Czarnym.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu płk. Steve Warren, temat incydentu nad Morzem Ochockim był poruszany podczas rozmów z Rosjanami przez Sekretarza Stanu Chuck Hagela oraz gen. Martina Dempsey’a.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Jaan

    Na rosyjskich portalach informują że nad Morzem Czarnym Rosja zneutralizowała elektronikę systemów obronnych USS Donald Cook. Ciekawe ile w tym prawdy.

    1. bsh

      Żadnej. Mówimy o siłach zbrojnych, które pozwoliły, aby gruzińskie łajby ostrzelały z odległości artyleryjskiej krążownik Moskwa w 2008. Cała flota czarnomorska to śmiech na sali i gdyby nie liczebność i wsparcie lotnictwa, to mogłaby się schować

    2. as

      Duzo maja nowy system na wszystkie samloty i okolo 20 osob chcialo sie zwolnic z pracy

    3. pinokio

      nie tylko na rosyjskich ,potwierdzili to marynarze niszczyciela ,ktorzy po powrocie do bazy w ilosci 28 zlozyli raporty o zwolnienie uzasadniajac ,ze nie beda sie narazac.potwierdzilo to dctwo mar wij ssameryki.

  2. ito

    Niedawno dwa typhoony przechwytywały Tu 95 nad Morzem Norweskim, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Wtedy to był incydent, bo Tutka śmiała się zapuścić nad międzynarodowe morze. Tym razem jest to incydent, bo ruski myśliwiec przechwycił samolot amerykański. Czy tylko ja mam wrażenie, że punkt widzenia baaaardzo zależy od punktu siedzenia?

    1. nooo

      siadaj na putina :)

  3. VfV

    Rosyjski pilot dostanie medal i kilo gruszek za te manewry.

  4. AESA

    Janke go home,reakcja prawidłowa, granice określone

    1. as

      Janke nie naruszył granicy ma prawo poruszać się w przestrzeni międzynarodowej ruscy powinni za to odpowiedzieć ! Rosjanie wiele razy naruszają przestrzeń powietrzna innych krajów tu nie było naruszenia przestrzeni powietrznej Rosji.

  5. marcin

    akurat wtedy incydent miał miejsce gdy Obanana był w Japonii. takie pozdro z Rosji

  6. Amoroso

    Rosjanie w swoim stylu podgrzewają atmosferę. Może da to do myślenia Obamie na temat światopoglądu naszego wschodniego sąsiada.

Reklama