Reklama

Siły zbrojne

Dziewiczy rejs USS Michael Monsoor. Drugi niszczyciel przyszłości na morzu

  • Ilustracja: ESO/M. Kornmesser

Druga jednostka klasy Zumwalt - USS Michael Monsoor - wypłynęła w swój pierwszy rejs. Okręt wyruszył ze stoczni Bath Iron Works w celu przeprowadzenia pierwszych prób morskich.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała o pierwszym rejsie drugiego ze swoich supernowoczesnych niszczycieli, potrwa on kilka dni, po czym okręt powróci do stoczni w celu wykonania niezbędnych poprawek.

Nowy okręt nosi nazwę po żołnierzu zespołu Navy SEAL bosmanie Michaelu Monsoorze, który zginął w Iraku w 2006 r. rzucając się na granat nieprzyjaciela, by ochronić przed jego wybuchem swoich towarzyszy broni. Za ten czyn bosman Monsoor otrzymał najwyższe odznaczenie amerykańskie - Kongresowy Medal Honoru.

Jednostka nazwana imieniem amerykańskiego żołnierza to drugi z trzech okrętów klasy Zumwalt, pierwszy został już wprowadzony do służby, trzeci, który będzie nosić nazwę USS Lyndon B. Johnson, jest nadal w budowie.

Czytaj też: Futurystyczny niszczyciel USS Zumwalt wprowadzony do służby

Trójka supernowoczesnych niszczycieli to najdroższe okręty tej klasy marynarki amerykańskiej. Łączny koszt ich budowy i wprowadzenia do służby ocenia się obecnie na 12,9 mld USD.

Reklama

Komentarze (15)

  1. roki

    Dopłynie czy zatonie jak jego poprzednik?

    1. ZZ

      A to USS Zumwalt zatonął? Dziwne, nigdzie o tym nie pisali.

  2. Antex

    Jakoś sylwetka trochę mi przypomina CSS Virginia i CSS Stonewall z XIX w. Czyżby do łask wracały kazamatowe taranowce?

    1. Konvi

      Tylko że te okręty to nie były żadne taranowce....

    2. Z

      Tym bardziej blednie, bo taran BYL POD WODA !!!!

  3. BBK

    Panowie tyle w nim nie widzialności ile igła w stogu siana ? Cały statek jest stożkowy aby sygnał radaru namierzającego nie wrócił z powrotem do radaru i tyle tej cudownej techniki ! A reszta to abstrakcja ?

    1. Z

      Abstrakcja to jest kazda opowiesc o gotowosci Polski do CZEGOKOLWIEK !!!

  4. sierotka

    To jakieś jaja są !!!----- takie USA ścibolą 13 mld usd na 3 super nowoczęsne potężne niszczyciele , które wprowadzają do świata najnowsze technologie , o których jeszcze 10 lat temu nikomu się nie śniło ------------- a Antoni Macierewicz ściboli 13 mld PLN na super nowoczesną Flotę 50 helikopterów z technologią w latach 60-tych ! i tym samym wypiął się na takie Mocarstwo jak Francja !!--- proszę o jakiś komentarz !!

    1. Extern

      Podłożem obu decyzji są pieniądze i polityka, a dużo mniej kwestie techniczne. Zarówno nasz MON jak i Amerykański doszły do wniosku że te miliardy można wydać w inny sposób i co ważniejsze do innych kieszeni.

  5. Jon

    Jest to tzw seria próbna. Zrobili te 3 okręty tylko dlatego aby sprawdzić i rozwinąć technologię. Już pracują nad następcą.

  6. halny

    Tylko już może niech nie płynie przez jakiekolwiek kanały.

    1. Davien

      No jak na razie to Rosji udało sie zgubic śrube podczas manewrów w porcie:) Moze wiec rosyjskie okręty niech w morze nie wychodzą w ogóle bo az strach pomyslec co im jeszcze odpadnie;)

  7. tak tylko...

    Ja się dziwię, że podobnego nie wyklepali jeszcze Rosjanie. Duży to problem? Parę płyt OSB i kilka wkrętów do drewna, a jakie zyski medialne... Fani rosyjskiego uzbrojenia mieli by o czym piać. No i do woli mogli by szydzić z Polski, że takiego cudu techniki jeszcze nie mamy...

    1. tylko tak ...

      To może już starczy tych nowości, jrdna nowość zablokowała Kanał Panamski, druga właśnie sie popsuła i wraca, najnowsze info o railgunach mówi… że projekt bedzie zamknięty. Masz rosjan za szaleńców, oni nie topią pieniędzy w mrzonki tylko w to co ma działać.

  8. gts

    Macie niedokladne info, Monsor wlasnie sie zepsul i wraca do domu na naprawe. Niestety bolaczki tego projektu odlaza sie w tych 3 jednostkach po kolei kazda nastepna budowana w oparocu o doswiadczenia zebrane na porzedniej bylaby nie tylko tansza ale lepsza i lepiej dostosowana do zmieniajacych sie wymagan i badan np nad pociskami Long Range. Juz teraz wiadomo ze skoro rezygnuje sie z tej amunicji to na pokladzie zostanie jedno dzialo do zastapienia przez Railguna a w moejsce drugiego wstawi sie VLS. Kazdy nastepny okret powinien rowniez zostac wyposazony w leszy Sonar a przedewszystkim Aegis i lepsza ochronw OPL z przechwytywaniem celow balistycznych wlacznie... niestety NAVY uwalila projekt bo byl za drogi, a jednoczesnie ciagnie rownie drogi projekt jakze beznadziejnego LCSa. 3000t za cene 5500t Frditjofa Nansena jest zwyczajnym skandalem, zwlaszcza porownojac jedno do drugiego. Przed LCS nie ma przyszlosci bo nie ma jak go nawet przebudowac, przed Zumwaltami po modyfikacjach bylaby dluga i swietlana przyszlosc... okrety sluzylyby pewnie dluzej od Ticonderogi. Niestety, sa skasowane. Pozostsje kiec nadzieje ze posluza za swietny model z ktorego wyciagnie sie wiele wnioskow do budowy nastepcow zarowno Zumwaltow jak i Ticonderogi. Kadlub sprawdza sie ponoc rewelacyjnie na morzu tak samo wysoko ocenia sie wlasnosci Stealth. Okrety jak na razie musza byc malowane farba zwiekszajaca widocznosc radarowa bo sa praktycznie niewidoczne dla innych. Odsylam do prasy zagranicznej, zanim sie jakis troll zacznie wymadrzac.

    1. yaro

      zostanie jedno dzialo do zastapienia przez Railguna ------------- niewiadomo czy railgun wogule wejdzie do produkcji: ----- Otóż jak donosi Task & Purpose, Biuro Strategicznych Możliwości (Strategic Capabilities Office), specjalny organ mający przyśpieszyć wdrażania nowych technologii do amerykańskiej armii, nie jest po prostu przekonany do technologii elektromagnetycznego działa. I to z kilku powodów. Po pierwsze, podczas testów railgun wystrzeliwał średnio 4,8 pocisku na minutę zamiast wymaganych 10. Po drugie, już istniejące okręty mające korzystać z tej technologii wymagałyby bardzo dużych przeróbek, aby zapewnić energię potrzebną do jej działania. Po trzecie, i najważniejsze, wygląda na to, że projekt mocowania, na którym działo byłoby umieszczone na okręcie otrzymuje znikome fundusze. A bez działającego mocowania i tym samym bez możliwości zamontowania i przetestowania railguna w prawdziwych warunkach cały projekt "może być martwy już w 2019 roku".

    2. fgh

      Masz nieaktualne info. Projekt railguna zatrzymano przez polityczno finansowe przepychanki.

    3. Whiro

      Jeśli dołożyć by to zaumwalt działa elektromagnetyczne to była by to świetna broń. Trudnowykrywalna, zapewniająca istotne i tanie wsparcie czy na lądzie czy na morzu. Ocenia się że działa takie docelowo maja strzelać na ok 1 tys km. Może to bzdura, ale gdzieś czytałem że bae testuje takie działa o zasięgu ok 800 km.

  9. Smuteczek

    Tytuł mylacy. Gdyby faktycznie miałby to byc okret przyszłosci to nie ograniczaliby serii jedynie do 3 jednostek. Jest to niestety owoc błednych załozen, jak wiele programow rozwojowych armii USa

    1. vbn

      Założenia ma dobre, to polityka wewnętrzna między frakcjami zatrzymała projekt. Podobnie jak z działem elektromagnetycznym - walka o kasę, każdy ciągnie w swoją stronę. Założenia nie mają tu nic do rzeczy.

  10. CB

    Tak dla porządku: w tytule artykułu jak i w treści jest błąd. Nie "USS Michael Monssor" (przez dwa "s"), tylko "USS Michael Monsoor" (przez dwa "o").

  11. osrij

    Okręty za 13 mld USD, które nie są w stanie pokonać pasterzy uzbrojonym w 40 letnie kałasznikowy. Nic dziwnego, że obecnie to Indie stanowią lidera w naukach inżynierskich a nie USA.

    1. vvv

      a jak okret ma operowac w górach? huti sa szkoleni i zbrojeni przez rosje i iran. maja wiecej rakiet balistycznych niz my zapasu rakiet 122mm

  12. Orsza 1514

    E tam rosjanie mają takie od 30 lat.

    1. dsew

      Tylko niewidzialne.

  13. Kristo

    Piękne,ale diabelnie drogie cudo i jak widać za drogie także i dla US Navy.

  14. Ślązak

    To że projekt obcięto ze względu na kosmiczne koszty to ok ważne że nie skasowano go dziś dobrze by było żeby spojrzeć na ten projekt jeszcze raz i zbudować Zummwalty II kładąc nacisk na obniżenie kosztów budowy i sksploatacji tak US Navy zrobiła z OP Seawolf okazał się zbyt drogi powstała Virginia wydaje mi się że USAF zrobi to samo B-21 będzie kosztowo do przełknięcia a rozwiązaniami aerodynamicznymi bedzie przypominał strasznie drogiego B-2 awionika bedzie za to z zupełnie innej bajki mam nadzieje bo S-400 pleni się na świecie

  15. tak tylko...

    Ja się dziwię, że Rosjanie do tej pory z dykty nie zmajstrowali czegoś podobnego. Gołym okiem widać, że to jakieś młotkiem wyklepane.Trochę gwoździ, wkrętów i płyt OSB. Fani rosyjskiego uzbrojenia mieli by o czym pisać. No i szydzić, że w Polsce czegoś takiego nie mamy...

Reklama