Reklama

Geopolityka

Kownacki: jeżeli Korea Płd. chce być obecna w Europie, warto współpracować z PGZ

  • Fot. Paweł Ziemnicki.
    Fot. Paweł Ziemnicki.

Jeżeli strona koreańska chce być obecna w Europie, gdy tutejszy przemysł obronny się konsoliduje, warto współpracować chociażby z Polską Grupą Zbrojeniową – przekonywał w środę wiceszef MON Bartosz Kownacki podczas polsko-koreańskiego seminarium na temat współpracy w przemyśle obronnym.

Korea Południowa jest państwem wiodącym XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Na wystawie narodowej prezentuje się 14 koreańskich firm. – Jestem przekonany, że to jest dobra inwestycja. Jestem przekonany, że obecność na tych targach firm koreańskich spowoduje w przyszłości dobrą współpracę nie tylko z przemysłem polskim, ale także przemysłami innych państw, które tutaj miały swoje przedstawicielstwa – powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Zarówno wiceszef polskiego MON, jak i przedstawiciele koreańskiego rządu jako przykład udanej współpracy polskiej i koreańskiej zbrojeniówki wskazywali podwozie haubicy K9 Thunder, zastosowane w haubicy Krab. 31 sierpnia pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wyposażony w te działa został przyjęty na wyposażenie Wojska Polskiego.

Czytaj więcej: Regina oficjalnie przyjęta do eksploatacji w Wojsku Polskim

Kownacki przekonywał, że współpraca przemysłów obronnych Polski i Korei Południowej może być bardzo owocna dla obu stron, także z uwagi na zbliżającą się konsolidację przemysłów zbrojeniowych w ramach Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Wsparcie dla europejskiej zbrojeniówki. Propozycja Komisji

Jeżeli strona koreańska chce być obecna po tej konsolidacji tutaj w Europie, chce być dostawcą sprzętu dla państw europejskich, a jestem przekonany, że to byłoby wartością dla samej Europy, to warto współpracować chociażby z Polską Grupą Zbrojeniową. Warto dzięki temu, że Polska jest w Unii Europejskiej wykorzystać ten kontakt, wykorzystać tę dobrą współpracę, która jest między Polską a Koreą, dobre doświadczenia i wspólnie, razem ambitnie wchodzić na rynki europejskie. Tego zarówno stronie koreańskiej, jak również Polskiej Grupie Zbrojeniowej i przedstawicielom polskiego przemysłu, także tego prywatnego, gorąco życzę.

wiceszef MON Bartosz Kownacki

Wiceminister ocenił też, że Polska może się uczyć od Korei Południowej. – Jeszcze w latach 70. Korea nie dysponowała własnym przemysłem zbrojeniowym, była uzależniona w tym zakresie od innych państw. Dziś wykonała ogromny skok. Jest jednym z głównych eksporterów uzbrojenia. Jest także państwem niemalże samowystarczalnym, jeżeli chodzi o uzbrojenie. To jest ogromna lekcja dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. My zaczynamy być może trochę wyżej niż strona koreańska zaczynała, ale chcielibyśmy mieć ambicję, aby dorównać do tych najlepszych. Warto uczyć się od takich specjalistów, fachowców jak ci z Korei Południowej, którzy potrafili zbudować ten przemysł i dzisiaj jest on jednym z bardziej liczących się na świecie – apelował Kownacki.

Na ten sam aspekt zawracali uwagę przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Korei. Jak powiedział jeden z nich, Korea Południowa od lat 70. XX w. skupiła się na wspieraniu przemysłu obronnego i teraz może się poszczyć takimi światowej kasy systemami uzbrojenia jak śmigłowce Surion, samobieżne haubice K9 Thunder, czołgi K2, samoloty T-50 i okręty wojenne.

Seminarium zostało pomyślane jako platforma wymiany informacji między przedstawicielami rządów i przedsiębiorstw z Polski i Korei Południowej. Na wstępie przedstawiciele ministerstw obrony narodowej obu państw, a także koreańskiej Administracji Programów Akwizycji Obronnej (ang. Defense Acquisition Program Administration, DAPA) przedstawili strukturę oraz portfolio przemysłów obronnych obu państw.

Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON podkreślał, że polska zbrojeniówka może być bramą do rynków Europy Wschodniej i Unii Europejskiej, jest w stanie zaoferować całkiem szerokie portfolio konkurencyjnych produktów i usług oraz dysponuje całkiem dobrze rozwiniętą infrastrukturą obronną.

Wśród wyzwań, przed którymi stoi polski przemysł, wymienił zwiększenie eksportu, pełną konsolidację sektora państwowego, znalezienie odpowiedniej równowagi i procedur współpracy między przedsiębiorstwami państwowymi i prywatnymi, rozwijanie najnowocześniejszych technologii w celu osiągnięcia i utrzymania konkurencyjności na bardzo zatłoczonym rynku obronnym oraz rozwijanie modeli biznesowej współpracy z międzynarodowymi partnerami.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama