Przemysł Zbrojeniowy
Pro Defense: PGZ i I3TO podpisują umowę o współpracy
Podczas Targów Proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) podpisały umowę ramową o współpracy.
Podpisanie dokumentu oznacza rozpoczęcie współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. oraz I3TO w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą zostać wykorzystane w produkcji sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych, a także już opracowanych produktów spełniających kryteria innowacyjności. Umowa ramowa o współpracy dotyczy w szczególności transferu informacji i wiedzy, w sferze technologii możliwych do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP.
Na podstawie umowy podpisanej w Ostródzie PGZ S.A. i I3TO będą organizować wspólne przedsięwzięcia, mające na celu aktualizację stanu wiedzy stron porozumienia w przedmiocie innowacyjnych technologii militarnych wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP.
Zapewnienie Siłom Zbrojnym dostaw uzbrojenia i sprzętu, wykorzystujących najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne technologie, jest jednym z podstawowych celów funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jednakże jego realizacja wymaga efektywnego dialogu i sprawnej współpracy pomiędzy stroną wojskową i przemysłową. Umowa, którą właśnie podpisaliśmy, umożliwi zintegrowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Grupy PGZ z wymaganiami i oczekiwaniami Sił Zbrojnych.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych będą także współpracować z innymi podmiotami działającymi w obszarze przemysłu, a także jednostkami prowadzącymi badania naukowe oraz badawczo-rozwojowe, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle obronnym i Siłach Zbrojnych, tj. przede wszystkim z uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz instytutami badawczymi.
Współpraca I3TO z Polską Grupą Zbrojeniową to krok we właściwą stronę. Integracja potencjału intelektualnego zgromadzonego w Siłach Zbrojnych i w przemyśle obronnym spowoduje, że polscy żołnierze będą dysponować obiektywnie lepszym sprzętem i uzbrojeniem. To z kolei będzie miało niewątpliwy wpływ na podniesienie sprawności operacyjnej Sił Zbrojnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa kraju. Dzięki tej umowie ogromny kapitał intelektualny, technologiczny i projektowy, jaki drzemie w Siłach Zbrojnych i polskim przemyśle obronnym, zostanie uwolniony i zacznie przynosić realne korzyści.
Umowa ramowa o współpracy zakłada również wspólną realizację przez PGZ S.A. oraz I3TO projektów dla Europejskiej Agencji Obrony, a także kooperację w zakresie pozyskiwania środków wsparcia z programów unijnych, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Obrony.
Umowę ramową o współpracy podpisali Prezes Zarządu PGZ S.A. Błażej Wojnicz, Członek Zarządu PGZ S.A. Szczepan Ruman oraz Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn.
As
Jesteśmy mistrzami działań pozornych. Wszyscy ze wszystkimi podpisują umowy, powołują ekspertów, dokonują analiz, opracowują programy, powstają grupy, zrzeszenia, otwierają fora dyskusyjne, wprowadzają niezbędne poprawki, zakłady które wypracowały zyski kupują bankrutów, aby nie mieć kasy na rozwój, a jakby przyszło wyprodukować młotek to przemysł i tak będzie musiał zakupić licencje. Podatnik wszystko zniesie.
Adaś
Wow! A umowę o współpracy z Inspektoratem Uzbrojenia PGZ też podpisze?
Dorka
Podpisuje różne umowy z IU, więc skąd takie pytanie?