Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Ruszają negocjacje ws. zakupu MEADS

System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016 - fot. J.Sabak
System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016 - fot. J.Sabak

Niemieckie władze rozpoczynają negocjacje w sprawie kontraktu na zakup przyszłego systemu obrony powietrznej TLVS, bazującego na zestawie MEADS. Wcześniej resort obrony Republiki Federalnej na podstawie analiz doszedł do wniosku, że realizacja systemu TLVS na bazie MEADS jest „technologicznie wykonalna” i zapewnia przyszłościowe zdolności, ale sam program jest przesunięty w czasie z uwagi na jego skomplikowanie.

Jak donosi Hartpunkt, negocjacje w sprawie kontraktu na pozyskanie systemu TLVS przez Republikę Federalną Niemiec mają rozpocząć się 29 maja. Przyszły system obrony powietrznej ma zostać oparty na rozwiązaniach zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MEADS. Prace będą realizowane wspólnie przez koncern MBDA oraz amerykański Lockheed Martin.

Rozpoczęcie negocjacji poprzedza przeprowadzenie przez władze Niemiec szeregu analiz związanych z oceną możliwości realizacji programu pod kątem technicznym i programowym. Jak stwierdza w kwietniowym raporcie dotyczącym zakupów kluczowych systemów uzbrojenia resort obrony Republiki Federalnej, system TLVS oparty na MEADS jest „technologicznie wykonalny” i zapewnia zdolności, które będą przydatne w przyszłości.

Jednocześnie zwrócono uwagę na potrzebę „zainwestowania czasu” w sprawdzenie właściwej struktury przemysłowej do realizacji programu, a także negocjacje, w celu uzyskania optymalnego stosunku kosztów do zdolności nowego systemu. W dokumencie stwierdzono ponadto, że od czasu otrzymania podstawowej oferty we wrześniu 2016 roku prace postępują stabilnie, ale wolniej niż zakładano, przez co przedstawienie umowy do zatwierdzenia Bundestagowi do lata 2017 roku nie będzie możliwe. Jesienią w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne. Choć zdecydowana większość sił politycznych (między innymi CDU/CSU i SPD) popiera realizację programu, to sama konieczność procedowania umowy przez nowo wybrany parlament będzie wymagała odpowiedniego zakresu czasu.

Czytaj więcej: MEADS: Zbudujemy warstwowy system obrony powietrznej [WYWIAD]

Niemcy przyznają, że TLVS charakteryzuje się „kompleksowością” tak pod względem technicznym jak i programowym, przez co przemysłowe negocjacje poszczególnych elementów oferty mają przebiegać z różną szybkością. W kwietniu oceniano, że oferta złożona władzom Niemiec zostanie dopracowana do wiosny 2017 w takim stopniu, że będą mogły rozpocząć się negocjacje umowy, co właśnie ma mieć miejsce. W ramach TLVS z systemem MEADS zintegrowane zostaną też pociski IRIS-T SL.

Autorzy raportu ministerstwa obrony wskazują, że program TLVS jest opóźniony na obecnym etapie o około 15 miesięcy, co ma związek zarówno ze skomplikowaniem programu jak i wysokim poziomem wymogów technicznych. Istotne znaczenie w odniesieniu do czasu procedowania mają też wysiłki w celu oceny i redukcji ryzyk podejmowane na bazie nowych wytycznych obowiązujących w Niemczech (Agenda Rüstung), dotyczących wszystkich kluczowych programów modernizacyjnych. Na opóźnienie miało też wpływ „stopniowe” przesyłanie przez przemysł kompleksowej oferty, pozwalającej na rozpoczęcie negocjacji.

Niemiecki resort obrony wskazuje jednocześnie, że dzięki „(…) elastycznej, otwartej i modułowej architekturze systemu” jego budowa pozwala oczekiwanie na „skoku zdolności i istotnych zalet operacyjnych” w stosunku do dzisiejszego systemu przeciwrakietowego, używanego przez Republikę Federalną. Podkreśla też, że dzięki TLVS dzięki posiadanym zdolnościom może być podstawą przyszłej „narodowej lub międzynarodowej” obrony powietrznej, także w kontekście zaangażowania Niemiec w NATO. Władze Republiki Federalnej wysoko oceniają więc zdolności systemu MEADS, aczkolwiek realizacja programu notuje opóźnienia, związane między innymi ze skomplikowaniem programu i warunkami technicznymi.

Bundeswehra wykorzystuje obecnie zestaw przeciwrakietowy Patriot w odmianie PAC-3. Kierunkowa decyzja o wyborze MEADS jako podstawy dla jego następcy podjęta została jeszcze w 2015 roku. Pierwotnie planowano podpisanie umowy w roku ubiegłym, co jednak jak wiadomo nie nastąpiło. Sygnowanie kontraktu może mieć znaczenie dla potencjału eksportowego Medium Extended Air Defense System. Zestaw MEADS jest oferowany Polsce w programie Wisła, a także między innymi Szwecji. 

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. jurgen

    to może kupić od Niemców ich baterie Patriot po taniości ?

    1. WP

      I znowu będziemy kupować to wszystko co inni wyrzucają na złom..... Jak dobrze pamiętam to Niemcy nam proponowali swoje Patrioty w 2011 roku ale nie chcieliśmy ich i jak zawsze jesteśmy w tyle... Niemcy ze swoich Patriotów rezygnują a my swoje dostaniemy jak dobrze będzie za jakieś 4 lata.Czy nie lepiej wybrać MEADS??

    2. Davien

      Jurgen a skad wziałes info że Niemcy zamierzają sprzedac swoje Patrioty, bo nic takiego nigdy nie było ogłaszane.

  2. bubu

    tylko 40% niemców opowiedziało się, że powinni pomóc militarnie zaatakowanemu członkowi nato

  3. Kris

    Niemcy mogą sobie debatować mając kilkanaście Patriotów jeszcze z pac3. Tak na dobrą sprawę w przyszłej dekadzie nadal nie muszą koniecznie wymieniać tego sprzetu. Tak to jest jak się wymienia sprzęt co jedna generację, a nie co dwie jak w Polsce. W pierwszym przypadku wymieniany sprzęt nadal odpowiada wymogom pola walki, w drugim, w chwili wymiany, od wielu lat stanowi zagrożenie tylko dla jego obslugi

  4. anonim

    Proszę: zestaw mobilny i 360 stopni z pełnym zasięgiem i pionowym startem rakiet a nie taki chłam jak Patriot koncepcyjnie z lat 60., którego nikomu nie udało się rozwinąć poniżej 6 godzin i który ma wyrzutnie sektorowe a na dodatek jeszcze je trzeba przestawiać osobno na tryb antybalistyczny i na przeciwlotniczy (inne kąty ustawienia wyrzutni, która nie jest automatycznie przestawialna, tylko muszą ją ustawiać monterzy!).

    1. mux

      No w zapowiedziach robi wrażenie. Teraz trzeba tylko poczekać, aż powstanie. Na razie ma 15 miesięcy opóźnienia.

  5. zenek

    a czy był technischer Dialog ???

    1. Alberty0

      U nich nawet dialogi techniczne to tylko etap a nie cała autostrada

  6. Maciej

    Dobra decyzja Berlina w sprawie systemu MEADS.Gratulacje.

  7. Janusz z gorszego sortu

    IBCS firmy Northrop-Grumman jest opóźniony o 4 lata , co sprawia ,że nowy Patriot zostanie przyjęty do uzbrojenia US Army najwcześniej w 2026 roku. Polska zamierza kupić Patriota z IBCS w 2019 roku , ale zapewne nie uda się ten zamiar , ze względu na brak dopracowania IBCS w tym okresie. Polska zapewne kupi Patriota z systemem sieciocentrycznym C2 Raytheona , na który nie zdecydowała się US Army. Nasz system obrony plotn nie będzie kompatybilny z USA , a takie miało być uzasadnienie zakupu Patriota. Aktualnie MEADS jest bliższy zakończenia prac niż Patriot ! Może warto zastanowić się nad zakupem MEADS i zintegrowaniem naszego systemu obrony plotn. z naszym sąsiadem zamiast z niepewnymi USA.

    1. Junger

      Śmiem twierdzić, że USA to jednak pewniejszy sojusznik niż państwo, dla którego NS2 jest jedynie "projektem biznesowym" i usilnie próbuje nam wepchnąć swoich imigrantów zgodnie z zasadami marksizmu kulturowego.

    2. JW

      System dowodzenia i kontroli (CC2) Raytheona jest w pełni kompatybilny z IBCS.

    3. ut

      Niepewnym sojusznikiem są Niemcy. Juz słychać groźby Niemiec wobec Europy Wschodniej. To trochę jak kupowanie uzbrojenia od Niemców przed II wojna światowa.

  8. Marek1

    IBCS-opóźnienia rosną : Kontrakt na opracowanie systemu IBCS został zawarty z koncernem Northrop Grumman na początku 2010 roku. Osiągnięcie kamienia milowego C (ang. Milestone C) programu AIAMD – co w praktyce oznacza rozpoczęcie fazy produkcji małoseryjnej i testów operacyjnych - planowano wówczas na grudzień 2014 roku. W wyniku opóźnień w realizacji programu termin ten był kilkukrotnie przesuwany. W raporcie SAR (ang. Selected Acquisition Report) za 2015 rok decyzję Milestone C planowano na sierpień 2016 roku. Jednak i tego terminu nie udało się dotrzymać. Przeprowadzone w pierwszej połowie ubiegłego roku próby wykazały, że na ówczesnym etapie realizacji pracy rozwojowej system nie spełniał postawionych wymagań. W trakcie testów odnotowano liczne usterki, szczególnie związane z niedopracowaniem oprogramowania. Usunięcie wszystkich zgłoszonych problemów i ponowne przeprowadzenie prób jest obecnie warunkiem podjęcia decyzji Milestone C. W październiku 2016 roku szacowano, że może to nastąpić najszybciej w drugim kwartale tego roku. Okazuje się jednak, że sytuacja jest prawdopodobnie poważniejsza niż początkowo sądzono. W opublikowanych dokumentach budżetowych na rok fiskalny (FY) 2018 zapisano bowiem, że podjęcie decyzji Milestone C programu AIAMD przesunięto na IV kwartał 2020 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej IOC (ang. Initial Operational Capability) ma nastąpić, nie jak wcześniej planowano w III kwartale 2018 roku, a dopiero w III kwartale 2022 roku. Jak już wspomniano, oznacza to czteroletnie(4 LATA !!!) opóźnienie w realizacji programu. Przypomnijmy, polskie zapytanie ofertowe LoR (ang. Letter of Request) do rządu Stanów Zjednoczonych zgodnie z procedurą FMS (ang. Foreign Military Sales) w sprawie zakupu 8 baterii sytemu Patriot zostało wysłane po raz pierwszy w dniu 6 września 2016 roku, a jego poprawioną wersję przesłano 31 marca br. Bardzo istotnym elementem wysłanego zapytania był wymóg, aby wszystkie baterie Patriot zostały dostarczone wraz z systemem IBCS. Do tej pory zakładano, że kontrakt na Wisłę zostanie zawarty w tym roku, co umożliwi dostarczenie pierwszej baterii w 2019 roku. Biorąc pod uwagę opóźniony harmonogram realizacji programu AIAMD, już dziś wydaje się przesądzone, że pierwsze baterie Patriot dla Polski nie będą mogły zostać dostarczone wraz z systemem IBCS, co MON skrzętnie ukrywa przed opinia publiczną. MON stanął więc przed trudnym wyborem, albo musi czekać na system IBCS, albo powinien podjąć decyzję o zakupie pierwszych baterii Patriot bez systemu IBCS (z obecnym zamkniętym systemem dowodzenia i kontroli lub zupełnie nowym Common C2 o otwartej architekturze proponowanym Polsce przez koncern Raython, ale którego nie wybrała US Army), albo też zdecyduje się na wybór konkurencyjnej oferty jaką jest system MEADS. Rodzi się więc pytanie, czy zaniechanie pozyskania syst. dla NAREW do czasu pozyskania WISŁA z IBCS jest tylko skrajną i kompromitującą niekompetencją, czy już sabotażem obecnie NAJWAŻNIEJSZYCH dla obronności RP programów obrony powietrznej.

    1. JW

      Oświadczenie firmy Raytheon w sprawie IBCS. "Otwarta architektura systemu dowodzenia i kontroli (CC2) Polskiej konfiguracji systemu Patriot™ jest w pełni zgodna z IBCS. Ponadto, Raytheon wspiera US Army i firmę Northrop Grumman w zakresie IBCS i kieruje działaniami mającymi na celu zintegrowanie obecnej wersji systemu Patriot z IBCS. Dodatkowo, wszystkie obecnie budowane przez Raytheona jednostki systemu Patriot są zgodne z IBCS. Dlatego Raytheon będzie z całą pewnością w stanie dostarczyć do Polski jednostki systemu Patriot współpracujące z IBCS, zgodnie z wymaganym harmonogramem."

    2. JW

      Przedstawiam fragment z tego samego źródła panie Marek1 a którego raczyłeś pominąć: "Pomimo opisanych problemów Polska nie powinna rezygnować z pozyskania systemu IBCS, niezależnie który z w/w wariantów (lub jeszcze inny) zostanie wybrany."

    3. ATer

      W październiku 2016 roku US Army poinformowała, że decyzja „Milestone C” sankcjonująca przejście z fazy badawczo-rozwojowej do etapu produkcji i rozwoju zostanie przesunięta z drugiej ubiegłego roku na pierwszy kwartał br. Obecnie koncern Northrop Grumman zapewnia o „znacznych postępach” w rozwiązywaniu problemów wykazanych w raporcie DOT&E. Rozpoczęcie produkcji zostało jednak opóźnione, i obecnie jest przewidywane na drugą połowę 2017 roku, miało tu więc miejsce kolejne przesunięcie. To z tego portalu!!!! I po co tyle bzdur! IBCS przeszedł fazę projektową i testy! MEADS bazuje na pocisku Patriota a o niskokosztowym Skyceptor nie moża być nawet mowy. I do tego radar który właśnie wszedł do pełnej produkcji

  9. As

    W Polsce sytuacja jest zadowalająca zarówno kupującego jak i sprzedającego. Sprzedający opóźnia, bo nie ma dopracowanej technologii, a kupujący nie ma kasy. To potrwa jeszcze z 10 lat. W tym wypadku należy oddzielną umowę podpisać z potencjalnym agresorem, aby on się nie wyrwał z atakiem, tylko spokojnie czekał, aż nadrobimy wieloletnie zaległości.

  10. er

    Uczciwsze byłoby przeprowadzenie przetargu. Kiedy Niemcy zaczną uczciwie wypełniać obowiązki wynikające z NATO?

    1. wera

      A co to ma do rzeczy? o tym jest artykuł? a kiedy wreszcie Polska zakupi systemy dla siebie i przestanie ciągle żebrać o pomoc w podstawowych kwestiach? tym się zajmij a nie jakimiś pierdołami.