Reklama

Siły zbrojne

Zielone światło dla polskiej tarczy. Macierewicz: „Nie więcej” niż 30 mld zł na Wisłę

Fot. mjr R.Siemaszko/CO MON
Fot. mjr R.Siemaszko/CO MON

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował o przekazaniu zaktualizowanego zapytania na dostawę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot w ramach programu Wisła. Wiceminister Kownacki stwierdził, iż nasz kraj uzyskał specjalną zgodę „yockey waiver”, pozwalającą na wprowadzanie modułowego systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS w trybie przyspieszonym, równolegle z armią USA.

Minister Macierewicz podkreślił, że wszystkie baterie Patriot w programie Wisła „od samego początku” będą dostarczane wraz z sieciocentrycznym systemem kierowania IBCS. „Ta rzecz została rozstrzygnięta”. MON zapewnia jednocześnie, że kontrakt na Wisłę ma zostać podpisany jeszcze w tym roku, a pierwsze dostawy – w 2019 roku.

Szef MON zaznaczył, że zgodnie z założeniami Letter of Request Polska ma wydać „nie więcej” niż 30 mld złotych na Wisłę. Radar dookólny ma zostać dostarczony od trzeciej baterii, łącznie zamawiane jest osiem baterii. W toku dostarczania kolejnych baterii te pierwsze nie dysponujące radarem dookólnym zostaną w niego wyposażone, natomiast wszystkie będą dysponować systemem IBCS.

Czytaj więcej: Generacyjny przełom na drodze Wisły. „Znaczny postęp” w pracach nad IBCS  

Według ministra Macierewicza kluczowe znaczenie w programie Wisła będzie miało dochowanie założeń offsetowych. Minister stwierdził, że w obecnej sytuacji bezpieczeństwa pozyskanie Wisły jest „szczególnie istotne” dla Polski, a MON będzie dążył do zakupu „najnowocześniejszego” systemu.

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki podkreślił, że Polska rezygnuje z zakupu rakiet GEM-T naprowadzanych metodą Track Via Missile na rzecz nowych pocisków typu SkyCeptor, które będą produkowane w Polsce. Podkreślił, że system IBCS będzie wprowadzany do polskich Sił Zbrojnych równolegle z armią amerykańską.

Czytaj więcej: IBCS zastąpi system dowodzenia Patriot. US Army ujawnia szczegóły  

Wiceminister zaznaczył, że Polska uzyskała tzw. „yockey waiver”, czyli zgodę na uzyskanie systemu IBCS jeszcze przed wprowadzeniem go do pełnoskalowej produkcji seryjnej w ramach umowy międzyrządowej z USA. Jest to o tyle istotne, że na razie IBCS nie wszedł jeszcze nawet do produkcji małoseryjnej. W procesie FMS konieczna jest jeszcze formalna notyfikacja i zgoda Kongresu, ale sam „yockey waiver” to duży krok do przodu oraz dowód zaufania USA.

Decyzja „Milestone C”, warunkująca przejście IBCS z etapu badawczo-rozwojowego EMD do produkcji oczekiwana jest jeszcze w tym roku, a produkcja pełnoskalowa rozpoczyna się dopiero po etapie produkcji małoseryjnej LRIP, następującym bezpośrednio po „Milestone C”. Standardowo procedura FMS zakłada dostarczanie sprzętu z USA dopiero, gdy jest on produkowany na pełną skalę. Jak zaznaczył wiceminister Kownacki, Polska będzie jednak mogła wprowadzać system IBCS równolegle z armią USA.

Jego wdrożenie jest opóźnione, z uwagi na problemy z oprogramowaniem (pierwotnie planowano „Milestone C” w 2016 roku), ale Northrop Grumman deklaruje "znaczny postęp" w pracach. IBCS stanowi podstawę przyszłej, modułowej architektury sieciocentrycznej obrony powietrznej US Army. Daje możliwość w pełni zintegrowanego prowadzenia działań zestawów krótkiego i średniego zasięgu. W praktyce oznacza to, że radar nominalnie przyporządkowany do baterii krótkiego zasięgu może wskazać cel baterii Patriot, nawet jeśli nie „widzi” go własny radar kierowania ogniem. To jest szczególnie ważne w wypadku posiadania sektorowej stacji radiolokacyjnej, jak będzie to mieć miejsce w pierwszych zestawach dla Polski.

Zastąpi on istniejące elementy dowodzenia i kontroli systemu Patriot, więc pozyskanie Patriotów bez IBCS oznaczałoby konieczność wymiany części architektury dowodzenia i kontroli po kilku latach. Sam IBCS jest priorytetem US Army, gdyż dopiero z tym systemem będą integrowane zarówno nowe zestawy krótkiego zasięgu IFPC Inc-2 I, planowane do wdrożenia od 2020 roku, a istniejące bataliony Patriot otrzymają zupełnie nowe możliwości działania w bardziej autonomicznej, rozproszonej strukturze, co potwierdził raport GAO z 2016 roku.

Z IBCS będą też integrowane nowe, dookólne radary obrony powietrznej US Army, które dopiero zostaną wybrane w ramach programu LTAMDS. Architektura tego systemu daje bowiem możliwość wprowadzania różnych elementów. Dlatego Amerykanie rozpoczynają obecny etap modernizacji swoich zestawów Patriot właśnie od systemu dowodzenia, aby móc swobodnie dołączać do niego następne elementy. Z deklaracji MON wynika, że Polska chce podążyć podobną drogą. 

Reklama

Komentarze (52)

  1. optyk

    Czy może ktoś wymienić chociaż 2 projekty które Macierewicz zrealizował w celu modernizacji Polskiej armii .Proszę nie pisać o Krabach czy Rakach bo to projekty platformy . Wolałbym też nie słuchać o tym że kupił samoloty dla Vipów czy fabrykę Autosanu. Chodzi mi o czysto militarne zakupy [nie obietnice] w celu poprawienia zdolności bojowych WP .Czy w ogóle takie istnieją ?Przecież rządzą już 17 miesięcy powinno coś być .

    1. KrzysiekS

      Optyk Pilica ;-), MSBS dla kompani honorowej. A tak poważnie najważniejsze są WISŁA, NAREW, HOMAR na ta chwilę i od tego jak to zrobią będę ich oceniał.

  2. KrzysiekS

    Proponuję trochę mniej nerwów wypowiedź A.M. należy traktować jako negocjacje. Nie zostały uzgodnione jeszcze szczegóły a to one decydują o cenie. Poza tym najprawdopodobniej nie ma w tym potrzeb inwestycyjnych związanych np. z budową elementów SkyCeptor. Jedno jest pewne zrobiliśmy duży krok do przodu i aż tyle i tylko tyle.

  3. Kamil

    Dlaczego powielacie brednie, że kupimy Patriota o 20mld taniej niż planowaliśmy i odbije się to na ilości pocisków kub wyrzutni? Na Wisłę i Narew mieliśmy wydać 50mld złotych, przy czym wielokrotnie pisano, że Wisła będzie kosztowała ok. 30mld

    1. dropik

      tak to brednie. 50 mld to moze miała kosztować przez jakies 30-40 lat. ale to nigdy nie był planowany koszt zakupu. Możemy powiedziec jaki jest w tej chwili prawdopodobny koszt zakupu smigłowców te 12 sztuk ma kosztowac jakies 5-7mld czyli połowe tego co mielismy zapłacić za 50 caracali. Oczywiscie zandego offsetu ani wlasnego osrodka szkolenioego nie bedzie

  4. kozi

    Nikt Ci tyle nie da co ja obiecam A.M Odgrzewane kotlety by ukryć fakt spotkania ministra z prezydentem i krytyki jego poczynań. A kwota bedzie zależeć od ilości poszczególnych efektorów. Jak się uprze to pewnie kupi za 30 ale rakiet na jedna serie.

    1. defender

      To jest pewnie kwota za system ze zdolnością obsługi danych efektorów. Później będzie każda dostawa rakiet negocjowana osobno.

  5. Arlegh

    Idea bardzo dobra ale czy podanie oferenta przed podpisaniem umowy nie osłabia strategii negocjacyjnej ? Dobrze że nie będzie półaktywnie naprowadzanych PAC-2 GEM gdyż Rosjanie są w stanie zakłócić naprowadzanie TVM. Skyceptor ma podwójny seeker (aktywny radar oraz IR/optyczny) zatem będzie bardziej odporny na zakłócanie i nie będzie naprowadzany półaktywnie lub komendowo. Dostaniemy ICBS ale co z dostępnością modyfikacji ? czy każde włączenie polskiego radiolokatora w system będzie musiało być autoryzowane przez Amerykanów ? W ICBS włączone zostaną PL-18 i inne pasywne polskie systemy którymi interesuje się także USA. Wisła w takim kształcie ma sens. Co dalej z Narwią ? MEADS nie ma efektorów a o śmiesznym IRIS-T/SL/SLS można zapomnieć. IRIS SL ma wstępne naprowadzanie komendowe/link a Polska potrzebuje coś na kształt Spydera z efektorami naprowadzanymi aktywnie i IR. IRIS SLS na Narew się nie nadaje. Osy zostaną przezbrojone w polski PK-6. Pozostaje kwestia Narwii. Na teraz można modyfikować Kuby z ESSM (w ramach offsetu za Patriota !) lub Spyder albo MEADS z efektorami MBDA (byle nie Mica)

    1. KrzysiekS

      Arlegh Jeżeli już to powinniśmy się starać o wyrzutnie Camm-er z uwagi na zasięg jak i możliwość instalowania wyrzutni na zwykłych ciężarówkach a także na okrętach bliżej mostka posiadają tzw. zimny start.

  6. sorbi

    A jak dolar jeszcze bardziej się umocni? Przecież już teraz kurs dolca jest wysoki jak nigdy. Obawiam się że te 30mld może nie wystarczyć.

  7. KrzysiekS

    Polansk są potwierdzenia nawet na portalach Szwedzkich. Z resztą Szwecja wybiera właśnie własny system średniego zasięgu OPL być może wybór Polski i nasze założenia co do następnych baterii skłonią Szwecję do wyboru Patriota. Mało tego przypominają że może Polska wybierze A-26 (ciekawe jakby Raytheon załatwił zgodę USA na zintegrowanie A-26 z Tomahawk w zamian za kupno przez Szwecję Patriota).

  8. Zbulwersowany podatnik

    Parę pytań: - ile wyrzutni rakiet będzie posiadała jedna bateria? Wiadomo, że zależy to od klienta, ale jednak ograniczamy się do 30mld, co za tym idzie jest to jakieś ograniczenie - ile pocisków SkyCeptor mieści jedna wyrzutnia (wyrzutnia, a nie bateria) - ile pocisków PAC-3 / PAC-3 MSE mieści jedna wyrzutnia? 8? - czy pojedyncza bateria w przypadku paru wyrzutni (dajmy na to 5) może zostać wyposażona w różne typy pocisków przykładowo: 2 wyrzutnie z Pac-3 MSE oraz 3 z SkyCeptor? - czy to prawda, że pociski PAC-3 MSE mają zasięg o ok. 30% większy niż pociski PAC-3? - czy pozyskamy pociski PAC-3 czy PAC-3 MSE o zwiększonym zasięgu?

    1. Wiesiek

      SkyCeptor na wyrzutni ma 16 pocisków , PAC-3 8szt, jedna bateria to u nas ma być dwa radary i do każdego 3 lub 4 wyrzutnie. Jaki będzie mix pocisków w ilości sztuk i w jednej baterii to na dzień dzisiejszy nikt nie wie

    2. matt

      O ile dobrze pamiętam, to kiedyś wyczytałem że jedna bateria ma liczyć dwie wyrzutnie, na reszte niestety nie znam odpowiedzi, ale o pociskach z pewnością znajdziesz informacje w internecie

    3. QDark

      Tak jak ktoś już napisał, na dzień dzisiejszy pewnie nie wielu zna mix rakiet w wyrzutni. Moim skromnym zdaniem jeśli chodzi o " ale jednak ograniczamy się do 30mld, co za tym idzie jest to jakieś ograniczenie", wydaje się logicznym, iż zrezygnowano z części PAC3/MSE na rzecz SkyCeptora. Jak łatwo policzyć 30mld to 60% wcześniejszej ceny(50mld)a SkyCeptor to ~20% ceny PAC3.

  9. janek

    A więc w końcu na jednej wyrzutni 16 x PAC3MSE lub 8 x SkyCeptor, czy też dokładnie odwrotnie?? No i SkyCeptor ma podobno zasięg 70-250 km, jest przeznaczony do celów manewrujących i balistycznych. No i rezygnujemy z PAC2GEM-T... Czy to razem oznacza brak zwalczania celów manewrujących i balistycznych poza przyszłym zasięgiem Narwi ale poniżej 70 km, jak i w ogóle celów lotniczych poza zasięgiem Narwi? Jak SkyCeptor może w danej odległości i pułapie zwalczać rakietę manewrującą, to przecież powinien dać sobie radę z samolotem..

    1. box

      16 pac 3 i chyba 12 skyceptor o ile dobrze pamiętam

  10. Lolo

    A kto za to zapłaci?

  11. skipper

    Szef MON zaznaczył, że zgodnie z założeniami Letter of Request Polska ma wydać „nie więcej” niż 30 mld złotych na Wisłę.Taką kwotę chcieli wydać poprzednicy.Więc na czym polega ten sukces.Poza tym wiarygodność Macierewicza jest żadna co widać przy realizacji innych programów.

    1. Jacek

      Dokładnie , gdzie ten hiper sukces . Podobną kwotę chciał wydać poprzedni rząd , jedyna różnica to typ rakiety , ale to co wygadywał Pan Macierewicz odnośnie pozyskania śmigłowców to ja mam bardzo duże obawy co do tych cudownych zapowiedzi odnośnie programu Wisła.

    2. mop

      Sukces polega na tym, że w tym momencie jest to projekt znacznie bardziej zaawansowany i dopracowany niż za poprzedników. Pomachaliśmy Amerykanom gotówką przed oczami, ale powiedzieliśmy: "chcemy to i to". W sytuacji zerwania kontraktu na Caracale, starań MEADS, potraktowali nas poważnie.

    3. krzysiek84

      Moim marzeniem było kiedyś kupić półautomat myśliwski Browning z grawerunkiem za 5 tysięcy PLN. Szkoda tylko, że sprzedawcy gotowi byli zejść do 12-13 tysięcy. Teraz odpowiedz sobie na pytanie ile znaczy chcieć, a ile znaczy wynegocjować swoja wymarzoną cenę.

  12. Polanski

    Ciekawe, że nie ma potwierdzenia tej informacji nigdzie poza D24.pl Efekt 1 kwietnia?

  13. observator

    Najwazniejzsze to optymizm. Natomiast nikt chyba nie zadal sobie pytania: - jak to wszystko zintegrowac - Wisla, Narew, Pilica - jak te wyzej zintegrowac z juz powstalym MJR - jak to wszystko zintegrowac z z JAASM - jak to wszystko zintegrowac z nowymi platformami MWojennej - jak to wszystko zamiwerza wspolpracowac z BMS A perspektywa czasowa tego wszystkiego? 20...30 ?

  14. giglo

    brawo

    1. X

      Kolejny post z cyklu "brawo"

  15. farrel

    podoba mi sie to. patriot z pocikami skyceptor. i pewne narew bedzie oparta na pociskach skyceptor. oby jak jakszybciej wprowadzac. i jak najwiekszosc ilosc pociskow w bateri dac.

    1. grlon

      Nie ma się co zachwycać Antoni już tyle obiecał i na tym sie skończyło jak będą to wtedy będziemy się cieszyć na razie to tylko obiecanki cacanki.

  16. paw

    Brawo! geniusze . Nie ma to jak nie wyciągać wniosków z ćwiczeń. Patriot, bez ochrony skutecznego systemu OPL krótkiego zasięgu to tarcz strzelnicza dla rajdów wojsk specjalnych i śmigłowców szturmowych. A biorąc pod uwagę sposób zwijania i rozwijania systemu także dla rakiet taktyczno-operacyjnych.( tragedia na naczepach). A jak radzi sobie PAC-3 z poczciwą Toczką widać na przykładzie AS ( zniszczone AH-64, ubity admirał i dowódca sił powietrznych , a lotnictwo wykonało już ponad 90000 lotów , Hutii jak strzelali tak strzelają. Realna skuteczność PAC-3 do 9K79 to ok40% , jeżeli do 9K720/723 WYCIĄGNIE 25% będzie sukces ). Inni budują OPL jak dom od fundamentów, u nas jak zwykle od dachu. Jeżeli już to MEDAS i to głównie z racji mobilności taktycznej.

    1. vvv

      AS zestrzelila ponad 100 rakiet a Hutii strzelali glownie pac-2 i dopiero sotatnio pac-3. twoje "realne" skutecznosci sa wyssane z palca a MEADS jest oparty o PAC-3 ktore razem z PAC-3mse sa najlepszymi rakietmi opl na swiecie

    2. edi

      Człowieku a myślisz po co będą SkyCeptory ? Poczytaj co one zestrzeliwują i do czego używa ich starszej wersji Izrael w Davidzie. Zresztą Narew też będzie podpisywana i pewnie będzie oparta na SkyCeptor.

    3. Davien

      I tylko w jednej ostrzelanej bazie były Patrioty i do tego wyłączone więc o co ci chodzi??? MEADS to wg ciebie czym strzela, 48N6??? PS AS nie ma PAC-3MSE tylko starsze PAC-2 więc kolejna wpadka:))

  17. sojer

    I tak nasze F-35 odleciały w siną dal. Kredyt będziemy spłacać do min. 2030.

    1. KrzysiekS

      sojer F35 są nam najmniej potrzebne najważniejsze programy to WISŁA, NAREW, HOMAR.

    2. anakonda

      bez opl wartosc f 35 równa sie zero

    3. autor komentarza

      gdyby kupili F-35 to byś rwał szaty, ze bez obrony plot samoloty są nic nie warte.

  18. Rabek

    Obyśmy tylko zdążyli ze wszystkim co jest planowane.Wojna z Rosją nie jest mrzonką.Oni już są gotowi na atak.Możemy liczyć tylko na siebie i Amerykanów.Może jeszcze Brytyjczyków.Reszta zapewne nie stanie w obronie wschodniej Europy.To będzie koniec NATO ale początek bardzo silnego sojuszu z USA dla których Polska stanie się najważniejszym krajem w Europie obok GB.

    1. Taki tam

      Czyli przepowiednie się spełnią, choć w części.

    2. skal

      Absolutnie się zgadzam

  19. hromosomY

    Cena obniżona kosztem czego? 30 mld brzmi dosyć niewiarygodnie w kontekście procedowanej wcześniej konfiguracji. Chyba że Macierewicz "wynegocjował" mniejszą ilość. Dopóki nie poznamy treści zamawianych komponentów, to wierzę w te zapewnienia jak w śmigłowce w grudniu 2016 r.

    1. KrzysiekS

      Pewnie jest to cena bez naszych inwestycji w produkcję np.SkyCeptora itp. politycy zawsze pokazują to co ładniej wygląda.

  20. kolo

    Spokojnie poczekajmy co i kiedy dostaniemy a wtedy będzie można powiedzieć ile kosztuje dany sprzęt. Rozumiem entuzjazm niektórych ale poczekajmy. Poczytajcie artykuły na temat helikopterów, tam te same osoby rozpływają się nad wspaniałością Pana M a heli jak nie ma tak nie było. Więc spokojnie. Z tego co można przeczytać na anglojęzycznych portalach zajmujących się aspektami militarnymi, z systemem IBCS przez następnych 5 lat może być dość duży problem. Więc poczekamy zobaczymy.

  21. Jan

    Czyli zbił cene o 20 mld. Dobrze ze wybrali sky ceptor. Pac 2 to przeżytek. Co do Izraela to sztrzelali z pac 2 dlatego te pudła. Ilosc ma byc taka sama jak poprzednio. Izraelski pocisk ze względu na zasięg czyli 220 kl i cene nadaje się swietnie jako uzupełnienie.Co do obrony krutkiego zasięgu Mon mysli o propozucji Ukrainskiej. A dokładnie o pozyskanie liczencji na pociski i poprawe ich parametrów w połączeniu z Polskimi radarami. Jesli dostaniemy technologie sky ceptors łatwo morzna zamienic paliwo na lepsze i poprawic głowice.

    1. Qba

      Nie zbliża, po prostu nie kupią Patriotów

    2. Obserwator

      Pismo MON wskazuje poziom finansowani kontraktu. Teraz zaczną się negocjacje co dokładnie z taką kwotę zaproponuje oferent z USA. Dopiero po zakończeniu negocjacji będzie to wiadomo. Na ten moment wiemy, że MON chce przeznaczyć na zakup 60% poprzedniej kwoty. Oby nie skończyło się jak ze śmigłowcami, które według dostępnych info będą w obecnym rozdaniu znacznie droższe.

  22. łuna

    Dobre wiadomości. Gratulacje dla polskiego MON. A teraz poprosimy dodatkowe F16, Homara, Orkę.

  23. Jacek

    Jeszcze nie tak dawno opozycja ( PIS ) i wielu domorosłych militarystów piszących na tym portalu pluło na poprzednią ekipę że chcą kupić starocie ( Patriot ) , a teraz euforia że kupujemy jednak od amerykanów...

    1. Janek

      Wez do czytaj co kupujemy teraz a co poprzednia wladza chciala kupic :)

  24. dropik

    żeby nie było tak że spowodu ceny nic nie bedzie. zupelnie jak z samolotami dla vip- wartość przetargu była tak niska że nie dało sie go przeprowadzić.

    1. panburz

      Bazowa cena katalogowa 737-800 to 384 mln PLN. Norwedzy kupują 5 Posejdonów za 4,6 mld PLN. My zamówiliśmy 2 nowe i 1 max.5-cio letni i dostaliśmy ofertę na 3,44 mld pln. To co one mają mieć na pokładzie, że mają być droższe od P-8?

  25. Piotr

    "Poinformował o przekazaniu zaktualizowanego zapytania na dostawę systemu obrony przeciwrakietowej" Tyle i tylko tyle. Wstrzymałbym się z entuzjazmem.

Reklama