Reklama

Siły zbrojne

Czesi ujawniają oferentów przeciwlotniczej tarczy

Czeskie wyrzutnie 2K12 Kub pilnie potrzebują następcy. Fot. Army.cz
Czeskie wyrzutnie 2K12 Kub pilnie potrzebują następcy. Fot. Army.cz

Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej rozesłało do pięciu koncernów zbrojeniowych zapytania ofertowe dotyczące systemów obrony powietrznej. Wśród potencjalnych następcy czeskich zestawów 2K12 Kub znalazły się m.in. systemy NASAMS, MEADS czy Iris-T. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi Defence24.pl przez Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, zapytania ofertowe zostały przesłane do firm: Diehl, Kongsberg, Lockheed Martin, MBDA oraz Rafael. Dotyczyły one systemów obrony powietrznej o zasięgu 20-50 km, zdolnych do zwalczania szerokiej gamy celów powietrznych.

Czytaj też: Czesi rozbudowują obronę przeciwlotniczą i rezerwy

Wymagana jest przy tym zdolność nowego systemu do współpracy z radarami obrony powietrznej 3D Mobile Air Defence Radar, które zostaną zakupione przez Czechy w odrębnym postępowaniu o wartości szacowanej na 3,5 mld koron (ok. 140 mln USD). Proces zakupu nowych radarów jest już w toku i uczestniczą w nim: francuski koncern Thales, izraelski producent Elta oraz szwedzki SAAB. Decyzja o zakupie nowych radarów zapadła w wyniku fiaska prac nad wspólnym radarem 3D, który miał powstać przy współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj też: Czechy podwoją wydatki obronne. "Modernizacja, zwiększenie liczebności armii, nowe jednostki"

Ze względu na wymóg użycia zewnętrznego radaru od innego producenta pod uwagę mogą być brane jedynie systemy o otwartej architekturze i elastycznej strukturze, zdolne do implementacji danych z takich źródeł. Zgodnie z uzyskanymi przez nas informacjami oferty obejmują m.in. system MEADS oferowany przez Lockheed Martin i MBDA, izraelski system Spyder firmy Rafael, NASAMS produkcji Kongsberga oraz IRIS-T SLM niemieckiej firmy Diehl. Jak poinformował nas przedstawiciel czeskiego ministerstwa obrony, strona rządowa oczekuje więcej informacji na temat ofert podczas praskich Dni Przemysłu w dniach 9-10 listopada, których główny tematem będzie obrona powietrzna.

Czytaj też: Radary dla czeskich wyrzutni RBS-70 NG

Czechy, podobnie jak Polska, pilnie potrzebują wprowadzić na uzbrojenie nowoczesne systemy obrony powietrznej. Obecnie Czesi zastępują posowieckie wyrzutnie samobieżne 9K35 Strieła-10M szwedzkimi przenośnymi wyrzutniami rakietowymi RBS-70 o zasięgu 8 km. Prócz nich dysponują jeszcze 4 wyrzutniami samobieżnymi 2K12 Kub, które pomimo modernizacji całkowicie nie spełniają już wymagań współczesnego pola walki. Właśnie na ich miejsce mają zostać wprowadzone nowe systemy przeciwlotnicze, zgodne ze standardami NATO.

Warto zauważyć, że w czeskim postępowaniu biorą udział oferenci zaangażowani w polski program obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Wisła”, tacy jak MBDA, Diehl, Kongsberg czy Lockheed Martin. 

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (9)

  1. franek

    czuję ,że za 3 lata Czesi będa mieli gotowy system podczas gdy w Polsce będą trwały przygotowania do dialogu na dialog .....czy jest to nasza narodowa przywara , głupota a może wyjątkowa arogancja połączona ze zwykłym złodziejstwem i egoizmem?

  2. Inzynier

    Pytanie dość zasadnicze - dlaczego nie mogły być prowadzone wspólne przetargi i zakupy broni Polski i Czech? Prawdopodobnie koszty byłyby niższe o co najmniej 20%.

  3. Franky

    Ludziska widzę, że niektórym emocje grają a trzeba zacząć od tego, Czesi to naród który nie staje do walki oni najeźdźcę i agresora witają chlebem i solą, im nie zależy generalnie czym będą latać mogłyby być nawet Alca tylko NATO wymaga czegoś więcej więc wzięli w leasing Grippeny (śmiech na sali). My Polacy lecimy z szablami na czołgi i bijemy się do upadłego, doceńcie to, bo Czesi nigdy nam nie przyjdą z pomocą.

    1. niki

      No to Czesi mogą sobie pozwolić na odwlekanie wyposażenia swojej armii w nowoczesne zestawy oplot a nie my którzy zagrożeni jesteśmy nieporównywalnie mocniej. A to u nas odwleka się to odwleka bo przygotowania do tych kontraktów trwają już jakieś 3 lata i nadal nic jest rozstrzygnięte.

    2. wunderwaffe

      Czesi pod względem położenia geopolitycznego są Szwajcarką Europy Wschodniej, wiec mogą sobie pozwolić na więcej niż równinna Polska, która jest doskonała do przerzucania armii i jest idealnym polem bitwy. Trzeba cieszyć się, ze udało się Czechów wciągnąć do NATO i systemu wspólnej obrony, chociaż oni aż tak bardzo jej nie potrzebują jak Polska a szczególnie Kraje Bałtyckie.

    3. anakonda

      a niby czemu czesi mieli by nam a my im przychodzic z pomoca? my lecimy z szabelkami na czolgi to raczej wada niz zaleta a przyczyna jest to za sami o siebie nie potrafimy zadbac i caly czas jestesmy tergan wewnetrznymi konfliktami rzucajacymi nas z pod jednego jarzma pod drugie a frustracja wynikajaca z niemocy to wlasnie samobojcze ataki niczym arabscy terorysci.Trzeba raczej zadbac o siebie ulozyc calosc tak aby zadne mocarstwo nie bylo w stanie nami zamieszac (pole do popisu sluzb specjalnych chroniacych nas przed łapówkarstwem ,wyciekiem informacji , lobbingiem na nasza niekorzysc )

  4. Atlant

    Mało to wie ale zakup Piorunów uruchomi pozytywną reakcję. Poprzedni rząd sabotując zakup OPL i brnąc w 1 platformę śmigłowcową topiąc w niej 13 mld chciał doprowadzić do upadłości Telesystem być może licząc że upadająca firma zastawi lub wystawi lub dokumentację i know how na sprzedaż. Historia już zna podobne przypadki np. Sylan. Polski przemysł ma 100% zdolność do zaprojektowania i produkcji rakiety lepszej niż IRIS-T. Wszystko dlatego że umiejętnie połączono wypracowaną wiedzę z offsetem oraz pozyskanymi technologiami (Spike, Gamrat ,Kwintyk). Bardzo ważne jest to że projektujemy systemy maksymalnie pasywne przygotowane do walki z takim przeciwnikiem jak Rosja. Pocisk PK-6 jest połączeniem najlepszych rozwiązań RBS-70, Pioruna i IRIS-T zapewniając automatyczne prowadzenie efektora nawet w przypadku oślepienia układu naprowadzania termicznego. Będziemy mieli 4 piętra: polska V-SHORAD oparta o Pioruna + Noteć i 35mm, polska SHORAD, spolszczona Narew, Wisła. Anulowanie zakupu Caracali jest najlepszą decyzją MON od 1989 roku.

    1. analizator

      Super. Jak mówisz, to wiesz, a jak wiesz, to mówisz.

    2. vvv

      nasz przemysl nie ma mozliwosci opracowania czegos ponad grom-m wiec przestan pisac glupoty. powiedz mi jaka to technologie mamy przy ppk spike sokoro kazda srubka i nakretka jest z izraela i mesko tylko montuje moduly w calosc? polska narew i polska wisla? :D cikawe czym? a caracale mialy dac nam technologie paliwa lotniczego do rakiet ale ty pewnie wiesz lepiej :) obecnie saudyjczycy kupili 10 mh-60r ktore kosztuja 7,6mld zł a zle caracale kosztoway 13,5mld zł za 50smigiel :) powiedz mi teraz czym sie rozni s-70b od mh-60r i dlaczego niby ten sam BH kosztuje 20x taniej od tego samego producenta? :) caracale byly tansze od oferowanych s-70i a s-70i to bardzo slabe smiglowce.

    3. KrzysiekS

      Atlant jestem jak najbardziej za PK-6 to następny krok do przodu po Piorunie i tylko ewentualni wrogowie Polski mogą być przeciwni.

  5. jeremi

    a meads to z jaka rakieta??

    1. Davien

      Zapewne PAC-3 MSE i IRIS-T SL, jak w standardowym zestawie.

  6. qra

    Oni już obecnie modernizują posiadane RBS-70, uzupełniają o termowizor. Od 5 lat prezentują je na "Dny NATO" Już w ubiegłym roku prezentowali te zmodernizowane. Można usiąść na siodełku wyrzutni, żołnierz objaśni jak kciukiem używać dzojstika, uruchomi urządzenie celownicze ( nie wiem w jakim trybie) i można było organoleptycznie sprawdzić "co tam i jak widać" . W tym roku tylko w PH2000 nie można było robić zdjęć, reszta otwarta. Oczywiście Polskie stoiska (poza Policją) to nędza, klęska i wstyd. Inne otwarte szeroki asortyment dokumentacji czy innych czapeczek po 250 kc. W tym roku chyba ostatni raz latały mig21 lancer. Ładnie się prezentowały i "pozowały". szkoda, że Turcy na Phantomach 2 już nie przylatują. Usiąść w kabinie Phantoma II w wersji podstawowej - niezpomniane przeżycie ..

    1. gol

      A Pilica to nie jest nędza, wstyd i upadek polskiej zbrojeniówki ?

    2. Podbipięta

      Celownik do Pioruna z celownikiem termowizyjnym z Etroniki zapewni większy zasięg wykrycia niż zasięg pocisku

  7. kim1

    Kolejny kraj, którego armia szybciej będzie posiadać nowoczesne rakietowe zestawy OPL niż my.

    1. Dudley

      Delikatnie mówiąc nie przepadam za obecnym "monem" i widziałbym tego pana w innym miejscu, ale nie można porównywać modernizacji opl. i zakupów takich państw jak kraje bałtyckie czy też Czechy z naszymi. Inna skala zakupów i inne problemy do pokonania, nie wymagają udziału w produkcji na poziomie kilkudziesięciu procent, kompetencji serwisowych czy modernizacyjnych, do tego by system był skrojony pod nasze potrzeby.

    2. lo

      Tak. Tylko zobacz ile to ich kosztuje. Ile tego będzie i z jakim zasięgiem. Nie ma co porównywać.

  8. dropik

    czyli wybór miedzy NASAMS, a IRIS-T SLM. Każdy inny byłby zaskoczeniem....

    1. Davien

      Akurat jako system bliskiego zasięgu MEADS byłby najlepszy, tyle że zarazem najdroższy.

  9. Patriot_PL

    Polski program obrony krótkiego zasięgu to "Narew" a nie "Wisła".

Reklama