Reklama

Siły zbrojne

Zdolności "przetrwania" w Wojskach Lądowych. Szkolenie SERE

Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego przeprowadziło szkolenie z zachowań żołnierzy w razie utraty kontaktu z macierzystą jednostką wojskową lub pododdziałem, czyli tzw. SERE.

SERE, czyli Survival Evasion Resistance Escape (Przetrwanie Unikanie Opór Ucieczka) było przedmiotem szkolenia, które odbyło się 27 października w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego.

Jak informuje Katarzyna Przepiórka z COLąd-DKL, podstawą szkoleń dla personelu wojskowego jest Koncepcja Szkolenia Personelu Wojskowego Sił Zbrojnych RP oraz Doktryna Odzyskiwania Izolowanego Personelu opracowanych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. W trakcie zajęć żołnierze instruowani są jak zachować się w razie utraty kontaktu z macierzystą jednostką wojskową lub pododdziałem. Opracowany algorytm działań zmusza personel wojskowy do podjęcia czynności umożliwiających przetrwanie w ekstremalnym środowisku, uniknięcie przechwycenia przez przeciwnika, przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania oraz ucieczkę.

Czytaj także: NATO ćwiczy obronę przed bronią masowego rażenia

SERE jest integralną częścią pakietu szkoleniowego systemu odzyskiwania personelu i stanowi profesjonalną kombinację zdobywania wiedzy i umiejętności indywidualnych w środowisku dynamicznym, jakimi są sytuacje izolacji. Szkolenie odbywa się na kilku poziomach. Zorganizowane w krakowskim Centrum zajęcia dotyczyły szkolenia na poziomie A, czyli szkolenia podstawowego, którego celem jest zapoznanie się uczestników ze zbiorem podstawowych taktyk, technik, procedur SERE. 

Kolejne poziomy to B – szkolenie teoretyczne i praktyczne średniozaawansowane, dla personelu objętego średnim poziomem ryzyka zajścia zdarzenia izolacji oraz C – szkolenie praktyczne, dla personelu objętego wysokim poziomem ryzyka zajścia zdarzenia izolacji, które obejmuje także szkolenie w zakresie praktycznego przeciwdziałania wykorzystaniu w przypadku schwytania.

Czytaj także: Kownacki o śmigłowcach: najpilniejsze "specjalne" i morskie

Zajęcia w Centrum Operacji Lądowych przygotował major Andrzej Święs z Pionu Planowania Operacji, a wykłady poprowadzili instruktorzy Centrum: podpułkownik Michał Kalwarski, podpułkownik Grzegorz Kapik oraz major Łukasz Kozub. Jako prelegenci wystąpili także: podpułkownik Tomasz Małek, starszy specjalista Wydziału Odzyskiwania Izolowanego Personelu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz pani Monika Gudzowska – Popowicz, psycholog Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. 

Udział w szkoleniu wzięło 24 żołnierzy Centrum, wraz z generałem brygady Sławomirem Kowalskim, zastępcą dowódcy COLąd-DKL. Było to już drugie szkolenie SERE poziomu A w tym roku. Wiedza zdobyta w ich trakcie ma przygotować kadrę COLąd-DKL do udziału w szkoleniu na poziomie B, które realizowane są w specjalistycznych ośrodkach szkolenia.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Szkolenia SERE na poziomach A/B powinny być od lat powszechnie prowadzone w jednostkach bojowych WP. U nas jak zwykle - pobudka w temacie lata za późno. No i ta "masowość" - szkolenie dla ... 24 ludzi ?!?! Żarty jakieś ?

    1. BA Baracus

      Niestety, żarty albo raczej kpina. No i ciekawe, czy ktoś ich uświadomił, że nie ma za bardzo kim ich odzyskać :)

Reklama