Reklama

Siły zbrojne

System NASAMS dla Litwy za 100 mln euro

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Litwa podpisała porozumienie techniczne dotyczące pozyskania za sumę nieco ponad miliarda euro wyrzutni i rakiet dla dwóch baterii przeciwlotniczych systemu NASAMS. Umowa została zawarta pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Litwy i Ministerstwem Obrony Królestwa Norwegii.

Podpisanie tej umowy technicznej jest jedną z najważniejszych faz w tworzeniu zdolności operacyjnych obrony powietrznej średniego zasięgu sił zbrojnych Litwy. To świetnie, że nasz norweski partner nie tylko zgodził się sprzedać nam NASAMS, wyposażenie które wzmocni bezpieczeństwo litewskiej przestrzeni powietrznej, ale również wspiera wprowadzanie systemu na uzbrojenie Litewskich Sił Zbrojnych.

Juozas Olekas, minister obrony Litwy

Według Olekasa system NASAMS trafi na wyposażenie pełnej kompanii obrony powietrznej złożonej z dwóch baterii. Natomiast każda z baterii otrzyma dwie wyrzutnie rakietowe, własny radar wskazywania celów oraz centrum kierowania ogniem.

Zakup NASAMS przez Litwę przebiega etapowo, z uwzględnieniem między innymi używanych elementów zestawu, które mogłyby zostać udostępnione przez Norwegię. Umowa dotyczy właśnie tych komponentów, a więc wyrzutni i zapasu pocisków rakietowych, które pochodzą z zakonserwowanych zapasów sił zbrojnych Norwegii.

W dalszej kolejności, prawdopodobnie bezpośrednio od firmy Kongsberg, która jest producentem systemu NASAMS, zostaną zakupione kolejne elementy, takie jak stanowiska kierowania ogniem i radary, co ma ostatecznie zapewnić skuteczną ochronę przestrzeni powietrznej Litwy.

System ten ma pozwolić na zwalczanie celów powietrznych w odległości do 40 km i do wysokości 14 000 m. Prawdopodobnie więc każda z baterii zostanie zmodyfikowana, aby umożliwić docelowego zastosowania rakiet o zasięgu większym, niż standardowo używane, istniejące obecnie warianty pocisków AIM-120 AMRAAM. 

Dostawa ma zostać zrealizowana do roku 2020. Łączna wartość NASAMS dla Litwy ma sięgnąć 100 mln euro. 

Reklama
Reklama

Komentarze (21)

  1. Leszek

    4 wyrzutnie rakietowe (Litwa) to więcej niż nic (Polska). W razie ataku będziemy się bronić dialogami i redefinicjami.

    1. Kóma

      A tym wszystkim będzie kierował szef IU - mjr Duda !!!

  2. Ktmw

    Kolejny przykład niemocy i braku kompetencji MON, który nic nie może, chyba że załatwia skrzydła do latania dla VIP-ów, a to co innego.

    1. nrp47

      wez juz czlowieku sie nie odzywaj. skoro nie rozumiesz ze nowe samoloty vip dla panstwa sa potrzebne bo ile mozna latac 30-letnimi maszynami i czarterami? spadl miller w smiglowcu, spadlo 20 generalow w casie, spadl prezydent w tu154MMMMM ile ty jeszcze chcesz katastrof i klotni smolenskich? oczywiscie rosjanom to na reke, nie oddali wraku i nie oddadza bo maja czym mieszac w naszej polityce przez kolejne 50 lat. poczytaj troche powaznych publikacji nt dzialan wywiadu i panstw a nie tylko tvn24

  3. KrzysiekS

    Panowie efektor to jest AIM-120 AMRAAM z Raytheon Company Wisłę mamy kupić od kogo (Raytheon Company)? Czytajcie ze zrozumieniem. Według mnie Wisła i Narew powinny zostać połączone i uzależnione od jednego możliwości produkcji w Polsce tańszego efektora (czyli dedykowanego dla systemu Narew) i mam nadzieję że tak negocjują z Raytheon Company oraz Lockheed Martin Corporation. I mam nadzieję że tańszy efektor to będzie coś innego niż AIM-120 AMRAAM coś bliżej SkyCeptor (czyli na bazie pocisku Stunner).

  4. axy

    To w końcu ile Litwa zapłaci 100 mln czy miliard ? Bo w jednym miejscu piszecie ze miliard a w drugim że 100 mln.

  5. Cotozaróżnica.

    i tym można było uzupełnić oferty europejskie a nie stawiać na patrioty

  6. Marek b

    A skad wy wiecie co mamy a czego nie. Kto ma wiedziec ten wie. Wiedza bie dla cywilow!!

    1. 123

      "Oni" chcą się dowiedzieć, może ktoś coś "chlapnie" :)

  7. not sure if..

    Coś czuję, że niebawem na Polskich portalach usłyszymy o 'norweskich militarystach i imperialistach' xD

  8. aptekarz

    Widzę, że pełno tu mądrali któ®zy nie odróżniają Wisły od Narwi i nie czytają poprzednich newsów, nie kojarzą faktów. http://www.defence24.pl/375073,pgz-zaciesnia-wspolprace-z-kongsbergiem-nasams-programy-morskie-i-kosmiczne

  9. Morgul

    my będziemy mieli GAWRONA on nas przed wszystkim obroni a Dziwisz wymodli nam taką tarczę że klękajcie narody :) ha ha ha ha Polacy zbliża się kolejny wielki ból odbytnicy !!!! gorący oddech Rosji już czuć na grzbiecie :(

  10. AronWielki

    Mała Litwa robi takie cudowne zakupy a wielka Polska wciąż tylko się chwali i nic z tego nie wynika...chwalimy się Rosomakami, które de facto wciąż nie maja użytecznych bezzałogowych wież z ppk Spike, chwalimy się MSBS, którego wciąż nasi żołnierze nie mieli w rękach, chwalimy się żałosną moderką Leopardów 2, chwalimy się cywilnymi blackhawkami, które ma w planach zakupić IwanMacek, chwalimy się na paradach naszymi muzealnymi Su-22 i wysłużonymi bwp...chwalimy się wieloma rzeczami, których albo nie mamy albo jeśli mamy to nadają się do Muzeum. Dobrego sprzętu mamy śladowe ilości, na dobrą sprawę jesteśmy bezbronni. A mała Litwa sobie kupuje, my się z niej śmiejemy a ona sobie kupuje...

    1. Apollo

      Umowy na Narew i Wisle maja zostac podpisane w 2017 roku dostawy ok 2 do 4 lat pozniej nie zapominaj o jednym ile ta Litwa mogla kupic pociskow AMRAAM? 10 moze 20 moze w porywach 30 ? Ale i tak dobrze ze cos u nich drgnelo bo ostatnimi laty byl na Litwie dramat

  11. Polanski

    Dobrze, dobrze. Będą nas bronić od północnego -wschodu.

    1. Apollo

      Nie wieze ze mozna cos takiego napisac czym beda cie bronic tymi 2 bateriami po 2 wyzutnie? Nie podali liczby dosc drogich rakiet moze ich byc np 15 i co wtedy jak nadleci 15 np kalibrow? Pamietaj ze nie zawsze OP trafia w cel:) no i ten zasieg. DO 40 km nie ma co cale Mazury i Warmia bezpieczne:)

  12. nutek

    mamy na stanie dużo kartofli,będziemy rzucać nimi w przelatujące wrogie rakiety i samoloty

  13. Mg

    I pomyśleć, że swego czasu oferowano nam ZA DARMO Nasams z Norwegii i Patriot z Niemiec

    1. gość

      Nikt nam nic za darmo nie oferował, Niemcy chcieli odsprzedać swoje patrioty.

  14. Piotr

    Panie Maciarewicz co Pan tam robi to ja nie wiem - od roku taam jest a nic nie działa ( ledwo domkneli kilka kontraktów po poprzednikach) . Maleńka Litwa załatwia to szybko a Polska nie może???

  15. mi6

    do 2020? to niemożliwe przecież, to ściema,kaczka dziennikarska, taki zakup to co najmniej w 2030 jest możliwy, gdzie dialogi, gdzie wymagania, przetargi, oceny, audyty???

  16. Victor

    Tak wygląda jak za WSZELKĄ CENĘ upieramy się że sami będziemy robić coś czego nie robiliśmy. Ile wydano do tej pory na NAREW i na jakim etapie jesteśmy? Litwini większość decyzji modernizacyjnych mają za sobą i konsekwentnie wdrażają nowe systemy. My uwalamy kolejne przetargi i dalej nie wiemy czego chcemy. Przepraszam, prowadzimy dialogi i zmieniamy PMT odsuwając kolejne zakupy. No ale oni nie mają OT!)

  17. Podatnik

    To znaczy ile ma tych AMRAAMów Litwa za ten miliard dolców? Bo tylko te AMRAAMy są coś warte, bo wyrzutnie i radary w tym systemie to zwyczajne śmiecie. I wystarczy zniszczyć lub zagłuszyć 2 radary i system za miliard dolców jest o kant dupy potłuc. Wszystko w tym artykule podano, tylko nie ilość AIM-120 a bez tego nie dowiemy się ile w tym absurdalnie drogim NASAMS kosztuje zestrzelenie 1 rosyjskiej bomby (bo Rosjanie będą je zrzucać spoza zasięgu NASAMS). Mam nadzieję, ze Polska w ten badziew nie wejdzie! W polskich warunkach opl bliskiego zasięgu musi mieć WIELE TYSIĘCY RAKIET czyli strzelanie radarami a tym jest NASAMS - w tym systemie zamiast dobrego radaru naziemnego i tanich rakiet jest chałowaty radar i kosztowne rakiety z wypasionym - lepszym niż w MiG-23 - radarem i tym drogim radarem ostrzeliwuje się tanie cele typu PGM!!!

  18. ryszard56

    Litwa ma ,a My nie ale jaja

    1. Cześć

      Tak 2 jaja 2 baterie. W sam raz dla Litwy. Nam nie wystarczy potrzebujemy wiecej jaj znaczy baterii.

  19. Mariusz

    Litwini ośmieszają szefów MON

    1. Cześć

      Kupili 2 (slownie DWIE) baterie. Ile wg ciebie znafco PL potrzebuje?

  20. poprostu

    nie miliard, a 100 mln €

  21. młody

    Polska też bedzie miała nowy system ok 2060roku jak dobrze pójdzie . Litwa mała biedniejsza a wszystko sprawnie załatwia