Reklama

Siły zbrojne

Niemiecka gazeta: Reakcja Airbusa zaszkodzi innym przetargom

Fot. J. Sabak/Defence24.pl.
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Ostre protesty Airbus po zakończeniu negocjacji dotyczących śmigłowców wielozadaniowych Caracal mogą wpłynąć na możliwości pozyskiwania od Polski innych zamówień obronnych, w tym dotyczących systemu przeciwlotniczego MEADS – pisze niemiecki Die Welt. Zbliżony do otoczenia niemieckiej kanclerz dziennik odnosi się przy tym krytycznie do oświadczenia, jakie złożył prezes grupy Airbus.

Niemiecki „Die Welt” zwraca uwagę na oświadczenie dyrektora Grupy Airbus Toma Endersa, w ostrych słowach odnoszące się do zakończenia negocjacji w sprawie offsetu i tym samym dostawy 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla Sił Zbrojnych RP. W artykule Gerharda Hegmanna i Gesche Wuepper krytyka kierowana pod adresem polskiego rządu nazywana jest „drażliwą”, w kontekście innych postępowań, w których mogą brać udział również podmioty należące, choćby częściowo grupy Airbus.

Nigdy nie zostaliśmy tak potraktowani przez rząd klienta, jak zostaliśmy potraktowani przez ten rząd. (...) "Airbus naprawdę chciał inwestować w Polsce i chcieliśmy przyczynić się do stworzenia konkurencyjnego przemysłu lotniczego i kosmicznego w tym kraju. Jednak rząd polski zatrzasnął nam drzwi przed nosem. Bierzemy to pod uwagę

dyrektor Grupy Airbus Tom Enders

Wymieniane jest tutaj przede wszystkim postępowanie na system obrony powietrznej Wisła, w którym swoją ofertę złożyło również konsorcjum MEADS. Pomimo wysłania do strony amerykańskiej Letter of Request w sprawie systemu Patriot, propozycja MEADS nadal jest brana pod uwagę, a równolegle z wysłaniem LOR polski rząd zadeklarował zwrócenie się o zgodę USA na przekazanie poszerzonej informacji o systemie. Autorzy Die Welt wskazują, że konsorcjum nadal „ma nadzieję” na uzyskanie zamówienia.

Czytaj więcej: Airbus chce odszkodowania za rezygnację z Caracali 

W konsorcjum MEADS uczestniczy MBDA Deutschland, z kolei 37,5% udziałów w MBDA posiada grupa Airbus. Z artykułu „Die Welt”, dziennika bliskiego otoczeniu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel wynika, że tak ostra reakcja Airbus może wywrzeć negatywny wpływ na szanse europejskiego koncernu w innych przetargach. W tekście odnotowano, iż pomimo że niemiecki rząd podobnie jak Francuzi ma udziały w Airbus Group, to na razie nie pojawiła się krytyka ze strony władz Republiki Federalnej.

 

Oprócz programu obrony powietrznej średniego zasięgu, podmioty MBDA są też brane pod uwagę choćby w postępowaniu na OPL krótkiego zasięgu Narew, gdzie mogą zostać pozyskane pociski VL Mica bądź CAMM/-ER, proponowane przez te spółki. Program ma być realizowany z uwzględnieniem szerokiej współpracy przemysłowej, a postępowanie – uruchomione jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej: Śmierć wspólnej platformy. Jaki przetarg na śmigłowce?

 

Innym obszarem, w którym mogą być uwzględniane oferty grupy Airbus, jest zakup samolotów VIP, mówił o tym sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Wymienia się tutaj również program rozpoznania obrazowego i satelitarnego.

Reklama

Komentarze (59)

  1. Zdumiony

    Mieliśmy kupić 50 sztuk z czego 25 "NA PNIU" mialo byc dostarczone w cześciach!! Zatem Airbus - i to dopiero po zamknięciu negocjacji - zaoferował zatrudnienie 6000 ludzi przy czym? Przy "PRODUKCJI" NASTĘPNYCH 25 SZTUK???? Fabryka dla 25 sztuk i serwisowania 50???

    1. Extern

      W samej WZL w Łodzi prawdopodobnie była by tylko linia końcowego montażu z części przywiezionych z Francji. Czyli kilkanaście stanowisk z suwnicami i wózkami. Praca jak wcześniej szacowano gdzieś dla około 300 osób na 3 lata. Mechanicy z przyszłego serwisu by się poduczyli jak Caracal jest zbudowany bo by go wcześniej montowali. Jeśli w jakiś sposób wyszło im że na skutek offsetu zatrudnienie by w Polsce wzrosło o 6 tyś stanowisk to jest oczywiste że musiało by to być gdzieś poza samym procesem montowania tych 25ciu maszyn.

  2. Olo

    My srednio za kazdego Carakona mielismy zapłacic "uczciwe" 65 mln Euro, a Niemcy za swojego Tigera srednio "przepłacone" wg niemieckich mediów...63 miliony Euro! Zrobilibysmy SWIETNY INTERES!!!!

  3. bmc3i

    Hervé Guillou, COE stoczni DCNS - oferującej Polsce okręty typu Scorpene - powiedział w Norwegii, że sprawa Caracali nie wpłynie na oferte jego stoczni dla Marynarki Wojennej. Jak stwierdził, polityka jest polityką, a biznes jest biznesem. Stocznia jak stwierdził nie jesgt zaangażowana w politykę, interesuje ją tylko biznes. Polityka przezywa swonje wzloty i upadki, a jeśli Polska chce okręty podwodne, to dostanie nasze najlepsze okręty podwodne.

    1. Boczek

      Na OP to możemy dużo zaoszczędzić, bo dokumentację ściągniemy sobie z internetu.

  4. gość1

    starymi caracalami to nawet francuzi nie latają! mają ich tylko osiem i obecnie kupują coś znacznie lepszego! my po prostu mieliśmy przyjąć złom za ciężkie pieniądze!

    1. gość

      To prawda, lecz większość pseudo fachowców uważa inaczej to tylko pokazuj jak łatwo można poprzez mainstreamowe media manipulować słabymi umysłami.

    2. baki

      to znaczy co lepszego kupują? NH-90 ? Niemcy ostatnio ostro skrytykowali te śmigła, że nie są na wojnę, są zbyt delikatne i wogóle dużo na nie.

  5. trer

    Moim zdniem za odpowiedź dla Airb starczy M400. Więc niech odczepią!

  6. and

    Właściwie za kogo oni nas mają za rynek zbytu. rząd Polski ma decydować o tym jakie zakupy zrobić dla armii.

    1. ja

      No i zdecyduje. Kupi śmigłowce droższe, gorsze, bez centrum serwisowego i bez offsetu.

  7. dropik

    biedahołki mają być za ok 3mld zl za 21 czyli za 50 sztuk jakies 7-7,5 mld zl czyli w porownywalnej cenie do samych caracali na wypasie.reszta kontraktu to były dodatki w tym offseet ktorego LM zapewne nie zaoferuje. Rzeczywiście zrobilismy super interes.

  8. KrzysiekS

    Odnoszę wrażenie że traktują Polskę jak republikę bannanową. Może czas zacząć częściej rozmawiać z Chinami które chcą wrócić na należne im miejsce

    1. BUBA

      Polska ni jest republiką bananową - tu nie rosną banany, jest kartofliskiem technologicznym Europy. Ciężko polscy politycy na to pracują w każdym rządzie i są coraz bliżsi ideału patrząc na resztki przemysłu obronnego i tego co on produkuje i w jakim tempie.

  9. Obserwator

    Ciekawa reakcja Niemcow. PIS kopnal w stolik i wywrocil deal polityczny. A wszystko bylo poukladane- rakiety Amerykanie, helikoptery Francuzi, okrety podwodne Niemcy... A tu zonk. Boja sie, ze im ucieknie kontrakt na OP. Dlatego beda duuuuzo mniej radykalni od Francuzow.

    1. Marek

      Nie tylko to. Oni już ubili interes przy modernizacji Leosi. Odnoszę także wrażenie, że RM ma uzasadnione powody do tego, by liczyć na więcej. W najbardziej optymistycznej wersji nawet na to, że skoro KMW razem z Nexterem chce budować bardzo drogiego "Tygrysa" bis, to niewykluczone, że RM z Polakami zbuduje tańszą od niego dzisiejszą "Panterę". Jest perspektywa na zarobek więc w imię czego mieliby rozrabiać?

  10. Mireq

    Tak czy tak, to Polska jest górą. My rozdajemy karty ponieważ klient ma zawsze rację (ten kto kupuje), a sprzedających jest wielu...

    1. magoo

      człowieku, sprzedających jest tylko kilku i to wszyscy na podobnym poziomie, a taki kupujący jak rząd PISu to by nawet ziemniaków na rynku nie kupił bo by go wyśmiali... To jest handel podszyty polityką a nie turecki bazar. Obudż się bo zobaczysz że przez takich dyplomatołów zostaniemy z paroma BH bez żadnego offsetu i obydwoma rękami w nocniku..

  11. Palmel

    To jest "przestarzał"y system przeciwlotniczy MEADS który byłby bardzo niebezpiecznie dla Rosji gdybyśmy go kupili, Polska kupiła "nowoczesne" patrioty których nikt od 20 lat już nie kupił

  12. artm

    "niemiecka gazeta" jest juz tematem przyslowiowym, no ale sasiedzi sami dzielnie nad tym pracuja

  13. obserwator

    Powtarzam - to był deal polityczny- Amerykanie rakiety, Francuzi helikoptery, Niemcy okręty. Pamiętacie jak Mielec się podłożył z wadliwą ofertą (niespełniającą warunków formalnych- cena nie w tej walucie). Nie ma takich przypadków na tym poziomie gry. Był deal ale się skończył. Amerykanie już nie odpuszczają zamówień Francuzom.

  14. Firewalker

    Ten caly kontrakt to byla wielka sciema, 13 miliardow zl za 50 smiglowcow? To bylby rozbuj w bialy dzien!!!

    1. abx

      wyposażenia oraz transfer technologi, szkolenia pilotów i techników. Dla twej wiedzy amerykance za mniej wołali więcej czyli teraz okaże się iż iz 25 za 15mil bedzie minimum a nam beda wciskac iz dali tylko z 4-5 bo technicy i piloci szkolili się oglądając helikopter w ogniu

  15. tomaaaa

    Może ktoś wyjaśnić o co chodzi z tymi parametrami H225M i S70i bo generalnie to wygląda strasznie chaotycznie. Co innego na stronie producenta, co innego na Wiki, przy czym na Wiki to jeszcze jest zależność od języka, czyli inne parametry na stronach w wersji polskiej, angielskiej, francuskiej, itd.

  16. Tymon

    Pis to raczej nie moja bajka, ale widać jak na dłoni, że francuzi się wkurzyli bo wreszcie muziny powiedziały nie i podziękowali serdecznie za propozycję. Caracal to jest dobry śmigłowiec, ale kupowanie 50 za taką cenę to jest chyba jakiś żart. Ten cały offset by się skończył jak z F16. Potrzebujemy więcej niż 100, a ten cały przetarg to jest kpina celowo ustawiona pod nich. Do wszystkiego, to jest do niczego. Najlepsze jest jak zwykle PO, byle żeby być przeciw, co tam dobro kraju. Antek jest be i fuj! To już nawet Swetru dał sobie siana z krytykowaniem tego posunięcia, widzi, że dobrze się stało....

    1. Vvv

      Kolego ale inne kosztowały tyle samo. Obecnie kupujemy śmigła bez żadnego offsetu. Dobry offset z AH jest zły ale brak offsetu z LM jest cacy?

  17. mc

    Jeśli komuś nie podobają się nasze pieniądze (kontrakty zbrojeniowe) - niech s........ Jestem pewien, że po tych krzykach oburzenia, jak tylko Polska będzie chciała kupić OP - Francuzi przybiegną pierwsi. Oczywiście zrobią to "z ogromnym obrzydzeniem".

    1. Vvv

      Ty chyba nie rozumiesz ze to co zrobił Macierewicz to był przekręt roku i to bedzie sie długo odbijało czkawka. Można było zachować sie z klasa i odczekać kilka miesiecy i nie oskarżać AH o próbę "oszukania i negocjowania w złej woli". Dodatkowo nasi politycy PiS dolewają oliwy do ognia a Francja to nie nasz trybunał i on sie nie bedzie cackal

  18. Orka

    Dla Europy Polska jest ważna, dla Amerykanów jest pionkiem w grze z Rosjanami i UE. NATO ma chronić Zachód przed Rosją; Polska odwracająca się od Zachodu będzie miała znaczenie tylko jako pomocnik w rozgrywce. Gdy Polska zrobi swoje (jeśli w ogóle będzie miała możliwość zrobienia czegokolwiek), będzie mogła odejść.

    1. mc

      "Masz Rację" - my Polacy będziemy bronić Francji (Europy) do ostatniej kropli krwi - Francja (Europa) będzie nas bronić do ostatniego Polaka (lub dobrego deal-u z Rosjanami). Może dla Ameryki jesteśmy pionkiem - ale pamiętaj - pionek też może zbić króla.

  19. gegroza

    Francuzi przesadzili co nie znaczy, ze to była dobra decyzja. Co otrzymamy od Amerykanów ? Dlaczego przeciwnicy Caracali o to nie pytają ?

    1. bmc3i

      Bo może przeciwnicy Caracali myślą o piolcniejszym niż program śmigłowca wielozadaniowego programi helikoptera uderzenoowego? Moż należało by zapytac poprzedni rząd, dlaczego dał pierwszeństwo śmigłowcowi wielozadaniowemu, przed pilniejszym śmigłocem uderzeniowym?

  20. zLoad

    To co francuzi chcieli nam sprzedac Caracale z ktorych aktualnie korzystaja?

  21. zLoad

    Ale badzmy powaznie, Niemcy maja dobre relacje z Rosja , panstwem ktore w niewerbalny sposob grozi nam bronia jadrowa, Francja wyraza sie pod naszym adresem w skandaliczny sposob.I jeszcze na to mozemy nalozyc kalke bardzo nieprzyjemnych dla nas historycznych wydarzen. Wiec , najpierw niech te kraje dorosna do powaznych relacji, a potem porozmawiamy.

  22. kombo

    Może nam się to podobać lub nie ale rząd zawsze ma prawo nie uznać za satysfakcjonującą oferty firmy zbrojeniowej i skorzystać z oferty konkurencji bo to rząd sobą firmuje ten zakup na koszt podatników. Poprzedni rząd spaścił sprawę bo nie dociągnął do końca albo przynajmniej nie pozostawił w ostatecznej rozgrywce minimum dwóch konkurentów przez Airbus poczuł się pewniakiem. Airbus jest niepoważny strzelając publicznie focha, zachowali się kiepsko. Francuzi strzelając kolejnego focha z euronavalem to już całkiem się pogrążyli.

    1. werew

      Oni na tym nie stracą, my tak. My i tak nic nie kupujemy, drzemy tylko ryja i machamy muzealnymi szabelkami. Nie jesteśmy żadnym graczem, na tych targach nawet nas nie zauważa. Francja nadal bedzie sprzedawała swoje wyroby za mld euro a my? na nasze 23mm jakoś chetnych nie widać. Czaisz różnicę? czy masz przerośnięte ego?

    2. zby79

      Poprzedni rząd "spaścił" wiele rzeczy. Chociażby to, że uparł się na mniej potrzebne śmigłowce, kiedy marynarka dogorywa, BWP mamy z muzeum, Awacsa brak, OPL brak, rozpoznania satelitarnego brak. Jak poprzedni rząd chciał koniecznie od francuzów coś kupić, to trzeba było Scorpene z rakietami. A i tak są pilniejsze sprawy.

    3. DEDRA

      "...rząd zawsze ma prawo nie uznać za satysfakcjonującą oferty firmy zbrojeniowej i skorzystać z oferty konkurencji..." i dlatego rezygnujemy ze "złego offsetu" Francuzów i zamawiamy bez offsetu amerykański produkt? No, ma to sens ale pod warunkiem, że i tak mamy świadomość, że żaden z dostawców nie wywiąże się z offsetu i nie ma sensu zawracać sobie nim głowy.

  23. wakizaszi

    Jeśli Niemcy i Francuzi uważają że coś jako Airbus dostaną to są głupi do kwadratu. Przetargi w Polsce są ogłaszane tak dla picu, bo w przetargu na Blackhawka może wygrać tylko Blackhawk nawet jak przegra, w przetargu na Patriota może wygrać tylko Patriot nawet jak nie istnieje choć jest wymóg by był już eksploatowany przez sojuszników itd. To samo dotyczy okrętów podwodnych, w przetargu na ubota mogą wygrać tylko Niemcy, nawet bubel przeznaczony dla Grecji o mało co byśmy nie wzięli. I potrzeby wojska nie mają tu nic do rzeczy, psychologowie udowodnili że zakupy sprawiają przyjemność a jak są to zakupy za cudze bo państwowe pieniądze i można przy tym zyskać w sondażach, robić politykę a może i coś dostać po cichu to lepiej być nie może. Czekam tylko aż reaktywują kawalerię - konie będą czystej krwi arabskiej prosto z Janowa, a co, trzeba wspierać polskie stadniny.

  24. zaliko

    zeby nawet niemcy byli przeciw francuzom. to chyba owi wszystko.

  25. anakonda

    aby dobrze zrozumiec zaistniała sytuacje polecam wszystkim przeczytac ksizke pt 1000 lat wkurzania francuzów , krótko zwiezle i na temat .

Reklama