Reklama

Siły zbrojne

1,45 mld USD na pociski PAC-3. Pentagon: MSE na eksport

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Koncern Lockheed Martin, producent pocisków PAC-3, poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 1,45 mld USD, którego przedmiotem jest produkcja i dostawa pocisków Patriot Advanced Capability-3 PAC-3 i PAC-3 Missile Segment Enhancement PAC-3 MSE.

W ramach umowy zawartej z rządem USA producent dostarczy armii amerykańskiej i odbiorcom zagranicznym, w ramach programu Foreign Military Sales, pociski PAC-3 MSE i CRI, zestawy modyfikacyjne dla wyrzutni, związane z tym wyposażenie i części przeznaczone do eksploatacji sprzętu. Odbiorcami zagranicznymi będą Katar, Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zgodnie z komunikatem Pentagonu obejmuje dostawę 205 pocisków PAC-3 MSE dla USA oraz Kataru i 58 PAC-3 CRI dla Stanów Zjednoczonych oraz Republiki Korei, natomiast wszystkie wymienione wcześniej państwa będą odbiorcami części czy wyposażenia dodatkowego.

PAC-3 MSE stanowi rozwinięcie rodziny PAC-3. Jest przeznaczony do zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill). W stosunku do wcześniejszych pocisków PAC-3 dysponuje między innymi silniejszym układem napędowym (dwuimpulsowy silnik rakietowy o zwiększonej w stosunku do wersji standardowej średnicy, co zapewnia mu większy zasięg i pułap operacyjny) i zmodyfikowanym systemem sterowania (między innymi większa powierzchnia stateczników, poprawiająca własności manewrowe rakiety), co przekłada się na zwiększenie strefy rażenia i prędkości pocisku.

Mimo tych zmian rakieta PAC-3 MSE mieści się w standardowym kontenerze systemu Patriot, co zapewnia jej pełną kompatybilność ze standardowymi wyrzutniami. Na wyrzutni zestawu Patriot można zastosować do 16 pocisków rodziny PAC-3, w stosunku do maksymalnie 4 rakiet typu PAC-2.

Pociski PAC-3 MSE, są oferowane Polsce w ramach programu Wisła jako uzbrojenie zestawów obrony powietrznej Patriot i MEADS.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Sumienny

    Z racji tego, że jestem kompletnym laikiem prosiłbym o to żeby ktoś obeznany wytłumaczył mi "łopatologicznie" dlaczego nie staramy się o pozyskanie THAAD zamiast Patriota? Pateiot jak i Thaad zwalcza cele SRBM i MRBM, a Thaad ma jeszcze możliwość zwalczania IRBM oraz ICBM. Dodatkowo Thaad ma możliwość zwalczania celów na większej odległości (ok. 200km). Pamiętam też, że były negocjacje aby Amerykanie rozstawili dwie baterie (jedna obok Gdańska, a druga obok Krakowa) w zamian za to, że zbudują u nas tarczę antyrakietową. Czy wiadomo coś więcej w tej kwestii? Czy Thaad z Narwią nie będzie lepszym systemem obrony?

    1. werty

      THAAD to system przeciwrakietowy, a Patriot, to także przeciwlotniczy system. Nie stać nas na wystarczającą liczbę Patriotów, więc tym bardziej nie uzupełnimy go dużo droższym systemem antyrakietowym.

    2. Davien

      THAAD nie jest w stanie zwalczać samolotów i śmigłowców, to jest system wyłącznie antybalistyczny i o wiele droższy od Patriota. Sama Narew, która ma byc systemem krótkiego/sredniego zasięgu OPL nie da rady zapewnić

Reklama