Reklama

Opracowany scenariusz ćwiczenia zakładał prowadzenie działań w środowisku walki łączącym elementy wojny konwencjonalnej z działaniami nieregularnymi, mieszczącymi się w definicji wojny hybrydowej. W ćwiczeniu zwiadowców wzięły udział również elementy układu pozamilitarnego – Policja oraz Placówka Straż Granicznej z Braniewa.

Jak poinformował mjr Grzegorz Skalski, jednym z istotnych zagadnień było pokonywanie rejonu skażonego. W etapie tym ważnym ogniwem był pluton likwidacji skażeń z 4 pchem. Zabiegi likwidacji skażeń potwierdziły wysoki poziom profesjonalizmu naszych kolegów z Brodnicy. Udział w ćwiczeniu bezzałogowych statków powietrznych z 12 BBSP umożliwił kierownictwu ćwiczenia dokonania oceny prawidłowego prowadzenia działań przez poszczególne elementy ćwiczących pododdziałów. Możliwość wsparcia ćwiczących pododdziałów komponentami zadaniowymi wpływała na sposób działania zwiadowców w kolejnych etapach ćwiczenia.

Fot. dgrsz.mon.gov.pl

Istotnym czynnikiem była obecność Taktycznego Zespołu Koordynacji Przestrzeni Powietrznej umożliwiającego współdziałanie zwiadowcy z 9 pr z pilotem samolotu Su-22 w ramach naprowadzania ognia statków powietrznych na cele naziemne. Podobną rolę odegrała Sekcja Wysuniętych Obserwatorów z 11 pa w ramach naprowadzania ognia artylerii na cele. Finalnym działaniem w czasie ćwiczenia była realizacja zasadzek i napadów na elementy ugrupowania przeciwnika podgrywane przez pozorację. Ćwiczenie zakończono dziennymi i nocnymi strzelaniami sytuacyjnymi na terenie OSP WL Orzysz.

Mjr Skalski zaznacza, że epizody taktyczne zawarte w ćwiczeniu pk. Jastrząb-17 były charakterystyczne dla prowadzenia rozpoznania we współczesnych konfliktach zbrojnych. Dzięki zaangażowaniu zaproszonych komponentów zadaniowych oraz SG i Policji uzyskano wysoki realizm działań. Włożony w ćwiczenie trud i wysiłek żołnierski oraz wykazane zaangażowanie zwiadowców 9 pk., wspieranych aktywnością zaproszonych komponentów zadaniowych oraz układu pozamilitarnego, stanowi dowód wysokiego profesjonalizmu i umiejętności działania zgodnie z bojowym przeznaczeniem.

Fot. dgrsz.mon.gov.pl

Ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Jastrząb-17 przeprowadzone w dniach 26-31 marca 2017 roku to najważniejsze tegoroczne ćwiczenie sprawdzające dla kompanii dalekiego rozpoznania z 9 pułku rozpoznawczego. Założona skala i rozmach ćwiczenia oraz nowatorskie podejście do realizacji ćwiczenia taktyczno-specjalnego dały możliwość udziału w ćwiczeniu wydzielonym elementom z innych rodzajów wojsk.

Organizacje ćwiczenia wsparli swoim udziałem żołnierze z 4 pułku chemicznego z Brodnicy, 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, 11 pułku artylerii z Węgorzewa, Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Koordynacji Obszaru Powietrznego z Inowrocławia oraz pilot samolotu myśliwsko-szturmowego Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina. Należy tu również wspomnieć o użyciu samolotu transportowego CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowców Mi-17 wydzielonych z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, dzięki którym dokonano przerzutu elementów rozpoznawczych do wyznaczonych rejonów drogą powietrzną. W szkoleniu brały udział BSL Orbiter.

Reklama
Reklama

Komentarze