Zmodyfikowane T-72 idą do wojska

12 grudnia 2019, 17:02
T72_Bumar
Fot. ZM BUMAR-ŁABĘDY.

Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” poinformowały o rozpoczęciu procesu przekazywania wojsku pierwszych czołgów T-72 po remoncie z modyfikacją, na podstawie umowy zawartej w lipcu bieżącego roku.

W gliwickich Zakładach Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. rozpoczął się proces przekazywania wojsku czołgów T-72 wyremontowanych i poddanych modyfikacji na podstawie kontraktu zawartego w lipcu 2019 r. Umowę podpisaną z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu, o wartości 1,75 mld złotych realizuje Konsorcjum PGZ S.A., wspólnie z wchodzącymi w skład Grupy PGZ Zakładami Mechanicznymi „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. Umowa przewiduje przywrócenie sprawności i wprowadzenie modyfikacji w czołgach T-72M1, które znajdują się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, jak i tych które są przywracane do służby.

Według komunikatu do końca grudnia planowane jest przekazanie Zamawiającemu pierwszych sztuk wozów po remoncie i modyfikacji z wolumenów przewidzianych do realizacji przez Spółkę „BUMAR-ŁABĘDY” na rok 2019. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że do końca roku planowane jest przekazanie łącznie ośmiu czołgów, zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem. 

image
Fot. ZM BUMAR-ŁABĘDY. 

Przeprowadzone prace koncentrują się na poprawie zasięgu obserwacji w warunkach ograniczonej widoczności, pasywizacji przyrządów obserwacyjnych, modernizacji układów elektronicznych i integracji cyfrowych systemów łączności wewnętrznej i zewnętrznej.

W ramach prac odnawiane są silniki wysokoprężne W-46-6, otrzymujące także dodatkowo cyfrowy system rozruchu. Instalowane są nowe systemy zasilania z akumulatorami buforowymi oraz pasywne, noktowizyjne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, natomiast stanowisko działonowego wyposażane jest w kamerę termowizyjną III generacji KLW-1 Asteria.

image
Fot. ZM BUMAR-ŁABĘDY.

Częścią modyfikacji jest instalacja cyfrowych środków łączności wewnętrznej i zewnętrznej, zintegrowanych z systemem zarządzania polem walki BMS. Chodzi o radiostacje produkowane przez RADMOR i system FONET.

image
Fot. ZM BUMAR-ŁABĘDY.

Zakończenie prac związanych z umową z lipca br. przewidywane jest na 2025 r.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, gliwickie zakłady przekazały wojsku już wcześniej, przed upływem terminu określonego w harmonogramie stosownej umowy, osiem wyremontowanych czołgów PT-91 Twardy. To wszystkie wozy tego typu, przewidziane w planie na 2019 rok.

Czołg PT-91 Twardy podczas podpisania umowy na modyfikację T-72. Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Czołg PT-91 Twardy podczas podpisania umowy na modyfikację T-72. Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24