Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. PGZ

Zmiany w Radzie Nadzorczej i Zarządzie PGZ

- Informujemy, że Pan prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski 4 maja br. złożył rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki PGZ S.A. - podaje Polska Grupa Zbrojeniowa. Co więcej, Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. powołała dwóch nowych Członków Zarządu PGZ S.A. Do Zarządu Spółki dołączyli Szczepan Ruman oraz Robert Gut.

O rezygnacji Tomasza Siemiątkowskiego informował wcześniej na swoich oficjalnym koncie na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.  

Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od 2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po wyborze nowej rady nadzorczej w grudniu 2015 r. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku. 

Siemiątkowski to profesor Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest adwokatem, doktorem nauk ekonomicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i senior partnerem w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Pracował przy kilku nowelizacjach Kodeksu Spółek Handlowych i nad projektem "Konstytucji Biznesu".

W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnie Konstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia 2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótko ówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

W lutym 2017 r. prezesem PGZ został Błażej Wojnicz. Zastąpił wieloletniego współpracownika szefa MON Antoniego Macierewicza Arkadiusza Siwkę, który kierował spółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował. W zarządzie spółki są jeszcze Maciej Lew-Mirski (od grudnia 2015 r.) i Adam Lesiński (od listopada 2016 r.).

Nowy skład zarządu

Szczepan Ruman przed powołaniem na stanowisko Członka Zarządu PGZ S.A. pełnił w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. funkcję Dyrektora Biura Strategii. Posiada także kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych zdobyte poza Polską Grupą Zbrojeniową. W Polsce i za granicą pracował w firmach doradztwa strategicznego. Uczestniczył również w procesach inwestycji, przejęć i budowy nowych przedsiębiorstw.

Szczepan Ruman ukończył studia menadżerskie na IESE Business School w Barcelonie oraz The Wharton School of the University of Pennsylvania w Filadelfii, a także studia z zakresu ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń proobronnych, jest strzelcem sportowym. 

Robert Gut jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, administracji oraz finansów publicznych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania mobilizacją i uzbrojeniem, a także w obszarach zamówień publicznych, logistyki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zabezpieczenia społecznego. Doświadczenie to zdobył podczas pracy zawodowej m.in. w Urzędzie Ochrony Państwa, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Robert Gut jest absolwentem studiów ekonomicznych na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu). Na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł Executive MBA. Pan Robert Gut został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie jest również Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni.

MR/PGZ/PAP

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. ewa

    Oczywiście w "zbrojeniówce" potrzebna jest zmiana pokoleniowa. Tylko że aby dojść do tych stanowisk na świecie, w najlepszych i największych firmach zbrojeniowych trzeba terminować z SUKCESAMI na wszystkich pośrednich stanowiskach. Nie da się tego zrobić w czasie krótszym niż 20-25 lat. Oznacza to, że V-ce prezes zarządu to człowiek 45-50 letni z SUKCESAMI na wcześniejszych stanowiskach. Na świecie typowa droga na szczyt to: technolog (konstruktor, mistrz produkcji), kierownik działu technologicznego (konstrukcji, produkcji), szef projektu, główny technolog, konstruktor, szef produkcji, vice-prezes, prezes. Dlatego PGZ jest tam gdzie jest i pozostanie (wydajność - 3-5 razy mniej niż na świecie, udział w rynku - prawie zero, taka sama innowacyjność, rentowność bez dotacji:ok. zero). Wynik: dla przykładu ceny z Radomia.

  2. Lewkon

    CV robi naprawdę wrażenie.

  3. Mietek

    A czy nowi panowie mają twarde inżynierskie wykształcenie i doświadczenie?

  4. RN Słupsk

    Po prostu nie mogl wytrzyac ze do rad nadzorczych trafiali ludzie bez egzaminów na czlonkow rad nadzorczych spolek skarbu panstwa lub bez tytułow dr.ekonomii,prawa czy tez innych

    1. kol

      7 osób w radzie nadzorczej z zawodu jest chórzystami.

  5. Olo

    A strategia PGZ już jest? Bo być miała dawno, a nikt jej nigdy nie widział.

    1. Boczek

      ...na razie zajęci są jeszcze "porządkowaniem" kadr...

  6. Max Mad

    Niech zgadnę... "przyczyny osobiste"? Sypią im się kadry, ciągle któryś odchodzi to tu to tam. A kołderka krótka.

    1. Boczek

      Pomyśl ile będą kosztowały odprawy. Bo tu co prawda nie, ale generalnie te rezygnacje i wymiany idą całymi piętrami. Gdzieniegdzie już 3 (a nawet 4 garnitur)

Reklama