- Informujemy, że Pan prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski 4 maja br. złożył rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki PGZ S.A. - podaje Polska Grupa Zbrojeniowa. Co więcej, Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. powołała dwóch nowych Członków Zarządu PGZ S.A. Do Zarządu Spółki dołączyli Szczepan Ruman oraz Robert Gut.
O rezygnacji Tomasza Siemiątkowskiego informował wcześniej na swoich oficjalnym koncie na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
Prof. T. Siemiątkowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego RN PGZ S.A. Dziękuje za owocną i dobrą współpracę i życzę Panu powodzenia.
— Bartosz Kownacki (@KownackiBartosz) May 9, 2017
Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od 2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po wyborze nowej rady nadzorczej w grudniu 2015 r. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.
Siemiątkowski to profesor Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest adwokatem, doktorem nauk ekonomicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i senior partnerem w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Pracował przy kilku nowelizacjach Kodeksu Spółek Handlowych i nad projektem "Konstytucji Biznesu".
W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnie Konstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia 2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótko ówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.
W lutym 2017 r. prezesem PGZ został Błażej Wojnicz. Zastąpił wieloletniego współpracownika szefa MON Antoniego Macierewicza Arkadiusza Siwkę, który kierował spółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował. W zarządzie spółki są jeszcze Maciej Lew-Mirski (od grudnia 2015 r.) i Adam Lesiński (od listopada 2016 r.).
Nowy skład zarządu
Szczepan Ruman przed powołaniem na stanowisko Członka Zarządu PGZ S.A. pełnił w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. funkcję Dyrektora Biura Strategii. Posiada także kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych zdobyte poza Polską Grupą Zbrojeniową. W Polsce i za granicą pracował w firmach doradztwa strategicznego. Uczestniczył również w procesach inwestycji, przejęć i budowy nowych przedsiębiorstw.
Szczepan Ruman ukończył studia menadżerskie na IESE Business School w Barcelonie oraz The Wharton School of the University of Pennsylvania w Filadelfii, a także studia z zakresu ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń proobronnych, jest strzelcem sportowym.
Robert Gut jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, administracji oraz finansów publicznych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania mobilizacją i uzbrojeniem, a także w obszarach zamówień publicznych, logistyki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zabezpieczenia społecznego. Doświadczenie to zdobył podczas pracy zawodowej m.in. w Urzędzie Ochrony Państwa, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
Robert Gut jest absolwentem studiów ekonomicznych na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu). Na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł Executive MBA. Pan Robert Gut został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie jest również Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni.
MR/PGZ/PAP
ewa
Oczywiście w "zbrojeniówce" potrzebna jest zmiana pokoleniowa. Tylko że aby dojść do tych stanowisk na świecie, w najlepszych i największych firmach zbrojeniowych trzeba terminować z SUKCESAMI na wszystkich pośrednich stanowiskach. Nie da się tego zrobić w czasie krótszym niż 20-25 lat. Oznacza to, że V-ce prezes zarządu to człowiek 45-50 letni z SUKCESAMI na wcześniejszych stanowiskach. Na świecie typowa droga na szczyt to: technolog (konstruktor, mistrz produkcji), kierownik działu technologicznego (konstrukcji, produkcji), szef projektu, główny technolog, konstruktor, szef produkcji, vice-prezes, prezes. Dlatego PGZ jest tam gdzie jest i pozostanie (wydajność - 3-5 razy mniej niż na świecie, udział w rynku - prawie zero, taka sama innowacyjność, rentowność bez dotacji:ok. zero). Wynik: dla przykładu ceny z Radomia.
Lewkon
CV robi naprawdę wrażenie.
Mietek
A czy nowi panowie mają twarde inżynierskie wykształcenie i doświadczenie?
RN Słupsk
Po prostu nie mogl wytrzyac ze do rad nadzorczych trafiali ludzie bez egzaminów na czlonkow rad nadzorczych spolek skarbu panstwa lub bez tytułow dr.ekonomii,prawa czy tez innych
kol
7 osób w radzie nadzorczej z zawodu jest chórzystami.
Olo
A strategia PGZ już jest? Bo być miała dawno, a nikt jej nigdy nie widział.
Boczek
...na razie zajęci są jeszcze "porządkowaniem" kadr...
Max Mad
Niech zgadnę... "przyczyny osobiste"? Sypią im się kadry, ciągle któryś odchodzi to tu to tam. A kołderka krótka.
Boczek
Pomyśl ile będą kosztowały odprawy. Bo tu co prawda nie, ale generalnie te rezygnacje i wymiany idą całymi piętrami. Gdzieniegdzie już 3 (a nawet 4 garnitur)