Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmiany w MON: nowi wiceministrowie odpowiedzialni za zakupy uzbrojenia i innowacje

Sebastian Chwałek w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Sebastian Chwałek w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

W wyniku zmian organizacyjnych w resorcie Obrony Narodowej wiceminister Sebastian Chwałek stał się zwierzchnikiem podmiotów w MON odpowiadających za wprowadzanie nowych rozwiązań i produktów w siłach zbrojnych. Z kolei odpowiadający za wdrażanie innowacyjnych technologii I3TO został powierzony Marcinowi Ociepie.

Bezpośrednio Sebastianowi Chwałkowi, sekretarzowi stanu w MON, podporządkowane zostały następujące instytucje: Inspektorat Uzbrojenia, Wojskowe Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji, Biuro Konwentu Dziekanów. Dodatkowo, za pośrednictwem dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej (DPZ) podlegać będą mu także: Wojskowe Centrum Metrologii oraz pełnomocnik ministra ON ds. budowy i wdrażania Narodowego Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych.

Dodatkowo Sebastian Chwałek będzie nadzorował pięć jednostek organizacyjnych: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL), Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (WIChiR), wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) i Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej (WITI).

Z kolei Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) został podporządkowany sekretarzowi stanu MON Marcinowi Ociepie.

Sebastian Chwałek już wcześniej sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, na które to stanowisko został mianowany przez Mariusza Błaszczaka 22 stycznia 2018 roku. W resorcie obrony odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia, a także sprawował nadzór nad spółkami przemysłu zbrojeniowego.

30 września 2018 roku zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami złożył rezygnacje z pełnionego stanowiska i dzień później, 1 października 2018 roku objął stanowisko wiceprezesa zarządu PGZ S.A. Natomiast w styczniu br. Chwałek został odwołany z zarządu PGZ i powołany na stanowisko wiceministra obrony. O powierzeniu mu zwierzchnictwa i dozoru nad instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie nowych produktów zadecydowało m.in. jego dotychczasowe doświadczenie, zdobyte także „po drugiej stronie barykady”, czyli w strukturach producenta sprzętu i uzbrojenia wojskowego.

Z kolei Marcin Ociepa był wcześniej sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a przed zmianą struktury ministerstw - w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od 22 lutego 2018 do 3 czerwca 2019 roku był podsekretarzem stanu w MPiT. Odpowiadał m.in. za sprawy europejskie, innowacje, politykę przemysłową, współpracę międzynarodową i kontrolę obrotu z zagranicą towarami oraz technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (24)

  1. Bever

    a nadal kompletne milczenie o agencji uzbrojenia. to piaty rok milcza. anonsowali powstanie i powolanie szefa takiej agencji. widac minister zarobiony jest!

    1. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

      Uspokój się, rok dopiero się rozpoczął. Coś tam robimy.

    2. Bruno

      Minister Błaszczak zarobiony jest, ale nie siedzibie MON, a w tej partyjnej. No i te personalne działania z ostatnich dni, o odwołaniu ze stanowisk kierowniczej kadry ośrodka w Puławach, najlepszych epidemiologów wojskiwych.

  2. adam

    Polska armia to stan umyslu.Stary sprzet,zakupy bez logiki,dziesiatki instytucji a do tego w wielu jednostkach pozatrudniane cale rodzinki a odchodzacy na emeryture powracaja na cywilne stanowisko i tak ta karuzela sie kreci.

    1. robson

      celne, centralnie...

    2. Bruno

      Gdyby był nowy sprzęt, technologie, to i nowi ludzie musieliby się pojawiać, oczywiście z większymi zarobkami. Niestety sprzęt jest stary, więc i ludzie jacy są, tacy wystarczają i to za niewielką kasę, ale jednak z doświadczeniem. Nie tylko w Polsce zatrudnia się w jednostkach byłych żołnierzy jako pracowników cywilnych, co wg mnie jest logiczne. Poza tym kto Panu przyjdzie do pracy w jednostce za 2400 zł. na rękę na stanowisko wymagające doświadczenia i wiedzy "na teraz", a nie do nabycia za lat kilka.

  3. handełes

    Pracowałem w zbrojeniówce ponad 30 lat na różnych stanowiskach (też tych najwyższych), przedtem studia na WAT, potem doktorat z ekonomii.Takich ludzi w polskiej zbrojeniówce było dużo, dochodzili do stanowisk dzięki ciężkiej,koniecznie dobrej pracy. Polska zbrojeniówka eksportowała do ponad 20 krajów, zarabiała spore pieniądze na transferach technologii, itd. Dziś facet bez technicznego wykształcenia zostaje wiceszefem w PGZ, pogrąża PGZ w bagnie zadłużenia (jako jeden z wielu), w nagrodę zostaje wiceministrem ON odpowiedzialnym za to co rozwalił jako szef PGZ. Co za logika!!?? PMM, czy pan to widzi? I nie grzmi?? Koncertowe rozwalenie zbrojeniówki !!

    1. konkretny

      Szanowny Panie! Za zdradę największej tajemnicy wojskowej państwa grozi surowe więzienie !

    2. robson

      Szanowny Panie konkretny, proszę aplikować na podsekretarza stanu w mon, celny analityczny i merytoryczny komentarz..... może w ten sposób coś ..."drgnie w ..........."

    3. Bruno

      A co grozi za totalne rozwalanie polskiej armii? Wyrzucenie z partii, czy np. zwolnienie ze stanowiska prezesa i wyznaczenie na doradcę?

  4. Wojmił

    Szybko sprawdziłem w necie co to za ludzie... jeden prawnik (czyli będzie pilnował procedur) a drugi to tylko zupełnie i tylko polityk (z radnego miasta opola...) ... w biznesie, przemyśle, technice, nauce czy w wojsku i w zamówieniach publicznych - żaden z nich nie ma doświadczenia... będą się tu uczyć... dużo mówić, dużo dokumentów stworzą, wiele spotkań odbędą i dużo kawy wypiją... nie mam dla nich kredytu zaufania, że oni coś zmienią... nie ma czasu na kredyty zaufania już...

    1. prawnik a raczej "prawnik" >

    2. śledź bałtycki

      Tak dla przypomnienia, bo kiedys kolega marynarz japonski opowiedzial ciekawa historie. Po II WŚ przemysl w Japonii odbudowali prawnicy, bo Cesarz wpadl na pomysl, zeby dyrektorami zrobic wylacznie prawnikow. Zadzialalo podobno. Wiec, to nie takie proste z tym generalizowaniem. To zalezy od tego z jakiej kto jest gliny ulepiony. To podobno Chwalek jako pierwszy prezes od 2013 r. dokonal polaczenia spolek PGZ - zlikwidowal dublujaca spolke eksportowa Cenrex i zostawil tylko Cenrex.

    3. z tą Japonią to prawda, ale mentalność "japończyka prawnika" zasadniczo różna od prawnika dupa (czytaj - dyplomowany urzędnik prawa administracyjnego)

  5. andys

    " Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) został podporządkowany sekretarzowi stanu MON Marcinowi Ociepie." Bardzo prosze forumowych mędrców o wyjasnienie, dlaczego w/w Inspektorat został przekazany Ociepie, a nie Chwałkowi? Przecież , mówiąc po ludzku, Inspektorat Wdrażania Nowych Technologii Wojskowych, powinien analizować trendy w światowej technice wojskowej, prowadzic ciagła analizę nowoczesnosci (efektywności) polskiej armii oraz powodować podejmowanie przez wymienione instytuty badań i realizację projektów oraz opiniowanie celowości zakupów zagranicznych i krajowych. Przy okazji - a gdzie jest tutaj WAT? Reasumujac - chyba jesteśmy w MON na dnie organizacyjno-kadrowym. Jakże chciałbym mieć powód do odszczekania tych słów!!!

    1. Analizować trendy .... A Kto ma to robić? Historycy , prawnicy , socjologowie - matematyczni analfabeci kierujący naszym państwem

    2. robson

      znowu celnie w punkt...

  6. df

    NIE cierpię urzędasów ale Pan Chwałek sprawia wrażenie wyjątkowo kompetentnej osoby która w swoich wypowiedziach wielokrotnie podejmowała potrzebę zapewnienia Polsce suwerenności technologicznej. Przejście do MON z PGZ może być atutem a nie konfliktem interesu. Trzymam kciuki bo przed Wojskiem Polskim i PPO kilka kluczowych wdrożeń. Powodzenia !

    1. będziesz królem?

      I co ci jeszcze powiedziała kryształowa kula wróżki Benity?

    2. hrtw

      ale podobno cos jest zle z ustawa offsetowa? ktos cos slyszal co dalej z tymi klopotami Chwalka?

  7. michalspajder

    Jak przeczytalem ten artykul pierwszy raz to myslalem:ot,kolejna roszada na gorze,zmiana stolkow.Ale jest tez druga strona medalu.Byl w PGZ niemal poltora roku,swoje musial zobaczyc,czegos sie nauczyc.Oby to umial wykorzystac.I oby chcial,to po pierwsze...Staram sie byc optymista,co jest dosc ciezkim zadaniem patrzac na dotychczasowe nasze osiagniecia w modernizowaniu Sil Zbrojnych RP.

    1. panako

      Tylko czego on sie nauczyl w tym PGZ? Jak konstruowac radary? Jak projektowac amunicje? Jak to "doswiadczenie" ma mu pomuc ministerstwie

    2. michalspajder

      Mysle,ze posiadl wiedze o funkcjonowaniu PGZ,o tym,co to jest i z czym to sie je.

    3. andys

      Ta wiedza może byc zupełnie niepotrzebna, gdy jakiś geniusz, w ramach kolejnych modernizacji, zlikwiduje PGZ.

  8. Analityk inż. MAZUR

    Dobry krok to jest taki: Uruchomić darmowe technologie, Zeus ziemia ziemia, Lazur ziemia powietrze, Neptun Dancing - gdzie Ukraina z Motor Sicz zrobiła Neptun zasięg 300 km i głowica 800 kg, a Polski to zasięg 1500 km i głowica 1000 kg. Taki poziom był w PRL 1985 rok a dziś Ukraina to 300 km i 800 kg głowica. To jeszcze dziś znakomite źródło zarabiania ogromnych pieniędzy i produkcja uzbrojenia. W pierwszym rzędzie technologia i handel technologią polską jest istotą. Wszyscy w zbrojeniówce myślą o wydawaniu pieniędzy i wysokich płacach dla ćwierć inteligentów z Zarządów. A wojsko w rozumieniu Generałów USA i Rosji ma zarabiać ogromne pieniądze na technologiach wojskowych z przekierowaniem na technologie cywilne, takie zbrojenia finansują się same, Wielce Szanowny Panie Ministrze i przynoszą dochód gospodarce. A w Polsce panuje dziwna mania że zbrojenia to zakupy, byle czego, ale szybko i dużo. Analitycy nawet nowi analitycy dają się przekonać, bo znają ekonomię. A ta reszta to - nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. Ja pracowałem w Bankach i na GPW, a wcześniej byłem kierownikiem AGS 3 w WSK PZL Rzeszów w Wysokiej Technologii.

  9. eytu

    To dobry krok. Powinnismy miec jakąś strategię sprzętową narysowaną najlepiej na jednym dużym plakacie - aby bylo wszystko widoczne od razu - nie kartki A4. CZyli powiedzmy tak : duże kolo marynarka wojenna - i tam wpisane okrety ktore są na wyposazeniu - stare kolor fioletowy , nowsze czerwony, jeszcze nowsze zolty i nowiutkie kolor zielony. Wojska lądowe - to samo - lotnictwo to samo . i jeden okrąg kawaleria powietrzna - czyli zbiór wspolny lotnictwa i wojsk lądowych. Po co takie "dziecinne" rysunki ? Po to żeby widzieć na pierwszy rzut oka gdzie są slabe strony a gdzie dobre strony. To nie jest gra strategiczna- planszowa a rozrysowanie sytuacji sprzetowej w naszym wojsku.

  10. Tt

    Jeden zakup który nie był kontrowersyjny?

    1. MadMax

      Hmmm. Kaszy i ogórków?

  11. John Rolf

    Błagam! Przestańmy być naiwni, chociaż my - tu, stali czytelnicy defence24. Wspomnijmy wszystkie inne (tych czy tamtych czy owych kierowników państwa) efekty działań. Jakie są w relacji koszt/efekt prócz rotacji na etacikach i taktyki "mać, trwać"

  12. ursus

    Panowie decydenci - kiedy duży kontrakt na PPK Pirat, kiedy na Narew? Te ruchy kadrowe wyglądają na manewr obronny MON, bo społeczeństwo wymaga kompleksowych działań. Agencja Uzbrojenia... jak czegoś nie potraficie wprowadzić, to należy podpatrzeć konkurencję, bo jest się od kogo uczyć. Zarówno ruchy kadrowe na wzór FR (aresztowania), jak utrzymywanie w ryzach korupcji (np. nie więcej niż 10% wartości sprzętu w stosunku do najtańszego rozwiązania pod warunkiem produkcji w kraju) jak w Chinach doprowadzi do relatywnie płynnego procesu pozyskiwania sprzętu. Moim zdaniem powinien powstać jeden ośrodek decyzyjny (działający w oparciu o zespoły agentów imiennie przypisanych do danego programu) wizytowany w razie potrzeby przez funkcjonariuszy CBA.

  13. dropik

    Jeśli pan Ociepka jest tak profesjonalny jak w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości to współczuję żołnierzom i całej armii...

  14. Gucio77

    Pozostaje napisać jedno - WP sp. z o.o.

  15. Namiestnik Nowosilcow

    Jak słyszę słowo "innowacja"(po plsku), to odbezpieczam pistolet...

  16. Analityk inż MAZUR

    Szybko nakupią potrzebnych rzeczy napisał Rhotax. Szybko wydawajcie ministrowie kasę, byle szybciej jak Rosja, wtedy nakupimy dużo więcej jak mają Rosjanie i Oni zaraz się RP poddadzą, a RP weźmie na utrzymanie całą Rosję i będziemy żyli długo i szczęśliwie. Geniusz geniusz Rhotax, widzicie jacy tu obłędni doradcy, aż strach się bać. Są F-35, F-16, MiG 29, a latają tylko MiG 29. A 5 MiG 29 rozbiło się w lesie po resursach, po zmianie technologów na młodych i zdolnych bez przeszłości w LWP. Technologia powinna być Polska i tylko Polska po zakupie F-35 bez offsetu, i wspierać cywilną gospodarkę, a nie zabawa w pizdolety.

  17. Rhotax

    Mam nadzieję że będą chcieli sie wykazac i szybko nakupia potrzebnych rzeczy i pogonia hamulcowych zwiększania obronności kraju . Bo nowa dyw.zmechu jedzie do Kaliningradu i na stałe ma tam wisiec nad Mazurami wraz z Dywizją lotnictwa mieszana jaka ma powstac w Kalinie .

  18. say69mat

    Czyli mamy konceptualną rewolucję, w miejsce postulowanego rozwiązania systemowego Agencji Uzbrojenia. Mamy wiceministrów w wersji - agentów - uzbrojenia ;))) W sumie jakieś rozwiązanie, na miarę dysfunkcjonalności systemu???

  19. x

    brawo, przez poprzednie 8 lat itd...

  20. rozpłaszczony

    Przykro mi , ale za poprzedniego urzędowania w MON -ie wiceminister Chwałek niczego istotnego nie kupił dla armii . Pozostaje wierzyć , że teraz dopiero się wykaże . Oczywiście , zapewne nie zapomni o rozwoju tężyzny w tej instytucji .

  21. 46

    Czyli jak , kupią pół,geanatniki i Damm do czerwca czy nie ? Bo jeśli nie to nie są potrzebni.

  22. Strażnik Teksasu

    A odprawy jakie były???!

  23. Ustawiator

    Zawodowa gastronomiczna w pełni Bravo chłopaki 2 rocznica Leoparda to właśnie ich zasluga!!!!! W pgz mówią o nich tandem szarlotka Dlaczego?

  24. tut

    Mała walka o wpływy?

Reklama