Reklama

Polityka obronna

Zmiana w zarządzie Huty Stalowa Wola

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

W piątek 15 grudnia w godzinach popołudniowych udało nam się uzyskać oficjalne potwierdzenie informacji o zmianie w składzie 3-osobowego zarządu Huta Stalowa Wola SA, jednej z najważniejszych spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Rzecznik stalowowolskiej spółki Jowita Jajdelska w rozmowie z Defence24.pl potwierdziła, iż w tym dniu rezygnację z pełnionej funkcji złożył Paweł Majewski, od 15 lipca 2016 r. wiceprezes zarządu i dyrektor do spraw korporacyjnych spółki, odpowiadający m.in. za zagadnienia ekonomiczne. Powodem złożonej rezygnacji są sprawy rodzinne.

Informacja o zmianie w zarządzie HSW jest pewnym zaskoczeniem. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej zarząd stalowowolskiej spółki ogłosił, iż HSW SA od początku 2017 r. odnotowała bardzo dobre wyniki finansowe. Po 10 miesiącach roku bieżącego spółka, jak oficjalnie poinformowano, wynik na podstawowej działalności operacyjnej HSW SA jest wyższy od wyniku z roku 2016 (- 63 mln złotych) o 65,3 mln złotych i wyniósł 2,2 mln. złotych. Zgodnie z oficjalnym komunikatem zarządu, spółka wypracowała narastająco zysk ze sprzedaży w wysokości 4,8 mln złotych wobec planowanej straty 30,9 mln złotych. Wynik ze sprzedaży w tym samym okresie 2016 roku wyniósł - 64 mln złotych, natomiast prognoza na 2017 r. wskazywała, że firma powinna spodziewać się wielomilionowych strat.

Na taki wynik największy wpływ miała przede wszystkim sprawna i terminowa realizacja przez HSW SA zobowiązań wobec MON wynikających z umów na dostawy sprzętu artyleryjskiego do polskiej armii, głównie – zakończenie dostaw elementów pierwszego, wdrożeniowego DMO Regina złożonego m.in. z 24 sh Krab kal. 155 mm oraz dostaw komponentów dla dwóch KMO samobieżnego moździerza automatycznego kal. 120 mm Rak. Trzeci KMO Rak jest w trakcie przejmowania go przez wojsko (oficjalne przekazanie użytkownikowi nastąpi pod koniec stycznia), będące w produkcji kolejne dwa dostarczone mają zostać jeszcze przed końcem roku 2018, a trzy kończące realizację kontraktu z kwietnia 2016 r. –  do końca roku 2019.

W 2019 r. rozpoczną się też dostawy sh Krab z pierwszego seryjnego DMO Regina, których w grudniu 2016 r. MON zakontraktowało w HSW SA cztery. – Planowaliśmy, że w tym roku uda nam się rozliczyć wieloletnie zaległości i w kolejnych latach na zawsze pożegnać stratę finansową. Udało nam się to sprawniej przeprowadzić niż planowaliśmy – skomentował ten wynik prezes Bernard Cichocki. Ujawnił, iż na koniec 2017 r. spółka planuje osiągnąć zysk netto przynajmniej na poziomie przekraczającym 7 mln złotych.

Do czasu powołania nowego członka zarządu, jak się dowiedzieliśmy, obowiązki dyrektora do spraw korporacyjnych HSW SA przejął prezes zarządu i dyrektor generalny spółki Bernard Cichocki.

Autor: Jerzy Reszczyński 

Czytaj więcej: Szef Airbusa: wiosną 2019 roku odchodzę ze stanowiska

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Fagotto

    W HSW chyba rozpoczeło się demontowanie dobrej polskiej firmy.

  2. Rastafaraj

    Nowy premier w akcji.

    1. Marek1

      Hmm ... poczekamy zobaczymy. Tak czy siak stawiam $ vs. jabłka, że nowy Premier NIE odważy sie wywalić ekipy AM&Co. z MON

    2. aptekarz

      Wynika spotkania z szefami służb w piątek?

  3. Czu

    A co kiedy skończą zamówienie od MON? Niech się wezmą za eksport a nie żerują na podatnikach jak górnicy.

  4. Igor

    Czystki nowego premiera, a to dopiero początek

  5. KAR

    Dywersji ciąg dalszy...

  6. szczęśliwy podatnik

    A więc państwowa spółka wykazuje zysk, bo dostała państwowe zamówienie. Jak ładnie.