Żelazna Kopuła dla okrętów [WYWIAD]

8 czerwca 2021, 13:47

C-Dome to podstawowy system obrony na korwetach SAAR-6, zintegrowany w systemie walki (CMS) okrętu, oraz z jego radarami. Tak jak w przypadku SAAR-5, jesteśmy w stanie z łatwością zintegrować C-Dome z dowolnym systemem walki i sensorem dobranym przez klienta – Tavor Ran Vice President, Head of Naval Warfare System, Rafael.

Jakub Palowski: Rafael przetestował ostatnio system C-Dome, czyli morski wariant rozwiązania Iron Dome. Jaką rolę tego typu system może odgrywać w morskiej OPL, w obronie okrętu, jak fregata czy korweta? 

Tavor Ran Vice President, Head of Naval Warfare System, Rafael: C-Dome jest oparty na systemie Iron Dome. C-Dome zaprojektowano jako system strefowej obrony, może służyć także jako system samoobrony dla okrętu (SRSAM) i zapewniać obronę strategicznej infrastruktury na morzu i na lądzie, przeciwdziałając wszelkim typom zagrożeń z powietrza. 

C-Dome daje możliwość atakowania wielu celów jednocześnie, w sposób dookólny – w zakresie 360 stopni w azymucie, bez ograniczeń. C-Dome zapewnia niezrównaną siłę ognia w kompaktowym systemie, przy niskim koszcie.   

Jakie są podobieństwa, między C-Dome i lądowym systemem Iron Dome? Czy to dokładnie ten sam pocisk? I drugie pytanie - czy C-Dome jest w stanie działać z różnymi radarami, nie tylko izraelskimi, ale także amerykańskimi, czy europejskimi?

Pocisk przechwytujący „TAMIR” używany w obu systemach to dokładnie ten sam efektor, jest to najlepiej sprawdzona w boju rakieta na świecie. Pocisk przechwytujący systemu C-Dome odpalany jest pionowo.

Sam system zaprojektowano tak, by był w stanie pracować z dowolnym radarem trójwspółrzędnym.

Rafael oferuje również inne wyposażenie zadaniowe dla okrętów, w tym rozwiązania z zakresu dowodzenia i kontroli (C2). Jak systemy te mogą wspierać udział okrętu w operacjach połączonych?  

System Rafael CMS (Combat Management System) zapewnia kompleksowy obraz świadomości sytuacyjnej na bazie sensorów własnych okrętu, oraz innych okrętów, z wykorzystaniem środków szerokopasmowej łączności taktycznej opartej o rozwiązanie MANET (Mobile Ad hoc Network). 

Rafael CMS zapewnia także alokację efektorów na okręcie, a także wewnątrz danego zespołu okrętów, by odpowiednio szybko zwalczać cele, poprzez wykorzystanie zaawansowanych algorytmów celem zapewnienia przewagi na morzu.

Jak Rafael może przyczynić się do wsparcia środków walki elektronicznej na okręcie, który będzie działał w trudnym, „spornym” środowisku, jak na przykład Morze Bałtyckie? 

Rafael ma duże doświadczenie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań Walki Elektronicznej, które są stosowane na „wysoce zagęszczonych” teatrach działań, jakim na przykład jest Bałtyk. 

SEWS-DV to w pełni zintegrowany system walki elektronicznej, zdolny do wykrywania i utrzymywania spornego elektromagnetycznie środowiska. Do tego działa jak efektor klasy soft-kill, chroniąc okręt przed zagrożeniami stwarzanymi przez nowoczesne pociski przeciwokrętowe. 

Co z bezzałogowymi systemami morskimi? Jakie jest podejście Marynarki Wojennej Izraela, do integracji między systemami załogowymi i bezzałogowymi? Jak można je odtworzyć, przy innych systemach? 

Nie możemy odpowiadać w imieniu marynarki wojennej Izraela. 

Rafael zaprojektował i rozwinął platformę PROTECTOR – Bezzałogową Jednostkę Nawodną, wykorzystywaną przez klientów w misjach eskortowych, obrony wybrzeża, lub ochrony aktywów strategicznych. PROTECTOR można zintegrować z pociskami SPIKE, bezzałogowym modułem uzbrojenia Mini Typhoon, systemami walki elektronicznej, czy też różnymi efektorami i sensorami dopasowanymi do wymagań klienta i potrzeb operacyjnych. Rafael pozyskał spore doświadczenie w dostarczaniu inteligentnych i zaawansowanych rozwiązań integracji dla dowolnej nawodnej platformy bezzałogowej, skrojonej do potrzeb klienta.

W jakim stopniu współpraca przemysłowa między Rafaelem i firmami polskimi będzie możliwa, jeśli chodzi o C-Dome, ale i inne systemy przeznaczone dla Marynarki Wojennej? 

Rafael chce rozszerzać zakres programów globalnej współpracy przemysłowej, poprzez rozwijanie długoterminowych partnerstw lokalnych i przedsięwzięć joint venture. 

Maksymalizując zaangażowanie lokalnego przemysłu szukamy okazji do tworzenia silnych, lokalnych zdolności produkcyjnych i transferu technologii. Rafael wdrożył już Programy Transferu Produkcji (PTP) w ponad 50 firmach na całym świecie - w tym na przykład w odniesieniu do linii produkcyjnej ppk SPIKE w Polsce.

Ta współpraca kładzie nacisk na wykorzystanie wspólnych przewag, a także istniejących zdolności.

Pociski Spike to jeden z systemów firmy Rafael, który już jest licencyjnie produkowany w Polsce. Czy dostrzegają państwo potencjał, by wykorzystać Spike w domenie morskiej? 

Morska wersja ppk SPIKE została już wdrożona w ramach nawodnego/nadbrzeżnego systemu rakietowego i asymetrycznego systemu obrony przed zmasowanymi atakami. 

Chciałbym dokonać pewnego podsumowania. C-Dome, który omówiliśmy wcześniej, został już zintegrowany na izraelskich korwetach Saar 6. W jaki sposób Rafael dokonał tej integracji? W jakiej formie mogą być te systemy oferowane w ramach programu pozyskania fregat Miecznik?

C-Dome to podstawowy system obrony na korwetach SAAR-6, zintegrowany w systemie walki (CMS) okrętu, oraz z jego radarami. Tak jak w przypadku SAAR-5, jesteśmy w stanie z łatwością zintegrować C-Dome z dowolnym systemem walki i sensorem dobranym przez klienta, a tym samym dostarczyć elastyczny, elastyczny system, który sprosta potrzebom operacyjnym i pozwoli na ochronę okrętu i załogi przed zagrożeniami, które pojawiają się w trakcie działań w domenie morskiej. 

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
??/
piątek, 11 czerwca 2021, 01:14

to nie żadna żelazna kopuła ale mierna kopia naszej Narwii.. jeszce z projektów sprzed kilkudziesieciu lat..naszych projektów..polskich..wraz z rakietami..wiec .. ???

prawy i sprawiedliwy
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:18

"krajowy przemysł nie produkuje urządzeń o podobnych parametrach" hihihihi

say69mat
czwartek, 10 czerwca 2021, 23:48

Wystarczy porównać poziom edukacji religijnej w Izraelu i Polsce. I zadać sobie pytanie, która z technik edukacji sprawia, że człowiek uczy się krytycznego i kreatywnego myślenia ;)))

sobota, 12 czerwca 2021, 10:23

To teraz porównaj edukację religijną w Bawarii - najbardziej katolickim kraju Europy. I zobacz gdzie byłyby Niemcy gdyby nie ta zacofana i religijna Bawaria.

say69mat
niedziela, 13 czerwca 2021, 21:29

Hmmm Katolicy w Bawarii mają silne oparcie w technokratyzmie Protestantów. A to protestanci na przełomie XVIII i XIX wieków stymulowali rewolucję przemysłową i kapitałową. Również w rzeczonej Bawarii

chateaux
piątek, 18 czerwca 2021, 07:09

Protestanci to Prusy, byłe NRD. Większość zachodnich Niemiec, zachodnich landów, to rzymscy katolicy.

SOWA
niedziela, 13 czerwca 2021, 21:49

Jest w tym jednak jeden problem Syjonizm nie idzie w parze z religijnością :) Żydzi ci wierzący i ci wierzący w green power zawsze inwestują w edukację dzieci. Zresztą już w średniowieczu każde dziecko żydowskie w wieku kilku lat potrafiło czytać. Warto podkreślić, że w średniowieczu mieliśmy niektórych papieży niepiśmiennych, a w przedwojennej Polsce analfabetyzm był ogromnym problemem. Można Żydów nie lubić ale to bardzo mądry naród. Mający też wrodzoną inteligencję przetrwania i dostosowania się do każdych warunków. To unikalna cecha.

say69mat
piątek, 18 czerwca 2021, 09:54

Hmmm ... pełna zgoda, tym bardziej, że w naszej klasie politycznej zanikła elementarna zdolność do rozróżnienia pomiędzy skrzynką a korytem. Stąd, całkowicie racjonalny i zrozumiały jest opór 'yankee' w kwestii transferu technologii wrażliwych dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Z jednej strony nie ufają naszym skrzynkom, z drugiej, nie chcą napełniać ... koryta. Napełniać for ... free ;)))

no masz ci los
środa, 9 czerwca 2021, 17:09

Autralia właśnie wycofała BMS od Elbitu - pomimo, że włożyła najpierw sporo pieniędzy w jego zakup i serwis. Przyczyną rezygnacji mają być backdoory.

tyle w temacie
środa, 9 czerwca 2021, 08:22

Ło Matko Bosko już przestraszyłem się, że dla naszych !!! To przerasta MON na najbliższe 50 lat ...

Skleroticus
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:10

Izrael ma bardzo dobre te kopuły. Ale ma też jeden zasadniczy problem, z naszego punktu widzenia: w potencjalnie nowej koalicji języczkiem u wagi będzie ruska partia. Dla nas zbyt duże ryzyko, mimo podziwu dla skuteczności ich uzbrojenia.

Tea
wtorek, 15 czerwca 2021, 00:13

Racja w 100%

Tweets Defence24