C-Dome to podstawowy system obrony na korwetach SAAR-6, zintegrowany w systemie walki (CMS) okrętu, oraz z jego radarami. Tak jak w przypadku SAAR-5, jesteśmy w stanie z łatwością zintegrować C-Dome z dowolnym systemem walki i sensorem dobranym przez klienta – Tavor Ran Vice President, Head of Naval Warfare System, Rafael.
Jakub Palowski: Rafael przetestował ostatnio system C-Dome, czyli morski wariant rozwiązania Iron Dome. Jaką rolę tego typu system może odgrywać w morskiej OPL, w obronie okrętu, jak fregata czy korweta?
Tavor Ran Vice President, Head of Naval Warfare System, Rafael: C-Dome jest oparty na systemie Iron Dome. C-Dome zaprojektowano jako system strefowej obrony, może służyć także jako system samoobrony dla okrętu (SRSAM) i zapewniać obronę strategicznej infrastruktury na morzu i na lądzie, przeciwdziałając wszelkim typom zagrożeń z powietrza.
C-Dome daje możliwość atakowania wielu celów jednocześnie, w sposób dookólny – w zakresie 360 stopni w azymucie, bez ograniczeń. C-Dome zapewnia niezrównaną siłę ognia w kompaktowym systemie, przy niskim koszcie.
Jakie są podobieństwa, między C-Dome i lądowym systemem Iron Dome? Czy to dokładnie ten sam pocisk? I drugie pytanie - czy C-Dome jest w stanie działać z różnymi radarami, nie tylko izraelskimi, ale także amerykańskimi, czy europejskimi?
Pocisk przechwytujący „TAMIR” używany w obu systemach to dokładnie ten sam efektor, jest to najlepiej sprawdzona w boju rakieta na świecie. Pocisk przechwytujący systemu C-Dome odpalany jest pionowo.
Sam system zaprojektowano tak, by był w stanie pracować z dowolnym radarem trójwspółrzędnym.
Rafael oferuje również inne wyposażenie zadaniowe dla okrętów, w tym rozwiązania z zakresu dowodzenia i kontroli (C2). Jak systemy te mogą wspierać udział okrętu w operacjach połączonych?
System Rafael CMS (Combat Management System) zapewnia kompleksowy obraz świadomości sytuacyjnej na bazie sensorów własnych okrętu, oraz innych okrętów, z wykorzystaniem środków szerokopasmowej łączności taktycznej opartej o rozwiązanie MANET (Mobile Ad hoc Network).
Rafael CMS zapewnia także alokację efektorów na okręcie, a także wewnątrz danego zespołu okrętów, by odpowiednio szybko zwalczać cele, poprzez wykorzystanie zaawansowanych algorytmów celem zapewnienia przewagi na morzu.
Jak Rafael może przyczynić się do wsparcia środków walki elektronicznej na okręcie, który będzie działał w trudnym, „spornym” środowisku, jak na przykład Morze Bałtyckie?
Rafael ma duże doświadczenie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań Walki Elektronicznej, które są stosowane na „wysoce zagęszczonych” teatrach działań, jakim na przykład jest Bałtyk.
SEWS-DV to w pełni zintegrowany system walki elektronicznej, zdolny do wykrywania i utrzymywania spornego elektromagnetycznie środowiska. Do tego działa jak efektor klasy soft-kill, chroniąc okręt przed zagrożeniami stwarzanymi przez nowoczesne pociski przeciwokrętowe.
Co z bezzałogowymi systemami morskimi? Jakie jest podejście Marynarki Wojennej Izraela, do integracji między systemami załogowymi i bezzałogowymi? Jak można je odtworzyć, przy innych systemach?
Nie możemy odpowiadać w imieniu marynarki wojennej Izraela.
Rafael zaprojektował i rozwinął platformę PROTECTOR – Bezzałogową Jednostkę Nawodną, wykorzystywaną przez klientów w misjach eskortowych, obrony wybrzeża, lub ochrony aktywów strategicznych. PROTECTOR można zintegrować z pociskami SPIKE, bezzałogowym modułem uzbrojenia Mini Typhoon, systemami walki elektronicznej, czy też różnymi efektorami i sensorami dopasowanymi do wymagań klienta i potrzeb operacyjnych. Rafael pozyskał spore doświadczenie w dostarczaniu inteligentnych i zaawansowanych rozwiązań integracji dla dowolnej nawodnej platformy bezzałogowej, skrojonej do potrzeb klienta.
W jakim stopniu współpraca przemysłowa między Rafaelem i firmami polskimi będzie możliwa, jeśli chodzi o C-Dome, ale i inne systemy przeznaczone dla Marynarki Wojennej?
Rafael chce rozszerzać zakres programów globalnej współpracy przemysłowej, poprzez rozwijanie długoterminowych partnerstw lokalnych i przedsięwzięć joint venture.
Maksymalizując zaangażowanie lokalnego przemysłu szukamy okazji do tworzenia silnych, lokalnych zdolności produkcyjnych i transferu technologii. Rafael wdrożył już Programy Transferu Produkcji (PTP) w ponad 50 firmach na całym świecie - w tym na przykład w odniesieniu do linii produkcyjnej ppk SPIKE w Polsce.
Ta współpraca kładzie nacisk na wykorzystanie wspólnych przewag, a także istniejących zdolności.
Pociski Spike to jeden z systemów firmy Rafael, który już jest licencyjnie produkowany w Polsce. Czy dostrzegają państwo potencjał, by wykorzystać Spike w domenie morskiej?
Morska wersja ppk SPIKE została już wdrożona w ramach nawodnego/nadbrzeżnego systemu rakietowego i asymetrycznego systemu obrony przed zmasowanymi atakami.
Chciałbym dokonać pewnego podsumowania. C-Dome, który omówiliśmy wcześniej, został już zintegrowany na izraelskich korwetach Saar 6. W jaki sposób Rafael dokonał tej integracji? W jakiej formie mogą być te systemy oferowane w ramach programu pozyskania fregat Miecznik?
C-Dome to podstawowy system obrony na korwetach SAAR-6, zintegrowany w systemie walki (CMS) okrętu, oraz z jego radarami. Tak jak w przypadku SAAR-5, jesteśmy w stanie z łatwością zintegrować C-Dome z dowolnym systemem walki i sensorem dobranym przez klienta, a tym samym dostarczyć elastyczny, elastyczny system, który sprosta potrzebom operacyjnym i pozwoli na ochronę okrętu i załogi przed zagrożeniami, które pojawiają się w trakcie działań w domenie morskiej.
Dziękuję za rozmowę.