Reklama

Siły zbrojne

Zbrojenie Międzymorza. Rumunia kupuje Patrioty [KOMENTARZ]

Fot. US Army
Fot. US Army

Amerykański Departament Stanu zgodził się na zakup zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot przez Rumunię. Jest to kolejny dowód na wzmacnianie swoich sił zbrojnych przez państwa regionu, co pozwala na zwiększenie możliwości obrony i tym samym roli, jaką Europa Środkowo-Wschodnia odgrywa w NATO.

Zgodnie z komunikatem amerykańskiej agencji DSCA Rumunia ma pozyskać siedem zmodernizowanych jednostek ogniowych Patriot za kwotę maksymalnie 3,9 mld USD. W ich skład wejdzie:

  • Siedem radarów AN/MPQ-65 (sektorowych);
  • Siedem stacji kontroli AN/MSQ-132 (engagement control station);
  • Trzynaście jednostek Antenna Mast Group (AMG);
  • 28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903;
  • 56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (kierowanych metodą Track Via Missile, z możliwością zwalczania pocisków balistycznych);
  • 168 pocisków PAC-3 MSE;
  • 7 jednostek Electrical Power Plants (EPP) III.

Rumunia chce więc pozyskać do siedmiu jednostek ogniowych Patriot w najnowszej dostępnej obecnie odmianie. Wcześniejsze komunikaty mówiły, że na początku Bukareszt pozyska cztery baterie, a kolejne zestawy będą kupowane w dalszej kolejności.

Takie rozwiązanie jest zresztą nadal możliwe, gdyż notyfikacja dla Kongresu obejmuje maksymalną liczbę uzbrojenia przewidywanego do zakupu w trybie FMS jak i „górną granicę” kwoty kontraktu. Nie jest też równoznaczna z zawarciem umowy, aczkolwiek Rumunia już wcześniej sygnalizowała chęć nabycia Patriotów i trudno oczekiwać, aby amerykański parlament sprzeciwiał się transakcji korzystnej zarówno dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO i ważnego sojusznika USA (choćby z uwagi na bazę antyrakietową systemu Aegis Ashore), jak i dla własnego przemysłu obronnego.

Czytaj więcej: Macierewicz: Polska kupi 160 wyrzutni Homar

Amerykanie podkreślają, że nie ma znanych uzgodnień offsetowych związanych z tą transakcją. Po dojściu do skutku będzie ona realizowana przede wszystkim przez koncerny Raytheon i Lockheed Martin. Rumuński zakup systemów Patriot ma kilka ważnych implikacji dla Polski, jak i bezpieczeństwa regionu:

  • Siły zbrojne Rumunii wchodzą na „jakościowo nowy” poziom. Po rosyjskiej aneksji Krymu Bukareszt zdecydował się na skokowe zwiększenie wydatków obronnych i przyspieszenie modernizacji technicznej armii. Oprócz Patriotów ma ona obejmować między innymi pozyskanie systemów obrony powietrznej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, systemu rakietowego HIMARS, czterech korwet wielozadaniowych koncernu Damen (budowanych w lokalnej stoczni), znacznej liczby kołowych transporterów opancerzonych, być może powstających we współpracy z przemysłem niemieckim, czy drugiej partii używanych myśliwców F-16. Wszystkie te zakupy spowodują skokowy wzrost zdolności rumuńskich sił zbrojnych - tym bardziej, że obecnie są one bardzo zaniedbane, jeżeli chodzi o modernizację, także w stosunku do Wojska Polskiego. Zmiana tej sytuacji będzie mieć korzystne przełożenie na status bezpieczeństwa w regionie.

 

  • Modernizacja możliwa dzięki skokowemu zwiększeniu wydatków obronnych. Władze w Bukareszcie podniosły budżet obronny z 1,3 proc. PKB w 2013 roku do co najmniej 2 proc. w 2017 roku, co potwierdzają najnowsze szacunki NATO. Nominalne wydatki obronne wzrosły w tym okresie około dwukrotnie. Tak szeroki zakres modernizacji stał się więc możliwy tylko dzięki znaczącemu podwyższeniu finansowania armii. Bukareszt choć nie należy do najzamożniejszych krajów UE, to zdecydował się spełniać zobowiązania wobec NATO w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę i dzięki temu wzmocni swoje zdolności obronne.

 

  • Rumunia kupi Patrioty w prostszym wariancie, w stosunku do Polski. Władze w Bukareszcie otrzymały zgodę na zakup systemów Patriot w istniejącej konfiguracji, z radarami sektorowymi i bez systemu IBCS. W związku z transakcją jak na razie nie przewidziano także offsetu (w odróżnieniu od zakupu dla Sił Zbrojnych RP). Nie jest wykluczone, że dzięki temu zestawy Patriot rozmieszczane w Rumunii zostaną dostarczone szybciej, niż pierwsze polskie baterie Wisła, będą mieć za to niższe możliwości bojowe. Rumunia już obecnie dysponuje amerykańskimi zestawami przeciwlotniczymi starszej generacji MIM-23 HAWK (z nadwyżek Holandii) i to one mogą być w pierwszej kolejności używane do współpracy z nowymi Patriotami. Warto też zauważyć, że zaplanowano zakup pocisków GEM-T, przeznaczonych do współpracy z istniejącym radarem Patriot (z których zrezygnowała Polska). Liczba pocisków jest dość skromna – w sumie jest to jedna jednostka ogniowa (zapas na pojedyncze wykorzystanie wszystkich wyrzutni), zakładając uzbrojenie połowy wyrzutni w rakiety GEM-T i połowy w PAC-3 MSE. Może to mieć związek z relatywnie dużym kosztem pocisków.

 

  • Zakupy sprzętu w USA mogą mieć przełożenie na wojskowo-polityczną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Rumuński plan modernizacji, podobnie jak polski, przewiduje między innymi zakup systemów Patriot i HIMARS w Stanach Zjednoczonych (w wypadku Polski – ze znacznym transferem technologii i na różnych zasadach). Nie zmienia to faktu, że wprowadzanie przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej znacznych ilości zaawansowanego technologicznie uzbrojenia pozyskiwanego w USA może być mile widziane przez Waszyngton również w kontekście przedłużenia/rozszerzenia współpracy sił zbrojnych, obecności wojskowej w regionie, czy szerszej kooperacji w zakresie bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że do polskiego zakupu Patriotów w przemówieniu odniósł się Donald Trump. Podobne transakcje są korzystne dla amerykańskich firm zbrojeniowych, a jednocześnie w perspektywie wzmacniają sojuszników czyniąc ich bardziej samodzielnymi. Oba te czynniki mogą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, dotyczących na przykład wzmocnienia wschodniej flanki, przez amerykańską administrację.


Czytaj więcej:
 Trump i rakietowe przyśpieszenie polskiej armii [7 PUNKTÓW]

Plan zakupu Patriotów przez Rumunię jest więc możliwy dzięki zwiększeniu wydatków obronnych i wpisuje się w trend wzmacniania zdolności obronnych krajów naszego regionu. Podobne kroki, na mniejszą skalę, podejmują również kraje bałtyckie. Przykładowo, Litwa, Łotwa i Estonia planują bądź już realizują wdrożenie haubic samobieżnych 155 mm czy gąsienicowych/kołowych bojowych wozów piechoty/bojowych wozów rozpoznawczych (Łotwa), choć broń tej klasy do niedawna w ogóle nie znajdowała się na ich uzbrojeniu. Wszystkie wymienione państwa albo zwiększyły wydatki obronne do minimum 2 proc. PKB, albo dokonają tego w krótkiej perspektywie czasowej.

Jeżeli modernizacyjne zamierzenia państw „Międzymorza” będą realizowane w dłuższym terminie, pozwoli to na zwiększenie zdolności obronnych, ale też politycznego znaczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej w NATO i w relacjach z USA. Bez szeroko zakrojonego procesu wzmacniania armii trudno będzie mówić o zwiększeniu samodzielności obronnej regionu, będącej warunkiem koniecznym dla odgrywania istotniejszej roli w systemach sojuszniczych.

Do wydania zgody na zakup systemu Patriot odniósł się w oświadczeniu koncern Raytheon: "Raytheon będzie ściśle współpracował z Rządami USA i Rumunii w ramach procesu Zagranicznej Sprzedaży Uzbrojenia (FMS) w celu zapewnienia szybkiego zainstalowania systemu Patriot w Rumunii. Sprawdzony w warunkach bojowych system Patriot posiada możliwości, które pozwalają na obronę interesów Rumunii i NATO przed narastającymi zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących, nowoczesnych samolotów i dronów. Patriot jest podstawą obrony przeciwrakietowej NATO i umożliwi siłom zbrojnym Rumunii przeprowadzanie szkoleń, ćwiczeń oraz zapewni interoperacyjność  z ich odpowiednikami w USA i w Europie."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (27)

  1. dropik

    Te ich baterie to jakby pól naszej. Czyli takich jak oni, to my zamówimy 16. Skoro oni zamówili 7 w starej wersji za 4 mld $ to nasze 16 w nowej nie będą kosztowały 8 mld $ (czyli ok 30 mld zł) jak obiecał minister (chyba że ograniczymy ilość zakupionych pac3mse do 0 ?). Wszak nasz system ma być znacznie nowszy, ma być transfer technologii, offset i produkcja tańszej rakiety w kraju (zapewne częściowo). Do tego przyjęto głupią koncepcję podziału programu na 2 fazy. Po pierwszej fazie Amerykanie będą mogli zarządzać złote góry i nie mówcie, że Trump nas kochaHahaha. Przy czym w tym tygodniu pojawiły się kolejne info o nowych problemach w rozwoju systemu przez Amerykanów oraz o prawdopodobnym braku integracji SC z patriotem.

    1. prawieanonim

      30 miliardów + zaangażowanie polskich firm w projekt. Współtworzymy ten system to i cena jest atrakcyjniejsza. Bez tego pewnie byłoby drożej.

  2. Sapieha

    Ale Rumuni się wycwanili! :) Dostaną za 1/3 kwoty obecną konfigurację Patriotów. A następnie w przyszłości zmodernizują za parę "grosiszy" (m.in. kupią od Radwaru radar 360 stopni) na technologię IBCS od Polski. Brawo!

    1. Ironia

      Kto powiedział, że "dostaną"? A tym bardziej, że "za parę groszy"? To Polska skorzysta na rumuńskich pomostowych Patriotach delegowanych do Polski w ramach osłony sił NATO.

  3. otgees

    W mojej opinii jest to raczej przejaw wyścigu pomiędzy Polską a Rumunią o status najważniejszego sojusznika USA w regionie i robienia "łaski" Amerykanom w tym celu. Z tym, że z uwagi na położenie geograficzne jak dla mnie Rumunia ma zapewnione zwycięstwo. Morze Czarne jest dla USA dużo ważniejsze od Bałtyckiego, bo i Bliski Wschód bliżej i Turcja, która robi się coraz bardziej niepewna. My zawsze pozostaniemy w grach wojennych polem ewentualnej bitwy z Rosją.

    1. LNG second (D. Nabucco first)

      Rumunia to kraj mniejszy ludnościowo, powierzchniowo i przede wszystkim gospodarczo od Polski. Do tego rozbity i zaangażowany w Mołdawię / Naddniestrze. Mołdawia można powiedzieć jest krainą historycznie powiązaną z Rumunią (Mołdawia, Transylwania, Wołoszczyzna), a w Naddniestrzu siedzą Rosjanie.

  4. LNG second (D. Nabucco first)

    Międzymorze to region relatywnie na tle Rosji silny gospodarczo i zyskujący na znaczeniu kosztem przegrywającego konkurencję południa. Nawet ograniczone programy modernizacji konwencjonalnych sił zbrojnych, powinny pozwolić na wywarcie znaczącej presji w następnych 20 latach.

  5. KrzysiekS

    Jak na razie to nic do końca nie uzgodnio z firmami z USA a już na pewno nie mamy zgody odpowiednich władz USA pożyjemy zobaczymy.

  6. Ciekawy

    Mam takie pytanie czemu polska zapłaci prawie 30mld za 8 zestawów patriot a Rumunia koło 15(3.9 (USD) * 3.70(Aktualny kurs USD) = 14.43mld PLN) rozumiem że bez systemu IBCS i offsetu ale ty czy to znaczy że mamy płacić prawie 2 razy więcej

    1. zdziowiony

      30 to chce rząd wydac, a ile wydamy to się okaże po 2025 r.

    2. edi

      Rumuni kupują rakiet co kot napłakał a one to gro kosztu. My kupujemy INNY system i więcej rakiet + offset który też kosztuje. My będziemy kupowali razem z armią USA.

    3. Tomasz

      Z tego co wiem nasz ma zawierać 8 baterii po 2 stanowiska ogniowe, a każde stanowisko ogniowe po 3 wyrzutnie. Ile pocisków na wyrzutni nie wiem. Poza tym tak jak edi pisze to są inne systemy.

  7. prfagmatyk

    Teraz w ramach wsparcia rumuńskie zestawy Patriot będą przyjeżdzać do Polski ,.mniej gadać ,a więcej robić.

    1. AndrzejM.

      I dobrze - Rumuni zapłacą, a Polska dostanie ochronę. Czyli będziemy mieli najpierw tymczasowe Patrioty PAC3+, a potem wersje wypasioną PL do obrony. Tylko się cieszyć i kalkulować pragmatycznie plusy, a nie głupio przeżywać.

    2. Olaf

      Od 2015 roku wiadomo że wybory wygrywa się SOCJALEM a nie inwestycjami w armię.

  8. Jomsborg

    Nie bardzo rozumiem co ma wspólnego ten zakup z międzymorzem czy tam Trojmorzem. Równie dobrze można było dać tytuł np. Zbrojenia na Bałkanach albo łacińska Europa kupuje amerykańska broń. Zakup tych systemów nie ma Nic wspólnego z inicjatywa Trojmorza bo inicjatywa infrastrukturalna do wspólnego wyciągania funduszy z UE a nie do zbrojeń. Jak Czech kupią 300 sztuk Skody Octavii na radiowozy a Łotwa 200 sztuk to będzie tytuł Międzymorze stawia na Skoda?

    1. Kos

      Akurat Rumunia, jak żaden inny kraj w naszej części Europy, doskonale wpisuje się w koncepcję Międzymorza. Tak było przed IIwś, tak jest i teraz. Możemy tylko żałować, że obecnie nie mamy wspólnej granicy, bo wszystko byłoby o wiele prostsze.

  9. PRS

    Jak się chce to można. Prosto, szybko, w miarę tanio. U nas nie można... Bo trzeba w jakieś mityczne offsety się uwikłać...

    1. wolfenpl

      Nie chodzi o to by było tanio, dobrze, nowocześnie czy bezpiecznie, U nas na offsecie trzeba dorobić.

    2. Drzewica

      Warto wpierw pomyśleć a potem pisać, offset nie jest uwikłaniem się w kłopoty z trudną produkcją i nie jest też sposobem na zarabianie, jest dążeniem do uzyskania odpowiedniej wiedzy i kompetencji niezbędnych przy samodzielnej obsłudze serwisowej uzyskanej techniki i prawa do jej modernizacji w przyszłości. By nie płacić za wykonanie i każdy przegląd oraz naprawę bajońskich sum.

  10. BalcerP

    HAWK reprezentuje wyższy poziom niż nasza Wega S200 ale nasze Kuby a zwłaszcza Osy coś jeszcze mogą. Generalnie Rumunia z HAWKami i zestawami 35 mm ma nieco lepszą OPL (sredniego zasiegu). USA sprzeda Rumunom Patrioty z dwoch powodów: ochrona Aegis, bliskość Ukrainy i brak wspólnej granicy z Rosją. Szkoda że nasi nie wpadli na pomysł albo Amerykanie się nie zgodzili aby kupić nawet 2 baterie (po 4 wyrzutnie) bez ICBS z radarem sektorowym na TERAZ ! potem moglibyśmy je odsprzedać albo zmodernizować. Ochrony potrzebują bazy, lotniska, NSM, Warszawa.

    1. Niezależny

      Ale wlasnie będą dwie baterie z 8 "na teraz" z radarami sektorowymi tak jak kupią Rumuni

  11. dearro

    bardzo dobra wiadomosc ze sie zbroja. wybrali slabsza wersje patriota ale zawsze to jest postep..

  12. KrzysiekS

    Ciekawe czy bedą mieli z nowym systemem kontroli C2 Raytheon proponuje go nam twierdzi że jest zgodny z IBCS?

  13. bilgo

    Rumunia jest też bardzo zainteresowana zakupem większej ilości śmigłowców uderzeniowych. Podobno faworytem jest Bell AH-1Z Viper.

  14. sojer

    Nie bardzo widzę, gdzie w tej zgodzie jest coś sensownego. Rumunia kiedyś uzyskała zgodę na sprzedaż 24 używanych i 24 nowych F-16, a dodatkowo zapowiadali że kupią tez F-35... co z tego wyszło wiadomo - Rumunia nie miała pieniędzy na opłacenie modernizacji pierwszej transzy samolotów i do umowy nigdy nie doszło. Zamiast tego kupili 12 wiekowych F-16 od Portugalii. Z Patriotami będzie podobnie, skończy się na zakupie dwóch baterii PAC-2 od Niemiec lub Holandii.

    1. 07PL

      Niemcy pozyskując PAC3 chcieli nam sprzedać te wiekowe baterie PAC2 ale nie chcieliśmy ich. PAC2 a PAC2 GEM+/T ze zdolnością antybalistyczną to jednak różnica. Rumuni chcą rozsądnie, tanim kosztem zbudować tarczę ze zdolnością antybalistyczną (np. przeciwko ukraińskim Gromom o ile te wogóle powstaną) i nie granicząc z Rosją mogą sobie pozwolić na wersję ekonomiczną. Co innego my, będąc w zasięgu Iskanderów a jednocześnie będąc narażeni na zmasowany atak za pomocą pocisków przeciwradiolokacyjnych. Siłą rzeczy musieliśmy zrezygnować z zestawów naprowadzanych półaktywnie lub TVM idąc w efektory naprowadzane aktywnie: Skyceptora z dwoma seekerami oraz PAC-3MSE. To że Rumunia (zawsze lojalna wobec Polski) buduje potencjał odstraszania to bardzo dobrze i należy trzymać za nich kciuki.

  15. Stelle

    Jeśli chcemy tworzyć "miedzymorze", to powinniśmy zakupić bardziej ofensywne uzbrojenie wszakże nie wszyscy nasi sprzymierzeńcy mogą być tego samego zdania, iż ta inicjatywa jest dla ich dobra;)

    1. Dąb Bartek

      W tej inicjatywie jest tylko Polska więc nie ma obaw.

  16. Willgraf

    28 wyrzutni !!! za 3,8 miliarda USD ....jak to się ma do 8 miliardow wydanych przez Polskw na 16 wyrzutni za 10 lat z nieistnijacym radarem

    1. dk.

      Sam sobie odpowiedziałeś - zupełnie inny system.

    2. Horacy

      Do wszystkich którzy pytają dlaczego tak drogo - przede wszystkim z powodu offsetu. Ten sam problem był z Caracalami, zamawialiśmy 50, ale tak naprawdę 150.

    3. Willgraf

      INNY SYSTEM ???...WYRZUTNIE DOSTOSOWANE do PAC-3M to te same wyrzutnie ,innych rakiet te wyrzutnie nie obsługują..a te rakiety w większej ilości kupują Rumuni a ile my będziemy kupowali rakiet PAC-3M do swoich 16 wyrzutni więcej niż 169 sztuk !? absurd ! ...to technologia nie pełnej produkcji Skyceptora...jak na razie zgoda tylko na 50% udziału kosztuje ponad 4 miliardy usd !?...to ma być offset..jaki offset ..to kosztuje drugie tyle a nie offset niestety dziękuje...proponuje zakup lub kradzież ..tak kradzież...wszystkie wywiady łącznie z USA kradną technologie ! ...chodzi o produkcje paliwa rakietowego i sami rozwiniemy rakiety bez problemu..bo to czego brakuje to tej technologi paliwa rakietowego !

  17. Rumcajs

    Dobrze że MON zrezygnował z tej przestarzałej wersji i dąży do pozyskana najnowszej z nowym IBCS i radarem który można będzie integrować z systemem dalekiego zasięgu THAAD i artylerią dalekiego zasięgu HIMARS w jeden trójwarstwowy system obrony.

  18. Polanski

    Czyli Trump dalej dociska kolankiem grdykę Putina do podłogi i czeka kiedy ten "pęknie"?

    1. Kot

      Przecież to przyjaciele? Dzięki Rosji Trump jest prezydentem

  19. Jerzy

    Tak drogo bo najpierw jest dialog techniczny a potem offset. Na koniec producent przedstawia rachunek za to wszystko.

  20. blablabla

    A to międzymorze to co to jest ? Jakieś Austro-Węgry XXI wieku ? Hybryda wymyślona w umysłach polityków PIS ? W żadnym innym kraju sąsiednim ta nazwa nie funkcjonuje wiec czym się posługujemy ?

    1. dimitris

      Wymyślono to, czy też od kilku lat zaczęto ponownie mówić o tym, najpierw w międzynarodowych mediach USA. Czyli to stamtąd start koncepcji.

    2. Drzewica

      Podziwiać należy zorientowanie zabierającego głos jakie nazwy funkcjonują w sąsiednich krajach, a jakie nie funkcjonują, tylko silne służby mają taką wiedzę. Proponuję zainteresowanie się historią Europy co pozwoli poznać czasy i ludzi związanych z ideami Międzymorza i teraz Trójmorza. Idei tych nienawidzą i Niemcy i Rosjanie ciepło myślący o czasach rozbiorów Polski i o potencjalnej symbiozie państw w przyszłości.

    3. Wojciech

      Od czasu ostatniego szczytu w Warszawie posługują się wszyscy. Oczywiście największym hamulcowym będą Czechy i Austria ale oni tak czy siak zawsze na kolanach. Czy to za Moskwą czy Berlinem.

  21. dawo

    No bez jaj... A My ?

    1. Monolit

      Dwie baterie.....

  22. dawo

    "Oprócz Patriotów ma ona obejmować między innymi pozyskanie systemów obrony powietrznej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, systemu rakietowego HIMARS, czterech korwet wielozadaniowych koncernu Damen (budowanych w lokalnej stoczni), znacznej liczby kołowych transporterów opancerzonych, być może powstających we współpracy z przemysłem niemieckim, czy drugiej partii używanych myśliwców F-16. " Czy szanowny MON może przestać kombinować i wałki robić i zabrać się w końcu za zakupy ? To zabzrmi strasznie, ale niech ida śladami Estonii, Litwy czy Rumunii... Za chwilę ta ostatnia będzie bzie miała większe znaczenie militarne niż Polska...

    1. X

      Za 10 lat, bez nerw ;)))))

  23. MMMM

    Coś mi się zdaje że Rumunia będzie miała te 7 baterii znacznie szybciej niż my swoje 8 , wybrali system istniejący fizycznie my natomiast przez najbliższe 10 lat na łasce potencjalnego agresora , choć osobiście wątpię czy do realizacji w ogóle dojdzie , w ciągu tych kilku lat może nastąpić zmiana ekip rządzących , prezydentów i układ sił nawet w naszym regionie

  24. lo

    Czy jest w Polsce plan niewyartykułowany zakupu 2 baterii Patriot tylko po to by doczekać się IBCS i transferu technologii? Tylko z 2 baterii (koszt) nie dostaniemy transferu technologii a zakup kolejnych 6 baterii może się opóźnić niezależnie od Nas ... w związku z tym w koncernie LM mamy zakupić 160 wyrzutni do Homara? By $$ się zgadzały? Wszystko po to by zbudować Narew na miano XXI wieku czy też przesadzam: nie damy technicznie rady a i pieniędzy braknie?

  25. Marek

    "czterech korwet wielozadaniowych koncernu Damen (budowanych w lokalnej stoczni)" Widocznie Rumuni w odróżnieniu od rodzimych "speców" nie wiedzą, że mające 422 tys. km² Morze Czarne o podobnej wielkości do mającego 415 266 km² Bałtyku jest "za małe" na takie okręty i dlatego "wszyscy będą strzelać do nich jak do kaczek".

Reklama