Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Zamach na maratonie bostońskim - trzy ofiary śmiertelne, ponad setka rannych

  • Dostawa pierwszych komponentów drugiej baterii systemu S-400/Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri
  • Polish MiG-29 Fulcrums will be equipped with Mark XIIA IFF system. Photo: Maksymilian Dura.

Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć a ponad 170 zostało rannych w poniedziałek w rezultacie dwóch wybuchów na mecie maratonu w Bostonie - poinformował szef policji bostońskiej Ed Davis. Prezydent Obama zapowiedział użycie wszelkich możliwych środków by znaleźć sprawcówCzytaj też: FBI objęło nadzór nad śledztwem w sprawie bostońskiego zamachu

Davis powiedział na konferencji prasowej, że co najmniej 17 osób znajduje się w stanie krytycznym. Niektórzy z rannych stracili nogi lub ręce. Inne obrażenia to złamania, rany spowodowane przez odłamki i pęknięte bębenki w uszach.

Szef bostońskiej policji oświadczył, że policja nie wie jakie motywy kierowały sprawcami oraz, że nikogo jeszcze nie zatrzymano w związku z atakami. Podmuch spowodowany przez wybuchy powalił na ziemię wielu widzów obserwujących biegaczy a także 78-letniego uczestnika maratonu.

"Wciąż nie wiemy kto to zrobił i dlaczego. I nie powinniśmy zbyt pochopnie wyciągać wniosków zanim nie poznamy wszystkich faktów. Ale niech nie będzie wątpliwości - znajdziemy sprawców i dowiemy się czemu to zrobili. Każdy odpowiedzialny, każda odpowiedzialna grupa poczuje pełen ciężar sprawiedliwości" - powiedział prezydent Obama w wieczornym wystąpieniu, jakie transmitowały wszystkie najważniejsze telewizje.

Czytaj też: Zamach w Bostonie: pierwszy taki atak od 11 września 2001 r

Prezydent zapowiedział, że służby specjalne użyją wszelkich niezbędnych środków, by znaleźć winnych eksplozji. Anonimowe źródła Białego Domu przyznały, że sprawa jest traktowana jako akt terroryzmu. W Bostonie w promieniu ok. 5 km od miejsca wybuchów wprowadzono strefę zakazu lotów.

Z przekazów medialnych wynika, że zdetonowano co najmniej dwa ładunki wybuchowe, a kilka prawdopodobnie nie eksplodowało. Jeśli wiadomości o znalezieniu niewybuchów się potwierdzą, ułatwić może to poszukiwanie sprawców - sprawców gdyż rozmieszczenie bomb w kilku miejscach byłoby raczej zbyt trudne dla działającego w pojedynkę "samotnego wilka". Brak detonacji świadczyć może również o ich nieprofesjonalizmie.

9:12: portal "NY Post" podał, że bostońska policja zidentyfikowała pierwszego podejrzanego w sprawie zamachu podczas maratonu jako 20-letniego obywatela Arabii Saudyjskiej. Jest on ranny i przebywa pod obserwacją policji w jednym z bostońskich szpitali. Nie wiadomo czy rany odniósł jednak w wyniku wybuchu czy podczas zatrzymania.

11:00: Informację podaną przez "NY Post" zdementowała bostońska policja.

13:10: "NY Post" podtrzymuje swoją wersję o tym że policja objęła Saudyjczyka nadzorem w szpitalu. Dodatkowo informuje o przeszukaniu jego mieszkania prowadzonemu przez FBI. Również "CBS News" twierdzi, że obywatel Arabii Saudyjskiej jest pod nadzorem policji, nie jest jednak pozbawiony wolności a jedynie przepytywany w związku ze sprawą.

13:28 Jak podała stacja "CBS News" bomby zostały umieszczone w umieszczonych przy trasie maratonu koszach na śmieci.

Zobacz też: Zamach w Bostonie: nagrania wideo przedstawiają moment wybuchu

W związku z wybuchami w Bostonie, organizatorzy w maratonu w Londynie zaplanowanego na przyszły weekend wprowadzili dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Warto przypomnieć, że 9 numerze wydawanego przez terrorystów w internecie magazynu Inspire (grudzień 2012) ukazała się lista potencjalnych celów ataków terrorystycznych.  Na stronie 23 znalazł się punkt pt. "atakowanie cywilów":

"Rodzajem ataku, który odstrasza państwa i rządy jest masowe morderstwo ich ludności. Można to zrobić atakując masowe zgromadzenia, aby zadać jak największe straty. Jest to o tyle łatwe, że takich wydarzeń jest wiele - np. zatłoczone stadiony sportowe, doroczne wydarzenia społeczne, duże targi międzynarodowe..."(JG/MMT)

Komentarze