Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wzrost sprzedaży i zamówień BAE Systems
Koncern BAE Systems opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2015. Sprzedaż wzrosła o 1,3 miliarda funtów (do 17,9 miliarda funtów).
BAE Systems opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2015. Sprzedaż w 2015 r. wzrosła o 1,3 mld funtów (do 17,9 mld funtów) w porównaniu z rokiem 2014. Zdaniem koncernu główny wpływ miały na to zwiększone dostawy samolotów do Arabii Saudyjskiej, sprzedaż sprzętu w programie Typhoon oraz nasilona aktywność w sektorze morskim.
Ogółem, firma przyniosła przychód w wysokości 17,904 mld GBP (16,637 mld GBP w 2014 roku). Nieznacznie zmniejszył się EBITDA (zysk bez uwzględnienia amortyzacji, odsetek i podatków) - z 1,702 do 1,683 mld GBP, co było spowodowane spowolnieniem produkcji myśliwców Typhoon oraz kosztami poniesionymi przez spółkę w Australii. Zwiększył się za to zysk operacyjny i wyniósł 1,502 mld GBP (wobec 1,300 mld GBP w roku wcześniejszym). Wartość portfela zamówień firmy wzrosła z 36,8 mld GBP do 40,5 mld GBP.
Grupa jest dobrze przygotowana do dalszego generowania atrakcyjnych zysków dla akcjonariuszy, ze względu na zwiększanie budżetów na obronność oraz dalszy wzrost naszych działów elektroniki komercyjnej i cyberbezpieczeństwa.
W komunikacie podano także kluczowe informacje operacyjne, mogące mieć wpływ na przyszłe wyniki koncernu. Zaliczono do nich, między innymi, współpracę z Boeingiem dotyczącą rozwoju i produkcji cyfrowego systemu walki elektronicznej nowej generacji dla programu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych o nazwie Eagle Passive Active Warning Survivability System, w ramach którego modernizacji poddanych zostanie do 400 myśliwców F-15. BAE Systems szacuje, że wartość tego kontraktu wyniesie do 0,7 mld GBP przez cały czas jego trwania.
Wspomniano również o przyznaniu firmie kontraktów przez Royal Navy, w tym kontraktu na demonstrator fregaty Typu 26 (859 mln GBP) oraz umowy na piąty okręt podwodny typu Astute wartości 1,3 mld GBP.
BAE Systems otrzymało także kontrakty wspierające bazę przemysłową wozów bojowych w USA (m.in. w związku z programem pojazdu opancerzonego dla USMC typu ACV 1.1), pięcioletni kontrakt na gogle noktowizyjne i system celowników do broni strzeleckiej przyznany przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych, umowę na integrację radaru Captor E-Scan i dodatkowego uzbrojenia dla samolotu Typhoon, a także kontrakt na kolejne 22 samoloty Hawk dla Arabii Saudyjskiej, wraz z wyposażeniem naziemnym i wsparciem szkoleniowym.
Poinformowano też o 31% wzroście sprzedaży działu Applied Intelligence i zwiększeniu nakładów inwestycyjnych mających na celu wsparcie ekspansji działalności w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Spółka nabyła również 20% udziałów firmy Reaction Engines Limited, opracowującej nową koncepcję silnika lotniczego SABRE, łączącego właściwości silnika rakietowego i odrzutowego, co umożliwia nowa technologia wymiennika ciepła.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie